Chapter 9: Loci in Two 9.1 Understand The

You might also like

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 2

Rancangan Mengajar 17/7/2014

Kelas 2 Amanah Tingkatan 2 Tajuk Chapter 9: Loci in Two


Dimensional
9.1 Understand the
concept of two-
dimensional loci
Masa 0820 - 0900 Subjek Matematik
Pengetahuan Sedia Ada:

Perform constructions using straight edge (ruler
and set square) and compasses
Sumber:

Lembaran Kerja, kad, laptop, LCD,
projector.

Objektif Pembelajaran (LO):
Semakan Pembelajaran:
S
o
a
l

J
a
w
a
b

P
e
r
b
i
n
c
a
n
g
a
n

K
e
l
a
s

K
e
r
t
a
s

B
e
r
t
u
l
i
s

P
e
n
i
l
a
i
a
n

S
e
b
a
y
a

K
e
r
j
a

B
e
r
p
a
s
a
n
g
a
n

/
K
u
m
p
u
l
a
n

R
e
f
l
e
k
s
i

p
e
m
b
e
l
a
j
a
r
a
n

t
e
r
d
a
h
u
l
u

L
a
i
n
-
l
a
i
n

(i) Describe and sketch the locus of moving
object.


Kriteria Kejayaan (SC):
Pelajar akan berjaya jika anda boleh:
1. Describing and sketching the locus of a moving object. Locus can be line, a curve,
an arc of circle or a circle.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Pengambilan Kehadiran dan Pendahuluan

Objektif pembelajaran (LO) dan kriteria kejayaan ditulis di papan hitam. guru
menerang dan berbincang dengan pelajar berkaitan dengan LO dan SC.
kehadiran diambil.



5 minit
Aktiviti Permulaan:

Using Think-Pair-Share method, teacher uses everyday examples and relate it
to previous topic that is perform constructions using straight edge and
compasses.

Soalan dikemukakan:
1. apakah pergerakan kanak-kanak tersebut pada gelongsor itu?
2. apakah pergerakan yoyo itu?
3. bagaimana pergerakan buah kelapa jatuh?



10 minit
Aktiviti Utama

Penerangan concept of two dimensional loci.
Teacher uses everyday examples such as familiar routes and simple paths to
introduce the concept of loci. Teacher relates the concept to the questions /
tasks given to the students.


5 minit




Aktiviti 1 (Describe and sketch the locus of moving object)
Kerja berkumpulan
1. Pelajar bekerja secara kooperatif untuk mencari contoh dalam
kehidupan seharian yang mempunyai pergerakkan
a. selari/lurus,
b. lengkungan,
c. bulatan
2. Kumpulan Sederhana melengkapkan tugasan dalam Lembaran Kerja 1
Kumpulan Lemah melengkapkan tugasan dalam Lembaran Kerja 2
(Perbezaan Tugasan Soalan pada Lembaran Kerja 2 disampaikan
dengan cara lebih mudah difahami.
3. Pelajar digalakkan untuk membuat peer assessment dalam kumpulan.
4. Guna Numbered Heads Together, guru mendapatkan maklum balas
(jawapan) daripada pelajar, bagi menentukan sejauh mana pelajar boleh
mencapai SC1 (Afl)
5. Mengimbas kembali SC


15 minit

Aktiviti Plenari:

1. Kuiz : kumpulan yang mendapat paling banyak jawapan betul diberi
ganjaran.
2. Mengimbas kembali LO dan Scs.



10 minit
Perbezaan Tugasan:

a) Content differentiation Lembaran kerja dan Latihan Tambahan dibuat
mengikut aras kesukaran
b) Process Differentiation Soalan dalam Lembaran Kerja 2
dipermudahkan supaya pelajar lemah boleh
menjawab.
Pelajar dikumpulkan mengikut kebolehan.


Penilaian / Refleksi:

You might also like