RPH Matematik

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN : Matematik


TAJUK : Tolak dalam Lingkungan 10 000
KELAS/MASA/BILANGAN MRID : Darjah 5/10.00am-11.00am/15 orang
STANDARD PEMBELAJARAN : 3.1 Menolak Sebarang dua Nombor
SUB PEMBELAJARAN : 3.1 ii) Menolak sebarang dua nombor hingga empat digit dengan mengumpul
Semula dari :
a) Puluh ke sa,
b) Ratus ke puluh,
c) Ribu ke ratus,
d) Puluh ke sa,ratus ke puluh dan ribu ke ratus.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pelajar dapat menyelesaikan masalah matematik yang melibatkan cara
Mengumpul semula.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI 1
1.Guru mulakan kelas dengan set induksi yang menarik.
2.Pelajar dapat membuat hipotesis untuk pelajaran pada hari ini.

AKTIVITI 2
1.Guru mempamerkan jalan kerja bagi beberapa kaedah tolak matematik yang melibatkan cara
mengumpul semula.
2.Guru menyuruh beberapa pelajar untuk mengenali dan mengidentitikan perubahan yang mereka
dapat dilihat dalam contoh jalan kerja matematik yang diterakan di papan putih.
3.Guru menjelaskan perubahan dan cara menyelesaikan masalah matematik sepertimana tertera dalam
kertas mahjong kepada pelajar.



Ra Pu Sa

3
4
10
1

6
- 2 3
3 9 3



AKTIVITI 3
1.Guru membahagikan pelajar kepada beberapa kumpulan kecil .
2.Setiap kumpulan akan diberikan kertas mahjong,marker dan beberapa soalan .
3.Pelajar akan menyelesaikan masalah matematik di atas kertas mahjong .
4.Setiap kumpulan akan membentangkan cara penyelesaian matematik kumpulan masing-masing.


Pu Sa

5
6
10
1
- 4
5 7
Ri Ra Pu Sa

5
6
10
3

0

5
- 4 0 0
5 9 0 5
Ri Ra Pu Sa

4
5
11
2
10
1
10
6
- 3 2 7
4 8 8 9
Aktiviti kumpulan:
KUMPULAN 1 KUMPULAN 2 KUMPULAN 3
16 9 = 26 8 = 31 6 =
126 38 = 212 36 = 414 25 =
1600 700 = 3100 400 = 2600 800 =
2540 651 = 4500 716 = 4216 365 =


PENILAIAN
1.Pelajar akan diberikan lembaran kerja.
2.pelajar akan cuba menyelesaikan masalah dengan sendiri dengan menggunakan cara yang diajar.
3.Guru akan membuat penilaian dengan memeriksa lembaran kerja pelajar.
PENUTUP
1.Guru memberi arahan kepada pelajar dalam dua kumpulan .
2.Guru akan menanyakan beberapa soalan matematik dan meminta pelajar untuk menjawab jawapanya
secara spontan.
3.Kumpulan yang memberi jawapan yang betul akan menjadi kumpulan yang menang.
4.Kelas akan tamat dengan memberi tepukan kepada kumpulan pemenang.

You might also like