Rancangan Pengajaran Harian

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran: Matematik Pemulihan


Kelas: 2A
Tarikh: 7/9/2015 (Isnin)
Masa: 11.15 pagi 12.15 tengah hari
Bilangan Pelajar:

/ 3 orang

Tidak Hadir:

Tajuk: 10. Operasi tambah dalam lingkungan 50 tanpa mengumpul semula


Kemahiran: 10.1.2 Menambah 2 nombor 1 digit dan gandaan 10 dalam bentuk lazim.
10.2.2 Menambah 2 nombor 1 digit dan 2 digit dalam bentuk lazim.
Pengetahuan Sedia Ada: 1. Murid sudah mengenal simbol tambah.
2. Murid boleh menambah dalam lingkungan 18 tanpa mengumpul
semula.
Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran, murid dapat


1. Menambah 7 daripada 9 daripada sebarang 2 nombor 1 digit dan
gandaan 10 dalam bentuk lazim secara individu dengan betul.
2. Menambah 7 daripada 9 daripada 2 nombor 1 digit dan 2 digit dalam
bentuk lazim secara individu dengan betul.

Kemahiran Berfikir: Mensintesis, menilai, menjana idea


Penerapan Nilai: Berhati-hati, kesungguhan
Bahan Bantu Mengajar: Kad nombor, Lembaran kerja, pembilang, Kuiz Matematik
Langkah /

Isi Pelajaran

masa
Set Induksi

Menyusun

( 5 minit)

turutan nombor
dari kecil ke

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran


1. Guru memberikan kad-kad nombor
kepada pelajar.
2. Guru meminta murid agar menyusun kad-

Catatan
BBM:
kad nombor

besar

kad nombor tersebut menjadi tertib


menaik.

contoh:

3. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran

1,2,3,4,5,6,7,8

hari ini, iaitu penambahan yang

9,10

melibatkan nilai menjadi semakin besar /


banyak.
1. Guru menunjukkan pada murid cara

Langkah 1

Menambah

( 15 minit)

nombor dalam

meletakkan pembilang pada kad nilai

pembilang,

bentuk lazim

tempat.

kad nilai

dalam
lingkungan 50
tanpa
mengumpul

2. Murid menggunakan pembilang untuk

BBM:

tempat

mendapatkan jawapan.
3. Murid dibimbing oleh guru untuk
menyelesaikan soalan-soalan tersebut.

semula

KB:
mensintesis,
menjana idea,
menilai

contoh:
23

Nilai:

+ 16

kesungguhan,

___ _
Langkah 2

Menyelesaikan

( 20 minit)

operasi tambah
dalam bentuk
lazim dalam
lingkungan 50
tanpa
mengumpul
semula.

berhati-hati
1. Guru mengagihkan helaian lembaran
kerja kepada murid.
2. Guru memainkan muzik semasa murid
menjawab lembaran kerja.

BBM:
helaian
lembaran
kerja, muzik

3. Murid dikehendaki untuk menyelesaikan


operasi tambah secara individu.
4. Selepas itu, guru menyemak jawapan
murid bersama-sama di papan putih.

Nilai:
kesungguhan,
berhati-hati

5. Guru menanya kepada murid: Mengapa


contoh:

kita mesti belajar operasi tambah?

KMD

23
+ 16
___ _
Langkah 3

Penilaian

1. Murid dikehendaki untuk mencabut 1

BBM:

( 15 minit)
Operasi tambah
dalam bentuk

daripada 10 poket yang terdapat pada

kuiz

papan putih.

Matematik

2. Kemudian, murid tersebut dikehendaki

lazim dalam

untuk menjawab soalan yang terdapat

Nilai:

lingkungan 50

dalam poket tersebut.

kesungguhan,

tanpa
mengumpul
semula.

3. Murid diberi peluang untuk mencabut

berhati-hati

poket secara bergilir-gilir.


4. Sekiranya murid dapat menjawab dengan
betul, guru akan memberi tahunya haiwan
apakah yang tersembunyi dalam gambar
tersebut, dan murid dikehendaki untuk
mewarnakannya.
5. Murid yang gagal menjawab soalan
dengan betul akan diberi peluang untuk

Penutup

Penutup

( 5 minit)

mencuba sekali lagi.


1. Guru meminta murid untuk merumus balik
apa yang telah dipelajari pada hari ini.

Aktiviti
Pengukuhan:
Menyelesaikan
operasi tambah

pengukuhan yang diberi oleh guru secara

Nilai:

individu dan dibincang pada pelajaran

Kesungguhan

yang seterusnya.
2. Guru meminta murid untuk mewarnakan
latar kertas yang telah diagihkan dengan

lazim dalam

cantik.

tanpa
mengumpul
semula.

lembaran

2. Murid diminta untuk menyiapkan latihan

dalam bentuk
lingkungan 50

BBM:

3. Guru memberitahu murid untuk


melindungi haiwan yang semakin pupus.

PAS

You might also like