Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 11

Názov predmetu: Chémia

Škola: Základná škola Hruštín, 029 52


Hruštín č.55

Ročník: šiesty

Časový rozsah výučby: 0,5 hodiny týždenne / 16,5 hodín ročne

Vzdelávacia oblasť: Človek a príroda

1
Kód a názov ŠVP: ISCED 2

Stupeň vzdelania: nižšie sekundárne vzdelanie

Forma štúdia: denná

Vyučovací jazyk: slovenský

Dĺžka štúdia: 5 rokov

Charakteristika vyučovacieho predmetu


Predmet chémia svojim experimentálnym charakterom vyučovania
umožňuje žiakom hlbšie porozumieť zákonitostiam chemických javov
a procesov. Obsah učiva tvoria poznatky o vlastnostiach a použití látok,
s ktorými sa žiaci stretávajú v každodennom živote (chémia potravín
a nápojov, kozmetiky, liečiv, čistiacich prostriedkov, atď.).

Pri štúdiu chémie si žiaci osvojujú dôležité spôsobilosti špecifickými


poznávacími metódami. Ide hlavne o rozvíjanie spôsobilosti objektívne
a spoľahlivo pozorovať, experimentovať a merať, vytvárať a overovať
hypotézy v procese riešenia úloh rôznej zložitosti.

Súčasťou učebného predmetu chémia sú aj vhodne vybrané laboratórne


práce. Ich správna realizácia si vyžaduje osvojenie si základných
manuálnych zručností a návykov bezpečnej práce v chemickom laboratóriu.

Tematické celky vyučovacieho predmetu:

6. ročník:

• Chémia okolo nás


• Skúmanie vlastností látok
• Zmesi a chemicky čisté látky
• Látky nevyhnutné pre náš život: voda a vzduch

7. ročník:

• Premeny látok
• Spoznávanie chemických reakcií v našom okolí
• Zmeny pri chemických reakciách

8. ročník:
2
• Zloženie látok
• Chemické prvky a zlúčeniny
• Častice látok: atómy, molekuly a ióny
• Periodická sústava prvkov
• Významné chemické prvky a zlúčeniny

9. ročník:

• Chemické výpočty
• Látkové množstvo a molárna hmotnosť
• Zloženie roztokov
• Organické látky
• Vlastnosti jednoduchých organických látok
• Uhľovodíky
• Deriváty uhľovodíkov
• Organické látky v živých organizmoch
• Organické látky v bežnom živote

Ciele vyučovacieho predmetu


Hlavným cieľom vyučovania chémie je oboznámiť žiakov s významom
poznatkov z chémie pre človeka, spoločnosť a prírodu. Umožňuje to žiakom
vytvoriť si pozitívny vzťah k predmetu chémia.

Ďalšie ciele sú zamerané na rozvíjanie prírodovednej gramotnosti, čo


predstavuje

• Poznať vybraný okruh anorganických a organických látok, ich význam


a použitie v každodennom živote.
• Chápať , že vlastnosti chemických látok vyplývajú z ich zloženia
a štruktúry.
• Osvojiť si poznatky na posúdenie základných sociálnych, zdravotných
a environmentálnych dôsledkov pôsobenia chémie v živote človeka
(napríklad chemické aspekty racionálnej výživy, vplyv alkoholu,
nikotínu a iných drog na ľudský organizmus).
• Získať prehľad o obsahu základných chemických pojmov, ktoré
charakterizujú zloženie, štruktúru a vlastnosti chemických látok
a chemické reakcie.
• Naučiť sa základy chemických výpočtov, vedieť porovnať dve veličiny
rovnakého druhu, určiť hodnotu veličín z grafu a z tabuľky alebo
naopak.
• Naučiť sa základy chemického názvoslovia anorganických
a organických látok, zapisovať chemické reakcie, chápať ich
kvalitatívny a kvantitatívny význam.
• Osvojiť si základné činnosti súvisiace s pozorovaním a pokusom
a zároveň získať zodpovedný vzťah k plneniu pracovných povinností
a dodržiavaniu pravidiel bezpečnej práce.
3
• Vedieť uplatniť logicko-myšlienkové a senzomotorické operácie aj
v iných učebných predmetoch a v každodennej praxi.
• Porozumieť odborným textom na primeranej úrovni a vedieť aplikovať
získané poznatky pri riešení konkrétnych úloh.
• Schopnosť samostatne získavať potrebné informácie súvisiace
s chemickou problematikou z rôznych informačných zdrojov.

Kompetencie a spôsobilosti

Stanovené ciele sa dosahujú rozvíjaním ďalších kľúčových kompetencií


a spôsobilostí žiakov

• k učeniu
– plánovať a organizovať si učenie a pracovnú činnosť
– hľadať a rozvíjať účinné postupy vo svojom učení
– využívať rôzne stratégie učenia
– kriticky pristupovať ku zdrojom informácií, informácie tvorivo
spracovávať a využívať pri svojom štúdiu a praxi

• v oblasti komunikačných schopností


– správne používať základné pojmy a identifikovať ich v reálnych
situáciách
– vedieť kvalitatívne popísať , načrtnúť pozorované objekty, systémy,
javy a klasifikovať ich
– vedieť vysvetliť javy pomocou známych zákonov alebo jednoduchších
javov
– vedieť využiť informačné a komunikačné zdroje
– vedieť vyhľadávať a spracovávať informácie z rôznych zdrojov
– zrozumiteľne prezentovať svoje poznatky , skúsenosti a zručnosti
– vedieť spracovať jednoduchú správu z pozorovania na základe danej
štruktúry
– vedieť spracovať a prezentovať jednoduchý projekt so zameraním na
ciele, metódy, výsledky a ich využitie

• v oblasti identifikácie problémov, navrhovania riešenia


a schopnosti ich riešiť
– riešiť úlohy zamerané na rozvoj porozumenia a aplikácie
– navrhovať riešenia úloh, využívať tvorivosť, tvoriť vlastné závery na
základe pozorovania, skúmania alebo riešenia úloh
– predvídať javy a určovať kauzálne súvislosti – vedieť predpovedať, čo
sa v určitej situácii stane, rozhodnúť, či za určitých okolností je daný
jav možný alebo nie
– logicky spájať poznatky z rôznych predmetov a využiť ich pri riešení
problémových úloh
– zhodnotiť úspešnosť riešenia problémovej úlohy

• v oblasti sociálnych kompetencií


4
– vyjadrovať svoje názory, postoje a skúsenosti
– pracovať vo dvojiciach alebo v skupinách, vzájomne si pomáhať
a radiť
– prezentovať a zhodnotiť výsledky svojej alebo skupinovej práce
– hodnotiť vlastné výkony a pokroky v učení
– prijímať ocenenie, radu, kritiku, čerpať poučenie pre svoju ďalšiu
prácu

• v oblasti získavania , osvojovania si a rozvíjania manuálnych


zručností
– používať správne postupy a techniky pri praktickej činnosti
– vedieť zrealizovať jednoduchý experiment podľa návodu
– navrhnúť a zrealizovať jednoduchý experiment, ktorý simuluje určitý
jav, alebo dáva odpoveď na určitú otázku
– merať a odhadnúť veľkosti niektorých veličín, zhromažďovať a vhodne
usporiadať zistené údaje
– osvojiť si zručnosti a návyky bezpečnej práce v chemickom
laboratóriu
– poznať a správne používať laboratórnu techniku a laboratórne sklo
– využívať učebné, kompenzačné a iné pomôcky

• v oblasti občianskych kompetencií


– chápať význam a podstatu legislatívnych zákonov a noriem
– chápať základné environmentálne a ekologické súvislosti
s rozhodovať sa v záujme ochrany zdravia jednotlivca a spoločnosti
– zaujímať sa o dianie a riešenie problémov v spoločnosti

Výchovné a vzdelávacie stratégie

Pri výbere vyučovacích metód a foriem treba prihliadať na obsah


vyučovania, na individualitu žiakov a klímu triedy tak, aby boli splnené
stanovené ciele a rozvíjali sa kľúčové kompetencie žiakov pre predmet
chémia.

Nasledujúca tabuľka obsahuje výchovné a vzdelávacie stratégie, ktoré


rozvíjajú jednotlivé kompetencie.

Výchovné a vzdelávacie
Ich využitie na:
stratégie
• motivačné metódy vzbudenie záujmu žiakov

5
• expozičné metódy
získavanie nových poznatkov
• fixačné metódy

• riadený rozhovor

• demonštračné metódy
rozvoj komunikačných
• prezentácia kompetencií

• pozorovanie

• samostatná práca s
literatúrou, pracovným listom,
internetom
• projektová metóda
rozvoj kompetencií riešiť
problémy
• brainstorming

• heuristická metóda

• kooperatívne metódy rozvoj sociálnych kompetencií

• experimentálna činnosť rozvoj manuálnych zručností

Kritériá hodnotenia
Žiaci budú klasifikovaní na základe ústnych odpovedí (minimálne 2-krát
v priebehu klasifikačného obdobia), písomných odpovedí , didaktických
testov, grafických prejavov, práce na laboratórnych cvičeniach, projektoch
a na základe aktivity a tvorivého prístupu žiaka k danému predmetu.

Učebné zdroje
• ADAMKOVIČ,E. – ŠIMEKOVÁ,J. – ŠRAMKO,T. : Chémia pre 8. ročník
základných škôl, SPN 2000
• odborné časopisy, DVD, CD, encyklopédie, internet

Súhrn cieľov a obsahu vzdelávania z predmetu


chémia pre 6. ročník ZŠ
(spracované podľa štátneho vzdelávacieho programu)

CHÉMIA OKOLO NÁS


6
H
o Prierezové
d Obsahový Očakávané vzdelávacie témy,
Téma i štandard výstupy rozvíjajúce
n ciele
y
1. Objavovanie chémie v našom okolí
1.1 Úvod do Žiak rozumie Žiak má
chémie a vie
2,
vysvetliť
5 pojmy: • osobnostný
• význam chémie • vedieť vysvetliť význam a sociálny
pre život chemickej vedy, výroby a rozvoj
človeka výrobkov
• chémia ako • poznať, čo skúma chémia
veda • chápať spoločenský obsah
• chemická chémie
výroba • vymenovať významné chemické
• chemický závody vo svojom okolí a priradiť
výrobok im výrobok
• prírodná • poznať surovinové zdroje
surovina • poznať problematiku
obmedzených zdrojov surovín
• chápať dôležitosť hospodárneho
využitia zdrojov surovín –
potreba separácie a recyklácie
odpadov
• environmentál
• získať kladný vzťah k prírode
na výchova
a zachovaniu rovnováhy

1.2 • bezpečnosť • poznať a dodržiavať zásady


práce bezpečnej práce v chemickom
Chemické
v chemickom laboratóriu
2
laboratóriu laboratóriu • poznať základné piktogramy:
m • laboratórne žieravina, horľavina, výbušnina,
pomôcky oxidačné činidlo, toxická látka,
dráždivá látka, zdraviu škodlivá
látka, látka nebezpečná pre
životné prostredie, jed
• poznať zásady prvej pomoci
• poznať telefónne čísla prvej
pomoci: 112 ( hasiči 150,
záchranná služba 155)
• dodržiavať zásady bezpečnej
• ochrana života
a zdravia
práce s chemickými látkami
v praxi
• vedieť používať ochranné
pomôcky: okuliare, rukavice,
ochranný štít
• poznať a vedieť používať
laboratórne pomôcky: skúmavka,
kadička, banka, kryštalizačná
miska, filtračný lievik, filtračný
papier, držiak, kruh, svorka,
stojan, svorka, chladič,
odparovacia miska, krycie
sklíčko, chemická lyžička, kahan,

7
tyčinka, odmerný valec, pipeta

• tvorba projektu
a prezentačné
zručnosti

• mediálna
výchova
2. Skúmanie vlastností látok
2.1 Žiak rozumie Žiak má
Vlastnosti a vie vysvetliť
látok pojmy:
2 • skupenstvo, • zistiť pozorovaním vlastnosti
vôňa, horľavosť, konkrétnych látok
zápach, vzhľad, • uviesť príklady látok
rozpustnosť rozpustných vo vode, látok
nerozpustných vo vode
• využívať pozorovanie pri
bežných činnostiach
• získavať a rozvíjať
experimentálne zručnosti
• spoznávať laboratórne pomôcky
a postupy

3. Chemicky čisté látky a zmesi


3.1 Žiak rozumie Žiak má • osobnostný
Chemicky a vie vysvetliť a sociálny
pojmy: rozvoj
čistá látka 0,
5 • chemicky čistá • rozlíšiť chemicky čisté látky
a zmes látka a zmesi na základe ich
• zmes charakteristických vlastností
• rôznorodá zmes • rozpoznať rovnorodú zmes
• rovnorodá zmes • rozpoznať rôznorodú zmes
• poznať skupenstvá roztokov:
plynné, kvapalné a tuhé

3.2 Vodné • vodný roztok • pochopiť vzťah medzi


• nasýtený roztok nasýteným a nenasýteným
roztoky
• rozpúšťadlo roztokom
1
• rozpustená • pochopiť vzťah medzi
látka rozpustenou látkou
a rozpúšťadlom • environmentál
• uviesť príklady vodných na výchova
roztokov používaných
v domácnosti
8
3.3 Metódy • usadzovanie • uviesť príklady základných
• filtrácia metód oddeľovania zložiek
oddeľovania
• odparovanie zmesí: usadzovanie, filtrácia,
zložiek 2
• destilácia odparovanie, destilácia,
zmesí • kryštalizácia kryštalizácia
• poznať a vedieť povedať príklad
využitia metód oddeľovania
zložiek zmesí v praktickom
živote
• vedieť navrhnúť spôsob • ochrana života
oddeľovania zložiek zmesí na a zdravia
základe ich rôznych vlastností

• tvorba projektu
a prezentačné
zručnosti

4. Látky nevyhnutné pre život: voda a vzduch

• mediálna
výchova

9
4.1 Voda Žiak rozumie Žiak má
a vie vysvetliť
2 pojmy:
• zrážková, • charakterizovať vodu ako
povrchová, chemickú zlúčeninu a jej
podzemná, najdôležitejšie vlastnosti
minerálna voda • poznať a chápať význam vody
• pitná, úžitková, pre život človeka, zvieratá
odpadová, a rastliny
destilovaná • poznať rozdelenie vôd podľa
voda výskytu: zrážková, povrchová, • osobnostný
• čistenie vôd podzemná a minerálna voda a sociálny
rozvoj
• poznať rozdelenie vôd podľa
použitia: pitná, úžitková,
odpadová a destilovaná voda
• vedieť klasifikovať vodu podľa
výskytu a podľa použitia
• vysvetliť rozdiely medzi rôznymi
druhmi vôd
• poznať možnosti úpravy
a čistenia vôd
• poznať dôsledky znečistenia vôd

4.2 Vzduch • hlavné zložky • charakterizovať vzduch ako


vzduchu zmes chemických látok
• skleníkové • vymenovať hlavné zložky
2
plyny vzduchu
• environmentál
• zdroje • poznať význam kyslíka pre živé
na výchova
znečistenia organizmy
ovzdušia • vymenovať skleníkové plyny:
• ozónová vrstva oxid uhličitý, oxidy dusíka
• ozónová diera a oxidy síry
• skleníkový efekt • poznať hlavné zdroje znečistenia
ovzdušia: spaľovanie odpadov
(potreba separovaného zberu)
• poznať význam ozónovej vrstvy
• poznať príčiny vzniku ozónovej
diery a skleníkového efektu
a ich následky na našu planétu
• chápať význam vzduchu
a dôležitosť ochrany ovzdušia
5. Laboratórne cvičenia
• ochrana života
a zdravia

10
5.1 Filtrácia Žiak rozumie Žiak má • tvorba projektu
a vie vysvetliť a prezentačné
5.2 pojmy: zručnosti
1,
Kryštalizáci 5 • filtrácia • uskutočniť filtráciu, kryštalizáciu
a • kryštalizácia a destiláciu podľa návodu
• destilácia • vedieť pozorovať javy
5.3 sprevádzajúce pokus
• vyhodnotiť a interpretovať
Destilácia
pozorované javy
• vedieť zaznamenať výsledok
pokusu
• vypracovať záznam
z laboratórnych cvičení: filtrácia,
kryštalizácia, destilácia
• poznať a vedieť správne použiť
laboratórne pomôcky pri
laboratórnych cvičeniach

• mediálna
6. Prezentácia projektov
výchova
• získavať informácie z rôznych
zdrojov a tvorivo ich
spracovať
1 • podieľať sa na práci v skupine
• prezentovať a obhájiť svoju
prácu

11

You might also like