Professional Documents
Culture Documents
Schoolstoredocument
Schoolstoredocument
Scenario:
Thesignshownispostedoutsidetheschoolstore.Thesignliststhepricesofall
itemsforsaleinthestore.
SchoolSupplies
Clothing
Electronics
Portfolio
$24.59
School
sweatshirt
$32.00
Mousepad
Eraser
$0.59
School
sweatpants
$14.00
Musiccase
Pencil
$0.99
Schooltshirt
$11.00
Phonecase
$1.99
Pen
$0.99
Scientific
calculator
$175.65
Copypaper(1
pack)
$2.99
Graphing
calculator
$205.12
Notebook
$2.48
Notebookpaper
$2.99
Binder
$12.92
$2.14
$1.25
Part A:
Astudentusesthree$20billsforapurchaseof2binders,2packsof
copypaper,3notebooks,and5pens.Alloftheseitemsaretaxable.Whatamountof
changeshouldthestudentreceive.
Work
12.92 x 2 = 25.84
2.48 x 3 = 7.44
2.99 x 2 = 5.98
0.99 x 5 = 4.95
25.84 + 5.98 + 7.44 + 4.95 = $44.21
44.21/6=7.368333333333333
round it and it becomes 7.
44.21 + 7 = 51.21
9.79 in change
Part B:
Thefootballteamispurchasing12tshirts,12sweatpants,and12
sweatshirtstogivetoacharity.Theywillnotpaytaxontheitems.Thecostwill
bedividedequallyamong37totalplayersandcoaches.Whatisthecostfor
eachperson
?
How Much
Cost
Objects
12
$384
T-shirts
12
$168
Sweatpants
12
$132
Sweatshirts
$684
Total
684/37 =
18.4864864865roundit
18foreachperson
Part C:
Thecomputerclubispurchasing14portfolios,14binders,14school
sweatshirts,14musiccases,14phonecases,and14mousepads.Theclubwill
pay40%ofthecost.The14membersareequallyresponsiblefortherestofthe
cost.Allitemsaretaxable.Howmuchwilleachmemberowe?
Work:
24.59 x 14 = 344.26 32 x 14 = 448 2.14 x 14 = 29.96
12.92 x 14 = 180.88 1.99 x 14 = 27.86
344.26 + 448 + 29.96 + 180.88 + 27.86 = $ 1030.96/40 = 2577.4 round
it
25 for each member ow
e
Part D:
Inthefirstweekofschool,thestoresold3portfolios,15notebooks,12binders,22
pens,34pencils,and11mousepads.Whatisthetotalprofitforthatweek?
Donot
includetaxinyourcalculations.
Findthe
sellingprice
inthefirstchart.
Createatabletoshow/solveyourwork.
Explainhowyoufoundyoursolution.(optional)
Work: 24.59 x 3 =
73.77
155.04 0.99 x 22 =
21.78 0.99 x
34 = 33.66 2.14 x 11 = 23.54
Item
Prics
Portfolios
73.77
Notebooks
155.04
Binders
21.78
Pens
21.78
Pencils
33.66
Mousepads
23.54
Cost =
344.33
344.33/6 =
57.3883333333 round it
and makes it 57
Part E: Profits from the store are equally distributed among 6 after-school programs. How much money
would each after-school program receive from school profits of 3 scientific calculators, 15 portfolios, 48
notebooks, 12 mousepads, 57 erasers, and 26 binders.
175.65 x 3 =
526.95
Work:
24.59 x 15 =
368.85
2.48 x 48 =
119.04
2.14 x 12 =
25.68
0.59
x 57 = 33.63
12.92 x 26 =
335.92
Link:
Receipt Maker