Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 1

PRIPREMA ZA AS

Nastavni predmet: TEHNIKA KULTURA


Nastavna tema:
UVOD
Nastavna jedinica
1. UPOZNAVANJE

Razred: IX
SA PROGRAMSKIM SADRAJIMA I ORGANIZACIJA RADNOG MJESTA, RAD U

KABINETU TEHNIKE KULTURE

Ciljevi asa

Tip asa:
a)

Obrada novog gradiva


Razvijanje pozitivnih osobina linosti, odgovornosti, urednosti, pokazivanje zainteresovanosti i
Odgojni
ljubavi prema tehnici, svjesnosti o znaaju potrebe tehnike u ivotu i sl.

b) Obrazovni
c) Funkcionalni

Upoznavanje uenika sa sadrajem nastavne jedinice,


Razvijanje sposobnosti izraavanja, osamostaljivanje, razvijanju logikog, analitikog miljenja

Oblici nastavnog rada:


Frontalni, grupni, individualni
Nastavne metode:
Verbalna, demonstracije
Nastavna sredstva:
Udbenik, kolska ploa
Literatura:
Udbenik Tehnika kulturai dnevnik rada Tehnika kultura za IX razred

STRUKTURA ASA
Uvodni dio

Trajanje:

5 minuta

Trajanje:

35 minuta

Upoznati se sa uenicima, najaviti cilj asa


Centralni dio

U ovoj kolskoj godini iz predmeta tehnika kultura se izuava mehatronika, disciplina koja povezuje
mainstvo i elektrotehniku. Nastavno gradivo je podijeljeno u nekoliko oblasti:
Mehatronika mainstvo
Mehatronika elektrotehnika
Mehatronika elektronika
Upoznati uenike sa radom u kabinetu, mjerama HTZ:
Ne upotrebljavati alat koji nije u potpunosti ispravan
Radno mjesto mora biti uvijek uredno
Koristiti zatitnu opremu
Maine i ureaje koristiti samo uz prisustvo nastavnika
Alat i materijal moraju biti uredno poredani na radnom stolu, a otre ivice ne smiju prelaziti ivice
stola
Prilikom upotrebe lako zapaljivih materija obavezno drati otvoren prozor
Upoznati se sa sadrajem sandueta za prvu pomo i nainom upotrebe sadraja
Poslije rada oistiti radno mjesto i alat i odloiti ga na mjesto gdje je i predvien

Zavrni dio

Trajanje:

5 minuta

U zavrnom dijelu kroz diskusiju sa uenicima, kao i kroz odreena pitanja ponoviti izloeno predavanje,
pojasniti eventualne nejasnoe. Najaviti cilj narednog asa.

You might also like