Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 18

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nomer: 01

Satuan Pendidikan
Pangajaran
Kelas/Semster
Alokasi waktu

:
:
:
:

SMA Karang Arum


Mulok Basa & Sastra Sunda
X/2
2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi
10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca
sajarah loka(babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia
citak/lktronik.
Kompetensi Dasar
10.3.1 Maca Sajarah Lokal/Carita Babad
Indikator
Maham galuring carita jeung kalungguhan tokoh-tokohna.
Ngalenyepan patalina unggal kajadian nu mibanda ajn kasajarahan dina carita.
Nitnan patalina antara tokoh, kajadian jeung kanyataan darah di tatar Sunda.
Nyindekkeun eusi bacaan (kajadian) dina carita.
Ngajn kana unggal aspk-aspk sajarah dina carita
A. Tujuan Pembelajaran
Murid bisa maham tur ngajn eusi carita sajarah lokal/carita babad boh sacara
langsung atawa rkaman radio/tv/kast; anu dibacakeun ku guru atawa babaturan
sakelas.
A. Matri Pangajaran
Pedaran Sajarah/Carita babad
B.

Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran


Pendekatan Pembelajaran
- Pendekatan Kompetensi Komunikatif
- Pendekatan Kontesktual
Metode Pembelajaran
- Metode Langsung
- Metode klktik
Teknik Pembelajaran
- Teknik Penugasan
- Teknik Rsitasi
- Teknik Latihan

C. Lngkah-Lngkah Pangajaran
Pertemuan 1
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid maca teleb carita babad
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Guru menyuruh membacakan sejarah lokal/cerita babad yang ada
- Guru menerangkan sejarah lokal cerita/babad
- Guru menyuruh menceritakan kembali sejarah lokal/cerita babad yang ada
di daerah masing-masing
- Guru menyimpulkan sejarah lokal cerita/babad.

Murid nalk ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina teks pedaran carita
babad nu dibacana
Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.
Murid saged ngaregepkeun katerangan ti guru ngeunaan adegan jeung
aspk-aspk carita babad.

Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 2
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid neangan rupa-rupa carita babad di perpustakaan atawa internet.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Murid nitnan conto tks carita babad jeung aspk-aspkna.
- Murid milih jeung nangtukeun nu jadi tokoh carita babad nu aya patalina jeung
unsur kasajarahan.
- Murid nyaritakeun deui eusi carita babad anu dibacana.
- Murid nalk ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina teks pedaran carita babad nu
dibacana
- Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.
- Murid saged ngaregepkeun katerangan ti guru ngeunaan adegan jeung aspk-aspk
carita babad.
- Siswa memahami tentang kedudukan dan peranan tokoh-tokoh, hubungan
kausalitas antarperistiwa kesejarahan, pertautanan antara tokoh, peristiwa
dengan wilayah setempat.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
. Sumber & Bahan Pangajaran
1. Tks baba/internt/mdia citak
2. Buku pedaran sajarah/carita babad
3. Kamus basa Sunda
4. Buku pakt basa Sunda
F. Penilaian (Ngajn)
Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus
disadiakeun.
Wanda papancn: Pancn sorangan & kelompok
Wanda instrumn: prformansi, format nitnan jeung eusian bbas

Pangajn Pross
Wasta Murid/Kelompok
Kelas

: ....................................................
: ....................................................

FORMAT NGAJN MACA CARITA BABAD


Sasaran

Basa

Tkhik/gaya

Aspk

Kritria

a. Lapal
b. Intonasi (lentong)
(tekenan, jda, wirahma)
c. Adegan basa
d. Pilihan kecap

cs

a. Cara nyarita
b. Pepeta
c. Tangtungan

Had
Merenah

Kauninga ku
Kapala SMA Karang Arum

Dra. NINA PURSITA

Ngoncrang
Baku
Keuna

Sopan

Cilengkrang, 13 Juli 2013


Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

Drs. SAPTONI

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)


Nomer: 02

Satuan Pendidikan
Pangajaran
Kelas/Semster
Alokasi waktu

:
:
:
:

SMA Karang Arum


Mulok Basa & Sastra Sunda
X/2
2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi
10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca
sajarah lokal
(babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia
citak/lktronik.
Kompetensi Dasar
10.3.2 Maca Puisi (Sajak)
Indikator
Maca sajak kalayan lapal, lentong, tekenan jeung penjiwaan nu merenah.
Maca sajak kalayan tangtungan jeung improvisasi nu had.
Maham kana thnik maca sajak nu bener.
Ngajn kana gaya babaturan waktu maca sajak.
Neuleuman/ngalenye-pan eusining (adegan) sajak jeung gaya nulis pangarangna.
A. Tujuan Pembelajaran
Mampu berimprovisasi Kalayan wajar dina macakeun sajak
B. Matri Pangajaran
Sajak
C. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran
Pendekatan Pembelajaran
- Pendekatan kompetensi, pendekatan kontekstual, dan pendekatan kompetisi
komunikatif
Metode Pembelajaran
- Metode Langsung
- Metode regepan
- Metode maca
Teknik Pembelajaran
- Teknik Penugasan
- Teknik Rsitasi
- Teknik Latihan
D. Lngkah-Lngkah Pangajaran
Pertemuan 1
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid neuleuman eusi sajak
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Murid ngaregepkeun nu maca sajak
- Murid maca sajak kalayan lapal, lentong, tekenan jeung penjiwaan nu
merenah.
- Murid maca sajak kalayan tangtungan jeung improvisasi nu had.
- Maham kana thnik maca sajak nu bener.
- Ngajn kana gaya babaturan waktu maca sajak.
- Neuleuman/ngalenye-pan eusining (adegan) sajak jeung gaya nulis
pangarangna.

Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 2
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid ngaapresiasi nu maca sajak tina CD.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Murid nitnan deui conto macakeun sajak tina CD.
- Murid namgtukeun aspek-aspek nu kapanggih dina sajak.
- Murid ngadurenyomkeun ciri-ciri sajak jeung batur sakelas
- Murid mere tanggapan kana pintonan nu maca sajak tin CD.
- Murid bisa ngaragakeun cara maca sajak nu hade.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
. Sumber & Bahan Pangajaran
- Tks sajak/internt/mdia citak
- Antologi sajak Sunda
- Kamus basa Sunda
- Buku pakt
F. Penilaian (Ngajn)
Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus
disadiakeun.
Wanda papancn: Pancn sorangan
Wanda instrumn: prformansi, format nitnan
Pangajn Pross
Wasta Murid/Kelompok
Kelas

: ....................................................
: ....................................................

FORMAT NGAJN MACA SAJAK


Sasaran

Basa

Eusi
Tkhik/gaya

Aspk
a. Lapal
b. Intonasi (lentong)
c. Randegan (jeda)
d. Wirahma
a. Ekspresi
b. Imprtovisasi
c. Pamahaman kana eusi
a. Cara nyarita
b. Pepeta
c. Tangtungan

Kritria
cs
merenah
Keuna
Keuna
Luyu
Lengkap
Paham
Had
Merenah
Sopan

Kauninga ku
Kapala SMA Karang Arum

Dra. NINA PURSITA

Cilengkrang, 13 Juli 2013


Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

Drs. SAPTONI

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)


Nomer: 03

Satuan Pendidikan
Pangajaran
Kelas/Semster
Alokasi waktu

:
:
:
:

SMA Karang Arum


Mulok Basa & Sastra Sunda
X/2
2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi
A. NYARITA
10.2 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara lisan ku cara nyaritakeun
pangalaman, biantara, ngadongng, sawala jeung paguneman.
Kompetensi Dasar
10.3.3 Maca Carita Pondok
Indikator
Milih jejer nu katimbang penting atawa pikatajieun.
Nyaritakeun kajadian nu kungsi kaalaman kalayan marl.
Bisa ngalarpkeun kalimah anu bener tur merenah..
Nyarita kalayan tangtungan nu had.
Ngajn tur ngoman padika nyaritakeun pangalaman.
A. Tujuan Pembelajaran
Mampu membaca, memahami, menanggapi, dan menceritakan carita pondok atas
Berbagai aspek.
B. Matri Pangajaran
Carita pondok
C.

Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran


Pendekatan Pembelajaran
- Pendekatan Kompetensi Komunikatif
- Pendekatan Kontesktual
Metode Pembelajaran
- Metode Langsung
- Metode Tiori-Praktk
-Metode Langsung
-Metode Menyimak
-Metode Membaca
Teknik Pembelajaran
- Teknik Penugasan
- Teknik Rsitasi
- Teknik Latihan

D. Lngkah-Lngkah Pangajaran
Pertemuan 1
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid maca carita pondok (bisa dicontoan ku guru/salasaurang murid).
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Guru menyuruh menanggapi carita pondok dan berbagai aspeknya.
- Guru bertanya tentang carita pondok dari berbagai aspek

- Guru menyuruh untuk mendiskusikan carita pondok yang sedang dibacanya dari
berbagai aspek.
- Guru menyimpulkan tentang carita pondok.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 2
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid muka catetan ngeunaan carita pondok.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Murid maca carita pondok nu aya tina majalah
- Murid tanya jawabngeunaan hal-hal anu can dipikaharti.
- Murid nyatet hal-hal anu dianggap penting.
- Muris bagilir maca carita pondok.
- Murid ngelompok maham tur nere tanggapan kana eusi carita pondok
Jeung rupaning aspekna.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
. Sumber & Bahan Pangajaran
- Buku Pelajaran Bahasa Sunda
- Wacana Carita Pondok
- Kamus Bahasa Sunda
F. Penilaian (Ngajn)
A. Jenis Tagihan:
- Tugas
- Individu
- Kelompok
B. Bentuk Instrumen:
- Lembar Kerja Siswa
Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus
disadiakeun.
Wanda papancn: Pancn sorangan
Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, eusian bbas, patalkan lisan

Pangajn Pross
Wasta Murid/Kelompok
Kelas

: ....................................................
: ....................................................

FORMAT NGAJN MACA CARITA PONDOK


Sasaran

Basa

Eusi
Tkhik/gaya

Aspk
a. Lapal
b. Intonasi (lentong)
c. Randegan (jeda)
d. Wirahma
a. Ekspresi
b. Imprtovisasi
c. Pamahaman kana eusi
a. Cara nyarita
b. Pepeta
c. Tangtungan

Kauninga ku
Kapala SMA Karang Arum

Dra. NINA PURSITA

Kritria
cs
merenah
keuna
Keuna
Luyu
Lengkap
Paham
Had
Merenah
Sopan

Cilengkrang, 13 Juli 2013


Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

Drs. SAPTONI

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)


Nomer: 04

Satuan Pendidikan
Pangajaran
Kelas/Semster
Alokasi waktu

:
:
:
:

SMA Karang Arum


Mulok Basa & Sastra Sunda
X/2
3 x pertemuan (3 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi
10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca
sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia
citak/lktronik.
Kompetensi Dasar
10.3.4 Maca warta tina mdia citak/lktronik
Indikator
Ngumpulkeun tur milih warta nu dianggap penting tur aktual tina mdia
citak/lktronik.
Maca warta kalayan lapal, lentong, tekenan tur sora nu ngoncrang.
Maluruh informasi penting tina warta nu dibaca.
Nitnan kalimah jeung kekecapan nu digunakeun dina karangan wangun warta.
Ngajn tur ngomntaran eusi warta nu dibaca ku sorangan jeung ku babaturan.
A. Tujuan Pembelajaran
Murid bisa maca warta tina media citak basa Sunda boh sacara langsung anu
digalantangkeun di hareupeun guru atawa babaturan sakelas.
B. Matri Pangajaran
Warta Basa Sunda
C. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran
Pendekatan Pembelajaran
- Pendekatan Kompetensi Komunikatif
- Pendekatan Kontesktual
Metode Pembelajaran
- Metode Langsung
- Metode klktik
Teknik Pembelajaran
- Teknik Penugasan
- Teknik Rsitasi
- Teknik Latihan
D. Lngkah-Lngkah Pangajaran
Pertemuan 1
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid maca warta (bisa tina tks anu dibawa guru/ sorangan).
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Murid maca warta saurang-saurang/wawakil.
- Murid nalk ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina cara maca warta.

- Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.


Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 2
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid muka catetan ngeunaan cara maca warta.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Murid nitnan deui conto tks warta jeung aspk-aspkna.
- Murid milih jejer warta tur ngamekarkeun jadi tks warta nu gembleng.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 3
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid muka catetan ngeunaan maca warta.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Murid nitnan deui tks warta karanganana.
- Murid ngaropa tur ngajn karangan teks warta meunang sorangan/babaturan.
- Murid nyaritakeun perkara kasalahan basa Sunda nu digunakeun dina teks warta
karangan babaturan.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
. Sumber & Bahan Pangajaran
- Tks warta tina media citak basa Sunda
- Kamus Basa Sunda
- Buku pakt basa Sunda
F. Penilaian (Ngajn)
Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus
disadiakeun.
Wanda papancn: Pancn sorangan & kelompok
Wanda instrumn: prformansi, format nitnan jeung eusian bbas

Pangajn Pross
Wasta Murid/Kelompok
Kelas

: ....................................................
: ....................................................

FORMAT NGAJN MACA WARTA


Sasaran

Basa

Eusi

Tkhik/gaya

Aspk
a. Lapal
b. Intonasi (lentong)
(tekenan, jda, wirahma)
c. Adegan basa
d. Pilihan kecap
a. Patalina eusi jeung
jejer/judul
b. Ngamekarkeun eusi
c. Pamahaman kana eusi
a. Cara nyarita
b. Pepeta
c. Tangtungan

Kauninga ku
Kapala SMA Karang Arum

Dra. NINA PURSITA

Kritria
cs
Ngoncrang
Baku
Keuna
Luyu
Lengkap
Paham
Had
Merenah
Sopan

Cilengkrang, 13 Juli 2013


Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

Drs. SAPTONI

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)


Nomer: 05

Satuan Pendidikan
Pangajaran
Kelas/Semster
Alokasi waktu

:
:
:
:

SMA Karang Arum


Mulok Basa & Sastra Sunda
X/2
2 x pertemuan (2 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi
10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca
sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia
citak/lktronik.
Kompetensi Dasar
10.4.1 Nulis aksara Sunda atawa narjamahkeun
Indikator
Milih tks nu rk disalin mak aksara Sunda/bahan tarjamahkeuneun
Bisa nulis mak aksara Sunda/narjamahkeun mak basa Sunda nu bener tur merenah.
Ngaropa hasil tulisan babaturan.
Apal kana wangun jeung wanda aksara Sunda.
Ngalarapkeun aksara Sunda/narjamahkeun kalayan bener.
A. Tujuan Pembelajaran
Murid bisa ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis nu mangrupa
narjamahkeun aksara Sunda.
B. Matri Pangajaran
Nerjamahkeun Aksara Sunda
E. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran
Pendekatan Pembelajaran
- Pendekatan Kompetensi Komunikatif
- Pendekatan Kontesktual
Metode Pembelajaran
- Metode Langsung
- Metode klktik
- Mtode tiori-praktk
Teknik Pembelajaran
- Teknik Penugasan
- Teknik Rsitasi
- Teknik Latihan
F. Lngkah-Lngkah Pangajaran
Pertemuan 1
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid milih wacana Basa Sunda (bisa tina tks anu dibawa guru/
sorangan).
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Murid milih tks nu rk disalin mak aksara Sunda/bahan tarjamahkeuneun
- Murid bisa nulis mak aksara Sunda/narjamahkeun mak basa Sunda nu bener tur
merenah.
- Murid bisa ngaropa hasil tulisan babaturan.

Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 2
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid ngilo tks dongng nu dibawana.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
-Murid apal kana wangun jeung wanda aksara Sunda.
- Murid bisa ngalarapkeun diftongisasi dina aksara sunda
- Murid bisa ngalarapkeun aksara Sunda/narjamahkeun kalayan bener.
- Murid bisa nyieun kreatifitas mangrupa kaligrafi make aksara sunda.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
. Sumber & Bahan Pangajaran
- Tks aksara Sunda/Latin
- Tks tarja-mahan/artikel/internt/mdia citak
- Kamus basa Sunda
- Buku pakt basa Sunda
F. Penilaian (Ngajn)
Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus
disadiakeun.
Wanda papancn: Pancn sorangan & kelompok
Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, patalkan lisan, eusian bbas
Pangajn Pross
Wasta Murid/Kelompok
Kelas

: ....................................................
: ....................................................

FORMAT NGAJN AKSARA SUNDA


Sasaran

Stuktur Aksara

Aspk
a. Wangun huruf
b. Diftongisasi

Bener
Merenah

c. Adegan kalimah

Baku

a. Pamahaman eusi
Eusi
Ekspresi

Kritria

b. Ejahan
Artistik

Luyu
Baku
Hade

Kauninga ku
Kapala SMA Karang Arum

Dra. NINA PURSITA

Cilengkrang, 13 Juli 2013


Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

Drs. SAPTONI

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)


Nomer: 06
Satuan Pendidikan
Pangajaran
Kelas/Semster
Alokasi waktu

:
:
:
:

SMA Karang Arum


Mulok Basa & Sastra Sunda
X/2
2 x pertemuan (3 jam pangajaran)

Standar Kompetnsi
10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca
sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia
citak/lktronik.
Kompetensi Dasar
10.4.2 Nulis Rupaning Surat
Indikator
Milih tur ngidntifikasi struktur surat, setelah itu menulis conto bagaian-bagaian
surat.
Nulis suray kalayan basa nu nyopan.
Macakeun surat dengan intonasi dan tampilan yang baik, nu sjnna ngaregepkeun.
Ngabdakeun warnaning surat dina kahirupan urang Sunda (upamana wa: resmi dan
teu resmi).
Maham fungsi katut tujuan ditulisna surat nu loba warna jeung wandana.
A. Tujuan Pembelajaran
Murid bisa ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacar tinulis ku cara nyieun
rupaning surat make basa Sunda.
B. Matri Pangajaran
Surat
C. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran
Pendekatan Pembelajaran
- Pendekatan Kompetensi Komunikatif
- Pendekatan Kontesktual
Metode Pembelajaran
- Metode Langsung-Nurutan
Teknik Pembelajaran
- Teknik Penugasan
- Teknik Rsitasi
- Teknik Latihan
D. Lngkah-Lngkah Pangajaran
Pertemuan 1
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid nitenan rupa-rupa conto surat.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Murid nyusun raraga surat dumasar adegan nu geus baku.
- Murid nyusun surat kalayan mak basa Sunda nu bener tur merenah.
- Murid maca surat karangan sorangan/babatura kalayan lentong tur tangtungan nu
payus.

Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 2
Bubuka
- Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
- Guru nitah murid maca catetan ngeunaan serat sinerat.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Murid ngaregepkeun babaturan nu keur macakeun surat karanganana.
- Murid ngabdakeun warnaning surat dina kahirupan urang Sunda sapopo.
- Murid maham babagan jeung warna surat dumasar pungsi katut tujuan ditulisna.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
. Sumber & Bahan Pangajaran
- Tks surat/mdia citak/e-mail
- Buku antologi surat dina basa Sunda
- Kamus basa Sunda
- Buku pakt basa Sunda
F. Penilaian (Ngajn)
Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus
disadiakeun.
Wanda papancn: Pancn sorangan & kelompok
Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, patalkan lisan, eusian bbas
Pangajn Pross
Wasta Murid/Kelompok
Kelas

: ....................................................
: ....................................................

FORMAT NGAJN NULIS SURAT


Sasaran
Basa Surat
Eusi Surat
Struktur Surat

Aspk
a. Diksi
b. Struktur
kalimah/padalisan
a. Patalina eusi jeung jejer
b. Ngamekarkeun eusi
a. Cara Nulis raraga surat
b. Ejahan

Kauninga ku
Kapala SMA Karang Arum

Kritria
Merenah
Bener
Luyu
Lengkap
Bener
Baku
Cilengkrang, 13 Juli 2013
Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,

Dra. NINA PURSITA

Drs. SAPTONI

You might also like