Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SENI DALAM PENDIDIKAN

TARIKH

: 30 SEPTEMER 2014

MASA

: 8.00 PAGI 9.00 PAGI

TAHUN

: 1 ZAMRUD

BILANGAN MURID

30 ORANG

MATA PELAJARAN

BAHASA MELAYU

TEMA

MARI BERTANI

TAJUK

BUAH-BUAHAN TEMPATAN

STANDARD KANDUNGAN

: 3.5 MENCATAT MAKLUMAT YANG BETUL

TENTANG SESUATU PERKARA DARIPADA PELBAGAI SUMBER.


STANDARD PEMBELAJARAN

3.5.1

PADA

MENCATAT

MAKLUMAT

YANG

BETUL

DARIPADA PELBAGAI SUMBER.


OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKHIR

PROSES

PENGAJARAN

DAN

PEMBELAJARAN, MURID-MURID DAPAT:


1. MEMBINA

DAN

PERKATAAN,FRASA
BETUL.
2. MENCATAT

DAN

MENULIS
AYAT

MAKLUMAT

DENGAN
DARIPADA

PELBAGAI SUMBER DENGAN BETUL UNTUK


DIKLAFIKASIKAN.
3. MENYEBUT SENI
SEBUTAN

YANG

KATA LAGU
BETUL

DENGAN

DAN

JELAS

MELALUI NYANYIAN SECARA DIDIK HIBUR.


SISTEM BAHASA

TATABAHASA
1. KATA NAMA AM

PENGISIAN KURIKULUM

1. ILMU

DUNIA SENI VISUAL,DUNIA SENI MUZIK.


2. NILAI MURNI

MENGHARGAI

BUAH-BUAHAN TEMPATAN

3. PERATURAN SOSIOBUDAYA

KBT

AMALAN BERTANI

VERBAL LINGUISTIK, VISUAL RUANG,


KINESTETIK.

EMK

KREATIVITI DAN INOVASI

BAHAN BANTU MENGAJAR

LAPTOP,KAD GAMBAR,KAD PERKATAAN,


PUZZLE DAN PLASTERSIN (TANAH LIAT)

PENGETAHUAN SEDIA ADA

MURID BIASA MELIHAT BUAH-BUAHAN


TEMPATAN

Langkah/

Isi pelajaran/

Aktiviti Pengajara dan

Masa

Isi kandungan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

Lagu buah-buahan

(5 minit)

1.Guru

memperdengarkan

dengan

lagu

buah-buahan

murid laptop
dan slaidl

mempamerkan senikata lagu.

agu

buah-buahan

2. guru bersoaljawab dengan murid


mengenai senikatal agu.
3. Guru mengaitkan lagu tersebut
dengan pelajaran hari ini.

Langkah 1

Puzzle Buah

(10minit)

1.Guru memilih 3 orang murid secara

Puzzle

rawak untuk menyelesaikan puzzle di Laptop


hadapan kelas.

Video lagu

2. Murid meneka gambar apa yang


terbentuk pada puzzle tersebut.
3.

Guru

menunjukkan

beberapa

contoh gambar buah-buahan melalui


video.

Langkah 2

Gambar-gambar buah- 1. Guru

buahan.
Model buah-buahan.

(15minit)

mengedarkan

tanah

(plastersin).

liat

Teknik
Membuat

2. Setelah itu, murid sendiri

model

Membuat model buah

Bahan:

Berdasarkan gambar-gambar

Tanah liat

Yang ditunjukkan.

Contoh-

3. Kemudian,murid mempamerkan

contoh

hasil model buah-buahan

gambar buah-

mereka.

buahan

Langkah 3
(15minit)

Lembaran kerja gambar

1.Guru mengedarkan lembaran kerja

buah-buahan.

yang mengandungi gambar buah- Lembaran


buahan.
2.Murid

keja
diminta

untuk

menulis

perkataan berdasarkan gambar.


3.Guru meminta murid mengeja dan
menyebut perkataan yang ditulis.
4. Murid mewarnakan gambar buahbuahan..

Langkah 4

Kad gambar buah-buahan

1. Murid menyesuaikan kad

Kad gambar

( 10 minit)

Kad perkataan

Perkataan dan kad gambar yang

Kad

Disediakan oleh guru dihadapan

perkataan

kelas.
2. Murid-murid lain membaca kad
Perkataan tersebut.

Penutup

Menyanyikan lagu Buah-

(5 minit)

buahan.
Senikata lagu Buah-buahan

1. Guru

menayangkan

slaid

lagu Nilai:

Buah-buahan Tempatan.

Menghargai

2. Murid dan guru menyanyi bersama buah-buahan


sambil bertepuk tangan.

tempatan

3. Guru dan murid menyanyi sambil


menunjukkan model buah yang

Kecerdasan

dibuat.

pelbagai:
Muzik

You might also like