Professional Documents
Culture Documents
UNIT10
UNIT10
J3009/ 10 /1
UNIT 10
TEGASAN LENTUR
OBJEKTIF
Objektif am
TEGASAN LENTUR
10.0
J3009/ 10 /2
PENGENALAN
Di dalam unit ini, persamaan lenturan akan digunakan bagi menentukan tegasan
lentur bagi bentuk-bentuk piawai. Untuk mendapatkan tegasan lentur, kedudukan
paksi neutral (P.N) dan momen luas kedua bagi bentuk-bentuk piawai (I) perlu
dikira.
Rajah 10.1 di bawah menunjukkan satu rasuk yang mempunyai keratan rentas
berbentuk segiempat tepat. Perhatikan satu rasuk julur luas dA, tebal dy, lebar b
dan jarak y dari P.N. Oleh sebab keratan rentas rasuk adalah simetri, P.N. adalah
terletak dipertengahan ukuran dalam rasuk.
b
A
dA
B
P.N.
dy
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /3
d/2
d / 2
= b
d/2
- d/2
y 2 dy
y 2 dy
d/2
y3
= b
3 d / 2
=
bd 3
12
Dengan cara yang sama, momen luas kedua keratan segiempat tepat melalui tepi
bahagian bawah keratan diperolehi dengan kamiran dari 0 hingga d.
Oleh itu
I CD
y3
= b
3 0
bd 3
=
3
Bentuk piawai di atas terbukti memudahkan pengiraan IP.N. bagi keratan terbentuk.
Ini ialah dengan cara membahagikan keratan tersebut kepada beberapa segiempat
tepat. Sebagai contoh, nilai IP.N. untuk keratan simetri seperti dalam Rajah 10.2 di
bawah.
B
b
A
b
C
P.N.
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /4
ii.
BD3 2 (bd 3 )
12
12
Keratan bulat
Rajah 10.3 menunjukkan satu bulatan yang berjejari r. Unsur berlorek yang
ditunjukkan dalam rajah tersebut mempunyai keluasan dA dan oleh itu persamaan
berikut terbentuk:dA = rd dr
dr
r
ro
y 2 dA
2
ro
r0
4
r 4
4
r 2 sin 2 rd dr
r0
r4
sin d
4 0
sin 2 d
TEGASAN LENTUR
10.2
J3009/ 10 /5
dA
dA
y
N
P
y
h
( y' + h )
[(y' )
(y')
+ 2y' h + h 2 dA
dA + 2h y' dA + h 2 dA
Kamiran pertama merupakan momen luas kedua keratan pada paksi yang melalui
pusat bentuknya. Kamiran kedua merupakan momen luas pertama pada paksi
yang melalui pusat bentuk, oleh itu
y' dA
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /6
Kamiran terakhir adalah untuk jumlah luas keratan. Seterusnya persamaan diatas
boleh ditulis sebagai :-
10.3
SENTROID
x = b/2
bd 3
I P.N. =
12
P.N.
y = d/2
I xx =
bd 3
3
P.N.
y = d/2
I P.N. =
d4
64
r4
4
I P.N = 0.11 r 4
c
x
x = d/2
P.N
y=
4r
3
I xx =
r4
8
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /7
BENTUK
SENTROID
P.N.
y = h/3
I P.N. =
bh 3
36
I xx =
bh 3
12
x
I yy
10.4
hb3
=
48
SENTROID
Seperti pusat gravity yang dianggap sebagai titik dimana semua jisim sesuatu
jasad itu terpumpun, sentroid pula adalah titik dimana luasan sesuatu bentuk itu
terpumpun.
Berikut adalah contoh bagaimana sentroid sesuatu bentuk itu ditentukan.
i.
Bentuk Gabungan
C
Rajah 10.5(a)
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /8
DD
A
y2
D
C
y1
B
Rajah 10.5(b)
y=
=
ii.
Ay
A
(A 1 y 1 + A 2 y 2 )
(A 1 + A 2 )
Bentuk Terpotong
H
F
E
D
C
Rajah 10.6(a)
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /9
Bagi Rajah 10.6(a) tinggi sentroid bagi setiap bentuk asas dari garisan BC adalah
sama (Rajah 10.6(b)). Jadi,
y = y1 = y 2
A
F
y1
B
y2
Rajah 10.6(b)
Merujuk kepada Rajah 10.7 pula bentuk L itu boleh dihasilkan dengan menggabungkan
dua segiempat atau dengan kaedah memotong dan memisahkan segiempat EDGF
daripada ABCG.
A
y2
y1
B
D
y
B
Rajah 10.7
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /10
y=
=
Ay
A
(A 1 y 1 + A 2 y 2 )
(A 1 + A 2 )
Contoh 10.1
Penyelesaian.
P.N.
50 mm
b = 30 mm
d = 50 mm
Gunakan Formula IP.N.
bd 3
=
12
TEGASAN LENTUR
I P.N. =
J3009/ 10 /11
bd 3
12
30 x 503
12
= 3.125 x 105 mm 4
= 3.125 x 10- 7 mm 4
Contoh 10.2
Kirakan momen luas kedua untuk keratan I seperti Rajah C10.2 pada paksi x x yang
melalui pusat graviti keratan itu.
60 mm
B
20 mm
20 mm
100 mm
20 mm
X
120 mm
permukaan x x.
A
B
B1
h1
h2
P.N.
y1
h3
B2
y3
y2
B3
x
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /12
y dari x x
( mm )
h (mm)
20 x 60
= 1200
20/2 + 120
= 130
yy
= 130 57.1
= 72.9
100 x 20
= 2000
100/2 + 20
= 70
yy
= 70 57.1
= 12.9
20/2
= 10
y-y
= 57.1 10
= 47.1
Luas, A ( mm2 )
Bahagian
20
60
100
20
20 x 120
= 2400
20
120
Langkah 2
Ay
A
A1y1 + A 2 y 2 + A 3 y 3
A1 + A 2 + A 3
y = 57.1 mm
TEGASAN LENTUR
Langkah 3
J3009/ 10 /13
Dapatkan nilai momen luas kedua dari pusat graviti bagi setiap bahagian.
Gunakan formula dibawah :-
bd
IG =
12
Bahagian 1
Bahagian 2
b1d1
12
IG1 =
60 x 203
12
= 40,000 mm4
Langkah 4
IG1 =
Bahagian 3
b1d1
12
I G1 =
20 x 1003
12
= 1,666,666.67 mm 4
b1d1
12
120 x 203
12
= 80,000 mm 4
I PN = ( I G + A h 2 )
2
= 13.8 x 10-6 m4
TEGASAN LENTUR
10.5
J3009/ 10 /14
PERSAMAAN LENTURAN
MODULUS KERATAN
Kita telah pun melihat bahawa tegasan lentur berkadar terus dengan jarak
daripada paksi neutral PN dan nilai tegasan ini boleh ditentukan dengan
menggunakan persamaan:
M
y
I
Jika m ialah tegasan lentur maksimum yang berlaku dan ym ialah jarak
maksimum daripada paksi neutral, maka:
M m
=
I ym
M =m x
I
ym
Persamaan ini memberi hubungan terus di antara momen lentur (M) dengan
tegasan lentur () dan momen luas kedua (I).
M E
=
=
y
I
R
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /15
Contoh 10.3
60 mm
20 mm
16 kN
16 kN
1m
1m
15 mm
80 mm
6m
Sebatang bar T yang panjangnya 6 meter menanggung beban terpumpun. Tiap-tiap satu
beban itu ialah 16 kN pada jarak 1 m dari kedua-dua hujung rasuk tersebut. Bar itu
disangga mudah pada kedua-dua hujungnya, Rajah C10.3(a). Keratan rentas bar
ditunjukkan pada Rajah C10.3 (b). Kirakan yang berikut :i.
ii.
iii.
iv.
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /16
Penyelesaian.
Bahagikan keratan tersebut kepada dua bahagian. Kirakan luas dan jarak
sentroid bagi setiap bahagian dari bahagian tapak keratan.
Luas ( mm2 )
Bahagian
y ( mm )
60
20
60 x 20 = 1200
80 + 20/2 = 90
15
80
i.
80 x 15 = 1200
80/2 = 40
A1y1 + A 2 y 2
A1 + A 2
(1200 x 90 ) + (1200 x 40 )
(1200 + 1200)
= 65 mm
TEGASAN LENTUR
ii.
J3009/ 10 /17
Bahagian
bd 3
=
12
bd 3
=
12
60 x 203
12
h (mm )
= 40,000 mm4
15 x 80 3
12
y - y = 90 65 = 25 mm
= 640,000 mm 4
y - y = 65 40 = 25 mm
M E
= =
I y R
R =
EI
M
16 kN
16 kN
1m
1m
6m
R1
R1 = R2 = 16 kN
R2
(+)
(-)
G.D.R
(+)
G.M.L.
TEGASAN LENTUR
iv.
J3009/ 10 /18
M = 16 kNm ( meleding )
Jejari kelengkungan di pertengahan rentang rasuk.
R =
R =
= 27.25 m
v.
EI
M
Tegasan lentur maksimum mampatan dan tegangan yang terhasil dalam rasuk.
Merujuk kepada rajah keratan rasuk, kita dapati :-
ymax = 65 mm
=
= 0.065 m
( tegangan )
ymaks = 35 mm
= 0.035 m
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /19
Contoh 10.4
120 mm
20 kN/m
40 mm
1m
60 mm
80 mm
Rajah C10.4: Rasuk JulurBerkeratan Rentas T Yang Dikenakan Beban Teragih Seragam
Satu rasuk julur sepanjang 10 m menanggung beban teragih seragam disepanjang rentang
rasuk itu. Keratan rentas rasuk adalah seperti yang ditunjukkan dalam Rajah C10.4.
dimana EE adalah permukaan atas bagi rasuk. Tentukan yang berikut :i.
ii.
iii.
Penyelesaian.
Luas ( mm2 )
y ( mm )
120
40
120 x 40 = 4800
80 + 40/2 = 100
80 x 60 = 4800
80/2 = 40
60
80
TEGASAN LENTUR
i.
J3009/ 10 /20
y =
A1 y1 + A 2 y2
A1 + A2
= 70 mm
ii.
h ( mm)
bd 3
120 x 403
=
12
12
= 640 x 103 mm 4
y y = 100 70 = 30
bd 3
=
12
y - y = 70 40 = 30
60 x 803
12
iii.
Momen lentur maksimum berlaku pada bahagian bar yang bertemu tembok iaitu :
Mmaks = ( - 20 x 103)( 1 )(0.5) = 10,000 Nm
= 10 kNm
Oleh kerana rasuk ini meleding, permukaan atas akan mengalami tegangan dan
permukaan bawah mengalami mampatan.
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /21
ybawah maksimum = 70 mm
yatas maksimum
M
=
I
y
= 120 70 = 50 mm
maks =
maks tegangan =
10,000 x 50 x 10 -3
1.184 x 10 -5
maks mampatan =
10.7
M maks y maks
I
= 42.23 MN/m 2
10,000 x 70 x 10 -3
1.184 x 10 -5
= 59.12 MN/m 2
AGIHAN TEGASAN
Jika nilai bagi tiap-tiap lapisan dari permukaan atas ke permukaan sebelah
bawah rasuk ditentukan, nilai-nilai itu boleh diplotkan pada satu graf seperti
dibawah. Graf menunjukkan agihan tegasan lentur.
Perhatikan yang nilai tidak bergantung kepada lebar keratan rentas sesuatu jalur.
Pada lapisan P.N., = 0.
+ 42.23 MN/m2
5 cm
P.N.
=0
7 cm
- 59.12 MN/m2
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /22
Contoh 10.5
Rajah C10.5 menunjukkan keratan rentas bagi sebatang rasuk.
a)
b)
Kirakan :i)
jarak y
ii)
Jika rasuk itu yang disokong mudah pada kedua-dua hujungnya membawa
beban teragih seragam 30 kN/m pada keseluruhan rentangnya yang
panjangnya 3m, kirakan tegasan lentur dalam rasuk itu pada:i)
permukaan atas
ii)
permukaan bawah
80 mm
20 mm
10 mm
20 mm
P.N.
100 mm
100 mm
10 mm
40 mm
Rajah C10.5
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /23
Penyelesaian
a)
Keratan itu boleh dianggap berbentuk T hasil cantuman bahagian 1 dan bahagian
2. Sementara dibahagian tengahnya pula ditebuk satu lubang berbentuk segiempat
tepat (bahagian 3).
1
P.N.
3
2
= 1600 mm2
Bahagian 2 A2 = 40 x 100
= 4000 mm2
Bahagian 3 A3 = 20 x 100
= 2000 mm2
i)
y2 = 50 mm
; y3 = 10 + 50 = 60 mm
y =
A1 y1 + A 2 y 2 - A 3 y3
A1 + A 2 A 3
(1600 x 110) + (4000 x 50) - (2000 x 60)
(1600 + 4000 - 2000)
= 71.1 mm
Ay
A
TEGASAN LENTUR
ii)
J3009/ 10 /24
h2 = y - y2
= 65.3 50
= 15.3 mm
h3 = y - y3
= 65.3 60
= 5.3 mm
Gunakan formula Ic =
bd 3
untuk mendapatkan momen luas kedua bagi setiap
12
bahagian.
IC1 =
IC2
80 x 203
= 53 x 103 mm 4
12
40 x 1003
=
= 3.33 x 103 mm4
12
IC3 =
20 x 1003
= 1.67 x 106 mm4
12
TEGASAN LENTUR
b)
J3009/ 10 /25
3m
RA
RB
Kita tahu bahawa rasuk tersebut dibebankan teragih seragam. Oleh yang
demikian, dapatkan dahulu jumlah daya yang terlibat.
Jumlah daya pada A = Jumlah daya pada B
RA = RB
Oleh yang demikian, RA = RB =
30 3
kN = 45 kN
2
ybawah = 65.3 mm
M
=
I y
atas =
maks =
M maks y maks
I
33.75 x 10 3 x 0.0547
= 318 MN/m 2
-6
5.8 x10
bawah =
33.75 x 10 3 x 0.0653
= 380 MN/m 2
5.8 x10 -6
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /26
AKTIVITI 10
Kirakan momen luas kedua bagi keratan rentas rasuk dibawah:Semua ukuran dalam mm
200
10.1
90
90
B
P.N.
260
300
10.2
200
100
200
120
300
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /27
10.3
80
20
10
20
P.N.
100
100
10
40
10.4
Sebatang aci bulat padu ABCD disokong mudah dan dibebankan seperti Rajah
10.4 di bawah. Kirakan diameter aci jika tegasan lentur maksimum yang
dibenarkan ialah 100 MN/m2.
50 kN
0.1 m
0.2 m
RA
0.2 m
0.1 m
20 kN
Rajah 10.4
10 kN
RE
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /28
10.5
Panjang rasuk
Tegasan tegangan maksimum
150 mm
25 mm
25 mm
250 mm
25 mm
200 mm
Rajah 10.5
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /29
MAKLUM BALAS 10
B
B
b
d
P.N.
Oleh kerana keratan ini adalah simetri, maka pusat bentuk adalah berada di tengahtengah keratan.
Gunakan persamaan
I P.N. =
bd 3
BD3
- 2
12
12
200 x 3003
I P.N. =
12
90 x 2603
- 2
12
TEGASAN LENTUR
10.2
J3009/ 10 /30
Sebelum nilai momen luas kedua ini diperolehi, kedudukan pusat bentuknya perlu
ditentukan dahulu.
Bentuk keratan ini terdiri daripada dua komponen iaitu segiempat tepat dan
bulatan. Sufiks 1 dipilih untuk segiempat tepat dan sufiks 2 untuk bulatan.
Sekiranya tapak segiempat tepat dipilih sebagai paksi rujukan, maka persamaan
berikut digunakan:-
1
x
y =
A y
A
i
A1 y1 - A 2 y2
A1 - A 2
(120)2
(200)
4
(120)2
(200)(300) 4
200 (300)(150) -
= 138.4 mm
Setelah kedudukan P.N. diketahui, maka nilai momen luas kedua untuk
keseluruhan keratan dapat dicari. Ini dilakukan dengan menggunakan teorem
paksi selari.
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /31
I P. N . = (I1 + A1h1 ) - ( I 2 + A 2 h2 )
(200 )(300)3
(120) 4 (120) 2
(200 138.4)
+
=
+ (200)(300)(150 138.4)
12
4
64
= 405 x 106 mm 4
10.3
Keratan itu boleh dianggap berbentuk T hasil cantuman bahagian 1 dan bahagian
2. Sementara dibahagian tengahnya pula ditebuk satu lubang berbentuk segiempat
tepat (bahagian 3).
1
P.N.
3
2
= 1600 mm2
Bahagian 2 A2 = 40 x 100
= 4000 mm2
Bahagian 3 A3 = 20 x 100
= 2000 mm2
y2 = 50 mm
; y3 = 10 + 50 = 60 mm
Ay
A
TEGASAN LENTUR
y =
J3009/ 10 /32
A1 y1 + A 2 y 2 - A 3 y3
A1 + A 2 A 3
(1600 x 110) + (4000 x 50) - (2000 x 60)
(1600 + 4000 - 2000)
= 71.1 mm
= 110 - 65.3
= 44.7 mm
h 2 = y - y2
= 65.3 - 50
= 15.3 mm
h 3 = y - y3
= 65.3 - 60
= 5.3 mm
I C1 =
bd 3
12
80 x 203
12
= 53 x 103 mm 4
I C2 =
bd 3
12
40 x 1003
12
= 3.33 x 103 mm 4
; A 2 h 2 = 936 x 103 mm 4
I C3 =
bd 3
12
20 x 1003
12
2
= 1.67 x 106 mm 4
2
10.4
; A 3h 3 = 56 x 103 mm 4
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /33
0.1 m
RE = 10 kN
0.2 m
RA = 30 kN
0.2 m
20 kN
0.1 m
10 kN
3 kNm
G.M.L
1 kNm
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /34
Dari G.M.L, momen lentur maksimum berlaku pada x = 0.1 m, dalam persamaan
M = 30x, iaitu:
Mm = 30 x 0.1
= 3 kNm
Menggunakan
M
dengan
I
d 4
64
Kita dapati,
100 x 106 3 x 103
=
d
x d4
2
64
100 x 106 x 2 3 x 103 x 64
=
d
x d4
d3 =
3 x 103 x 64
x 100 x 106 x 2
dan d = 67.36 mm
10.5
Langkah 1.
P.N.
h1
h2
B2
h3
y1
y3
y2
B3
x
Rajah 10.5(a)
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /35
Luas ( mm2 )
Bahagian
25
25 x 150 = 3750
150
y ( mm )
250
25 x 250 = 6250
25 + 125 = 150 mm
25
25
200 x 25 = 5000
200
Langkah 2
12.5 mm
Ay
A
A 1 y1 + A 2 y 2 + A 3 y 3
A1 + A 2 + A 3
y = 138.5 mm
Langkah 3
Kirakan nilai momen luas kedua dari pusat graviti bagi setiap bahagian.
Gunakan formula dibawah :-
bd
IG =
12
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /36
Bahagian 1
Bahagian 2
I G1 =
b1d1
12
IG1 =
150 x 253
12
= 195 x 103 mm 4
Langkah 4
Bahagian 3
3
b1d1
12
IG1 =
25 x 2503
12
b1d1
12
= 32.55 x 106 mm 4
200 x 253
12
= 260.4 x 103 mm 4
I xx = ( I G + A h 2 )
2
= I G1 + A 1 h 1 + I G2 + A 2 h 2 + I G3 + A 3 h 3
= 196.5 x 10-6 m4
a)
ybawah = 138.5 mm
yatas > ybawah
TEGASAN LENTUR
M
=
I
y
J3009/ 10 /37
max =
max I
y atas
6 kN/m
Tindakbalas, R =
6L
2
= 3L
Lm
R
b)
L = 23.8 m
Oleh kerana rasuk itu melendut, maka permukaan bawah mengalami tegasan
lentur tegangan.
- 35 MN/m2
161.5 mm
P.N.
=0
138.5 mm
+ bawah
Keratan rentas
Agihan tegasan
Rajah 10.5(b)
TEGASAN LENTUR
tegangan =
y bawah
x maks
y atas
138.5
x 35 MN/m 2
161.5
= 30 MN/m2
J3009/ 10 /38
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /39
PENILAIAN KENDIRI
B
25 mm
25 mm
250 mm
25 mm
200 mm
2.
90 mm
20 mm
40 mm
30 mm
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /40
20 cm
3.
1 cm
1 cm
4 cm
20 cm
5 cm
1 cm
1 cm
4.
70 mm
30 mm
100 mm
5.
20 kN
750 mm
20 mm
B
20 mm
3m
160 mm
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /41
6.
5 kN
1m
3b
B
A
2m
Rajah 6: Rasuk Disokong Mudah Keratan Segiempat Yang Dikenakan Beban Tumpu
7.
600 kN
250 mm
100 kN
50 mm
B
600 mm
200 mm
Rajah 7: Rasuk Disokong Mudah Keratan Bulat Yang Dikenakan Beban Tumpu
8.
Tentukan nilai b bagi sebatang rasuk disokong secara mudah seoerti Rajah 8
dibawah dengan syarat tegasan lentur maksimum tidak melebihi 150 MN/m2.
2 kN/m
100 mm
5m
RA
RB
b
TEGASAN LENTUR
9.
J3009/ 10 /42
Sebatang rasuk julur dibebankan seperti Rajah 9. Jika tegasan lentur tidak boleh
melebihi 60 MN/m2, tentukan W
W
40 mm
10 mm
100 mm
240 mm
TEGASAN LENTUR
J3009/ 10 /43
MAKLUMBALAS
Adakah anda telah mencuba ?
Jika Ya, sila semak jawapan anda.
Jawapan
1.
196.5 x 10-6 m4
2.
868 x 10-9 m4
3.
5742.7 cm4
4.
5.2 x 10-6 m4
5.
6.
b = 47.6 mm
7.
8.
b = 25 mm
9.
W = 17.39 kN