RPH 2015

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

Tarikh/Masa: Isnin, 6 April 2015, 9.30 am 10.

30 am
Minggu:
Matapelajaran: Sains
Tahun:
5 Sabar
Tema: Menyiasat Benda Hidup
Tajuk Pemelajaran: 3.
Siratan Makanan
Hasil Pemelajaran: Murid-murid dapat:
- Merangka siratan makan daripada rantai-rantai makanan.
- Merangka siratan makanan pada habitat yang tertentu.
Objektif Pemelajaran: Di akhir pemelajaran, murid-murid dapat:
- 3.2 Membina siratan makanan melalui rantai makanan.
Pengetahuan Sedia ada: Murid mengetahui bagaimana membuat rantai makanan.
Pendekatan: Kontekstual
Strategi/Kaedah: perbincangan dalam kumpulan
Sumber: Buku teks sains, Gambar Rajah.
Kemahiran Proses Sains: Pemerhatian
Kemahiran Manipulatif: Menghubungkaitkan
Nilai: Menghargai benda hidup dalam dunia ini.
Aktiviti Pemelajaran:
1. Guru beberapa gambar haiwan pada suatu habitat.
2. Dalam kumpulan, murid-murid berbincang mewujudkan seberapa byk rantai
makanan yang boleh dibuat melalui gambarah tersebut.
3. Guru bertanya adakah rantai-rantai makanan itu boleh digabung?Murid diminta
menggabungkannya menjadi satu rantaian makanan yang besar,
4. Guru menyatakan bahawa gabungan itu dinamakan siratan makanan.
5. Guru menunjukkan beberapa gambar haiwan pada habitat lain.
6. Murid-murid berbincang dan melakarkan siratan makan pada habitat tersebut.
7. Guru memberikan lembaran kerja berdasarkan tajuk yang dipelajari.
Refleksi:

Tarikh/Masa:Isnin, 6 April 2015, 10.30 am 11.30 pm


Minggu:
Matapelajaran: Sains
Tahun:
1 Sabar
Tema: Sains Fizikal
Tajuk
Pemelajaran: Tumbuhan
Standard Kandungan: Murid-murid dapat:
1.1Menganalisis tumbuhan dan bahagian tumbuhan.
Standard Pembelajaran: Di akhir pemelajaran, murid-murid dapat:
- 4.1.1 Mengenal pasti tumbuhan yang terdapat di sekeliling seperti rumput ,
paku pakis , pokok mangga , pokok kelapa , pokok bunga bunga raya , pokok
nanas , pokok keembong , pokok bunga bunga ros , pokok bunga orkid dan
pokok pisang.
- 4.1.2 Mengenal pasti bahagian bahagian tumbuahan iaitu pucuk , daun ,
bunga , buah , dahan , batang dan akar. Dengan memerhati tumbuhan
sebenar.
Pengetahuan Sedia ada: Murid mengenali jenis-jenis tumbuhan
Pendekatan: Kontekstual
Strategi/Kaedah: Perbincangan dalam kumpulan
Sumber: Buku teks sains, Gambar-gambar haiwan
Kemahiran Proses Sains: Pemerhatian
Kemahiran Manipulatif: Menghubungkaitkan

Nilai: Menghargai alam flora dan fauna


Aktiviti Pemelajaran:
2. Set Induksi- Murid melihat sejenis tumbhan sebenar ditunjukkan oleh guru.
Soalan:
-Apakah jenis tumbuhan yang terdapat di rmah kamu?.
3. Aktiviti 1
- Guru menunjukkan beberapa gambar bahagian tumbuhan kepada murid.
- Soalah:
Bolehkah tumbuhan hidup tanpa bahagian ini?
Mengapa tumbuhan itu tidak dapat hidup?
4. Aktiviti 2:
o Dalam kumpulan, murid-murid diminta melukis tumbuhan / pokok
menggunkan kertas warna dan melabelkan bahagian-bahagian tumbuhan.
o Soalan:
Bagaimana kamu menjaga tumbuhan di rumah?
5. Penilaian:
Murid diberikan latihan berdasarkan aras masing-masing.
Refleksi:

You might also like