Professional Documents
Culture Documents
Project TT
Project TT
Shirt (A)
(units)
Sale
Shirt (B)
(units)
3,500
3,800
P:C Ratio
Cloth
Coller
Button
Thread(1000m)
Shirt (A)
Shirt (B)
40:60
1.5m
1
5
10m
50,50
1.5m
1
5
10m
Opening (1-07-08)
Closing (31-07-08)
Shirt (A)
Shirt (B)
900
400
200
1,200
Cloth
Coller
Button
Thread(1000m)
Shirt (A)
(RS)
60/meter
15/Coller
1/Button
90/Roll
Shirt (B)
(RS)
40/meter
15/Coller
1/Button
90/Roll
Shirt A
Shirt B
Opening
Closing
600
1,000
1,100
2,000
Opening
330
1,100
75
Coller
Button
Thread(1000m)
Closing
280
800
50
Cost of Sewing,Packaging,Finishing
Sewing
Packaging
Finishing
30/per hrs
20/per hrs
RS2/per Shirt
Sewing
Packaging
Finishing
Sewing
Packaging
Finishing
Shirt (A)
Hours
1
0
0
Shirt (B)
Hours
1
0
0
B
2,000
200
200
Working
A
3000*0.5
3000*0.067
3000*0.05
Factory Overheads
Rent
Supervisor
Electricity
Power
Maintenance
Gas
Consumables
General Expense
(RS)
20,000
7,500
10,000
4,400
2,100
2,800
3,400
19,600
W1 Depreciation
Asset
=
Rate @
Dep Amount
Depriciation
1,375
Total
71,175
Shirt (B)
Cloth
Coller
Button
Thread(100/1000*90)
Labour
Sewing
Packaging
Finishing
F.O.H
Total Cost Per Unit
90
15
5
9
60
15
5
9
15
1
2
38.47
176
15
1
2
29.64
137
Profit @ 30%
52.8
41.1
Sale Price
230
180
SP*Q=V.C*Q+F.C+Profit
230
3,500
143
32,795
271,705
SPxQ=V.CXQ+F.C+Profit
230X3500=143x3500+32795+271705
805000=805000
X=V.C*Q+F.C+Profit
X=143*3500+32795+0
Sale
533295
X*Q=V.C*Q+F.C+Profit
x*3500=143*3500+32795+0
152.37
Working
230-152.37=77.63
77.63/230*100=33.75%
33.75%
Sp*x=V.C*x+F.C+Profit
230*x=143*x+32795+0
Quantity
Sensitivity in %
376(units)
89.25%
Working
3500-376=3124
3124/3500*100=89.25%
77.16/142.84*100=54.01%
Sp*Q=x*Q+F.C+Profit
230*3500=X*3500+32795+0
Variable Cost
220.63
Sensitivity in %
6.55%
Working
230-220.63=9.37
9.37/143*100=6.55%
Sp*Q=V.C*Q+X+Profit
230*3500=142.84*3500+X+0
Fixed Cost
Sensitivity in %
Sale
Sale Price Per Unit
Quantity
Variable Cost
Fixed Cost
304500
828.00%
Working
304500-32795=271705
271705/32795*100=828%
533,295
33.75%
89.25%
6.55%
828%
Formula
SP*Q=V.C*Q+F.C+Profit
180
3,800
113
32,795
221,805
SPxQ=V.CXQ+F.C+Profit
180X3800=113x3800+32795+221805
684000=684000
Formula
Sale
X=113*3800+32795+0
462195
X*Q=V.C*Q+F.C+Profit
x*3800=113*3800+32795+0
121.63
Working
180-121.63=58.36
58.63/180*100=32.42%
32.42%
Sp*x=V.C*x+F.C+Profit
180*x=112*x+32795+0
Quantity
Sensitivity in %
482(units)
87.31%
Working
3800-482=3318
3318/3800*100=87.31%
Sp*Q=x*Q+F.C+Profit
180*3800=X*3800+32795+0
Variable Cost
171.36
Sensitivity in %
7.63%
Working
180-171.36=8.63
8.63/113*100=7.63%
Sp*Q=V.C*Q+X+Profit
180*3800=113*3800+X+0
Fixed Cost
Sensitivity in %
Sale
Sale Price Per Unit
Quantity
Variable Cost
Fixed Cost
254600
676.00%
462,195
32.42%
87.31%
7.63%
676%
Working
254600-32795=221805
221805/32795*100=676%
ng (Labor Hours)
B
(30/60)
(3/60)
(3/60)
B
4000*0.5
4000*0.05
4000*0.05
250,000
0
(250000*5%/12)
1,375