Professional Documents
Culture Documents
Tema
Tema
Tema
Cost
(mii euro)
Acceptarea
pieei
Probabilitatea de acceptare
mare
0,4
20 x 1713=34260
mica
0,6
15 x 1713=25695
mare
0,6
25 x 1713=42825
mica
0,4
15 x 1713=25695
mare
0,7
40 x 1713=68520
mica
0,3
30 x 1713=51390
5 x 1713=8565
15 x 1713=25695
n=1713
P1=0,4
Rezolvare:
C(a)=0
R1=34260
R2= 25695
N
od
de
ci
zi
on
V1=3426
VME(A)=0,4*34260+0,6*25695=13704+15417=29121
P2=0,6
V2=2569
P3=0,6
R3= 42825
C(b)=8565
V3=3426
VME(B)=0,6*34260+0,4*17130=6852+20556=27408
P4=0,4
V4=1713
VME(C)=0,7*42825+0,3*25695=29977,5+7708,5=37686
R6=51390
P6=0,3
R4=25695
R5=68520
P5=0,7
V5=4282
Calcule:
C(c)=25695
C
V=R(rezultat=valoarea pietei)-C
V6=2569
Pt A:
V1=R1-C(a)=34260-0=34260
V2=R2-C(a)=25695-0=25695
Pt. B:
V3=R3-C(b)=42825-8565=34260
V4=R4-C(b)25695-8565=17130
Pt.C:
V5=R5-C(c)=68520-25695=42825
V6=R6-C(c)51390-25695=25695
VME=P1*V1+P2*V2
Decizia cea mai bun este alegerea variantei C.
VME(C)=0,7*42825+0,3*25695=29977,5+7708,5=37686
R6=51390
P6=0,3