Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier

Naam student: Leandros Sidiropoulos

Stageschool: OBS Brandevoort

Klas: 1D

Mentor: Agnes Lindhout

Stagedocent: Henritte Janssen

Groep: 1/2

Datum:

Vak-/vormingsgebied: Filosofie

Onderwerp van de les:


Gretigheid

Persoonlijke leerdoelen:
Ik wil het filosofisch gesprek leiden door de didactiek van de fasen van het filosofisch gesprek
in te zetten.

Lesdoelen:
De kinderen kunnen de ander beter begrijpen door verhelderingsvragen te stellen aan elkaar
tijdens een kring gesprek.

Beginsituatie:
De jonge kinderen zullen hier veel moeite mee hebben. Zij zijn nog heel erg egocentrisch
gericht, terwijl de oudere kinderen zich al meer kunnen inleven in de ander. Het is dus een
kennismakende opdracht voor de jonge kinderen en een oefen opdracht voor de oudere
kinderen.

Leandros Sidiropoulos Studentnummer: 2597179 Klas: 1D OBS


Brandevoort, Groep 7

Tijd:
Lesopbouw
Fase 1
Ik vertel het verhaal van Timpe Tee.
Fase 2/3
De oudere kinderen krijgen de opdracht om vragen te formuleren n.a.v. het verhaal.
Ik geef de kinderen de opdracht om vragen te bedenken met de gele kaarten (5ws).
Fase 4
Is gretig zijn iets goeds?
Fase 5
Ik laat de kinderen in tweetallen nadenken over de vraag. Ik zorg er voor dat de
jonge kinderen met de oudere kinderen tweetallen vormen.
Fase 6
Aan de hand van het aanbod ga ik verdiepingsvragen stellen.
Fase 7
Ik ga een lijst van kenmerken van het begrip: gretig opstellen, waar iedereen het
over eens is. Ik controleer in deze fase of het klopt met de uitspraak in fase 1.
Fase 8
Als het gesprek op een dood spoor zit, gai k kijken naar de foute kanten van gretig
zijn.
Fase 9
In deze fase ga ik kijken naar kinderen die een vast standpunt innemen. Waarom
kiezen ze hier voor, kunnen andere kinderen begrijpen?
Om te controleren of de kinderen de ander begrijpen, laat ik ze aan elkaar vragen
stellen als:
Kun je dit uitleggen ? (verklaring, verheldering)
Wat heeft dit te maken met ? (verduidelijking)
Fase 10
In deze fase ga ik conclusies trekken met de kinderen over het onderwerp. Daarmee
sluit ik de les af.

Leandros Sidiropoulos Studentnummer: 2597179 Klas: 1D OBS


Brandevoort, Groep 7

Leeractiviteiten kinderen

Interventies leraar

Materialen, hulpmiddelen,
organisatie

Leandros Sidiropoulos Studentnummer: 2597179 Klas: 1D OBS


Brandevoort, Groep 7

Reflectie student

Reflectie mentor

Leandros Sidiropoulos Studentnummer: 2597179 Klas: 1D OBS


Brandevoort, Groep 7

You might also like