Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS



Tarikh : 11 Julai 2013
Masa : 60 minit
Kelas : 4 Kamil
Tema : Menyiasat Alam Fizikal
Tajuk : Unit 4 Isipadu
O Objektif Pembelajaran : Memahami konsep isipadu
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat:
i. Menerangkan konsep isipadu
ii. Menyatakan dua jenis objek yang mempunyai isipadu
iii. Menunjukkan objek yang mempunyai isipadu

Pendekatan P& P : Pembelajaran Inkuirin Penemuan
Kaedah : Mengeksperimen
KPS : Berkomunikasi, Memerhati
KMS : i. Guna dan kendali alat
BBM : kertas, kotak, peta, botol, gambar, beg, surat khabar,
kotak pensel, daun, bola dan komputer
















2

Fasa
Pengajaran
Isi
Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set induksi
(5 minit)









Bersoal-
jawab

1. Murid diminta mengeluarkan
satu objek yang boleh mengisi
benda daripada beg sekolahnya.

2. Guru bersoal-jawab:
a) Apakah yang kamu keluarkan ini?
b) Apakah benda yang boleh diisi ke
dalam objek yang kamu keluarkan?
c) Objek yang siapa pamerkan paling
besar?
d) Objek yang siapa pula paling kecil?




KPS:
1.Berkomunikasi
KBKK:
1.Menghubungkaitkan
Nilai Murni:
1.Kasih Sayang
Taraf Kognitif:
1.Kefahaman
Kaedah P&P:
1.Kaedah Soal-jawaB



Pencetusan
idea
(15 minit)
Menerangkan
konsep
isipadu dan
menyatakan
dua jenis
objek yang
mempunyai
isipadu
1.
2. 1.Berdasarkan soalan-soalan
tersebut, guru mengaitkan dengan
konsep isipadu.

3. 2.Murid dibimbing menerangkan
konsep isipadu.

4. 3.Setiap murid diminta memberi dua
contoh objek yang mempunyai
isipadu.

5.

KPS:
1.Berkomunikasi

KBKK:
1.Menghubungkaitkan
2.Menginferens

Tahap Kognitif:
1.Pengetahuan
2.Kefahaman


3

Penstrukturan
semula idea
(25 minit)
Membuat
pemerhatian

a.
b. 1.Murid dibahagikan kepada 4
kumpulan.

c. 2.Murid melawat persekitaran sekolah
dan membuat pemerhatian objek-
objek di sekeliling mereka.

d. 3.Murid merekodkan objek-objek yang
mempunyai isipadu berdasarkan
pemerhatian mereka lalu mencatatkan
kedalam kad tugasan yang diberi oleh
guru.

e. 4.Ketua kumpulan diminta
menyatakan objek yang mempunyai
isipadu berdasarkan pemerhatian
mereka.

KPS:
1.Mengeksperimen
2.Mengawal pemboleh
ubah
3.Membuat
pemerhatian

KBKK:
1.Membanding dan
membezakan isipadu
dan luas.
2.Menghubungkait
3.Menjana idea
4.Membina hipotesis

Nilai Murni:
1.Mempunyai sifat
tanggungjawab
terhadap diri sendiri,
orang lain, dan alam
sekeliling.
2.Bekerjasama
3.Jujur dan tepat
dalam merekod data

Tahap kognitif:
1.Pengetahuan
2.Analisis



4


Pendekatan P&P:
Pendekatan
Inkuiri-Penemuan

Aplikasi idea
(10 minit)
Menunjukkan
objek yang
mempunyai
isipadu.
a.
b. 1.Guru meletakkan kertas, kotak,
peta, botol, gambar, beg, surat
khabar, kotak pensel, daun dan bola
di atas meja. ( rujuk Lampiran 1 )

c. 2.Guru menyoal:
a. Berdasarkan objek-objek
yang dipamerkan, objek
manakah mempunyai
isipadu?

d. 3.Murid diminta melukis objek-objek
tersebut di buku amali.


Nilai murni:
1.Menghargai masa
2.Bekerjasama

KBKK:
1.Membandingbeza


Tahap kognitif:
1.Pengetahuan
2.Aplikasi

Refleksi
(5 minit)
Membuat
Kesimpulan

1. Murid menonton sebuah video
pendek melalui komputer.
http://www.youtube.com/watch?v=VAS
C2aeehWc&feature=related

2. Murid-murid membuat
kesimpulan:
a. Isipadu sebagai
besarnya sesuatu ruang
b. Isipadu ialah kuantiti untuk

Tahap kognitif
1.Pengetahuan
2.Kefahaman

5

ruang yang diisi.

You might also like