Professional Documents
Culture Documents
01-EN - 1997 - Σημειώσεις Ευρωκώδικα
01-EN - 1997 - Σημειώσεις Ευρωκώδικα
.,
.,.
.,.
,2009
7TEE
7 (EN 1997)
1 ................................................................................................................. 5
1.1 7................................................... 5
1.2 E 7 ........................................ 7
1.3 EC7 ......................................... 8
2 7 1 : ............................................ 10
2.1 1 : ............................................................................................... 13
2.2 2 : ....................................................... 14
2.2.1 ...................................................................................... 14
2.2.2
....................................................................................................................... 17
2.2.3 B Yoo ................................................... 23
2.2.4 ......................................................... 23
2.2.5 (prescriptive measures) .................. 36
2.2.6 ................ 37
2.2.7 (obserational method) ................................................ 37
2.2.8 ....................................................................... 37
2.2.9 ........................................................................................ 38
2.2.10 ..................................... 39
2.3 3 : ......................................................................... 40
2.4 4 : ,
..................................................................................................................... 43
2.5 5 : , ,
.......................................................................................................................... 44
2.6 6 : ............................................................... 44
2.6.1 .................................................... 46
2.6.2 ........................................... 48
2.7 .................................................................................. 55
2.7.1 ..................................................................................................... 55
2.7.2 ............................................................................... 56
2.7.3 ............................................................................ 68
2.7.4 ............................................................. 74
2.8 ........................................................................................................... 76
2.9 9 : ........................................................................... 83
2.10 ............................................................................................ 106
2.10.1 (UPL) .................................................... 107
2.10.2 (HYD) ........................................... 110
7TEE
7TEE
7
() .
7
,
,
, , .
, 7 EN 1997 EC7.
7 :
) 1997-1: 7 1:
(CEN 2004).
) 1997-2: 7 2:
(CEN 2007).
1.1 7
..,
. ,
1989 CEN
().
,
. ,
(10) (), 1990 1999,
, 1990:
, :
EN 1990
0:
EN 1991
1:
EN 1992
2:
EN 1993
3:
EN 1994
4:
EN 1995
5:
7TEE
EN 1996
6:
EN 1997
7:
EN 1998
8:
EN 1999
9:
(., 1992 , 1993
), 1990, 1991, 1997 1998
, .
, 7 ( 1997)
.
7 ,
. 7
:
) 1997-1: 7 1:
(CEN 2004)
) 1997-2: 7 2:
(CEN 2007)
7 1990
6 ( ),
, .
:
) ..
,
..
)
.
.
,
EC7 , ( )
: / ,
, /
..
7
( ),
7TEE
,
.
, . .
( ), '
7.
1.2 E 7
7,
, 1981 ad-hoc
10 ...
1990 (EC 7, 1990). ,
.. CEN
,
250 (CEN/TC250), .
7 (CEN/TC250/SC7) 7.
1993, SC7 V 1997-1 :
1, CEN
(pre-standard) 1994. 1997
CEN E 1997-1. CEN/TC250
.
- .., ,
. EC7-1
.
EC7-1
,
CEN/TC250/SC7 2004 CEN
1997-1 .
2007, 7 2 1997-2 :
: . 1997-2
1997-1,
,
. .
7TEE
1.3 EC7
.
7 :
1990: ,
,
.
1998-5: ,
, , ..
TC250/SC7, (TC)
CEN EC7
:
CEN/TC 341:
CEN/TC 288:
CEN/TC 189:
CEN/TC 288:
CEN/TC WG203:
1
TC 341 C 288,
EC7. TC
341 ISO/TC 182/SC1
,
ISO-EN (
).
,
Ispra Joint Research Centre
(JRC)
,
Nationally Determined Parameters (DP) - .
(NAD).
7, 2006
(Maintenance Group MG).
,
, ,
,
,
, ,
. ,
CEN ,
.
7TEE
CEN/TC 341
CEN/TC 250
( )
( )
,
(CPT)
SPT
CEN/TC 288
()
7
2:
()
ISO 182/SC1
1:
7TEE
7 1 :
7 ( )
(CEN) 23 2004
24 2004.
7 1 ( 1997-1) (118 )
(principles)
.
. .
.
,
.
:
7-1
,
1990 1991 ( , ),
(Structural
Eurocodes), EC7. , 7-1
,
. .
EC7
,
( ). EC7
.
(calculation models)
EC7, (.. ,
..), .
. EC7
(checklist)
.
EC7-1 ,
:
7TEE
10
(qualified
personnel) . EC7
, .
E 1997-1
7 :
,
.
.
.
. .
,
.
.
(
),
.
. . (
).
(
) (
).
. , ,
. ,
, .
, 7 (
)
.
( )
7TEE
11
7
.
7
,
,
.
,
..
.
1997-1
. , ,
(National Annex)
,
, :
,
,
(, ) , ..
,
.
, 1997-1
:
2 : 2.1(8)P, 2.4.6.1(4)P, 2.4.6.2(2)P, 2.4.7.1(2)P, 2.4.7.1(3),
2.4.7.2(2)P, 2.4.7.3.2(3)P, 2.4.7.3.3(2)P, 2.4.7.3.4.1(1)P,
2.4.7.4(3)P, 2.4.7.5(2)P, 2.4.8(2), 2.4.9(1)P, 2.5(1)
7 : 7.6.2.2(8)P, 7.6.2.2(14)P, 7.6.2.3(4)P, 7.6.2.3(5)P, 7.6.2.3(8),
7.6.2.4(4)P, 7.6.3.2(2)P, 7.6.3.2(5)P, 7.6.3.3(3)P, 7.6.3.3(4)P,
7.6.3.3(6)
8 : 8.5.2(2)P, 8.5.2(3), 8.6(4)
11 : 11.5.1(1)P
A.2, A.3.1, A.3.2, A.3.3.1,
A :
A.3.3.2, A.3.3.3, A.3.3.4, A.3.3.5, A.3.3.6, A.4, A.5
1997-1
, , , , , , , . ,
1997-1
, ,
.
7TEE
12
1997-1
.
7 1 ( 1997-1) 12
:
1 :
2 :
3 :
4 : , &
5 : , ,
6 :
7 :
8 :
9 :
10 :
11 :
12 :
9 - (39 )
(.. , (),
..).
1997-1.
2.1 1 :
1 1997-1 ,
(Normative) , ,
, 1997-1.
7-1, ,
: , P,
(Principles) , A, (Application rules).
()
() :
. , .
.
7TEE
13
()
EC7 .
(
EC7) EC7
: )
)
.
2.2 2 :
2 1997-1.
2.2.1
2.1 1997-1.
.
,
.
:
1. .
2. .
3. .
4. ( , ,
, ..).
5. (
, , ..).
6. .
:
2.1(10) 1997-1 ( - application
rule) ,
.
.
( 1 4)
( 5 6).
7TEE
14
1,
,
, (
).
2
,
.
3,
,
, ,
.
1997-1, ()
( )
:
. ,
7.
(prescriptive measures).
/
. ,
(..)
( )
200 kPa.
.
,
.
(observational method).
(
)
(
).
:
2.2 1997-1 (Design
Situations) ,
(), (.. ,
, )
.
.
, :
7TEE
15
,
,
,
,
:
,
,
,
, :
, ,
,
.. , ,
,
, ..
,
,
.
:
2.4.3 1997-1 .
:
.
,
.
,
,
.
7TEE
16
, ,
.
2.2.2
2.4.5 1997-1
.
,
(actions), F, (material properties), X,
(design
values).
(Fd) (Xd)
(characteristic values), Fk ,
Xk , () (), :
:
Fd = FrepF, Frep = Fk
()
: Frep =
F =
= (
1990 -
)
F =
: Xd = Xk /
( )
()
: =
= ()
( )
, '
. , :
)
,
.
) .
,
,
( ).
7TEE
17
(
EC7)
,
.
:
,
.
.
.
( ),
(), 7-1
(cautious estimate) (),
( 2.4.5.2 2).
.
. ,
.
Xk ( EC7),
,
.
,
,
, ,
(.. )
. ..:
,
(Xk)
, (
).
7TEE
18
,
, .
,
,
(Xk)
.
7-1 ( 2.4.5.2 11),
,
,
, ,
,
5%.
(Xk) (cautious)
(),
.
Frank et al. (2004),
:
.
. ,
. , Xk 7
.
Xk, Orr (2008) :
(cu) 12m ( 1):
cu : 27, 42, 47, 31, 53, 38, 29, 49, 35, 54 kPa
cu Xm = 40.5 kPa Sd = 10
kPa. (Xk) cu
(Xm). H ,
,
Student (n ) :
Xk = Xm ( 1
tc S d
)
X
n m
n tc
() 95%. tc Student
:
7TEE
19
10
15
20
40
tc
2.35
2.15
2.02
1.95
1.83
1.78
1.73
1.68
1.64
tc / n
1.36
1.08
0.90
0.80
0.58
0.46
0.39
0.27
1:
7TEE
20
2: cu
.
, ,
.. , cu, E ..
()
, .
EC7
,
. (input)
EC7-1 (
2.4.5.2)
(Frank, 2007). 3
.
7TEE
21
-
EC7 2
,
EC7 1
3:
7TEE
22
2.2.3 B Yoo
2.4 1997-1
.
1990
1997-1.
:
, ,
( , , ).
.
, .
.
, (...)
..
.
(
)
(ultimate limit states ULS).
7.
, ..
(serviceability limit states SLS).
.
7.
, (..
),
EC7.
2.2.4
2.4.7 2.4.8 1997-1
,
(2.4.7) (2.4.8).
7
. 1990:
( ) 2.4.7 2.4.8
EN 1997-1.
7TEE
23
24
,
, ,
.
EC7
, :
) ,
. ,
, 7
(partial factors)
() .
)
,
, .
,
,
. EC7
, ,
.
(ULS)
7-1,
(
) :
EQU:
,
(..
).
STR:
..
, ,
, ..
GEO: ,
, .. ,
,
, ..
UPL:
( - uplift) , ..
.
7TEE
25
26
(partial factors)
.
, EC7
(Ed)
(Rd), :
Ed Rd
(1)
(2)
(F, )
, ,
) ()
: Ek = (Fk , Xk), :
Ed = (Fk ,Xk)
(2)
(Fk, Xk) ()
(.. ) .
,
L
' ,
( 2), ,
(d, cd) , qd
( 2).
7TEE
27
-
(.. )
(.. ), (2) (2)
d.
(Rd),
(),
(Rk), :
(F, ), :
Rd = R (Fd , Xd ) = R (F Fk , Xk / )
(3)
(R)
Rk = R (Fk , Xk), :
Rd = (1 / R) . R (Fk , Xk)
(3)
, (3) :
Rd = ( 1 / R ) . R (F Fk , Xk)
(3)
(R)
(
) ,
(F) (3). (3) (3)
(R)
(F). :
1.
. ,
().
2. .
,
().
(.. )
- (..
), (3) (3) (3) Rd.
,
( )
(Design Approaches).
, 1997-1 ( 2.4.7.3.4)
(Design Approaches - D)
GEO STR,
Ed Rd (1).
,
- ..
1997-1.
7TEE
28
( EQU, YD UPL),
.
, (2)
(3) (2) (3),
(Ed, Rd). ,
:
1. - (..
),
2.
( ),
(2) (3),
( , R)
(.. , ..).
- ,
( 2 3)
.
(
).
, (Gd),
( ),
:
1.
(F)
(Gk):
Gd = F Gk = F G (k)
2.
(4)
()
(Xk)
:
Gd = G (Xk / )
(4)
, ,
- . ,
-
.
(4), ( Gd / Gk )
(F), .
(
7TEE
29
),
(4).
:
STR GEO
,
1997-1 (
),
(Design Approaches)
GEO STR.
2.4.7.3.4 E 1997-1
GEO STR.
, ,
, (2) (2) (3)
(3) (3) (4) (4).
,
E1997-1 - ..
( 2.4.7.3.4.1).
( 3 ).
(ULS)
, , E 1997-1.
,
,
(DA).
, ,
( .. )
(2) (3)
( 2*, ).
, EQU, HYD UPL,
,
.
1 (DA-1)
1, (1) :
Ed Rd
(1)
(2) (3) :
(F Fk , Xk / ) R (F Fk , Xk / )
1 (
), (1 2)
(F ), E
1997-1. ()
7TEE
30
, ,
.
1997-1 .
1 (1)
(1), (F > 1)
( = 1),
.
2 (2)
(2), ( > 1)
(F = 1),
.
, (R1
R2) .
,
(), () (R) :
1: 1 + 1 + R1
2: 2 + 2 + R2
1 (DA-1)
(Material Factor Approach - MFA)
.
O 1 (DA-1)
.
2 ( DA-2 DA-2*)
2, (1) :
Ed Rd
(1)
(2) (3) ( DA-2) (2) (3)
( DA-2*), (1),
(1) (R2) 1997-1.
2 (1)
(R2) ,
2
(Resistance Factor Approach - RFA)
.
2, (1) (
2 3 ) :
DA-2 :
(F Fk , Xk)
(1/R) . R (F Fk , Xk)
DA-2* :
(Fk , Xk)
: 1 + 1 + R2.
7TEE
31
,
, ,
DA-2
( )
(F = 1.35 1.50, )
() E 1.40. ,
DA-2*, (2),
: d = (F Fk , Xk) (2) : Ed = (Fk ,Xk), :
DA-2* ( ) : (F Fk , Xk)
- , (2)
(d)
(2), (2) :
DA-2* ( - ): (Fk , Xk)
DA-2 DA-2*
,
( 3 - DA-2*) ( 3 DA-2). ,
, :
(F Fk , Xk)
(1/R) . R (Xk)
( ):
1.
. ,
().
2. . ,
().
2, DA-2*
:
(GEO) (STR) ,
( 6, 7, 8 9
1997-1) ( 12
1997-1) 3 ( ).
(STR)
(, , ),
9 12 1997-1.
,
( GEO)
3 (DA-3).
7TEE
32
(GEO) (STR)
.
.
DA-2* 2
:
1997-1
,
(
FS).
-
(.. ),
.
DA-2*
FS = R (Fk, Xk) / E (Fk, Xk)
:
FS = R
3 (DA-3)
3, (1) :
Ed Rd
(1)
(2) (3) (1)
o (2) , (2)
(R3) 1997-1 : (1 2) + 2 + R3,
:
(F Fk, Xk / M)
R (F Fk, Xk / M)
O 3 (DA-3)
(Overall Stability) (GEO)
:
,
11 12 1997-1, ,
, ,
.
:
() ,
() , ,
7TEE
33
,
() (.. ).
,
( ,
, , , ,
, , )
(faurable actions) F = 1.
(Upper Bound Limit State Analysis)
,
3 ( =1.25)
2* ( R=1.25).
3 ( 2*)
, /
(
)
( ). ,
,
(
) (
)
( ).
2* , ,
3
(=R=1) ( ).
(SLS)
2.4.8
1997-1.
,
.
.
.
.
,
1997-1.
7TEE
34
:
1.
.
2. .
3. .
4. (
).
1997-1,
: 2.4.8(1)
2.4.8(4).
1 :
2.4.8(1) 1997-1,
:
Ed < Cd
:
Ed =
, ..
.
Cd =
, ..
, .
2.4.8(2) 1997-1,
,
: Ek < Ck . ,
(Ck)
(Ek) Ck.
, 10mm,
(Ck) 10mm (
)
(Ek) Ck.
() Ck
model factor (m).
2 :
2.4.8(1) 1997-1,
2.4.8(4) ( ) :
(4)
7TEE
35
,
:
, .
, ,
(Ed) (low fraction)
(Rd) :
Ed < Rd
() (sufficiently small to keep
deformations within the required serviceability limits).
, ,
( 7.6.2.3 1997-1) :
F Fk < Rd
:
()
(s b).
( s =
1) (.. b=0.1) :
Fk < (1/m) [ b *Rb;k + s* Rs;k ]
7.6.2.3(2)+(8) 1997-1,
(ultimate
compressive resistance)
( )
(m)
. 1997-1,
m=1.30. , (SLS)
, Rk
( Rsu,k Rbu,k )
,
m (model factor). ,
(Fk) () ( Rk / m ).
7TEE
36
2.2.6
2.6 1997-1
.
:
.
,
.
, .
2.2.8
2.8 1997-1
, ,
.
'
, . ,
. ,
:
7TEE
37
, 3.4
1997-1.
, ,
.
.
(
) :
, .
2.2.9
,
, (.. ,
, ..). 7-1,
:
1. , .
2. ,
.
,
(
1997-1).
.
7TEE
38
2.2.10
1997-1
8 - 5 ( 1998-5), ,
:
(1)
(F = = 1).
(2)
()
(R), : = R = 1 :
(-2000)
(global safety factor)
(FS=1.00) ( 5.4.3)
2.
(..
..)
(FS=1)
-2000.
,
2000.
(3)
(m)
. ,
m=1.30,
.
FS = R m = 1 x 1 x 1.30 = 1.30,
39/1999
( ).
(2)
2 ( D-2*)
,
3 (DA-3).
,
,
2* 3. ,
D-2*
.
,
2 -2000,
1997-1 1998-5
, : = R = 1
(FS=1),
7TEE
39
(. ).
FS=1.30
(.. )
FS=1.10.
2.3 3 :
3 1997-1
.
,
.
2 7 (EN 1997-2).
(. EN 1997-2, 2).
3.4
1997-1. 3.4.1 1997-1,
(
2.8 1997-1).
:
1.
(Geotechnical Factual Report - GFR).
,
. ,
:
1.1
.
, :
,
:
( )
7TEE
40
,
,
,
,
,
1.2
.
(test
reports) EN 1997-2.
2. (Geotechnical Interpretation Report GIR).
( )
,
,
, ( )
(
). ,
( ) :
(review) .
7TEE
41
(.. , ,
).
,
.
-
,
(review)
, ,
.
,
.
/ ,
()
:
,
,
. ,
() . ,
(
), (
),
(
).
7TEE
42
( )
,
.
2.4 4 :
4 1997-1
, .
.
, , :
.
, :
, ..
,
.
.
1,
,
. 2,
.
3,
.
, :
(as-built drawings)
7TEE
43
.
:
.
(. 2.8(3) 1997-1).
2.5 5 : , ,
5 1997-1
, , .
2.6 6 :
6 1997-1
,
.
:
(bearing resistance
failure), (punching failure) (squeezing)
(heave) ,
- .
2.4.2(4) 1997-1.
,
.
7TEE
44
:
,
,
,
,
,
(volume-unstable)
, .. , , ,
,
:
,
. ,
.
.
.
,
.
,
(. 2.5 1997-1).
, 6.7 1997-1. ,
. , ,
,
.
7TEE
45
1997-1.
(
) 6.5 6.6
1997-1 .
2.6.1
6.5 1997-1
.
.
:
:
, , ,
.
, ,
11 1997-1,
.
:
Vd Rd
(6.1)
:
Vd
,
, .
.
Rd ( )
2.4
1997-1.
DA-2* ,
(Rd)
(Rk)
(R;v) :
7TEE
46
Rd = Rk / R;v
(R;v)
.5 1997-1. DA-2*, R;v
= 1.4 ( R2).
Rk
.
1997-1.
,
,
.
,
. ,
.
,
.
:
Hd Rd + Rp;d
(6.2)
:
Hd ( )
.
.
Rd . Rd
2.4 1997-1.
Rp;d , ..
(
).
Rd Rp;d
.
,
(post-peak behaviour). Rp;d
.
, , Rd,
(R;h)
(Vk tan k) :
Rd = (Vk tan k) / R;h
(6.3)
.5
1997-1. DA-2*, R;h = 1.1
( R2).
7TEE
47
V'k,
Hk and V'k
.
(k)
, ('cv;k), (2/3 'cv;k)
. c'
.
, , Rd,
(Ac cu;k) :
Rd = (Ac cu;k) / R;h
(6.4)
Ac cu;k
.
- ,
:
Rd 0,4 Vd
(6.5)
(6.5)
.
1/3 0,6
. :
2.4.2 1997-1.
.
( .. , )
( EQU).
(Edst,d)
(Estb,d), :
Edst,d < Estb,d
.1 1997-1.
2.6.2
6.6 1997-1
.
7TEE
48
.
2.4.9 1997-1.
,
, 1.5.2.2 1997-1.
, .
.
/
2 3,
().
,
,
6.6.2 1997-1.
.
.
:
s0: ,
s1:
s2: .
s0 s1,
1997-1.
,
.
,
.
20 % .
( ),
1 2 ,
.
, .
,
,
.
7TEE
49
.
.
,
.
,
,
.
,
.
,
(
) .
3,
. 2,
- .
:
.
:
: = 3m , : L = 4m
: D = 1m
:
E : 1 = 20 kN/m3
E (
) : 2 = 20 kN/m3
: ' = 28
: c' = 10 kPa
(
) :
(persistent) : Gk = 1800 kN
(transient) : Qk = 350 kN
(persistent) : Gk = 360 kN
(transient) : Qk = 70 kN
(persistent) : LGk = 0 kN
(transient) : LQk = 0 kN
( ) : MG,k = 1080 kNm
( L) : MLG,k = 0 kNm
7TEE
50
7TEE
51
(pu) :
1
pu = c N c sc ic + ( q + 1D ) N q sq iq + 2 B N s i
2
(x 1.1)
(D.2) 19971, bi = 1 ( ).
i
(' = 28) :
52
(Ex 1.2)
H = V tan()
(Ex 1.3)
(iq , i , ic)
, pu ( ).
, iq = i = ic = 1,
pu (Ex 1.1), V H
(Ex 1.3) (iq , i , ic) (Ex
1.2). (iq , i , ic)
(pu) .
, :
iq = 0.6949 ,
i = 0.5602 , ic = 0.6727
3024 kN = Rd
,
.
(FS) :
FS = Rk / Vk = 4233 / (1800 + 350) = 1.97
(FS)
: FS = F R;v 1.40 x 1.40 = 1.96
: (Ex. 1.2), V
2* (DA-2*) ,
2* (3) Rd.
7TEE
53
2 (DA-2), V
2 (3)
Rd.
3. :
(6.2):
Hd Rd + Rp;d
(6.2)
(
). ( )
: Rp;d =
0.
( ) :
d = G Gk + Q Qk = 1.35 x 360 + 1.50 x 70 = 591 kN
,
( 2*) :
Rd = (Vk tan k) / R;h
(6.3)
Vk :
Vk = Gk + Qk = 1800 + 350 = 2150 kN
: 2 (DA-2), (6.3) : Rd = (Vd
tan k) / R;h , 2 (3)
Rd.
DA-2* : Rd = (Vk tan k) / R;h .
(R;h) .5
1997-1. DA-2*, R;h = 1.1
( R2).
()
, ('cv;k),
. : = 28 o, :
Rd = [ 2150 x tan(28) ] / 1.1 = 1039.25 kN
( 6.2) :
Hd = 591 1039.25 + 0 = Rd + Rp;d
,
.
(FS)
:
FS = Rk / Hk = [ 2150 x tan(28) ] / (360 + 70) = 2.66
(FS)
: FS = F R;h 1.40 x 1.10 = 1.54
7TEE
54
2.7
2.7.1
, :
:
GEO : -
GEO :
GEO :
STR : ,
(.. )
:
, STR GEO
,
- ,
..
, ,
.
(
1997-1):
.3
(F)
(E)
A1
A2
1,35
1,00
1,00
1,00
1,50
0
1,30
0
7TEE
55
.6
(R)
R1
R2
R3
R4
1,00
1,10
1,00
1,30
( )
)
1,00
1,10
1,00
1,30
()
)
1,00
1,10
1,00
1,30
s,t
1,25
1,15
1,10
1,60
.7
(R)
R1
R2
R3
R4
1,25
1,10
1,00
1,60
( )
)
1,00
1,10
1,00
1,30
()
)
1,15
1,10
1,00
1,50
s,t
1,25
1,15
1,10
1,60
, :
(flight
auger) R
, ,
, .
EC-7,
.
, .
,
2* (DA-2*) 1, 1
R2 .
2.7.2
1.
,
,
:
Fc,d Rc,d
Fc,d:
.
Rc,d: ( )
7TEE
56
Rc,d
(Rc,k) R
.6 .7. : Rc,d = Rc,k / R .
Rc,k
,
- .
,
, Rc,k. :
:
(SPT, CPT,
PT)
(.. cuk),
.
1.1.
7.6.2.2 1997-1
, . (n)
( n2)
, ,
Rc,m. n ,
Rc,m (Rc,m)mean,
(Rc,m)min. Rc,k
1 2 ( .9 1997-1)
:
Rc,k = Min {(Rc,m)mean / 1 ; (Rc,m)min / 2 }
.9
n=
1,40
1,30
1,20
1,10
1,00
1,40
1,20
1,05
1,00
1,00
,
, ,
1 2 , .9
1,10
1,00.
7TEE
57
, Rc,d
Rc,k : Rc,d= Rc,k/ t, R= t
Rc,k ( .6, .7).
(Rb,k) (Rs,k),
:
Rc,k = Rb,k + Rs,k
E ,
, R ( .6, .7) :
Rc,d= Rb,k/b + Rs,k/s
Rc,d= Rc,k/ t
C 1 :
(Design example 4, Eurocode 7 Workshop, 2005)
0,40m 15 .
,
:
()
)
(mm)
1
(mm)
2
0
0.5
1.0
1.5
2.0
3.0
4.0
5.0
5.6
6.0
6.4
0
2.1
3.6
5.0
6.2
10.0
18.0
40.0
63.0
100.0
0
1.2
2.1
2.9
4.1
7.0
14.0
26.0
40.0
56.0
80.0
( ):
:
Gk = 20,0MN
: Qk = 5,0MN
s = 10% B = 40mm. :
1: = 5,00
2: = 5,60
(Rc,m)mean=5,30MN (Rc,m)min=5,00MN
7TEE
58
. n=2 : 1=
1,30 2= 1,20. :
Rc,k = Min {(Rc,m)mean/1;(Rc,m)min/2} = min {5,30/1,30; 5,00/1,20} = 4,077
Rc,d = Rc,k / t = 4,077 / 1,10 = 3,706 MN
Fc,d = 1,35*Gk + 1,50*Qk = 1,35 x 20,0 + 1,50 x 5,0 = 34,50MN
(
(f=1),
: n = 34,50 / 3,706 = 9,30 10 .
, :
1 = 1,30/1,10 = 1,18
2 = 1,20/1,10 = 1,09
:
n = Fc,d / Rc,d = 34,50 / 4,08 = 8,46 9
1.2.
(ground tests),
,
(CPT), (PT)
(SPT) .
, (qb,k) (
),
(qs,i,k) (
), i.
Rb,k, Rs,k Rc,k,
, :
) :
,
() , (n)
. , 5
, n=5
qc .
, ()
.
() ,
Rb,cal
7TEE
59
Rs,cal.
, :
1,40
1,35
1,33
1,31
1,29
1,27 1,25
1,40
1,27
1,23
1,20
1,15
1,12 1,08
10
Rb,k, Rs,k
Rc,k ,
(model factor) m1
:
Rc,k = (1 / m) x Min { (Rc,cal)mean / 3 ; (Rc,cal)min / 4 }
E ,
, R ( .6, .7) :
Rc,d= Rb,k/b + Rs,k/s
Rc,d= Rc,k/ t
C-2
n=3 .
m=1.
7TEE
60
C2:
CPT
0,50m 11 .
(n=3)
:
CPT 1
CPT 2
CPT 3
: (Rc,cal)mean = 2645 KN
Rb,cal
(KN)
2352
1528
1548
Rs,cal
(KN)
879
711
919
Rc,cal
(KN)
3231
2239
2467
(Rc,cal)min = 2239 KN
Rc,k = Min{(Rc,cal)mean/3;(Rc,cal)min/4}
n=3 : 3=1,33 4=1,23, : Rc,k = Min {1989 ; 1820} = 1820KN
2 :
) -
qb,k qs,i,k Rb,k, Rs,k
. , ,
,
,
.
7TEE
61
Rb,k, Rs,k
Rc,d :
Rb,k = Ab qb,k
Rs,k = Rs,i = (As,i qs,i,k )
Rc,d = (1 / m) [ Rb,k/b + Rs,k/s ]
:
qb,k =
Ab =
qs,i,k = i
s,i = (i)
m = (
)
1997-1 :
qb,k, qs,k
(. SPT, CPT ..)
qb,k, qs,k
m = 1,00
m = 1,30
C-3,
R.Frank (Evaluation of Eurocode 7 - Two pile
foundation examples), .
7TEE
62
C 3 (FRANK, 2006:
examples)
0,60m
=24KN/m3.
: Gk =1200KN, Qk = 200KN
: L
2
DIN 1054 ( DIN 4014).
: Fc,d = 1,35 * Gk + 1,50 * Qk = 1920 KN
( ) :
: qc = 0,4N = 10,0MPa, DIN
1054 : qb,k = 2,00 MPa qs,k = 0,08 MPa
() :
Rb,k = ( * 0,602 / 4) * 2000 = 565
Rs,k = * 0,60 * L * 80 = 150,8 * L
Rd = (1/ m ) * [ Rb,k / b + Rs,k / s ]
b = s = 1,10 ( .7) : m=1,30
Rd = 395 + 105,4*L (KN) Fc,d = 1920KN
: L 14,5m
C4
,
.
7TEE
63
C 4
0,30m
: , Gk = 300 KN
: q = 40KPa
( )
( ) : qs,k = 60 KPa, qb,k
= 900 KPa.
cu,k=100kPa
(
).
(q).
: , L.
7TEE
64
:
: Gk , FD,k
( ), Rb,k, Rs,k .
:
= c + * *
: ,m = c + **(*LD/2 +q)
,m = qD,k =
:
c =0,
= * = 0,250,40
(kN)
2 :
: Fc,d = 1,35 * Gk + 1,35 * FD,k = 583 KN
: Rc,d = Rc,k / (b* m)
Rc,d= Rc,k / (1,1*1,3) = (64+56,55*LR) / (1,1*1,3) = 44,8 + 39,54 * LR
: Fc,d Rc,d
: 583 44,8 + 39,54 * LR > LR = 13,6m
: L = LD + LR = 7 + 13.6 = 20,6m
1.3.
,
, ..,
.11.
Rc,k = Min { (Rc,m)mean / 5 ; (Rc,m)min / 6 }
Rc,d = Rc,k / t
7TEE
65
.11
.11::
10
15
20
1,60
1,50
1,45
1,42
1,40
1,50
1,35
1,30
1,25
1,25
,
.
) .11 .
m=1,
.
2.
(F1)
- .
(Ftr,d)
(Rtr,d) (Rtr,k)
R=s,t ( .6 .7).
Ftr,d Rtr,d
s,t
, .6 .8
1997-1. Rt,k
7TEE
66
(
Rb,k = 0). :
.
1 2 :
Rt,k = Min { (Rt,m)mean / 1 ; (Rt,m)min / 2 }
(Rt,m)mean (Rt,m)min
,
.9.
.
: Rt,k =
Rs,k , Rs,k
. Rt,k
, :
Rt,k = Min { (Rs,cal)mean / 3 ; ( Rs,cal)min / 4 }
Rs,cal
( ), 3
4 .10.
, Rt,k
qs,k (
). qs,k
, m
=1,3 ( ).
-1,
, , ,
L.
,
.
qs,k,
, , .
1 :
7TEE
67
0.80m. (.
) Ft=1040KN.
: L
: Ft,d = -1.0*GK+1.50*Ft,Q
GK = G , Ft,Q = Ft ()
(KN)
(KN)
:
Rt,K = Rs,K = *0.8*(5*50+l2*100)= 628.3 + 251.3*l2
(KN)
:
Rt,d = Rt,K / (s,t*m) = Rt,K / (1.15*1.30) = 420.3+168.1 * l2 (KN)
: Ft,d Rt,d
l2 5.96m,
2.7.3
, , :
.
(..
).
, (..
).
,
.
.
,
.
:
Ftr,d Rtr,d
Ftr,d Rtr,d ()
. Rtr,d
:
Rtr,d = Rtr,k /tr
EC-7
R=tr.
7TEE
68
, tr = 1.40.
Rtr,k,
, .
,
, ,
,
, ,
.
,
7.71(3) EC-7
, .
:
() :
, .
() , ,
.
TR-1 TR-2
, .
.
7TEE
69
TR 1 :
1,0m
: , cu=50KPa
( ) :
Ftr,k = 300KN
() :
RM,d = 2400KNm
.
().
1. Hu=Rtr,k
Broms :
:
f = Hu / 9cuB = Hu / 450
(1)
2
(2)
(3)
maxM = Mk = 1935KNm
2. :
Rtr,d = Rtr,k / (R*m)
: R = 1,40, m = 1,00, : Rtr,d = 609/(1,40x1,00) = 435KN
:
Ftr,d = G * Ftr,k = 1,35 x 300 = 405KN
7TEE
70
TR 2 :
1,0m
: cu = 50KPa
E = 15MPa.
( )
: Ftr,k=700KN
( ):
RM,d=2400KNm
. EC7
Winkler Kh .
( PLAXIS).
()
(
)
( ).
:
I.
DA-2* (
), (2) [ Ed = (Fk ,Xk) ]. ,
7TEE
71
II.
(Fk) ,
(Mk)
( )
, ,
(2)
(d). ,
(Rd).
( F)
(2) [ Ed = ( F Fk , Xk / ) ]. ,
(Ed). ,
(Rd).
( DA-2*) :
(STR) :
,
: Frep = Ftr,k = 700 KN :
k = 1600KNm ( ).
: d = 1,35*k = 2160m
RM,d > d 2400KNm > 2160 kNm,
.
7TEE
72
( ) :
:
Ftr,d = 1,35 x Ftr,k = 1.35 x 700 = 945 KN
7TEE
73
: d = 2400KNm.
(RM,d=2400 KNm) .
TR-2
10%
Md ( : 2160 kNm, : 2400 kNm),
.
DA-2* () .
2.7.4
: Ed Cd
Ed:
Cd:
., .
2.4.8 2.4.9 1997-1,
-
,
. :
i.
ii.
=1 (E =1, F=1,M=1).
,
( ).
,
.
,
.
.
, Bauduin (2001),
S/B (S=, B= ),
,
. Rult (
), ,
, Rmob
S.
7TEE
74
1,0
Rmob/Rult
0,8
=1,70
0,6
D.A. 2
=2,15
0,4
0,2
0,0
0,0
0,5
,
(Bauduin, C, 2001).
s/B (%)
1,0
1,5
S/B,
Rmob/ Rult ,
,
, .
,
, Fc=
Rmob= Rult/,
, F,
, ct. ,
( DA-2)
(
) : = F * t * = 1,70 2,15.
7TEE
75
1,0
Rmob/Rult
0,8
=1,70
0,6
D.A. 2
=2,15
0,4
0,2
0,0
0,0
0,5
1,0
1,5
s/B (%)
2,0
, =1m,
( )
Fc=(0,47-0,59) Rult,
, S=0,3-0,7cm ().
EC-7,
,
,
,
, .
2.8
8 1997-1
, ,
,
,
.
( 8.1.2).
8 1997-1 :
, ,
,
, ,
(restraint),
7TEE
76
, (deadman),
(screw anchor) (rock bolt).
,
:
,
(distortion)
(grouted anchors),
,
(deadman),
.
,
,
1,5 ( 8.4.(7)).
, . ,
(investigation tests),
/
.
,
.
,
(a),
.
,
(suitability tests) (acceptance
tests):
. ,
,
.
7TEE
77
,
.
(proof load), Pp,
EN 1537:1999 ( )
( ).
,
EN 1537:1999 .
. ,
.
EN 1537:1999 (
) 1.25 k
Ek ().
,
(lock-off load) 80-90% k.
.
1,5 ,
.
(grouted anchorages)
(screw anchorages), (pull-out
resistance), Ra;k ,
( 8.7 1997-1) .
.
,
.
EN 1537:1999.
, Ra;d ,
, Ra, :
Pd Ra;d
(8.1)
Pd () .
7TEE
78
, Pd,
:
,
,
.
(
)
( 8.5.1(2) 1997-1).
(Ra;k)
,
.
2.4.7 2.4.8 1997-1, .
(Ra;k)
,
(a)
:
(n) (suitability tests)
: (Ra,1), (Ra,2), (Ra,n) .
(Ra;k) :
a 2
a1
(R )
R
, (R ) = min [R , R ,.... R ]
a , m mean
1
=
n
a , m min
i =1
a, i
a ,1
a,2
a, n
, (a1 a2)
:
1
a1 =
1.20
1.15
1.10
a2 =
1.20
1.10
1.00
(n) :
:
(Ra;d)
,
.
7TEE
79
(Ra;d)
(Ra;k) :
Ra;d = Ra;k / a
(8.2)
(a) 3.3.4(1)
A.12 A 1997-1. DA-2*,
: R2, : a = 1.10.
(Ra;d)
(Rt;d),
, :
Rt;d = Rt;k / m = ( As y,k ) / m
As , y,k
m = 1.15
().
:
Ra;d Rt;d
(8.3)
, Rt;d,
EN 1992, EN 1993 EN 1537:1999, .
, Rt;d
(. 9.5 of EN 1537:1999).
, .
(.. ),
.
8.6(2)P,
.
- (-) ,
.
:
.
(
)
:
: PGk = 320 kN
7TEE
80
: PQk =70 kN
, :
Pk = 320 + 70 = 390 kN
,
(
). ,
(Pk) ,
(.. ).
.
,
.3
1997-1):
Pd = G PGk + Q PQk = 1.35 x 320 + 1.50 x 70 = 537 kN
:
: d = 0.12m
: L = 8m
( )
: fsu,k = 200 kPa.
(..
), , .
(Ra;k) :
(Ra;k) :
Ra;k = d L fsu,k = 3.14 x 0.12 x 8 x 200 = 603.2 kN
,
:
Ra,1 = 640 kN, Ra,2 = 662 kN , Ra,3 = 700 kN.
: (Ra,m)mean = 667.3 kN
: (Ra,m)min = 640 kN. ,
: a1 = 1.10 a2 = 1.00.
:
a 2
a1
(606.7 kN)
(603.2 kN),
7TEE
81
7TEE
82
2.9 9 :
9 1997-1
, .
.
( , ,
)
, (gravity walls)
(embedded walls) ( ).
:
( ) :
.
11 1997-1.
, , (wale)
(strut) .
(STR)
.
.
(GEO)
( ),
, .
(hydraulic heave)
(piping). 10
1997-1.
,
.
- .
- .
:
()
:
.
7TEE
83
,
( 9.1 - 9.6 1997-1).
9.1 1997-1 :
.
9.2 1997-1 :
7TEE
84
9.3 1997-1 :
9.4 1997-1 :
7TEE
85
9.5 1997-1 :
9.6 1997-1 :
.
:
,
.
.
7TEE
86
,
,
( ,
).
( DA-2* ).
, ,
( ).
,
.
DA-2*,
.
.
:
.
:
-
.
-
- (). ,
,
- k = k. cv;k . cv;k
. k
2/3
.
k = 1,0.
7TEE
87
GEO
,
. 1997-1
.
STR ( )
,
(..
). ,
0.5 x (
+ ),
. (..
)
STR ().
.
.
,
.
.
.
,
,
,
.
,
.
.
(.. )
, .3
1997-1 .
,
( ).
.
,
( h) 510-4 h.
,
7TEE
88
. 1997-1
( ).
, () , K0,
:
(9.1)
OCR ( ).
'
, 'h;0
K0; , :
K 0; = K 0 (1 + sin )
(9.2)
.
,
,
(a). a
. ,
:
, a 10 %
, 0,5 m
(.. ), a
10 %
, 0,5 m.
:
:
Ed Rd
(1)
(Ed)
(Rd).
, GEO STR, :
(1) (limit equilibrium analyses - LEA) GEO.
.
( ). (..
)
7TEE
89
.
,
, .
,
:
,
, . ,
( 60% - 100%
)
.
(, , )
, . ,
( 2-4 ).
()
. ,
, GEO (
GEO
)
STR ( ).
.
:
. :
( GEO)
, , ,
, ,
, .
(
. ).
.
(V, H,
M).
, ,
7TEE
90
( 6
1997-1).
L, ( STR)
( ,
)
.
. ( ) :
()
.
(
) (a, p)
.
( )
( ) : Ed < Rd
.
.
DA-2*,
.3 ( 1)
.13 ( R2, )
1997-1.
(
, )
.
. :
().
( )
(a, p) .
Ed ( ,
) Rd ( ).
.
.
DA-2*,
.3 ( 1)
.13 ( R2, )
1997-1.
(
, )
.
7TEE
91
(2) STR.
, (
,
, ). STR,
. ,
(.. )
.
,
(
),
.
,
, ..
Terzaghi & Peck (1967) EAU (1980),
(.. ).
:
(
,
, ).
Winkler .
7TEE
92
hp
ha
H = 6m
1 :
(, ).
.
. .
(10% )
1997-1. .
.1.1 1997-1
( ) : Kah = 0.21.
( )
:
(z=0) : ah , g = K ah ( z + q ) 2c K ah = 0.21 x 0 0 = 0
z=6m : ah , g = K ah ( z + q ) 2c K ah = 0.21 x (20 x 6 + 0) 0 = 25.2 kPa
: Pah , g = 0.5 x 25.2 x 6 = 75.6 kN/m
: Pav , g = Pah , g tan () = 75.6 x tan (25.1) = 35.4 kN/m
(h) :
7TEE
93
hg =
H 2 1 + 2 6 2 0 + 25.2
=
= 2m
3 1 + 2 3 0 + 25.2
( )
:
(z=0) : ah , g = K ah ( z + q ) 2c K ah = 0.21 x 20 0 = 4.2 kPa
z=6m : ah , g = K ah ( z + q ) 2c K ah = 0.21 x (20) 0 = 4.2 kPa
: Pah ,q = 4.2 x 6 = 25.2 kN/m
: Pav ,q = Pah ,q tan () = 25.2 x tan (25.1) = 11.8 kN/m
(h) : hq = 3m
: W = 0.5 ( Bo + B) H = 0.5 x (1+3) x 6 x 24 = 288 kN/m
(xo) : xo =
1
1 B Bo
= 1.083 m
( Bo + B )
3
3 ( Bo + B )
1. (GEO) : Ed < Rd
Ed = 1.35 Pah , g + 1.50 Pah ,q = 1.35 x 75.60 + 1.50 x 25.2 = 139.86 kN/m
Rd =
1
N tan ( ) +
Pph
R
R
: R = 1.10 1.40 .
= W + Pav , g + Pav ,q - Ppv = 288 + 35.4 + 11.8 0 = 335.2 kN/m
: Rd = (1 / 1.10) x [ 335.2 x tan (30) ] + (1 / 1.40) x 0 = 175.93 kN/m
: Ed < Rd 139.86 < 175.93 .
2. (EQU) : Edst,d < Estb,d
.
.1 1997-1.
:
Edst,d = 1.10 x ( Pah , g hg - Pav , g B ) + 1.50 x ( Pah ,q hq - Pav ,q B) = 1.10 x (75.60 x 2 35.4
x 3) + 1.50 x (25.2 x 3 11.80 x 3) = 49.50 + 60.3 = 109.08 kNm/m
:
Estb,d = 0.90 W ( B xo) + 0.90 Php hp = 0.90 x 288 x (3 1.083) + 0.90 x 0 x 0.33 =
496.89 kNm/m
: Edst,d < Estb,d 109.08 < 496.89 .
7TEE
94
3. (GEO) : Ed < Rd
( V, Q, ) :
:
Vg = W + Pav , g - Ppv = 288 + 35.4 0 = 323.4 kN/m
Qg = Pah , g - Pph = 75.60 0 = 75.60 kN/m
Mg = ( Pah , g hg - Pav , g (B/2) ) W ( (B/2) xo ) Pph hp = (75.60 x 2 35.40 x 1.5)
288 x (1.50 1.083) 0 x 0.333 = 98.10 120.1 0 = - 22 kNm/m
:
Vq = Pav ,q = 11.80 kN/m
Qq = Pah ,q = 25.20 kN/m
Mq = ( Pah ,q hq - Pav ,q (B/2) ) = (25.2 x 3 11.80 x 1.5) = 57.90 kNm/m
:
Vk = 323.4 + 11.80 = 335.20 kN/m
Qk = 75.60 + 25.20 = 100.8 kN/m
Mk = -22 + 57.9 = 35.90 kNm/m
( ):
: e = M / V = (-22 + 57.90) / (323.4 + 11.80) = 0.107 m
: e / B = 0.107 / 3 = 0.036
B = B 2 e = 3 2 x 0.107 = 2.786 m
: tan () = Qk / Vk = 100.8 / 335.20 = 0.30 = 16.7
:
Vd = 1.35 x 323.4 + 1.50 x 11.80 = 454.29 kN/m
Qd = 1.35 x 75.60 + 1.50 x 25.20 = 139.86 kN/m
Md = 1.35 x (-22) + 1.50 x 57.90 = 57.15 kNm/m
1997-1
( DA-2*) :
(pu) :
1
pu = c N c sc ic + ( q + 1D ) N q sq iq + 2 B N s i
2
(D.2) 19971, bi = 1 ( ).
7TEE
95
i
(' = 30) :
(Ex 1.2)
H = V tan()
(Ex 1.3)
(iq , i , ic)
, pu ( ).
, iq = i = ic = 1,
pu (Ex 1.1), V H
(Ex 1.3) (iq , i , ic) (Ex
1.2). (iq , i , ic)
(pu) .
, :
iq = 0.50352 ,
i = 0.35726 , ic = 0.47499
()
DA-2* :
Rd = Rk / R = Vu,k / R,v = 1471 / 1.40 = 1050.7 kN/m
(R,v) .5 (
R2 DA-2*) 1997-1.
7TEE
96
(6.1) : Vd Rd , Vd = 454.29 kN/m
( ), :
Vd = 454.29 1050.7 = Rd
,
.
(FS) :
FS = R / V = 1471 / (323.4 + 11.80) = 4.39
2 Vd Rd (454.29 1050.7).
2 :
, =8
( 10% 1997-1)
(D)
.
1. GEO :
Blum Earth pressure and earth
retaining structures C.R.I. Clayton, J.Milititsky, R.I.Woods, Blackie Academic
7TEE
97
1
30.4 8 = 121.6 KN / m
2
:
Z=0m : ah, g = K ah q = 0.19 * 20 = 3.8KPa
Z=8m : ah , g = K ah q = 0.19 * 20 = 3.8KPa
: Pafill
, h , q = 3.8 8 = 30.4 KN / m
( = 8m (8+D)m )
( Kah)
.1.1 1997-1 =30.0 = : Kah = 0.27
:
Z=8m
7TEE
98
Z=(8+D)m:
ah, g = K ah (z ) 2c K ah = 0.27 * 20 * (8 + D ) 2 * 5 * 0.27 = (38 + 5.4 D) KPa
2
: Pasoill
, h , g = 0.5 (38 + 38 + 5.4 D ) D = 38 D + 2.7 D KN / m
:
Z=8m
7TEE
99
fill
a,h,q
H = 8m
fill
P
a,h,q
fill
P
a,h,g
fill
a,h,g
soil
p,h,g
P soil
p,h,g
soil
a,h,q
P soil
a,h,q
soil
a,h,g
P soil
a,h,g
C. (P),
(s) C
(M).
- :
Pafill
,h, g =
1
30.4 8 = 121.6 KN / m
2
- :
Pafill
, h , q = 3.8 8 = 30.4 KN / m
s afill, h , q = D + 1 H = D + 1 8 = (4 + D)m
2
2
fill
fill
M afill
, h , q = Pa , h , q s a , h , q = 30.4 (4 + D )KN m / m
7TEE
100
- ():
D 2 1 + 2
3 1 + 2
2
Pasoill
, h , g = 38 D + 2.7 D KN / m
s asoil
,h, g =
soil
soil
2
M asoil
, h , g = Pa , h , g s a , h , g = 38 D + 2.7 D
D 114 + 5,4 D
KN m / m
3 76 + 5.4 D
- ():
Pasoil
, h , q = 5.4 (D ) = (5.4 D )KN / m
s asoil
,h,q =
D
m
2
soil
soil
M asoil
, h , q = Pa , h , q s a , h , q = (5.4 D )
D
KN m / m
2
- :
Pa , h , g = 24.08 D + 58 D 2 KN / m
s a ,h, g =
D 2 1 + 2
3 1 + 2
+
+
D
D
3
24
.
08
24
.
08
116
3
48
.
16
116
M p , h , g = Pp , h , g s p , h, g = 24.08 D + 58D 2
.24 + 116 D
) D3 72
KN m / m
48.16 + 116 D
( - GEO)
(D) DA-2* :
E d ( F Fk , x k )
Rk ( Fk , x k )
,
.
,
1.35 1.50
( ) (),
( .3 1997-1).
soil
fiill
soil
E d = M Ed = 1.35 * ( M afill
, h , g + M a , h , g ) + 1.50 * ( M a , h , q + M a , h , q )
.
R=1,40
( .13).
7TEE
101
Rd =
M p ,h, g =
1
M p ,h, g
1.4
.
D=6m.
, D = 6m :
fill
fill
M afill
, h , g = Pa , h , g s a , h , g = 121.6 (2.67 + D ) = 1054.27 KN m / m
fill
fill
M afill
, h , q = Pa , h , q s a , h , q = 30.4 (4 + D ) = 304 KN m / m
soil
soil
2
M asoil
, h , g = Pa , h , g s a , h , g = 38 D + 2.7 D
soil
soil
M asoil
, h , q = Pa , h , q s a , h , q = (5.4 D )
D 114 + 5,4 D
= 878.47 KN m / m
3 76 + 5.4 D
D
= 97.2 KN m / m
2
M p , h , g = Pp , h , g s p , h, g = 24.08 D + 58D 2
.24 + 116 D
) D3 72
= 4609.48KN m / m
48.16 + 116 D
Rd =
M p ,h, g =
1
4609.48 = 3292.48 > E d = 3211KNm / m
1.4
20%,
,
: D = 1.20 * 6.0 = 7.20m, :
tot = +D = 8+7.2 = 15.2m
,
( , R),
Rk D=6m :
Pafill
,h, g =
1
30.4 8 = 121.6 KN / m
2
Pafill
, h , q = 3.8 8 = 30.4 KN / m
2
Pasoill
= 325.2 KN / m
, h , g = 38 D + 2.7 D
Pasoil
, h , q = 5.4 (D ) = (5.4 D ) = 32.4 KN / m
Pp , h , g = 24.08 D + 58 D 2 = 2232.48 KN / m
fill
soil
soill
Fx = 0 Pafill
, h , g + Pa , h , q + Pa , h , g + Pa , h , q + R k = Pp , h , g
7TEE
102
( )
( ).
(. ).
() -, ,
.
2. STR :
.
DA-2*,
.
,
() .
( )
() ,
.
, :
(g,k). ( +
)
(g+q,k).
q,k = g+q,k - g,k. ,
: d = 1.35 *g,k +1.50* q,k .
:
7TEE
103
d (K Nm/m)
4000
3000
2000
1000
1000
2000
0
2
(m)
4
6
8
10
12
14
16
14m (8+6=14m) 12.10m.
GEO STR
. , ( GEO)
,
( STR),
.
.
(. ).
,
:
. GEO :
1.
( ),
( )
( ).
,
(1.35 1.50) (R=1.40).
7TEE
104
(
) (a, p)
.
( )
,
.
2. (
)
.
3. .
,
1.00 .
( ,
, ) .
. STR :
1.
. .
. ,
(.. ).
,
GEO .
( ) ,
a, p
( ).
GEO,
( , , )
.
2.
.
(1.35 1.50)
.
,
:
1.
(
). , ,
. ()
7TEE
105
. ,
( 2-4 )
,
.
(
)
.
,
.
2.
,
Terzaghi .
.
.
3.
(
).
(1.35 1.50)
.
2.10
10 1997-1
:
7TEE
106
(UPL - uplift) .
(
).
(HYD).
. ,
,
(boiling).
.
,
.
, .
(piping).
, ,
,
- .
.
2.10.1 (UPL)
( ,
)
.
(UPL)
(2.8) 2.4.7.4 1997-1
(Vdst;d= Gdst;d +Qdst;d)
(Gstb;d)
(Rd):
Vdst,d Gstb;d + Rd
(2.8)
(Rd), ..
, ()
(Gstb;d).
(2.8)
Gdst;d, Qdst;d, Gstb;d Rd A.4 ( .15
16) 1997-1, .
7TEE
107
(2.8),
(Gstb;d) , ,
, (Rd) ,
, , (Td), , (P),
.
(Gstb;d).
, (Vdst;d ),
(
) .
, (2.8)
(stb;d)
(udst;d) :
udst;d stb;d
EQU, HYD UPL,
(
). ,
, 2 (
DA-2*), .
,
, 10.1 1997-1
.
7TEE
108
)
)
1
2
)
4
5
6
7
7TEE
1
2
3
1
2
5
6
8
109
)
1
5
9
10.1 1997-1 :
:
= 200 kPa
( ) G =150 kPa
Q =50 kPa ( ).
=12m ()
.
2.10.2 (HYD)
(2.9) (2.9)
.
udst;d stb;d
(2.9)
Sdst;d Gstb;d
(2.9)
(2.9)
7TEE
110
(udst;d )
(stb;d) .
(2.9)
(Sdst;d)
(Gstb;d) .
(2.9) (2.9) ,
. ,
(2.9).
(2.9) (2.9)
udst;d, stb;d, Sdst;d Gstb;d A.5
( .17) 1997-1,
.
( ),
: FS = G;dst G;stb = 1.35 / 0.90 =
1.50.
10.2 1997-1.
1 (), ()
2
3
10.2 1997-1 :
7TEE
111
2.11
11 1997-1
, , , ,
.
:
,
,
, (cut or buried
structures), .
,
.
,
. ,
.
,
.
,
. -
.
(jointed) ,
,
.
.
, -
.
, , .
,
.
.
,
.
, .
.
7TEE
112
,
.
.
,
3 (DA-3) (GEO)
.
( ,
, )
(favourable actions) F = 1.
3 (DA-3) (2.6)
:
d = (Fd , Xd ) = (F Fk , Xk / )
(2.6)
(2.7) :
Rd = R (Fd , Xd ) = R (F Fk , Xk / )
(2.7)
(2.5) :
d Rd
(F Fk , Xk / ) R (F Fk , Xk / )
(2.5)
(F ,
) EN1997-1 :
(1) ( ),
,
(2) ( ),
,
(2) .
3 (DA-3)
. ,
,
,
( )
2 (DA-2), . ,
( + )
DA-3
.
,
( : cd , d
7TEE
113
:
(m), :
cd =
ck
M m
, tan d =
cu;d)
M m
tan k
, cu ;d =
cu ;k
M m
M .
:
(1) : m = 1.1.
(FS) :
FS = m = 1.25 x 1.1 = 1.38
(c , ).
FS = m = 1.40 x 1.1 = 1.54
(cu).
(2) : m = 1.
, (FS)
:
FS = m = 1.25 x 1 = 1.25
(c , ).
FS = m = 1.40 x 1 = 1.40
.
:
15 2:3 (:)
( ) :
: = 20 kN/m3
() : c = 15 kPa
() : = 25
: q = 20 kPa
7TEE
114
3 (DA-3).
1.30 ( 2.4.7.3.4.4
1997-1). q : qd = 1.30 x 20 = 26 kPa.
:
cd = c / 1.25 = 15 / 1.25 = 12 kPa
d = arctan (tan / 1.25) = arctan (tan 25 / 1.25 ) = 20.46o
FS = 1.027 > 1.
.
7TEE
115
2.12
12 1997-1
.
:
,
.. (cracks)
, ..
7TEE
116
,
, .
,
, 11
1997-1.
,
.
,
(foamed concrete),
.
7TEE
117
2.13 1997-1 () :
1997-1
.
,
1997-1 .
(EQU)
(EQU)
F :
G;dst
G;stb
Q;dst
Q;stb
.
A.1 (F)
G;dst
G;stb
1,1
0,9
Q;dst
Q;stb
1,5
0
(EQU)
,
M :
cu
7TEE
118
qu
A.2 (M)
c
cu
qu
1,25
1,25
1,4
1,4
1,0
tan '
(STR)
(GEO)
(F)
( E)
(STR) (GEO)
A1 A2
(F) (E):
A.3 (F)
(E)
7TEE
G
Q
A1
A2
1,35
1,0
1,0
1,0
1,5
1,3
119
(M)
(STR) (GEO)
M1 M2
(M):
cu
qu
A.4 (M)
M1
M2
1,0
1,25
1,0
1,25
cu
1,0
1,4
qu
1,0
1,4
1,0
1,0
tan '
(R)
(STR)
(GEO) , R1, R2 R3
(R):
R;v
R;h
7TEE
120
A.5 - (R)
R1
R2
R3
R;v
1,0
1,4
1,0
R;h
1,0
1,1
1,0
(STR)
(GEO) , R1, R2, R3 R4
(R):
b
s
s;t .
R1, R2, R3 R4
A.6 , A.7
A.8 (continuous
flight auger CFA).
A.6- (R)
R1
R2
R3
R4
1,0
1,1
1,0
1,3
()
1,0
1,1
1,0
1,3
/ ()
1,0
1,1
1,0
1,3
s;t
1,25
1,15
1,1
1,6
7TEE
121
A.7 (R)
R1
R2
R3
R4
1,25
1,1
1,0
1,6
()
1,0
1,1
1,0
1,3
/ ()
1,15
1,1
1,0
1,5
s;t
1,25
1,15
1,1
1,6
A.8 - (R)
(CFA)
R1
R2
R3
R4
1,1
1,1
1,0
1,45
()
1,0
1,1
1,0
1,3
/ ()
1,1
1,1
1,0
1,4
s;t
1,25
1,15
1,1
1,6
(STR) (GEO) ,
:
3
4
5
6
.
1, 2, 3, 4, 5 6
A.9, A.10 A.11.
7TEE
122
A.9
(n
)
n =
1,40
1,30
1,20
1,10
1,00
1,40
1,20
1,05
1,00
1,00
A.10 -
(n
)
n =
10
1,40
1,35
1,33
1,31
1,29
1,27
1,25
1,40
1,27
1,23
1,20
1,15
1,12
1,08
A.11 -
, , , , , (n )
n =
10
15
20
1,60
1,50
1,45
1,42
1,40
1,50
1,35
1,30
1,25
1,25
0,85
.
1,10 .
1,210 .
,
n
.
7TEE
123
(STR)
(GEO) , R1, R2, R3 R4
(R) :
a;t
a;p
R1
R2
R3
R4
a;t
1,1
1,1
1,0
1,1
a;p
1,1
1,1
1,0
1,1
(R)
(STR) (GEO)
, R1, R2 R3
(R):
R;v
R;h
R;e
A.13 - (R)
R;v
R;h
R;e
7TEE
R1
1,0
1,0
1,0
R2
1,4
1,1
1,4
R3
1,0
1,0
1,0
124
(R)
(STR)
(GEO) ,
(R;e).
A.14 - (R)
R1
1,0
R;e
R2
1,1
R3
1,0
(UPL)
(UPL)
(F):
G;dst
G;stb
Q;dst
.
A.15 (F)
G;dst
G;stb
1,0
0,9
Q;dst
1,5
(UPL)
:
c
cu
s;t
7TEE
125
a
A.16
c
cu
s;t
a
1,25
1,25
1,40
1,40
1,40
tan '
(HYD)
(HYD)
(F):
G;dst
G;stb
Q;dst
.
A.17 (F)
G;dst
1,35
G;stb
0,90
Q;dst
1,50
7TEE
126
2.14
()
.1
(1) ,
, (q)
(c) :
:
a(z ) = K a [ z + q ] 2c K a
a(z) = atan + a ( )
(.1)
p (z ) = K p [ z + q ] + 2c K p
p(z) = ptan + a ( )
(.2)
:
a
( )
Ka
Kp
( )
a(z) z ( )
p(z) z ( )
a(z) z ( )
p(z) z ( )
(2) (.1) (.2)
, .
7TEE
127
(3) .1.1
.1.4 Ka .2.1 .2.4 Kp.
.
(4) ,
.2.
(5) , K
z,
.
(6)
.
(7)
,
.3.
.1.1 Ka :
( = 0)
7TEE
128
.1.2 Ka :
(/ = 0 and = 0)
.1.3 Ka :
(/ = 0,66)
7TEE
129
.1.4 Ka :
(/ = 1)
7TEE
130
.2.1 Kp :
( = 0)
7TEE
131
.2.2 Kp :
(/ = 0 and = 0)
7TEE
132
.2.3 Kp :
(/ = 0,66)
7TEE
133
.2.4 Kp :
surface (/ = 1)
7TEE
134
.3 -
v/vp
(vp: )
.2
(1) ,
, .
(2) , (
, c, , a) , . .4.
(3)
1.6.
Kc
Kn
K
mt ,
,
,
mw
,
.
,
7TEE
135
v
,
q ,
p ,
.4
,
(4) a :
a tan
=
c tan
(5) 0
.
:
- q, ,
- c cot .
0 q
, . ,
c = 0 , 0 =
.
(6) mt
:
7TEE
136
cos(2m t + + 0 ) =
sin 0
sin
(.3)
(7) mw :
cos(2m w + + ) =
sin
sin
(.4)
(.5)
(9) Kn (..
)
v :
Kn =
1 + sin sin(2m w + )
exp (2 tan )
1 sin sin(2m t + )
(.6)
(10)
, :
K q = K n cos 2
(.7)
:
K c = (K n 1)cot
(.8)
(11) :
K = K n cos cos ( )
(.9)
.
.
= 0 :
p
sin cos ;
c
a
cos2m w = ;
c
cos2m t =
7TEE
137
K q = cos 2 ;
K c = 2 + sin2m t + sin2m w ;
( ), K ( = 0) :
K = cos +
sin cosmw
sinmt
(.10)
(12) ,
:
, c, a
0
, K.
(13) ,
( 0).
(14) ( ), ..
, .
.
.3
(1)
-
.
.1 va/h.
7TEE
138
.1 va/h
va/h
%
va/h
%
0,4 0,5
0,1 0,2
0,2
0,05 0,1
0,8 1,0
0,2 0,5
0,4 0,5
0,1 0,2
:
va
(2)
-
. .2
vp/h , ,
.
(3) .2
1,5 2,0 .
7TEE
139
.2 vp/h
vp/h
%
vp/h
%
7 (1,5)
5 (1,1)
25 (4,0)
10 (2,0)
5 (0,9)
3 (0,5)
10 (1,5)
6 (1,0)
6 (1,0)
5 (0,5)
15 (1,5)
6 (1,3)
:
vp
7TEE
140
2.15 ()
.1
A' = B' L
b
c, q
B
B'
D
e
, B L
i
, c, q
L
L'
m
i
N
, c, q
q
q'
s
c, q
V
'
H
(2) .1.
.2
(1)
.
:
,
cu, c' '
,
.
7TEE
141
.3
(1) :
R/A' = (+2) cu bc sc ic + q
(.1)
:
: bc = 1 2 / ( + 2);
:
sc = 1+ 0,2 (B'/L'),
sc = 1,2, .
, H:
ic =
H
1
(1 + 1
)
A' cu
2
H A' cu.
.4
(1) :
R/A' = c' Nc bc sc ic + q' Nq bq sq iq + 0,5 ' B 'N b s i
(.2)
:
:
Nq = e tan' tan2 (45.+ '/2)
Nc = (Nq - 1) cot '
N = 2 (Nq- 1) tan ', '/2 ( )
:
bc = bq - (1 - bq) / (Nc tan )
bq = b = (1 - tan )2
7TEE
142
s = 0,7,
sc = (sqNq -1)/(Nq - 1), ,
, H:
.1
7TEE
143
EN 1997-1 : 2004
- 1 :
1997-1 :
1 : .
.
1997-1 :
2 : 2.1(8)P, 2.4.6.1(4)P, 2.4.6.2(2)P, 2.4.7.1(2)P, 2.4.7.1(3),
2.4.7.2(2)P,
2.4.7.3.2(3)P,
2.4.7.3.3(2)P,
2.4.7.3.4.1(1)P,
2.4.7.4(3)P, 2.4.7.5(2)P, 2.4.8(2), 2.4.9(1)P, 2.5(1)
7 : 7.6.2.2(8)P,
7.6.2.3(8),
7.6.2.4(4)P,
7.6.3.3(4)P, 7.6.3.3(6)
7.6.2.2(14)P,
7.6.3.2(2)P,
7.6.2.3(4)P,
7.6.3.2(5)P,
7.6.2.3(5)P,
7.6.3.3(3)P,
A.2,
A.3.1,
A.3.2,
A.3.3.1,
A.4, A.5
, , , , , , , 1997-1.
1.
1.1 (National Annex)
7 1997-1,
1 : .
7 ( )
(CEN) 23 2004
24 2004.
1.2
1997-1, ( ) :
( ),
CEN.
7TEE
144
.
(National Annex).
,
, :
,
,
(, ) , ..
,
.
1997-1,
:
2.1(8)P, 2.4.6.1(4)P, 2.4.6.2(2)P, 2.4.7.1(2)P, 2.4.7.1(3), 2.4.7.2(2)P,
2.4.7.3.2(3)P, 2.4.7.3.3(2)P, 2.4.7.3.4.1(1)P, 2.4.7.4(3)P, 2.4.7.5(2)P,
2.4.8(2), 2.4.9(1)P, 2.5(1), 7.6.2.2(8)P, 7.6.2.2(14)P, 7.6.2.3(4)P,
7.6.2.3(5)P, 7.6.2.3(8), 7.6.2.4(4)P, 7.6.3.2(2)P, 7.6.3.2(5)P, 7.6.3.3(3)P,
7.6.3.3(4)P, 7.6.3.3(6), 8.5.2(2)P, 8.5.2(3), 8.6(4), 11.5.1(1)P
A :
A.2, A.3.1, A.3.2, A.3.3.1, A.3.3.2, A.3.3.3, A.3.3.4, A.3.3.5, A.3.3.6,
A.4, A.5
.
:
,
,
, .
2
2.1
EN 1997-1:
2.4.6.1(4)P, 2.4.6.2(2)P, 2.4.7.1(2)P, 2.4.7.1(3), 2.4.7.2(2)P,
2.4.7.3.2(3)P, 2.4.7.3.3(2)P, 2.4.7.4(3)P, 2.4.7.5(2)P, 2.4.8(2),
7.6.2.2(8)P, 7.6.2.2(14)P, 7.6.2.3(4)P, 7.6.2.3(5)P, 7.6.2.4(4)P,
7.6.3.2(2)P, 7.6.3.2(5)P, 7.6.3.3(3)P, 7.6.3.3(4)P, 8.5.2(2)P, 11.5.1(1)P
A :
A.2, A.3.1, A.3.2, A.3.3.1, A.3.3.2, A.3.3.3, A.3.3.4, A.3.3.5, A.3.3.6
A.4, A.5
,
: qu = 1.60, .2 .4 (O 2).
7TEE
145
,
: Rv = 1.60 ( .5 R2).
2.2 :
2.2.1 2.1(2) :
:
1990.
,
2.1 ( 2.3) EN 1990 :
( )
10
25
25
50
,
,
,
100
, ,
, ,
2.2.2 2.1(8)P :
:
, ,
(risk),
.
2.2.3 2.1(13) :
, ,
, :
1 : .
2 : .
3 : .
7TEE
146
1990.
2.2.4 2.4.7.3.4.1(1)P :
(Design Approaches - DA) ,
( 4.3 ).
(ULS) (GEO)
(STR)
:
(1) 3 (DA-3),
(GEO) :
,
11 12 1997-1, ,
, ,
.
( 11 1997-1) :
() ,
() ,
, ,
() (..
).
,
(
, ,
) 1 (favourable actions)
F = 1 (
EN 1997-1).
3 (DA-3)
(2.6) :
d = (Fd , Xd ) = (F Fk , Xk / )
(2.6)
(2.7) :
Rd = R (Fd , Xd ) = R (F Fk , Xk / )
(2.7)
(2.5) :
d Rd
(F Fk , Xk / ) R (F Fk , Xk / )
(2.5)
(F , ) EN1997-1 :
(1) ( ),
,
1
7TEE
147
(2) ( ),
,
(2) .
:
3 (DA-3)
. ,
, , (
)
2 (DA-2), . ,
( +
) DA-3
.
(2) 2 (DA-2),
:
(GEO) (STR)
, ,
, 6, 7, 8 9 EN
1997-1.
(STR)
(, , ,
) 9 12 1997-1.
,
.
( GEO)
3 (DA-3), .
(GEO) (STR)
,
.
(GEO) (
11 1997-1)
(.. )
(strength reduction method),
3 (DA-3),
.
, 2 (DA-2),
(GEO) (STR)
, ,
, .
7TEE
148
2 (DA-2),
2* (DA-2*)
(2.6) , , (2.6)
( = 1) :
(2.6)
d = (F Fk , Xk )
d = (Fk , Xk )
(2.6)
(2.7) (2 F = 1) :
.
Rd = ( 1 / R ) R (Fk , Xk)
(2.7)
, :
.
(F Fk , Xk ) ( 1 / R ) R (Fk , Xk)
, :
.
7TEE
149
2.2.5 2.4.7.5 :
(UPL)
(HYD), 10 2.4.7.4
2.4.7.5 1997-1, (2.9), 3
(2.9).
EQU, HYD
UPL,
(
). ,
,
2 ( DA-2*),
.
2.2.6 2.4.9(1)P :
.
.
2.2.7 2.5(1) :
.
,
.
2.2.8 7.6.2.3(8) :
m (model factor)
, 2 (DA-2) :
(1)
(qb;k)
(qs;i;k)
4 (.. SPT CPT)
5 [
7.6.2.3(5)],
(m=1.0).
3 : . ,
.
4 ( SPT) qc ( CPT)
(.. ) qc
5 .. cu (c , )
7TEE
150
:
FS=2 ( ).
, :
FS = F * t * * m 1.40 x 1.10 x (1.15 1.35) * 1.0 = 1.77 2.08
t=b=s=1.10, = 1.15 1.35 ( .10) F = 1.40
( ).
(2) 7.6.2.3 (8)
1997-1,
(qb;k)
(qs;i;k) (..
SPT CPT)
( ),
m=1.30.
:
FS=2. , :
FS = F * t * m 1.40 x 1.10 x 1.30 = 2.0
t=b=s=1.10 F=1.40 (
).
:
(
7.6.2.2) ( 7.6.2.4),
(),
(m=1.0).
, (m),
(7.7) 7.6.2.3 :
Rb;d = Rb;k / (b m)
Rs;d = Rs;k / (s m)
(7.7)
( 7.6 7.6.2.3) :
Rc;d = [ Rb;k / (b m) + Rs;k / (s m) ]
(7.6)
(7.6)
7TEE
151
2.2.9 7.6.3.3(6) :
,
2 (DA-2) :
2.2.8
(, ,
).
2.2.10 8.5.2(3) :
(a)
2 (DA-2) :
(Ra;k)
[ 8.5.1(2)] :
(1) ,
.
: a = 1.
(2) (n)
(suitability tests)
: (Ra,1), (Ra,2), (Ra,n) .
,
(Ra;k) :
a 2
a1
(R )
a , m mean
1
=
n
R
i =1
a, i
(R )
a , m min
= min Ra ,1 , Ra , 2 ,.... Ra , n
,
(a1 a2) :
1
a1 =
1.20
1.15
1.10
a2 =
1.20
1.10
1.00
(n) :
2.2.11 8.6(4) :
: .
7TEE
152
ck
M m
, tan d =
M m
tan k
, cu ;d =
cu ;k
M m
M .
:
(1) : m = 1.1.
(FS)
:
FS = m = 1.25 x 1.1 = 1.38
(c , ).
FS = m = 1.40 x 1.1 = 1.54
(cu).
(2) : m = 1.
, (FS)
:
FS = m = 1.25 x 1 = 1.25
(c , ).
FS = m = 1.40 x 1 = 1.40
.
3.
3.1 :
7
,
( 2.1 ), :
,
: qu = 1.60, .2 .4 (O 2).
,
: Rv = 1.60 ( .5 R2).
3.2 :
.
(Design
Approaches) (2.6) (2.7),
7TEE
153
2.4.7.3.4.1(1)P 1997-1,
( 2.2.4 ).
3.3 :
. .
3.4 :
. , ,
DIN 4017.
3.5 E :
.
3.6 :
.
3.7 :
. .
3.8 H :
.
3.9 :
.
4. - -
4.1 ( ) EN
1997-1 ,
, , (
). ,
:
1. :
() 2000.
()
(
10/31.12.1945).
()
227 /28.3.95.
7TEE
154
2. :
()
( 363 /24.6.83).
()
( 70 /8.2.85).
() ( 955
/31.12.86).
() ( 955
/31.12.86).
()
( 29 /11.2.86).
3. :
() 1 (-1)
-
( 264 /3.5.66).
4.2 EN
1997-1 , ,
,
(
),
,
.
4.3 :
EN 1997-1
8 5 ( 1998-5) :
(1)
(F = = 1).
(2) 2 DA-2*
,
3 (DA-3).
(3) (m)
.
2.2.8, 2.2.9 2.2.12 .
(4) ()
(R) 8
5 ( 1998-5).
8 5 ( 1998-5)
() (R), : = R = 1.
7TEE
155
7 2 :
4.1
EN 1997-2 (EC7-2)
EC7-1.
EC7-1 :
)
)
)
)
,
3 EC7-1 ,
,
.
CEN
EN 1997.
EN 1997-1.
( EN 1997-1). ,
. EN 1997
,
.
7TEE
156
- 1997-1
EN
-
-
-
-
-
-
EN 1997-2
-
-
-
(CEN/TC 341)
-
-
-
-
(CEN/TC 288)
- ( )
-
: CEN EN 1997
EC7-2
, CEN/TC 341.
EC7-2
TC 341.
7-2 105 6
24 (88 ).
:
1.
2.
7TEE
157
3. .
4. .
5. .
6. .
4.2
.
.
,
, .
,
,
.
.
:
.
EN 1997-1:2004, 3.4.3 (1).
, .. ,
, .
.
, .
7TEE
158
,
. :
,
.
,
:
,
(..
)
,
,
,
( ),
,
.
,
,
(..
)
,
.
,
7TEE
159
. ,
.
4.3
.
.
.
,
(EN ISO 22475-1), :
:
1 5.
:
3 5.
:
5.
1 2
.
1 2
.
.
.
.
3.
.
. .
.
,
5.
.
.
7TEE
160
4.4
,
,
(. EN 1997 1:2004, 3.3).
:
EN ISO 22476
:
4.5
. ,
.
7TEE
161
4.6
(Ground Investigation Report),
(Geotechnical Design Report).
:
,
.
.
.
, .
, .
.
.
, :
,
,
:
a)
b)
c) (exposures in quarries and
borrow areas)
d)
7TEE
162
e)
f)
g)
h) , (faulting)
i)
j)
k)
l)
, :
EN ISO
.
,
:
3 5
6.2
, ,
, :
,
, , ,
,
7TEE
163
, :
(.
6.4).
.
.
.
.
:
.
/
.
,
.
.
7TEE
164
1.
7TEE
165