39 40 Otpad I Reciklaža

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Nastavnik:

Predmet:

Mujezinovi Miralem

Osnoi tehnika

Rb: 39/40

Razred:

V (peti)

NASTAVNA PRIPREMA
Datum:

Tehnika u zatiti ivotne sredine


Otpad i reciklaa
Obrada

NASTAVNA TEMA:
NASTAVNA JEDINICA:
VRSTA NASTAVNOG SATA:

UPOTRIJEBLJENI IZVORI U PRIPREMI:


Udbenici i prirunici za uenike:
Udbenik Osnovi tehnike S. Selimovi, E. Nezirevic 2008. za V razred + Dnevnik rada
Didaktika, metodika i struna djela za nastavnike:
_Didaktika. R. Tomi, I. Osmi. Tuzla 2006.
_Metodika Boris Malinar.
_Prirunik za nastavnike Suada Numi i Salih emo Bosanska rije 2005 godine.
_Tehnika enciklopedija; 1963. Zagreb Jugoslovenski leksikografski zavod
_Metodika informatikog obrazovanja sa osnovima informatike. D. Brankovi, Danimir P. Mandi.
Banja Luka 2003. god.

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:


NASTAVNA SREDSTVA:
NASTAVNA POMAGALA:

tekstualna nastavna sredstva (udbenici, prirunici, lanci,


enciklopedije) i tampani materijali, vizuelna (crtei,dijagrami,
grafikoni, tablice, modeli, makete, aparati, instrumenti)
tabla, geometrijski pribor (trouglovi, linijar, estar) grafoskop

CILJ I ZADACI:
Cilj sata: da uenici uvide povezanost stanja ivotne okoline sa kvalitetom ivota i zdravlja ljudi, i uvide vanost
zatite ivotne sredine u savremenim uvjetima ivota, uenici takoe usvajaju osnovna znanja o tehnikim
mjerama zatite ivotne okoline (reciklaa, organizacija i upravljanje deponijama papira i papirnih
proizvoda). Usvajanje znanja o novim proizvodima napravljenih od otpadnih papirnih materijala

Materijalni zadaci:
Stjecanje znanja, razvijanje vjetina i navikao objektnoj stvarnosti koja se prouava iz dananje
nastavne jedinice u nastavi Tehnikog odgoja
Funkcionalni zadaci: razvijanje, u procesu nastave razliitih ljudskih sposobnosti: senzornih,
praktinih, izraajnih, intelektualnih, stvaralakih
Odgojni zadaci:
Uenik se odgaja umno, estetski, moralno i radno tehniki

PLAN KOLSKE PLOE:


Otpad i reciklaza

ARTIKULACIJA SATA:

(trajanje: 5 min.) Zavrni dio:

(trajanje: 35 min.) Glavni dio:

(trajanje: 5
Uvodni dio:
min.)

Etapa
sata:

Razrada sadraja:
U uvodnom dijelu asa najaviti i zainteresirati uenike za dananju nastavnu jedinicu
pitanjem
Na prolom asu smo govorili o tome kako se stanje ivotne stredine odraava na
kvalitet ivota i zdravlje ljudi. Sjeate li se ime smo rekli da se bavi ekologija?
Oekivani odgovor: ekologija je nauka koja istrauje i prouava zagaenje ivotne
U glavnom dijelu asa sa uenicima kroz izlaganje i razgovor prei planirane sadraje
Veliki problem savremenog ivota u gradovima je proizvodnja sve veih koliina
otpada. Postojee deponije brzo popune, a nove lokacije koje odgovaraju potrebnim
standardima je teko nai. Zbog toga se sve vie u svijetu, ali i kod nas posveuje
panja zbrinjavanju i preradi otpada. Danas se u mnogim gradovima mogu vidjeti
namjenski kontejneri za razvrstvanje otpada na papir, plastiku, staklo, metal i organski
otpad.
ta je otpad? Otpad je materijal, sirovina, predmeti, koji nastaju u procesu obavljanja
svakodnevnih ivotnih i proizvodnih aktivnosti, i kao takav se najee bez dalje
upotrebne vrijednosti odbacuje na deponije.
A ta su deponije? Deponije su odreeni prostori za odlaganje otpada.
Deponije mogu biti:
sanitarne (reguliu negativno dejstvo na ivotnu okolinu), i
divlje (nastaju neplanski i predstavljaju opasnost za zdravlje ljudi, one
zagauju zemljite, podzemne i povrinske vode, a takoe i vazduh.
Reciklaa papira
Reciklaa je odvajanje, razvrstavanje, obrada i ponovna upotreba preraenog matrijala
(papira).
Reciklaa papira podrazumijeva:
Razvrstavanje starog papira na vrste (kancelarijski, novine, sjajni papir asopisi i dr.)
Sjeckanje mljevanje papira u velikim mainama
Dodavanje razliitih hemijskih sredstava (ienje papira). Nastaje kaa od papira.
Prolazak kae kroz ogromne valjke za cijeenje i peglanje
Sunje u specijalnim peima pod strujom toplog zraka
Dati ocjenu pripreme i odranog asa, te kroz nekoliko pitanja zajedno doi do odgovora i novih
saznanja
1. ta ini ivotnu okolinu?
2. Ko je najvaniji inilac zatite, ouvanja i unapreivanja ivotne okoline i zato?
3. ta je dunost svakog graanina u pogledu ivotne okoline?
4. ta vi moete doprinjeti u zatiti okoline na ulici, koli, kod kue, na izletu?
Oekivani odgovori:

Metodiko
oblikovanje
nastave
-frontalno
- metoda
razgovora

-frontalno

-rad u
parovima ili
grupama

- metoda
razgovora

-metoda
crtanja

-usmeno
izlaganje,

-demonstracija

-praktian rad

-frontalno
- metoda
razgovora

ORGANIZACIJA IZVOENJA PRAKTINOG RADA


(Alat i materijali koji e biti upotrijebljeni, radne operacije na asu, zadaci po grupama, zadaci za
parove, zadaci za pojedince.)
* nije planirano

OBRAZLOENJE U VEZI SA IZVOENJEM PRAKTINOG RADA:


* nije planirano

OCJENA PRIPREME I ODRANOG ASA

Vlastita zapaanja i napomene o izvedenoj nastavnoj jedinici:

Potpis: ...................................
Zapaanje mentora nakon asa:

Potpis: ...................................
Zapaanje nadlenih osoba:

Potpis: ...................................
Sugestije i prijedlozi:

Potpis: ...................................

You might also like