Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

IBSE RPH GUIDED INQUIRY KUMPULAN 1

Tarikh
Masa
Kelas
Mata pelajaran
Tema
Bidang pembelajaran
Objektif Pembelajaran
Hasil Pembelajaran

Deskriptor
Evidens

Pengetahuan sedia ada


Kemahiran Saintifik
Kemahiran Berfikir
Sikap Saintifik & Nilai
Murni
Konsep Sains
Bahan Bantu Mengajar
Pendekatan/Strategi

: 30 Oktober 2013
: 7.00 8.20 am
: 1 Imam Muslim
: Sains
: TENAGA
: Sumber Tenaga
: 6.1 Memahami pelbagai bentuk dan sumber tenaga
Di akhir pembelajaran pelajar akan dapat:
a) Menjalankan aktiviti unutk menyiasat perubahan
tenaga daripada tenaga keupayaan kepada tenaga
kinetik dan sebaliknya.
: B4D12
Memerihalkan tentang perubahan tenaga
: B4D12E1
Mengkaji perubahan tenaga keupayaan kepada tenaga
kinetik dan mengenal pasti perubahan tenaga melalui
aktiviti
B4D12E2
Mengkaji perubahan tenaga kinetik kepada tenaga
keupayaan melalui aktiviti
: Pelajar telah mengetahui apa itu tenaga keupayaan dan
tenaga kinetik.
: Menjalankan eksperimen
: Menjana idea, mensintesis
: Berfikir secara rasional, berfikiran kritikal dan analitis
: Tenaga tidak boleh dimusnahkan tetapi boleh berubah
bentuk
: Gambarajah, Lembaran Tugasan
Bongkah kayu, Rel langsir, Guli
: Inkuiri Terbimbing

IBSE RPH GUIDED INQUIRY KUMPULAN 1

Fasa/

Isi

Masa

Pelajaran

Orientasi
(10
minit)

Tenaga
keupayaan
ialah
tenaga
yang
diperolehi
oleh
sesuatu
objek
bergantun
g kepada
kedudukan
dan
keadaanny
a.

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Guru meminta pelajar
memerhati persekitaran
makmal.

Murid memerhati
persekitaran makmal

Soalan :
Setiap kumpulan,berikan 3
contoh objek yang
mempunyai tenaga
keupayaan dan 3 objek
yang mempunyai tenaga
kinetik

Respon murid : Pelbagai


dan semua cadangan
boleh dipertimbangkan.

Tenaga
boleh
berubah
bentuk
Tenaga
keupayan
berubah
kepada
tenaga
kinetik

Jangkaan Jawapan
T.Keupayaan
Jam yang
digantung
atas
dinding
Daun di
atas pokok
Kerusi atas
meja
T.Kinetik

Tenaga
kinetik
ialah
tenaga
yang
dipunyai
oleh objek
bergerak
Cetusan
Idea
(30
minit)

Komunikasi
KBAT/ Catatan

Guru menyatakan konsep


tenaga tidak boleh
dimusnahkan tetapi boleh
berubah bentuk.
Guru mengedarkan
panduan aktiviti mengkaji
perubahan bentuk tenaga
keupayaan kepada tenaga
kinetik.
Guru menunggu respon
murid untuk sebarang
pertanyaan.
Guru memberi penerangan
jika terdapat persoalan
daripada murid.

Murid membaca dan


merancang eksperimen
seperti dalam tugasan.
Murid boleh
mengemukakan soalan
jika ada aspek amali
kurang difahami.
Radas disusun
berdasarkan
gambarajah yang telah
diberi.
Aktiviti dilaksanakan
secara berkumpulan

Kipas yang
bepusing
Jarum jam
yang
bergerak
Pelajar
yang
berjalan

Lampiran 1
(Aktiviti Murid)
1. Apakah
yang dapat
diperhatika
n pada guli
bila ia
dilepaskan.
Jangkaan Jawapan
Guli menuruni rel,
guli
menggelongsor,
guli bergerak.

Guru mengarahkan pelajar


memulakan aktiviti
penyiasatan
Penstruk
turan

Tenaga
kinetik

Guru mengarahkan murid


memerhati perubahan

Murid mengulangi
aktiviti tersebut dengan

1. Apakah
jenis
tenaga

IBSE RPH GUIDED INQUIRY KUMPULAN 1

semula
idea
(20
minit)

berubah
kepada
tenaga
keupayaan

pada guli.

menolak guli ke atas rel


langsir.

yang
dipunyai
guli
semasa ia
di tolak
naik ke
atas rel?
Jangkaan jawapan
Tenaga keupayaan
2. Kenapa??
Jangkaan jawapan
Kerana guli berada
pada kedudukan
yang tinggi.

Aplikasi
idea
(10
minit)

Soal jawab

Guru
mengemukakan
soalan
berkaitan
topik
perubahan tenaga :
1. Tenaga apa yang
diperolehi oleh guli
semasa berada di
atas
landasan
sebelum
ia
dilepaskan?
2. Apabila
guli
dilepaskan, apakah
jenis tenaga yang
diperolehinya?
3. Nyatakan
perubahan tenaga
yang
berlaku
semasa
guli
menuruni rel.
4. Nyatakan
perubahan tenaga
yang
berlaku
semasa
guli
menaiki rel.
5. Di
kawasan
manakah
guli
mempunyai tenaga
keupayaan
maksimum
dan
tenaga
kinetik
maksimum?

Murid memberi respon


ke atas soalan guru.

Jangkaan jawapan:
1. Tenaga
keupayaan
2. Tenaga
kinetik
3. T.keupayaa
n kepada
T.Kinetik
4. T.Kinetik
kepada
T.Keupayaa
n
5. T.Keupayaa
n
maksimum
ialah pada
kawasan
rel paling
tinggi.
T.Kinetik
maksimum
ialah pada
titik tengah
landasan
semasa
guli
bergerak
menuruni
landasan.

Murid
dikehendaki
menyediakan
laporan
sebagai tugasan dan di
hantar pada sesi P&P
seterusnya
Refleksi
(5 minit)

Tenaga
boelh
berubah

Guru membimbing pelajar


membuat kesimpulan

Menerangkan
melalui
contoh
perubahan
tenaga
keupayaan

Jangkaan jawapan
Buah kelapa yang

IBSE RPH GUIDED INQUIRY KUMPULAN 1

bentuk

kepada tenaga kinetik.

jatuh dari pokok.

Dengan
bantuan
guru,murid
merumuskan
bahawa
tenaga boleh berubah
bentuk.

LAMPIRAN 1

PANDUAN AKTIVITI PELAJAR


Radas disusun seperti dalam gambarajah (rujuk buku teks)
Guli diletakkan di atas landasan dalam keadaan pegun.
Kenakan sedikit daya kepada guli tersebut dengan menolaknya dengan jari secara perlahan.
Perhatikan apa yang berlaku kepada guli tersebut.
Aktiviti diulang dengan menolak guli naik ke atas landasan.
Perhatikan apa yang berlaku pada guli tersebut.
Aktiviti Tambahan:
Tenaga apa yang diperolehi oleh guli semasa berada di atas landasan sebelum ia dilepaskan?
Apabila guli dilepaskan, apakah jenis tenaga yang diperolehinya?
Nyatakan perubahan tenaga yang berlaku semasa guli menuruni rel.
Nyatakan perubahan tenaga yang berlaku semasa guli menaiki rel.
Di kawasan manakah guli mempunyai tenaga keupayaan maksimum dan tenaga kinetik maksimum?

IBSE RPH GUIDED INQUIRY KUMPULAN 1

You might also like