Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier

Naam student: Leandros Sidiropoulos

Stageschool: OBS Brandevoort

Klas: 1D

Mentor: Agnes Lindhout

Stagedocent: Henritte Janssen

Groep: 1/2

Datum: 3-03-2015

Vak-/vormingsgebied: Rekenen

Onderwerp van de les:


Hoog & laag
Persoonlijke leerdoelen:
Mijn persoonlijke leerdoel voor deze les is zoals de vorige les, mij houden aan mijn
voorbereiding (dit LSF). Dit is een gestructureerde les die ik ook echt moet uitvoeren zoals ik
het voorbereid heb. Daarnaast wil ik deze les laten zien dat ik leerproblemen kan creren op
gedifferentieerd niveau. Zo worden mijn lessen effectiever.
EDIT: Het begrip: leerprobleem heb ik met mijn mentor besproken. Zij gaf aan dat ik de
kinderen moest uitdagen door ze aan het nadenken te zetten, door bv vragen te stellen. Ik doe
alsof ik er helemaal niets vanaf weet.
Lesdoelen:
Het lesdoel heb ik gebaseerd op het kerndoel 32 van Rekenen & Wiskunde:
Kerndoel 32
De leerlingen leren eenvoudige meetkundige problemen op te lossen.
En dan kijk ik specifiek naar de leerlijn : orinteren en plaatsbepalen in de bekende eigen
omgeving.
De kinderen ervaren dat ze zich kunnen orinteren in hun bekende eigen omgeving.
EDIT: Ik houd dit lesdoel, omdat de kinderen toch bezig zijn in de aanrommelfase met het
orinteren in hun bekende eigen omgeving.
www.tule.slo.nl
Beginsituatie:
De kinderen hebben maandag een les om kennis te maken met plaatsbepaling. Ze gaan fotos
bekijken en deze ook in het echt bekijken. Ze kijken dan specifiek naar de plaats waar de foto is
genomen (plaatsbepaling). Omdat dit zo concreet is, wordt deze activiteit als begin aangeboden.
Ze zijn nu onderaan op de ijsberg bezig met meetkunde. Mijn les wordt een stapje hoger op de
ijsberg. (EDIT: Theorie Ijsbergmetafoor) Ze zijn nu alsnog concreet bezig, maar moeten nu zelf
een beschrijving geven. Omdat dit mijn eerste rekenles wordt, ben ik benieuwd hoe dit zal
verlopen. De eenvoudige oefeningen verwacht ik voldoende te zien bij de jonge kleuters, de
ingewikkeldere oefeningen verwacht ik van de oudere kleuters voldoende te zien.
Omdat meetkundige problemen vooral met inzicht te maken hebben, moeten kinderen dit zelf
kunnen verklaren. Om dit te stimuleren heb ik deze opdracht gekozen. Ze worden uitgedaagd
om onderzoek te doen, met bijbehorende materialen. En ze brengen onder woorden wat ze
ervaren. Ik stel open vragen om dit te stimuleren. Ook laat ik ze samen in de aanrommel fase de
natuurlijke interactie met elkaar aan gaan, waardoor ze gaan reageren op elkaar (leren van
elkaar). Dit heb ik uit de theorie van Kerninzichten. (Oonk, W., Keijzer, R., Lit, S., Engelsen,
den, M., Lek, A. & Waveren Hogevorst, van, C. 2011).

Leandros Sidiropoulos Studentnummer: 2597179 Klas: 1D OBS


Brandevoort, Groep 7

Tijd:
Lesopbouw
Ik begin deze les met een filmpje van sesamstraat.
Deze les is gebaseerd op een les van Rekenen in Sesamstraat.
In het filmpje wordt beschreven wat je ziet als je door de verrekijker steeds verder
omhoog kijkt: Wat zie je steeds hoger? En wat zie je steeds lager? EDIT: Hoger en
lager wordt uigelegd door het filmpje.

Filmpje
1/2 min

De inhoud van de les:


Rekeninhoud en begrippen
Gebruiken van de begrippen: hoog, nog hoger, laag, omlaag.
Voorwerpen en dingen in beeld krijgen, die ver weg of dichterbij zijn.
Aan
Na het filmpje geef ik alle kinderen een wc-rolletje.
rommelen
Ik laat de kinderen er doorheen kijken en geef ze de opdracht mee om zoveel
15 min
mogelijk verschillende perspectieven te laten bekijken.
Ik zet de time timer op 15 minuten, zodat ik de tijd ongeveer in de gaten kan
houden. Ik laat ze de eerste 15 minuten zelf wat aanrommelen en laat ze in
tweetallen bespreken wat ze gezien hebben. Zo zit er een coperatieve werkvorm in
de les, die als toegevoegde waarde heeft dat ze van elkaars bevindingen leren. De
een ziet misschien dingen die de ander nog niet heeft gezien, waardoor hij/zij daar
op gaat letten.
Wat zie je als je hoger kijkt, nog hoger, en laag, nog lager kijkt. Na tien minuten wil
ik dat alle kinderen terug in de kring gaan zitten.
Jongere
Daar houd ik een kring gesprek en vraag ik naar allerlei dingen die de kinderen
kinderen
hebben gezien en vraag naar een zo goed mogelijke beschrijving daarvan.
5-10 min
Hier wil ik zoveel mogelijk jongere kinderen aan het woord hebben.
Aan de oudere kinderen vraag ik hoe je ervoor kunt zorgen dat je iets in je wcOudere
rolletje helemaal kunt zien: hoe verder je ervan afstaat, hoe kleiner het lijkt.
kinderen
Iets dat hoger is of verder weg is, lijkt kleiner.
5-10 min
De tijd die ik voor de beschrijvingen gebruik, ligt aan de output die ik van de
kinderen krijg. Daarom heb ik 5-10 minuten per leeftijd gepland.
Als afsluiting blik ik bewust terug op het behalen van het lesdoel. Ik doe de
oefening voor zoals zij hem hebben uitgevoerd, en vraag waar ik naar kijk. Als ik
naar boven kijk, kijk ik ... (omhoog). Als ik dan nog meer naar boven kijk, kijk ik ...
(hoger). Enz.

5 min

Leandros Sidiropoulos Studentnummer: 2597179 Klas: 1D OBS


Brandevoort, Groep 7

Leeractiviteiten kinderen
De kinderen kijken naar het
filmpje en komen in aanraking
met de begrippen:
- Omhoog
- Hoger
- Omlaag
- Lager
De kinderen zijn met concreet
materiaal bezig in de les. Ze
leren omhoog en hoger te
kijken door een verrekijker.
En ze leren omlaag en lager te
kijken door een verrekijker.
Hierbij leren ze ook te
beschrijven wat ze dan zien.

Interventies leraar

Materialen, hulpmiddelen,
organisatie

Ik zorg ervoor dat iedereen het Filmpje


filmpje zo goed mogelijk kan Tablet
zien / horen.
WC-rolletjes
Time timer
Ik houd de orde tijdens de
aanrommel fase.
Ik begeleid het kring-gesprek.
Ik ben de gespreksleider, maar
vraag input van de kinderen.
Hierbij vraag ik door naar
beschrijvingen.

De kinderen leren in een


kring-gesprek te beschrijven
wat ze hebben gezien.
De oudere kinderen leren
(d.m.v. een leerprobleem: Hoe
kun je ervoor zorgen dat je iets
helemaal in je wc-rolletje kunt
zien) Dat iets wat hoger is of
verder weg is, kleiner lijkt.

Leandros Sidiropoulos Studentnummer: 2597179 Klas: 1D OBS


Brandevoort, Groep 7

Reflectie student

Reflectie mentor

Leandros Sidiropoulos Studentnummer: 2597179 Klas: 1D OBS


Brandevoort, Groep 7

You might also like