Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PELAJARAN BAHASA MELAYU

Tarikh: 23 Jun 2015


Kelas
2A

TATABAHASA

7.00-8.00

Peribahasa

Fokus Utama :
7.1 Aras 1(ii)

Fokus Sampingan :
2.4 Aras 1(iii)
8.4 Aras 1 (iii)

X
X

P&P lepasRefleksi

Soaljawab

(i) Pelajar dapat menulis peribahasa yang tepat berdasarkan


gambar yang diberi.
(ii) Mengaplikasikan penggunaan peribahasa dalam binaan
ayat tunggal atau majmuk.
(iii)Melukis gambar peribahasa yang sesuai mengikut
kreativiti pelajar.

berpasangLatihan

Senarai Semak P & P


sebayaPenilaian

Peribahasa
Kriteria Kejayaan/Hasil Pembelajaran:
PdP akan berjaya sekiranya murid-murid:

BBM :
Kamus Dewan Bahasa, Kertas A4, Gambar Puzzle, Pensil warna,
Place mat,Gambar peribahasa

BertulisLatihan

TATABAHASA

an kelasPerbincang

Masa

Hari : SELASA
Tajuk/Tema

Lain-lain

X
X
X

Sistem bahasa :
Morfologi : - Peribahasa

Pengisian Kurikulum :
Ilmu : Tatabahasa

Peribahasa : -

Nilai : Bekerjasama, Kegigihan, Rasional

Kosa kata :-

KB : Menjana idea, mereka cipta

Sintaksis : - Ayat Majmuk/Tunggal

KBT: Pemb. konstruktivisme

Objektif PdP: Pada akhir pelajaran, murid-murid :


(i)
(ii)

Pelajar dapat mengaitkan penggunaan peribahasa dengan kehidupan seharian.


Pelajar mampu mengaitkan contoh situasi yang sesuai berdasarkan makna peribahasa.
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Mengambil kedatangan : Mengambil kehadiran murid, memastikan
persekitaran bilik darjah bersih, pakaian murid kemas dan memastikan
murid telah bersedia untuk sesi pengajaran dan pembelajaran BM.
Murid membaca doa.
Murid-murid telah dibahagikan kepada 3 kumpulan pencapaian iaitu
pelajar baik, sederhana dan memuaskan.

Rutin Kelas
Murid-murid dipecahkan kepada 7 kumpulan dan mereka berada
dalam kumpulan masing-masing.
Kumpulan baik:
Kumpulan 1
Kumpulan 2
Kumpulan sederhana :
Kumpulan 3
Kumpulan 4

Aktiviti Pemula / Stater/

Aktiviti Placemat :

Kumpulan 6
Kumpulan 7
Kumpulan 8

Masa
2 minit

Objektif Pelajaran:

12 minit
(i)

Setiap kumpulan diedarkan kertas Placemat. Setiap


kumpulan dikehendaki menyenaraikan jenis-jenis
peribahasa berdasasrkan kategori yang telah ditetapkan
seperti bidalan, pepatah, simpulan bahasa dan
perumpamaan.
Murid dikehendaki menulis setiap jawapan pada ruangan
yang disediakan pada Placemat secara rallywrite
Kemudian, guru meminta wakil kumpulan untuk
membacakan jawapan yang telah dibincangkan.
Murid lain dikehendaki menyatakan sama ada jawapan
yang diberikan oleh pelajar mengikut kategori yang
ditetapkan atau tidak. (AFL)
Murid meneka objektif pembelajaran (LO) dan kriteria
kejayaan(SC) yang harus dicapai. Guru memaklumkan
LO dan SC yang sebenar kepada murid.

(ii)
(iii)
(iv)
(v)

Aktiviti utama / isi pelajaran

Menyatakan peribahasa dan maksud berdasarkan


gambar, mengaplikasikan penggunaan peribahasa dalam
binaan ayat tunggal atau majmuk serta melukis gambar
peribahasa mengikut kreativiti pelajar.
(DIFFERENTIATION ACTIVITY)
( Kump. 1&2) (Aktiviti Menyatakan Peribahasa dan Maksud
Berdasarkan Gambar)
Setiap kumpulan diberikan 4 gambar puzzle. Secara
berpasangan murid menyusun semula kepingan puzzle yang
diberikan.
Murid mengenal pasti peribahasa dan maksud yang sesuai
berdasarkan gambar yang mereka cantumkan dan menulis
peribahasa yang tepat berdasarkan Kamus Dewan Edisi ke4.
Kemudian, guru memberikan skema jawapan kepada murid.
Murid menyemak jawapan yang telah dibincangkan. (AFL)
(KOLABORATIF & KOOPERATIF LEARNING)

Mencapai LO (i), dan SC (i)

(Kump. 3, 4 dan 5) (Aktiviti Mengaplikasikan Penggunaan


Peribahasa Dalam Binaan Ayat Tunggal atau Majmuk.
Guru mengedarkan setiap ahli kumpulan bahan edaran yang
mengandungi gambar. Dalam kumpulan murid dikehendaki
mengenal pasti peribahasa dan maksud yang tepat
berdasarkan gambar.
Kemudian, murid mengaplikasikan penggunaan peribahasa
dalam binaan ayat tunggal atau ayat majmuk.
Guru memberikan skema jawapan. Murid menyemak
jawapan. (AFL)
Salah seorang wakil daripada setiap kumpulan akan
membacakan ayat yang telah dibina, berdasarkan
peribahasa.
(KOLABORATIF & KOOPERATIF LEARNING)

Mencapai LO (i& ii ), dan SC (1 &ii)

(Kump. 6 & 7) (Aktiviti Melukis Gambar (poster ) Peribahasa


Mengikut Kreativiti)
Setiap kumpulan diagihkan 2 kertas A4 dan pensil warna.
Kemudian, setiap kumpulan diberikan peribahasa berserta

20 minit

maksud.
-

Secara berpasangan, murid melukiskan gambar peribahasa


mengikut kreativiti sendiri.
Kemudian, wakil kumpulan akan membentangkan hasil
lukisan gambar peribahasa kepada rakan yang lain.
(KOLABORATIF & KOOPERATIF LEARNING)

Aktiviti Pleno

Mencapai LO (iii ), dan SC (i & ii)

Pelajar melaksanakan proses (differentiation) yang


berbeza dari segi kandungan (content) (menyatakan
peribahasa dan maskud, mengaplikasikan peribahasa
dalam binaan ayat, proses (process) menyusun kepingan
puzzle dan melukis dan juga dari segi produk (produk)
puzzle dan lukisan gambar peribahasa.

Reward akan diberi kepada pelajar yang aktif


melaksanakan tugasan.

AKTIVITI : Permainan Kotak Beracun/Kuiz


(i)
(ii)
(iii)
(iv)
(v)
(vi)

Murid duduk dalam bulatan.


Kemudian, guru akan memasang lagu. Kotak beracun
mula diedarkan dari seorang murid kepada murid yang
lain dalam umpulan.
Sebaik sahaja muzik diberhentikan, murid yang terakhir
dikehendaki mencabut nama pelajar yang terdapat di
dalam kotak beracun.
Soalan adalah berkaitan dengan peribahasa. Murid
dikehendaki menyatakan peribahasa yang sesuai
berdasarkan situasi cerita yang dibacakan.
Sekiranya murid berjaya menjawab , reward akan
diberikan. Jika gagal soalan akan diberikan kepada
murid yang lain.
Permainan akan diteruskan sehingga soalan di dalam
kotak beracun habis.
Menyatakan peribahasa dan maksud berdasarkan
gambar, mengaplikasikan penggunaan peribahasa dalam
binaan ayat tunggal atau majmuk serta melukis gambar
peribahasa mengikut kreativiti pelajar.
(DIFFERENTIATION ACTIVITY)

Perbezaan Tugasan :

( Kump. 1&2) (Aktiviti Menyatakan Peribahasa dan Maksud


Berdasarkan Gambar)-Menyusun Puzzle
(Kump. 3, 4 dan 5) (Aktiviti Mengaplikasikan Penggunaan
Peribahasa Dalam Binaan Ayat Tunggal atau Majmuk.
(Kump. 6 & 7 ) (Aktiviti Melukis Gambar Peribahasa Mengikut
Kreativiti)

Pelajar melaksanakan proses (differentiation) yang


berbeza dari segi kandungan (content) (menyatakan
peribahasa dan maskud, mengaplikasikan peribahasa
dalam binaan ayat, proses (process) menyusun kepingan
puzzle dan melukis dan juga dari segi produk (produk)
puzzle dan lukisan gambar peribahasa.
Reward akan diberi kepada pelajar yang aktif
melaksanakan tugasan.

10 minit

Penilaian / Refleksi P & P:

You might also like