Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

PRATIKUM FASA 2

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI (KSSR)

Tarikh

: 6 Ogos 2014 (Rabu)

Masa

: 0740 pagi 0810 pagi (30 minit)

Tempat

: Kelas Tahun 4

Tahun(Kelas)

: Tahun 4

Bilangan Murid

: 23 orang ( 15 lelaki, 8 perempuan)

Fokus Pembelajaran

: 5. 1 Berkebolehan mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.

Tajuk

: Pemilihan Tapak Khemah

Standard Pembelajaran : 5. 1. 4 Mematuhi peraturan keselamatan di tempat aktiviti.


5. 3. 3 Memberi dan menerima maklum balas secara terbuka
5. 4. 2 Membentuk kumpulan semasa melakukan aktiviti
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat:
Kognitif :

i. Menyatakan lima daripada tujuh ciri pemilihan tapak khemah yang baik dengan btul dan tepat.
ii. Menyatakan lima daripada tujuh kepentingan memilih tapak khemah yang baik dengan betul dan tepat.

Afektif:

i. Mengamalkan sikap kerjasama


ii. Memupuk dan menunjukkan persaingan sihat di dalam diri murid.

Kemahiran Berfikir
: Mencirikan, menghubungkait
Pengalaman sedia ada: Murid-murid mempunyai pengetahuan mengenai aktiviti perkhemahan.
Penerapan nilai
: Keberanian dan berkerjasama
Penggabungjalinan
: Pendidikan Moral
BSPP : Kertas Majong (5), lembaran kerja (23)
EMK: Kreativiti dan inovasi
BAHAGIAN

RPH 3

AKTIVITI

BUTIR MENGAJAR/

ALATAN/

PRATIKUM FASA 2
/MASA

FOKUS P&P

1. Guru menayangkan kad


gambar tapak
perkhemahan.

2. Guru menanyakan
Set Induksi
(5 Minit)

murid-murid soalan yang


berkaitan untuk
mendapatkan perhatian
murid-murid.

1. Tayangan gambar kepada murid.


2. Murid diminta untuk memerhatikan gambar.
Soalan :
1. Apa yang kamu perhatikan di dalam gambar?
2. Jenis khemah apakah yang digunakan di dalam gambar?
3. Pernahkah kamu menyertai aktiviti perkhemahan?

CATATAN
Catatan :
Kad Imbasan
KKE
Ingin tahu
KB KREATIF
Menjana idea
TKP

Visual ruang

KAEDAH
Kaedah perbincangan

Perkembangan
(20 minit)

Langkah 1

Kaedah Perbincangan

1. Guru membincangkan tajuk dengan menulis di atas papan

Kad Gambar

hitam mengenai ciri-ciri dan kepentingan memilih tapak


khemah yang baik.

RPH 3

PRATIKUM FASA 2
2. Guru membuat peta grafik bagi memudahkan pemahaman
murid.

3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai tajuk


pembelajaran hari ini.

1. Guru membahagikan murid kepada empat buah kumpulan.


2. Guru mengedarkan kertas majong kepada setiap

Langkah 2

kumpulan.

Kertas Majong
Marker

3. Setiap kumpulan diminta untuk melukis lakaran tapak


khemah yang baik mengikut kreativiti masing-masing.

4. Wakil daripada setiap kumpulan akan diminta untuk


membentangkan hasil kerja mereka di hadapan kelas.

1. Murid diminta untuk merumuskan isi pembekajaran


Penutup
(5 minit)

Rumusan Isi Pembelajaran

pada hari ini.


2. Guru merumuskan keseluruhan isi pembelajaran.

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH


(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)
RPH 3

PRATIKUM FASA 2

Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :

Disemak oleh Guru Besar :

Catatan

Catatan

Tandatangan :

Tandatangan :

Nama

Nama

Tarikh

Tarikh

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI

RPH 3

PRATIKUM FASA 2
ISU/PERKARA YANG DIBERI
FOKUS

CADANGAN TINDAKAN SUSULAN


(PENCEGAHAN/PENAMBAHBAIKAN)

BUKTI/ANALISIS/PENJELASAN

Kekuatan/Kelebihan:

Kelemahan/Kekurangan:

Disemak oleh Guru Pembimbing

Disemak oleh Pensyarah Penyelia

Catatan :

Catatan

Tandatangan :
Nama
:

Tandatangan :
Nama
:

RPH 3

Tarikh :

Tarikh :

You might also like