Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 12

Univerzitet u Sarajevu

Pedagoki fakultet
Odsjek za razrednu nastavu
Akademska godina: 2014/2015.
Godina studija I semestar: etvrta godina, VIII semestar
Nastavni predmet: Metodika nastave muzike culture IV

Pisana priprema za realizaciju nastavnog


asa iz Muzike kulture

Nastavnik:
Doc.dr. Merima auevi
Student:
Asistent:
Amina Hadrovi
Mr. Mirsada Zeo

Sarajevo,april,2015. godine

OPI PODACI
Osnovna kola Kovaii
KOLA
III razred
Razred I odjeljenje:
16.04.2015. u
Dan, datum I vrijeme

Uiteljica/ mentor:

Berina
Amina Hadrovi

Realizator nastavnog asa/student:

SPECIFINI PODACI
Muzika kultura
Nastavni predmet
Brojalica
Nastavno podruje
Tike, tike take
Nastavna jedinica
Usvajanje novog gradiva
Tip nastavnog asa

Nastavne metode

Metoda razgovora, ilustracije I


demonstracije
Frontalni, grupni, rad u paru

Oblici nastavnog rada


Nastavna sredstva

Ilustrirani plakat brojalice, muziki


instrumenti ( zveke I tapii), udbenik,
krialjka, papir za izradu origami make.

CILJ I ZADACI RADA NA ASU


Usvajanje teksta, metra I ritma brojalice
Tike, tike take

CILJ

OBRAZOVNI ZADACI

FUNKCIONALNI ZADACI

ODGOJNI ZADACI

Usvajanje teksta, metra I ritma brojalice.


Usvajanje naina pravilnog odbrojavanja
brojalice.
Uoavanje I razlikovanje notnih
vrijednosti, odnosno uoavanje veliine
aplikacije na plakatu.
Upoznavanje djece sa improviziranim
instrumentima ( zveke I tapii) te
njihovom upotrebom.
Bogaenje rjenika
Korelacija sa drugim predmetima

Razvoj mate I kreativnosti.


Razvoj motorikih sposobnosti.
Razvoj auditivnih I vizuelnih sposobnosti.
Usklaivanje pokreta I govora.
Razvoj pamenj, panje I miljenja.
Razvijanje muzikalnosti kroz sviranje

Razvijanje ljubavi prema prirodi.


Razvijanje ljubavi pema ivotinjama.
Razvijanje empatije kod djece.
Razvijanje osjeaja za timski rad.
Razvijanje osjeaja za saradnju meu
uenicima.
Razvijanje ljubavi prema ekologiji.

DETALJNA RAZRADA NASTAVNOG


ASA

Uvodni dio asa

Predstavljam se:
Ja sam Amina Hadrovi, studentica sa
Pedagokog fakulteta. Danas emo se
druiti na asu Muzike kulture. Jas am
za vas pripremila jednu ukrtenicu, koja
e nam, kad je rijeimo dati naziv nase
dananje nastavne jedinice. Na tablu
lijepim ukrtenicu te prozivam uenike
koji ele da mi pomognu da rijeimo
nau ukrtenicu.
Kada smo dobili naziv Tike, tike tae,
kaem im da je rije o brojalici I da emo
se danas zabaviti I nauiti jednu novu
brojalicu.

I FAZA

Glavni dio sata

Izgovaram brojalicu u metru, dakle od


sebe
pa
prema
svakom
ueniku
ponaosob.
Razgovijetno,
jasno
izgovaram tekst, tako da mogu razumjeti
svaku rije.
Ponavljam joe jednom brojalicu od sebe
prema cijelom razredu.
Hoemo li sada zajedno ponoviti, ponite
od sebe.
Djeca izvode brojalicu u paru, svako
poinje od sebe.
Kad sluamo ovu nau brojalicu, da li
njoj neto nedostaje. Posluajte, sad u
vam odsvirati brojlicu, ali prije toga,
kaite mi ime moemo svirati?
A ako nemamo instrumente, kako onda
moemo svirati.
Koristit emo svoje dlanove, posluajte.
Izvodim brojalicu koristei dlanove kao
instrumente tijela.

Uenici
izvode
brojalicu
svirajui
dlanovima.
Kako jo moemo svirati ako nemamo
instrumenta?
A da probamo lagano lupkati dlanovima
o koljena.
Posluajte mene, a onda emo pokuati
zajedno.
Izvodim brojalicu lupkajui o koljena .
Uenici izvode brojalicu na isti nain.
Sada emo malo da se vozamo.
Da li ste se ikada vozili vozom?
ta nam treba kada se vozimo, vozom?
Dakle treba nam karta.
Sada u da vam podijelim karte za na
voz I nae putovanje moe zapoeti.
Poredam uenike u vozi, stnem na
poetak vozia I izvedem brojalicu
stupajui
nogama
prema
naprijed.izgovaram brojalicu.
Zatim uenik koji je na kraju kolone
postaje voa vozia I ponovimo jo
jednom brojalicu.
II FAZA
Sada emo izvesti brojalicu na malo
drugaiji nain. Posluajte.
Izvodim brojalicu koristei instrumente
tijela( dlanove). Zatim izvedem brojalicu
zajedno na isti nain koristei dlanove.
Hoemo li sada probati da lupkamo
nogom o pod I na taj nain svramo,
posluajte mene a onda emo to uiniti
zajedno.
Izvodim brojalicu lupkajui nogom o pod,
a zatim ponavljam sa uenicim brojalicu
na isti nain.
Zatim postavljam plakat na tablu.
Razgovaram sa uenicim o tome ta
vide na plakatu.
Izgovaram brojalicu pokazujui aplikacije
na partituri.

Postoji li razlika u izgovoru na manjim I


veim mravima?
Kada su manji mravi tekst se izgovara
krae, dok se na veim mravim tekst
igovara due.
Ponovo izvodim brojalicu ali sad sa
uenicim, pokazujui na partituru.
Sviram I izgovaram tekst brojalice prvo
na zvekama a onda tapiima.
Podijelim uenicima zveke I tapie.
Pustim ih minutu ili dvije da isprobaju
instrumente I eksperimentiu njima.
Zatim zajedno sviramo I izgovaramo
tekst brojalice. Zatim uenici zamijene
meusobno instrumente I sviramo
ponovo ali sada ne izgovaramo tekst na
glas.

Zavrni dio sata

U zavrnom dijelu sata uenicima


podijelim papire koje sam prethodno
pripremila. Kaem im da emo sada
malo da se igramo I da napravimo
make koje emo zalijepiti u na
tramvaj. Pravimo origami make te svaki
uenik iznosi svoju macku I lijepi na
plakat, odnosno nacrtani tramvaj.
Nakon toga podijelim im nastavne listie.
Najavim kraj asa te se zahvalim na
panji.

Literatura:
Udzbenik za I razred osnovne kole;

Prilozi:

Skica nastavnog listia:

Zapis na table, izgled partiture brojalice:

Nastavni listi
Pomozi mravu da nae svoju gljivu i oboji crte.

You might also like