Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Leandros Sidiropoulos
Klas
P14EHVD
Stageschool OBS Brandevoort (De Hoeves)
Plaats
Helmond
Vak- vormingsgebied: Muziek
Speelwerkthema / onderwerp: Bijenlied

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Agnes Lindhout
17-03-2015
1/2
29

Persoonlijk leerdoel:
Ik wil deze les verschillende didactische werkvormen toepassen, en daarbij de klas goed georganiseerd houden.
De werkvormen die ik in ga zetten zijn:
- Een verhaal, De Bijzzzzonder gulzige bij
- De weggeef techniek (Lei, van der R., Haverkort, F. & Noordam, L. 2012) Ik heb hierbij de theorie bestudeerd en weet hoe ik de weggeef techniek toepas.
- Afsluitingsvorm: extra aandacht op de kwaliteit (opnemen, kinderen staan voor de klas)
Lesdoel(en):
Evaluatie van lesdoelen:
Kerndoel 55
- Hoe was de kwaliteit van de opname?
De leerlingen leren op eigen werk en dat van anderen te reflecteren.
- Hebben we goed gezongen?
De kinderen kijken/luisteren naar en praten over eigen werk en dat van hun
- Waar kunnen we de volgende keer op letten?
groepsgenootjes.
Aan het eind van de les kennen de kinderen het lied en zingen ze het met
begeleiding.
De kinderen oefenen met reflecteren op zichzelf.
Beginsituatie:

Mijn groep 1-2 bestaat uit 26 kinderen. Er zijn 10 jongens en 17 meisjes. De kinderen zijn tussen de 4 en 6 jaar oud.
Om alle kinderen te betrokken te houden, zorg ik een passende werkvorm toepas tijdens deze les.
Ik betrek alle kinderen bij het lied, als er kinderen gaan zitten als we aan het zingen zijn corrigeer ik ze hierop.
De klas heeft al eerder muziekles van mij gehad, daar haakten de kinderen af omdat ik niet corrigeerde.
Ik heb de kinderen nog niet zoveel muziekles gegeven, en ze hebben over het algemeen niet veel muzieklessen.

Lesverloop
Tijd

Leerinhoud

10 min

Introductiefase
Voorlees
verhaal:
De
Bijzzzzonder
gulzige bij

30 sec

10 min

5 min

Didactische handelingen
Leraar (
Ik lees het verhaal: De Bijzzzzonder gulzige
bij, voor. Dat doe ik om de belevingswereld
van de kinderen te triggeren.

Leeractiviteit
( leergedrag leerling(en)
Luisteren naar het verhaal.

Aanleerfase
Kennis laten
maken met het
lied: voorzingen

Ik vertel dat ik een liedje heb over een bij wat De kinderen luisteren/playbacken als ik het liedje zing.
wij gaan zingen. Ik zing het eerst voor, de
kinderen mogen mee playbacken als ik het
voor doe.

Aanleerfase
Weggeef
techniek

Ik leer de kinderen het liedje aan d.m.v. de


De kinderen zingen de stukjes die ik hen heb weggegeven.
weggeef techniek. Ik zing eerst zelf
helemaal, dan laat ik de kinderen: Zoem,
zoem, zoem zingen en zing ik de rest. Dus
kinderen zoem zoem zoem, ik een bijtje
zoekt een bloem, een bijtje zoekt een honing
bloem, kinderen zoem zoem zoem.
Ik breid dit uit door de kinderen steeds meer
stukjes te laten zingen. Ik maak dit visueel
door het lied in plaatjes te vertalen.
Ik vraag aan de kinderen om nu goed op de De kinderen zingen en kijken naar de opname en benoemen
kwaliteit te letten. Zorg ervoor dat je het zo
wat goed gaat en wat minder goed gaat.
goed mogelijk doet! Ik ga het opnemen,
zodat we het terug kunnen bekijken (als daar
tijd voor is).

Afsluiting
extra aandacht
op de kwaliteit
(opnemen,
kinderen staan
voor de klas)

Materialen / Organisatie
Boek: De Bijzzzzonder
gulzige bij
Organisatie:
De kinderen zitten in de
kring, ik sta voor de kring
(geen stoelen)
Liedje: Zoem zoem...
Organisatie:
De kinderen luisteren eerst
op de grond en playbacken
mee, ik sta en zing voor.
Prowise bord (als mogelijk
is)
Organisatie:
De kinderen staan in de
kring, ik sta voor de kring
en gebruik de
weggeeftechniek om de
kinderen stukjes aan te
leren.
Tablet
Organisatie:
De kinderen staan in twee
rijen, de oudere kinderen
staan achter, de jongere
kinderen voor. Ik sta voor
de rijen om te filmen en
dirigeren.

Persoonlijke reflectie
Het verhaal vertellen ging goed, ik zorgde er voor dat de kinderen het verhaal goed volgden, door rustig te vertellen en de plaatjes te laten
zien. Om de relatie met de kinderen te stimuleren, heb ik kinderen voor laten zingen. Dat gaf hen een competent gevoel, waardoor ze
veiligheid gaan voelen tijdens (mijn) lessen. De kinderen op de grond laten zitten was niet handig. Ze waren daardoor heel onrustig. En ik
zat zelf nog in de knoop met het liedje, waardoor er ook wat onrust / onduidelijkheid ontstond. Ik heb pictos gebruikt om het visueel te
maken, maar dat heb ik niet opgenomen in mijn beginsituatie, wat resulteerde in onduidelijkheid. Ze hebben hier niet (vaak) mee gewerkt,
waardoor het minder goed ging en het allemaal langer duurde. En daardoor heb ik het lesdoel niet kunnen behalen (opnemen was niet
gelukt). Ik heb veel van deze les geleerd:
- Beginsituatie is heel belangrijk in alle werkvormen die ik toepas.
- Het lied eerst zelf goed beheersen.
- Duidelijk uitleggen waarom ik iets gebruik (pictos, wat betekenen ze?).
Feedback mentor
Datum:
Wat ging goed: Je geeft duidelijk aan wat er gaat gebeuren. (Ik lees eerst een boek voor en daarna..) Je stemgebruik is goed. Je leest
het boek duidelijk voor en geeft kinderen de tijd om de prenten te bekijken. Je geeft kinderen gevoel van competent zijn door degenen die
het liedje al kunnen zingen voor te laten zingen.
Wat kan beter:
Kinderen niet op de grond laten zitten. Je merkt dat ze dan hun structuur kwijt zijn en gaan schuiven, aan elkaar friemelen, op de buik
liggen, etc. De rust was daardoor weg uit de kring.
Zorg er voor dat je het lied zelf goed beheerst!!
Leg goed uit wat de pictogrammen betekenen die je gebruikt om het lied in stukjes mee te laten zingen. Bespreek dat van te voren goed
met de kinderen.
Jammer dat je aan het laatste deel (het opnemen) niet toe bent gekomen, want dat was je lesdoel.

You might also like