Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran

Bahasa Melayu

Tingkatan

4 Kristal

Tarikh

5 Mei 2015

Hari

Selasa

Masa

12.00 1.10 tengah hari (70 Minit)

Bilangan Pelajar

29 orang

Tajuk

Komsas - Drama

Hasil Pembelajaran

1.
2.

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid


akan dapat :
Menyatakan empat watak yang terdapat dalam drama dengan betul secara lisan dan
bertulis.
Menyenaraikan empat perwatakan yang terdapat dalam drama dengan betul secara lisan
dan bertulis.

Huraian sukatan pelajaran:

HPU : 10.0 Memahami dan memberikan respons


peribadi tentang karya sastera.
HPK : 10.1 Menceritakan semula sesebuah karya
secara keseluruhan.
10.6 Mengulas karya sastera dari aspek
watak dan perwatakan, latar, plot,
gaya
bahasa dan sudut pandangan.
HHP : Aras 1
(i) Menyatakan idea keseluruhan dan
mengesan urutan peristiwa sesebuah karya.
(vi) Memerihalkan watak-watak dalam
karya.

Penggabunganjalinan
Kemahiran

Kemahiran lisan, membaca dan menulis

Penyerapan

(i) Nilai murni


(ii) Ilmu pengetahuan
(iii) KBKK

: Tekun, rasional dan


kerajinan.
: Pengetahuan am
dan moral
: Menjana Idea,
mengenalpasti
dan
menganalisis.

Alat Bantu Mengajar

Papan putih, pen penanda, kertas sebak, salotep.

Bahan Bantu Belajar

Lembaran kerja.

Pengetahuan Sedia Ada

Murid-murid pernah didedahkan dengan watak dan


perwatakan.

Langkah Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah

Isi pengajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Set Induksi
( +5 minit )

Dua
orang
murid (watak
dan
perwatakan)

Langkah 1
( + 10 minit )

Langkah 2

Menceritakan
sinopsis drama
Berkhidmat
Untuk
Negara.

Aktiviti

1. Guru meminta murid bersedia.


2. Guru meminta dua orang murid datang
ke hadapan.
3. Guru memberi arahan iaitu meminta
murid lain menyenaraikan watak bagi
murid yang pertama.
4. Guru memberi arahan iaitu meminta
murid lain menyenaraikan perwatakan
bagi murid yang kedua.
5. Guru bersoal jawab dengan murid dan
memberi peneguhan terhadap jawapan
murid.
6. Guru mengaitkan jawapan dengan isi
pelajaran pada hari ini iaitu drama
Berkhidmat Untuk Negara.
1. Guru bersoal jawab dengan murid
tentang drama Berkhidmat Untuk
Negara.
2. Guru meminta beberapa orang murid
untuk memceritakan semula sinopsis
drama Berkhidmat Untuk Negara.
3. Guru memberikan peneguhan terhadap
pandangan
murid
di
samping
menceritakan
sinopsis
drama
Berkhidmat Untuk Negara.

Catatan
ABM
- Papan putih
- Pen penanda
-Dua orang murid
Kemahiran
-Mendengar
-Bertutur

ABM
-Papan putih
-Pen penanda
BBB
-Antologi
Komsas
Tingkatan 4
Kemahiran
-Mendengar
-Bertutur

1. Guru meminta murid untuk membuka ABM


antologi Jaket Kulit Kijang pada halaman -Papan putih

( +20 minit )

Berkumpulan:
Melakonkan
situasi
yang
terdapat dalam
buku antologi

-Pen penanda
2. Guru memilih murid secara rawak -Antologi
untuk melakonkan watak yang terdapat Komsas
dalam teks drama Berkhidmat Untuk -Salotep
Negara
-Gunting
2. Murid berlakon di hadapan kelas.
3. Guru memberi peneguhan
Kemahiran
-Menulis
-Membaca
-Mendengar
Teknik
-Lakonan

Langkah 3
( +10 minit )

Langkah 4
(+ 20 minit)

Watak
- Aiman
- Khir
Ghazali
- Masnah
-

Pembentangan

1. Guru membahagikan murid kepada 4


kumpulan.
2. Guru menerangkan cara-cara aktiviti ini
dijalankan iaitu ketua setiap kumpulan
perlu memilih kertas warna yang telah
disedikan oleh guru dan setiap kumpulan.
3. Setiap kumpulan dikehendaki melukis dan
menghuraikan watak dan perwatakan
berdasarkan kertas warna yang dipilih.
4. Setiap kumpulan diminta berbincang
dalam kumpulan masing-masing.
5. Guru
membimbing
murid
dalam
perbincangan.

ABM
- Kertas warna
- Kertas sebak
-Pen penanda
-Antologi
Komsas

1. Guru meminta wakil daripada setiap


kumpulan untuk membentangkan hasil
perbincangan.
2. Guru bersoal jawab dengan murid.
3. Guru memberi peneguhan terhadap
pembentangan murid.

ABM
-Papan putih
-Pen penanda
-Kertas Sebak

Kemahiran
-Menulis
-Mendengar
-Membaca
Teknik
-Sumbang saran

Teknik
-Penerangan
-Soal jawab
Kemahiran
-Bertutur
-Menulis

Penutupan
( +5 minit )

Rumusan
Watak
- Aiman
- Khir
Ghazali
- Masnah
-

1. Guru meminta seorang murid untuk Kemahiran


-Mendengar
menyimpulkan pembelajaran.
2. Guru membuat rumusan tentang isi -Bertutur
pelajaran yang dipelajari pada hari ini.
3. Guru membuat peneguhan terhadap
penglibatan murid sepanjang sesi
pengajaran
dan
pembelajaran
berlangsung.

Penilaian:
1. Pada pendapat anda, apakah rasional penubuhan Pusat Latihan Khidmat Negara?
2. Berdasarkan pendapat anda, wajarkah watak Aiman menyertai program Khidmat
Negara?
3. Senaraikan watak dan perwatakan yang terlibat dalam drama Berkhidmat Untuk
Negara?
4. Senaraikan aktiviti yang berfaedah yang terdapat dalam program Khidmat Negara?

Refleksi:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Ulasan penyelia:
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

You might also like