Professional Documents
Culture Documents
RPH Sains Tahun 5
RPH Sains Tahun 5
RPH Sains Tahun 5
: 21 Mac 2013 : 10.50am 11.50am : Tahun 5 Valluvar : 30/30 : Sains : Menyiasat Alam Kehidupan : Rantai makanan dan Siratan makanan : Mensinstesis rantai makanan untuk membina siratan makanan
Hasil pembelajaran
: Murid dapat (a) Membina rantai makanan (b) Membina siratan makanan dari habitat yang
berbeza (c) Meramal apa yang akan terjadi jika terdapat perubahan populasi bagi spesis yang tertentu dalam siratan makanan (d) Menjelaskan apa yang akan terjadi pada spesis haiwan tertentu jika mereka hanya makan satu jenis makanan sahaja Pengetahuan sedia ada :(a) Murid telah belajar mengelas jenis haiwan kepada herbivor, omnivor dan karnivor. (b) Murid telah boleh membina rantai makanan Kemahiran saintifik :
(a) Memerhati jenis haiwan dalam gambar (b) Mengelas jenis haiwan kepada herbivor, omnivor
dan karnivor (c) Meramal apa yang akan terjadi jika terdapat perubahan populasi bagi spesis yang tertentu dalam siratan makanan (d) Komunikasi melalui gambar dan tulisan Kemahiran berfikir : Mengumpul dan mengelas jenis haiwan Menghubungkait interaksi antara penghasil dan konsumer serta konsumer lain Membuat gambaran mental Sikap saintifik dan nilai murni : Menghargai keseimbangan alam semula jadi Mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan. Sumber pengajaran dan tumbuhan, gambar pembelajaran Langkah keselamatan Aktiviti 1 Fasa/Masa Kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Penstrukturan Idea (30 minit) Guru mempamerkan carta yang dapat menunjukkan rantai makanan (1) Guru mempamerkan carta yang mempunyai rantai makanan. (2) Guru meminta murid menamakan tumbuhan dan Alat bantu mengajar dan belajar: Carta Kertas A4 Kemahiran Proses Catatan : Membekalkan ruang yang cukup dan selesa : Komputer, LCD, topeng muka pelbagai haiwan dan
Fasa/Masa
Kandungan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran haiwan yang dimiliki kumpulan herbivor, omnivor atau karnivor. (3) Guru meminta murid mengkaitkan perhubungan makanan antara haiwan dan tumbuhan. (4) Guru memecahkan pelajar kepada 4 kumpulan. Setiap kumpulan diminta
Catatan
Sains: Memerhati jenis haiwan dalam carta Memerhati jenis haiwan di tiga stesen yang berbeza. Mengelas jenis haiwan kepada herbivor, omnivor dan karnivor
menjalankan kajian lapangan di 4 Meramal rantai stesen berikut: makanan Komunikasi melalui i. Stesen 1- Taman Burung ii. Stesen 2- Taman Herba iii. Stesen 3- Kawasan Kolam gambar dan di depan ahli kelas.
5) Kemudian murid membincang dalam kumpulan dan membuat beberapa rantai makanan dan membentang hasil tugasan di depan kelas.
Aktiviti 2 Aplikasi idea (30 minit) Jom cari harta karun (1) Guru membekalkan kad perkataan yang berlainan yang dilabel dengan nama haiwan dan tumbuhan (2) Setiap kad perkataan disembunyikan di sekitar bilik darjah. (3) Guru meminta murid membina siratan makanan dengan menggunakan kad perkataan yang dicari dalam bilik darjah. (4) Guru meminta murid memberi hasil jawapan daripada perbincangan di dalam kelas (5) Guru meminta murid meramalkan apa akan terjadi jika terdapat perubahan populasi bagi spesis yang tertentu dalam siratan makanan tersebut. -Apa akan terjadi jika jumlah tikus berkurang akibat diracun? Jawapan: Bilangan ular berkurang disebabkan kekurangan makanan (6) Menjelaskan apa yang akan terjadi pada spesis haiwan tertentu jika mereka hanya makan satu jenis makanan sahaja (7) Menerangkan kepentingan siratan makanan Alat bantu megajar dan belajar: Kad perkataan Kemahiran Proses Sains: Meramal Kemahiran berfikir: Menghubungkait interaksi antara penghasil dan konsumer serta konsumer lain