Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 4

[PENGAJARAN MIKRO] KPD4046: KAEDAH MENGAJAR

SHIRLEY PETT LP111057

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3 Mata Pelajaran: Teknologi Maklumat dan Komunikasi (ICT) TINGKATAN : 4 Bestari TARIKH TOPIK : 14/12/2012 TEMPAT : Makmal Komputer 1 MASA : 1100am-1140am

: 4.1.3 Multimedia Interaktif

HASIL PEMBELAJARAN : Di akhir pelajaran ini, para pelajar dapat: 1. Menerangkan konsep multimedia linear dan tak linear dengan betul. 2. Membezakan ciri-ciri multimedia linear dan tak linear dengan baik.

BAHAN BANTU MENGAJAR : 1. Slaid Power Point bertajuk Multimedia Interaktif 2. Kertas Mahjong bertajuk Multimedia Linear dan Tak Linear 3. Video Animasi dan Permainan Komputer

PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1. Pelajar pernah terdedah dengan unsur-unsur multimedia seperti filem, laman web dan permainan komputer.

[PENGAJARAN MIKRO] KPD4046: KAEDAH MENGAJAR

SHIRLEY PETT LP111057

PELAKSANAAN PENGAJARAN ISI KANDUNGAN PENGETAHUAN/KEMAHIRAN YANG PERLU DIKUASAI a) Pelajar dapat mengenalpasti perbezaan antara video animasi dan permainan komputer berdasarkan ciri-ciri tertentu.

4.1.3 Multimedia Interaktif Mengenalpasti multimedia linear dan multimedia tak linear. Membezakan ciri-ciri multimedia linear dan multimedia tak linear. 1. Pelajar dapat menerangkan konsep dan ciri-ciri multimedia linear dan tak linear. 2. Pelajar dapat memberikan contoh-contoh multimedia linear dan tak linear.

[PENGAJARAN MIKRO] KPD4046: KAEDAH MENGAJAR

SHIRLEY PETT LP111057

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENGENALAN Set Induksi: 1. Pelajar ditayangkan dengan video animasi dan permainan komputer. 2. Guru meminta pelajar memberi perbezaan antara kedua-dua aplikasi multimedia tersebut. 3. Pelajar memberi maklum balas terhadap pertanyaan guru dengan menyatakan perbezaan. 4. Guru meminta pelajar menghubungkait set induksi dengan pelajaran hari ini dan cuba menerbitkan kata kunci bagi tajuk yang akan disampaikan.

CATATAN

Masa: 5 minit ABM: Video Animasi, Permainan Komputer Nilai:Rasional

PERKEMBANGAN PENGAJARAN Aktiviti 1: 1. Guru memaparkan tajuk pembelajaran iaitu Multimedia Interaktif. 2. Pelajar diminta untuk menerangkan maksud interaktiviti berdasarkan pemahaman mereka. 3. Guru menerangkan maksud interaktiviti berdasarkan slaid yang ditayangkan. 4. Guru menerangkan interaktiviti linear dan tak linear. 5. Pelajar diminta untuk memberikan contoh applikasi multimedia bagi setiap interaktiviti. Aktiviti 2: 1. Pelajar dibahagikan kepada lima kumpulan. Masa : 20 minit ABM : Kertas Mahjong Masa: 10 minit ABM: Slaid Power Point Multimedia Interaktif Nilai : Rasional, Keberanian.

2. Setiap kumpulan diberikan satu kertas mahjong yang bertajuk Multimedia Linear dan Multimedia Tak Linear. Nilai : Bekerjasama 3. Pelajar diminta bekerjasama dalam kumpulan untuk menyenaraikan perbezaan multimedia linear dan tak linear.

[PENGAJARAN MIKRO] KPD4046: KAEDAH MENGAJAR

SHIRLEY PETT LP111057

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN 4. Wakil kumpulan diminta membentangkan hasil kerja kumpulan mereka di hadapan kelas. 5. Guru membincangkan hasil kerja tersebut bersama pelajar.

CATATAN

PENUTUP 1. Guru meminta pelajar (secara sukarela) merumuskan hasil pembelajaran pada hari ini. 2. Pelajar menyebut semula ciri-ciri perbezaan multimedia linear dan tak linear. 3. Guru merumus semula pembelajaran pada hari ini.

Masa : 4 minit

TUGASAN: Pelajar diminta untuk menyediakan peta minda bagi perbezaan Multimedia Linear dan Tak Linear. Tarikh Hantar: 17 Disember 2012 (Isnin)

Masa: 1 minit

REFLEKSI KENDIRI:

CATATAN/TUGAS-TUGAS LAIN:

You might also like