Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Damla Kepti
Mentor
Anneke
Klas
P14EHV1E
Datum
24-03-2015
Stageschool Basisschool De Opbouw
Groep
1a
Plaats
Eindhoven
Aantal lln 24
Vak- vormingsgebied: geschiedenis
Speelwerkthema / onderwerp: les over leeftijd aan de hand van meegenomen fotos
Persoonlijk leerdoel: Ik wil bij mijn lesdoel blijven en niet afdwalen van het doel.
Lesdoel(en):
De leerlingen kunnen in grote lijnen de ontwikkelingen van mensen
aangeven.

Evaluatie van lesdoelen:


Ik geef de leerlingen de ruimte om ook iets te vertellen over hun eigen thuissituatie.
(broertjes, zusjes, wie is de oudste, wie is de jongste ect.)

Kerndoel 51:De leerlingen leren gebruik te maken van eenvoudige


historische bronnen en ze leren aanduidingen van tijd en tijdsindeling te
hanteren.

Begrippen van tijdsaanduiding: jong, oud, leeftijd


Beginsituatie:
Voor deze opdracht moeten de kinderen grote lijnen van de ontwikkeling van de mens weten te
herkennen. De kleuters zijn in staat om leeftijdsverschillen te zien aan een foto/ afbeelding.

Lesverloop
Tijd

Leerinhoud

Inleiding

Jong/ oud
Ik

Verwerking Jong/ oud


Afbeeldingen
van mensen

Didactische handelingen
Leraar
Ik ga met vier leerlingen aan tafel zitten. Eerst
leg ik de fotos neer. Ik laat de kinderen de
fotos even bekijken en vraag hen of ze de
persoon op de verschillende fotos
herkennen (dat ben ik). Daarna vraag ik de
kinderen of ze de foto kunnen aanwijzen
waarop ik het jongst ben en waarop ik er net
zo uit zie als nu (waarop ik het oudst ben). We
kijken of we de overgebleven fotos ook
ergens kunnen plaatsen.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
De leerlingen luisteren naar mijn intro en leggen de
fotos op de goede volgorde.

Nu gaan de kinderen in tweetallen de


De leerlingen gaan in tweetallen de fotos op de
uitgedeelde afbeeldingen op het zelfde manier goede volgorde neer leggen.
(van jong naar oud) plaatsen.
Aan de kinderen vraag ik: Kunnen jullie deze
plaatjes net zo neer leggen als dat we net
hebben gedaan met mijn
fotos?

Materialen / Organisatie

Fotos van mij in verschillende


leeftijdsfases.

Afbeeldingen van mensen in


verschillende leeftijdsfases.

Ik zeg dat we daarna samen gaan controleren


of het goed is gegaan.
Afsluiting

Evalueren

We gaan kijken naar de volgorde van de


fotos. Ik vraag aan beide groepen:
- Welke foto hebben jullie als eerste ?
- Waarom?
- Wat hebben jullie daarna?, ect.

De leerlingen leggen uit waarom ze voor deze


volgorde hebben gekozen.

Afbeeldingen van mensen in


verschillende leeftijdsfases.

Persoonlijke reflectie
Ik heb de les eerst klassikaal gedaan. We hebben met de leerlingen de begrippen jong en oud besproken. Daarna heb ik met mijn
klein groepje aan tafel gezeten. De leerlingen konden meteen aan de fotos zien dat ik dat was. We hebben mijn fotos samen op
volgorde gezet. Dat ging best goed. Vervolgens moesten de leerlingen in tweetallen de plaatjes (van baby tot oma) van jong naar
oud op volgorde zetten. Dat vonden ze best lastig.
Tweetal 1: N. had
snel door wat ze moest doen en legde alle kaartjes meteen op volgorde. R. vond dat best lastig.
Tweetal 2: H. en J. vonden het best lastig en hadden hulp nodig bij het leggen van de plaatjes. H. kon het begrip jong niet. Ik had
het woord jong vervangen door het woord klein.
Mijn persoonlijke leerdoel voor deze les was, om bij mijn lesdoel te blijven. Ik wilde de leerlingen jong en oud leren. Veel leerlingen
konden het begrip jong nog niet. Toen ik jong koppelde aan klein (toen ik nog klein was, net zoals jullie, toen was ik jong) begrepen ze
het wel.

Feedback mentor
Datum:
Je hebt deze les goed voorbereid, je les voorbereidingsformulier ziet er goed uit .
R. en H. zijn kinderen uit niveaugroep 3 en N. uit niveaugroep1, dus ik snap dat N. dit wel kon, maar goed dat je dit zo gedaan hebt
Nu zie je dat verschil duidelijk. Goede les.

Verantwoording:
Ik heb gekozen voor deze werkvorm, omdat in kerndoel 51 staat beschreven dat kinderen de aanduidingen van tijd
en tijdsindeling leren te hanteren. Begrippen van tijdsaanduiding zijn: jong, oud, leeftijd.
Voor deze opdracht moeten de kinderen in grote lijnen de ontwikkeling van de mens weten te herkennen. De
kleuters zijn in staat om leeftijdsverschillen te zien aan een foto/ afbeelding. Ik neem mijn eigen fotos mee en
vraag aan de leerlingen of ze herkennen wie dat is. daarna mogen ze mijn fotos op goede volgorde leggen, van
jong naar oud.
De leerlingen gaan vervolgens de volgende afbeeldingen in goede volgorde zetten. Ze moeten samen
(coperatieve werkvorm) met elkaar overleggen welke plaatje als eerst komt en welke daarna, enz. Op het eind
gaan we kijken naar de volgorde van de fotos. Ik vraag aan beide groepen:
- Welke foto hebben jullie als eerste ?
- Waarom?
- Wat hebben jullie daarna?, ect.
Ik geef de leerlingen de ruimte om ook iets te vertellen over hun eigen thuissituatie. (broertjes, zusjes, wie is de
oudste, wie is de jongste ect.)

You might also like