RPH Pagi

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

( Masalah Pembelajaran )
Nama guru : Mohd Hafiz bin Amran
Mata pelajaran : Kemahiran Manipulatif
Hari : Jumaat
Tarikh : 7.2.2014
Kelas : 3 bestari
Masa : 0700-0730 (30 minit) dan 0950-1020 (30 minit)
Bil. Murid : 5 orang
Masalah Murid : Pelbagai masalah pembelajaran
Nama murid Masalah murid Aras murid Kehadiran
Thian Choon Long Slow learner Tinggi
Haikal Autisme Rendah




Tajuk : 1.0 Motor Kasar
Standard Kandungan : 1.3 Pergerakan motor kasar melalui aktiviti permainan kecil
Standard Pembelajaran : 1.3.1 Bermain permainan kecil
iv) Kemahiran berlari mengikut arahan dalam
permainan kecil.
Tunjang utama : Kemanusiaan
Tunjang disepadukan : Komunikasi, sikap dan nilai
Objektif pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid
dapat :
Aras rendah :
1. Melakukan 2 daripada 4 jenis aktiviti berlari mengikut arahan dalam permainan
kecil dengan bantuan dan bimbingan guru.
Aras tinggi :
1. Melakukan 3 daripada 4 jenis aktiviti berlari mengikut arahan dalam permainan
kecil.
Nilai : Kerajinan. Kerjasama dan disiplin
Unsur terapi : Terapi permainan, motor kasar, dan cara kerja.
BBM : Skital, gelung rotan, pin bowling dan baton.
Pengetahuan sedia ada : Murid sudah menguasai kemahiran motor halus.
EMK : Kreativiti dan inovasi







Langkah Isi pelajaran Aktiviti P dan P Catatan

Set induksi
( 5 minit)











































Aktiviti pemanasan
badan dan regangan.

1) Pemanasan
badan

2) Regangan























1) Guru mengarahkan
murid membuat barisan
melintang menghadap
guru.
- Guru membuat
demonstrasi melakukan
aktiviti lompat bintang
terlebih dahulu.
- Murid diarahkan untuk
mengikut perlakuan guru
melakukan aktiviti
lompat bintang sebagai
aktiviti pemanasan
badan.
- Murid yang lemah akan
dibantu oleh guru untuk
menjalankan aktiviti
pemanasan badan.

2) Guru mengetuai aktiviti
regangan badan.
- Murid diminta untuk
mengikut perlakuan guru
menjalankan aktiviti
regangan.
- Murid yang lemah akan
dibimbing oleh guru.




Teknik:
Pengerakan

Terapi :
Cara kerja
Motor kasar

Nilai:
Kerjasama
Kesungguhan
Disiplin



















Langkah 1
( 15 minit )




























Kemahiran berlari

1) Aktiviti berlari
setempat.



























1. Guru mengarahkan
murid untuk membuat
garisan lurus.

- Guru menyusun
beberapa gelung rotan
mengikut bilangan murid
di kawasan gelanggang.

- Setiap murid diminta
untuk masuk ke dalam
gelung rotan.

- Guru menjalankan
demonstrasi terlebih
dahulu kepada murid
cara melakukan
kemahiran berlari
setempat

- Murid diminta untuk
melakukan aktiviti berlari
setempat di dalam
gelung rotan.

- Murid yang lemah akan
dibimbing oleh guru.




Teknik:
Pengerakan

Terapi :
Cara kerja
Motor kasar

Nilai:
Kerjasama
Kesungguhan
Disiplin

BBM :
Gelung rotan
Bola
















Gelung rotan
Murid































2. Aktiviti berlari
perlahan.





























2. Guru mengarahkan
setiap murid untuk
masuk ke dalam gelung
rotan.
- Guru menjalankan
demonstrasi terlebih
dahulu kepada murid
cara melakukan
kemahiran berlari
perlahan.
Prosedur aktiviti.
- Murid berdiri di dalam
gelung rotan masing-
masing.
- Murid yang berada di
dalam gelung rotan yang
pertama akan diberikan
baton.
- Murid pertama diminta
untuk berlari perlahan ke
arah gelung rotan yang
kedua dan memberikan
baton tersebut kepada
murid kedua.
- Aktiviti akan diteruskan
sehingga baton sampai
ke murid yang berada di
gelung rotan yang
terakhir.
- Guru memastikan murid
berlari secara perlahan.
Teknik:
Pengerakan

Terapi :
Cara kerja
Motor kasar

Nilai:
Kerjasama
Kesungguhan
Disiplin

BBM :
Gelung rotan
Baton

















Langkah 2
( 20 minit )




























1. Aktiviti berlari
pantas






























1. Guru membuat
demonstrasi cara aktiviti
dijalankan
2. Aktiviti dijalankan secara
individu.

Prosedur aktiviti.
- Murid berdiri di dalam
gelung rotan
- Murid diminta untuk
berlari pantas ke gelung
rotan dihadapan dan
mengambil satu pin
bowling sahaja.
- Kemudian murid diminta
untuk berlari semula ke
gelung rotan pertama
dan meletakkan pin
bowling tersebut.
- Aktiviti akan diteruskan
sehingga kesemua pin
bowling di gelung rotan
kedua diletakkan di
gelung rotan yang
pertama.
- Guru memastikan murid
berlari secara pantas
semasa menjalankan
aktiviti.
- Guru membimbing murid
yang lemah.
Teknik:
Pengerakan

Terapi :
Cara kerja
Motor kasar

Nilai:
Kerjasama
Kesungguhan
Disiplin

BBM :
Gelung rotan
Pin bowling
















Pin boling
Langkah 3
( 15 minit )

(0950-1020
am)


























1. Aktiviti berlari zig
zag.






























1. Guru menyusun
beberapa buah skital di
gelanggang.

2. Guru membuat
demonstrasi cara berlari
zig zag kepada murid.

3. Semua murid diminta
untuk membuat barisan.

4. Semua murid diminta
untuk mengikut guru
berlari secara zig zag.

5. Secara individu, murid
dikehendaki untuk
membuat semula berlari
secara zig zag.

6. Guru membimbing murid
yang lemah semasa
menjalankan aktiviti.








Teknik:
Pengerakan

Terapi :
Cara kerja
Motor kasar

Nilai:
Kerjasama
Kesungguhan
Disiplin

BBM :
Skital





























Penutup
( 5 minit )

Aktiviti cooling down
1. Guru mengarahkan
murid membuat barisan
melintang menghadap
guru.

- Guru mengetuai aktiviti
cooling down




Teknik:
Pengerakan

Terapi :
Cara kerja
Motor kasar

Nilai:
Kerjasama
Kesungguhan
Disiplin








Refleksi guru pelatih :
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_______________________________________________

Komen guru pembmbing :
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_______________________________________________

You might also like