Rancangan Pengajaran Pendidikan Kerjaya

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 19

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN KERJAYA

RPK SEKOLAH RENDAH

TAJUK

MUKA SURAT

Seksyen 1

Konteks Budaya Untuk Kesedaran Kerjaya

Pelajaran 1 :

Jelajah Kerjaya di sekolah

Pelajaran 2 :

Baju oh Baju

Seksyen 2

Proses Meneroka Diri

Pelajaran 1 :

Sijil Impian Kerjaya ku

Pelajaran 2 :

Penghayataan Watak Kerjaya

Seksyen 3

Meneroka Bidang Pekerjaan

Pelajaran 1 :

Doktor No 1

11

Pelajaran 2 :

Career Dream Ku

13

Seksyen 4

Kemahiran Merancang Kerjaya

Pelajaran 1 :

Ke mana saya selepas ini?

15

Pelajaran 2 :

My Business

19

SEKSYEN 1 : KONTEKS BUDAYA UNTUK KESEDARAN KERJAYA


Pelajaran
Tajuk

1
Jelajah Kerjaya di sekolah
Pada akhir sesi murid dapat :

Objektif
Masa
Sasaran
Bahan

1. Mengenalpasti pekerjaan yang terdapat di sekeliling mereka.


2. Menceritakan pekerjaan yang terdapat di sekeliling sekolah dan ahli keluarga.
30 minit
Tahun 1
Lampiran 1A
Set Induksi:
Murid-murid dibawa melawat kawasan sekolah dan melihat pekerjaan yang
terdapat dalam kawasan sekolah.
1. Penerangan dan bersoal jawab secara lisan dengan murid tentang kerja ahli

Langkah

keluarga
2. Guru Bimbingan dan Kaunseling mengedarkan Lampiran 1A .
3. Murid mengenal pasti pekerjaan yang terdapat di kawasan sekolah
berdasarkan Lampiran 1A.
4. Guru Bimbingan dan Kaunseling membuat rumusan secara keseluruhan
tentang pekerjaan yang terdapat di persekitaran sekolah.
1. Murid-murid dapat mengenal pasti jenis - jenis pekerjaan yang terdapat di

Penilaian
Rumusan
Falsafah

sekolah.
2. Murid-murid menyiapkan latihan (Lampiran 1A)
Terdapat beberapa jenis pekerjaan di sekolah.
Setiap pekerjaan saling memerlukan antara satu sama lain.

LAMPIRAN 1A
Nama

_________________________________________________________

Kelas :

_____________________________

Tarikh : ____________________

Susun huruf membentuk perkataan yang betul berdasarkan gambar.


2

1.

2.

3.

SEKSYEN 1

: KONTEKS BUDAYA UNTUK KESEDARAN KERJAYA

Pelajaran
Tajuk
Objektif

2
Baju oh Baju
Pada akhir sesi murid dapat :
1. Murid dapat menyatakan perbezaan jenis pekerjaan.
2. Dapat membantu murid untuk menimbulkan minat terhadap pekerjaan.

Masa
Sasaran
Bahan
Langkah

30 minit
Tahun 2
Lampiran 2A Lampiran 2B
Set Induksi
Guru Bimbingan dan Kaunseling menunjukkan gambar kad imbasan Kerjaya
( Lampiran 2A)
1. Penerangan mengenai kerjaya yang beruniform dan bukan beruniform.
2. Guru Bimbingan dan Kaunseling bersoal jawab secara lisan dengan

murid.
3. Murid-murid menjawab soalan dalam lampiran 2B.
4. Guru Bimbingan dan Kaunseling membuat rumusan secara keseluruhan

Penilaian

tentang perbezaan kerjaya beruniform dan tidak beruniform.


1. Menjawab soalan yang diajukan oleh Guru Bimbingan dan Kaunseling.

Rumusan
Falsafah

2. Menyiapkan latihan dalam lampiran 2A.


Terdapat berbagai pekerjaan yang beruniform dan tidak beruniform.
Terdapat pelbagai jenis pekerjaan yang boleh diceburi.

LAMPIRAN 2A

Lampiran 2B

Bulatkan menggunakan warna HIJAU pekerjaan beruniform dan warna KUNING pekerjaan
yang bukan beruniform.

GURU

DOKTOR

JURURAWAT

JURUTERA

AHLI SAINS

PEGUAM

AKAUNTAN

POLIS

BOMBA

PENSYARAH

ARKITEK

TENTERA

AHLI ASTRONOMI

KERANI

AHLI PERNIAGAAN

JURUTEKNIK

PRAMUGARI

PELAKON

PENYANYI

JURU ACARA

JURU GAMBAR

PEMANDU LORI

PEGAWAL KESELAMATAN

SEKSYEN 2

CHEF

TUKANG KAYU

: PROSES MENEROKA DIRI

JURUTERBANG

TUKANG PAIP

Pelajaran
Tajuk
Objektif

1
Sijil Impian Kerjaya ku
Pada akhir sesi murid dapat :
1. mengenali dan mengetahui kerjaya pilihan.
2. menerangkan bidang tugas kerjaya pilihan mereka dengan melengkapkan

Masa
Sasaran
Bahan
Langkah

Sijil impian berpandu.


30 minit
Tahun 3
Lampiran 3A
Set Induksi:
Guru Bimbingan dan Kaunseling bersoal-jawab dengan murid-murid tentang
kerjaya yang diminati.
1. Guru Bimbingan dan Kaunseling membuat ulasan tentang jawapan yang
diberikan oleh murid.
2.

Mengedarkan Lampiran 3A dan murid-murid menjawab soalan

3.

Murid-murid membentangkan jawapan masing-masing.

4. Guru Bimbingan dan Kaunseling membuat rumusan secara keseluruhan


tentang kepelbagaian pekerjaan mengikut minat masing-masing.
Penilaian

Murid menyiapkan latihan yang diberi.

Rumusan

Terdapat pelbagai jenis kerjaya yang boleh dipilih mengikut minat seseorang.

Falsafah

Manusia memilih pekerjaan berdasarkan minat.

LAMPIRAN 3A

Lengkapkan sijil impian kerjaya dengan perkataan yang sesuai.

Nama saya :________________________


Saya bercita-cita ingin menjadi seorang ________________.
Tempat saya bertugas di ____________________________.
Tugas saya adalah merawat _________________________.
Bagi mencapai cita-cita, saya perlu _____________________
bersungguh-sungguh. Di samping itu, saya perlu sentiasa
mendengar nasihat ____________________ di rumah dan
_________________ di sekolah.
Saya juga mesti menjadi seorang murid yang ___________
dan __________________. Saya berharap agar cita-cita saya
ini akan ____________________ .

SEKSYEN 2

: PROSES MENEROKA DIRI

Pelajaran
Tajuk
Objektif
Masa
Sasaran
Bahan
Langkah

2
Penghayataan Watak Kerjaya
Pada akhir sesi, murid-murid dapat melakonkan watak-watak sesuatu pekerjaan.
30 minit
Tahun 3
Lampiran 4A ( Kad Arahan )
Set Induksi:
Guru Bimbingan dan Kaunseling bersoal-jawab secara lisan tentang watak
sesuatu pekerjaan.
1. Guru Bimbingan dan Kaunseling memberi penerangan

tentang sesuatu

pekerjaan melibatkan perlakuan dan peralatan yang digunakan.


2. Membentuk kumpulan murid melibatkan jenis pekerjaan yang

berbeza.

3. Guru Bimbingan dan Kaunseling mengedarkan lampiran 4A.


4. Guru

Bimbingan

dan

Kaunseling

meminta

murid

melakonkan

watak-watak yang telah dipilih.


5. Guru Bimbingan dan Kaunseling membuat rumusan secara keseluruhan

Penilaian
Rumusan

berdasarkan lakonan tersebut.


Murid melakonkan watak dan dialog sesuatu pekerjaan.
Berlainan pekerjaan melibatkan watak dan suasana bekerja yang

Falsafah

berbeza
Setiap pekerjaan yang dijalankan melibatkan suasana yang berbeza.

LAMPIRAN 4 A
KAD 1
KUMPULAN ANDA DIKHENDAKI MELAKONKAN SITUASI PEKERJAAN GURU YANG
SEDANG DIAJAR DALAM KELAS.
WATAK

: GURU,
MURID - MURID

KAD 2
KUMPULAN ANDA DIKHENDAKI MELAKONKAN SITUASI PEKERJAAN POLIS YANG
SEDANG BERTUGAS DI SUATU SEKATAN JALAN RAYA
WATAK

: POLIS,
PEMANDU MOTOSIKAL & PEMANDU LORI

KAD 3
KUMPULAN ANDA DIKHENDAKI MELAKONKAN SITUASI PEKERJAAN PEGAWAI BOMBA
YANG SEDANG BERTUGAS DI SUATU KEJADIAN KEBAKARAN DI TAMAN PERUMAHAN
WATAK

SEKSYEN 3

: PEGAWAI BOMBA
KANAK KANAK & PENGHUNI

: MENEROKA BIDANG PEKERJAAN

10

Pelajaran
Tajuk
Objektif

1
Doktor No 1
Pada akhir sesi murid dapat :
1. Menyatakan bidang tugas seorang doktor.
2. Membuat pamplet kerjaya seorang doktor.
3. Mengetahui bidang tugas seorang doktor dengan lebih khusus.

Masa
Sasaran
Bahan
Langkah

60 minit
Tahun 5
komputer, internet, publisher
Set Induksi :
1. Murid diminta melakonkan aksi seorang doktor.
2. Murid menyatakan tugas seorang doktor seperti yang telah dilihat.
3. Murid melakukan pencarian maklumat mengenai doktor di internet
4. Guru menerangkan cara membuat pamplet kerjaya seorang doktor

dalam

publisher
5. Guru membuat rumusan dan pamplet yang terbaik dipamerkan kepada

Kelayakan
Penilaian
Rumusan
Falsafah

murid-murid.
Murid membuat pamplet kerjaya seorang doktor.
Kerjaya seorang doktor begitu diminati oleh kanak-kanak.
Bidang kedoktoran merupakan bidang yang kritikal yang memerlukan banyak
tenaga pakar.

1. Cemerlang UPSR
(5 A)

2. Cemerlang PT - 3
(10 A)
Contoh Pamplet:
3. Lulus Matrikulasi
3.5 ke atas
4. Ijazah perubatan
dan universiti
tempatan atau
luar negeri

Tugas seorang
doktor

1. Memeriksa pesakit
2. Menentukan jenis
penyakit
3. Mengenal pasti
penyakit 11
dan
menentukan jenis
ubat

Pelajaran
Tajuk
Objektif

2
Career Dream Ku
Pada akhir sesi murid dapat menyatakan hasrat dan mengenalpasti pilihan
kerjayanya di masa hadapan.

Masa
Sasaran
Bahan
Langkah

60 minit
Tahun 5
Kad aktiviti, lampiran K/5D dan alat tulis
Set Induksi :
1. Guru Bimbingan dan Kaunseling bersoal jawab tentang maksud cita-cita.
2. Murid bercerita secara lisan tentang cita-cita yang diminati kepada murid

yang lain dan menerangkan cara untuk mencapai cita-cita tersebut.


3. Murid-murid lain mengajukan beberapa soalan yang berkaitan dengan apa

yang disampaikan.
4.

KERJAYA SEORANG
DOKTOR
Murid diberikan lampiran 5A dan menjawab soalan-soalan
yang diberi.

5. Guru Bimbingan dan Kaunseling membuat rumusan tentang cita-cita kerjaya

murid tersebut dan guru memberi peneguhan positif.


Penilaian
Rumusan

Murid dapat mengenalpasti kerjaya yang diminatinya.


Individu yang berjaya semestinya mempunyai matlamat dan cita-cita.
1. Setiap individu mempunyai matlamat dan cita-cita.

Falsafah 2. Berusaha mengembangkan potensi yang ada dalam diri sendiri untuk mencapai
sesuatu perkara.

SEKSYEN 3

: MENEROKA BIDANG PEKERJAAN

LAMPIRAN 5A
12

Jawab soalan-soalan yang berikut


1.

Cita-cita saya ialah


a. ________________________________________________________
b. ________________________________________________________
c. __________________________________________________________

2. Saya meminati cita-cita tersebut kerana


a. ________________________________________________________
b. ________________________________________________________
c. ________________________________________________________
3. Cara yang saya lakukan untuk mencapai cita-cita ialah
a. _______________________________________________________
b. _______________________________________________________
c. _______________________________________________________
4. Nilai-nilai yang perlu ada pada saya untuk mencapai cita-cita tersebut.
a. _______________________________________________________
b. _______________________________________________________
c. ______________________________________________________

SEKSYEN 4

: KEMAHIRAN MERANCANG KERJAYA

13

Pelajar
Tajuk
Objektif

1
Ke mana saya selepas ini?
Pada akhir sesi murid dapat :
1. Mengenal pasti bidang kerjaya yang diminati berdasarkan bakat.
2. Mengetahui bidang kerjaya yang diminati bersesuaian dengan

personaliti diri sendiri


Masa
Sasaran
Bahan
Langkah

60 minit
Tahun 6
Instrumen ujian minat kerjaya Rothwell-Miller & BORANG (LAMPIRAN 6A)
Set induksi
1. Guru Bimbingan dan Kaunseling mempamerkan gambar tentang

kepelbagaian pekerjaan kepada murid.


2. Guru Bimbingan dan Kaunseling memberi penerangan kepada murid

berhubung dengan instrument yang diberikan.


3. Murid menjawab soalan berdasarkan instrumen tersebut.
4. Guru Bimbingan dan Kaunseling membuat interpretasi terhadap dapatan

ujian.
5. Guru Bimbingan dan Kaunseling membuat kesimpulan berkaitan ujian

Penilaian
Rumusan
Falsafah

minat kerjaya yang telah diberikan.


Murid dapat menjawab soal selidik minat kerjaya.
Murid mengenal pasti minat kerjaya.
1.

Murid menyayangi diri dan mengetahui bidang yang diminati.

2.

Melahirkan rasa syukur dengan anugerah bakat potensi dan kemahiran.

3.

Murid dapat menjawab soalan secara jujur dan telus.

LAMPIRAN 6A
BORANG UJIAN MINAT KERJAYA ROTHWELL-MILLER (PEREMPUAN)
NAMA : ___________________________ UMUR : __________ TARIKH:____________
SEKOLAH : __________________________

KELAS : ____________

ARAHAN : Berikut ini anda akan menemui sembilan senarai yang masing-masing mengandungi 12 jenis
pekerjaan yang berlainan . Berkemungkinan anda hanya suka sebahagian daripada pekerjaan-pekerjaan

14

itu sahaja. Akan tetapi kami perlukan anda menomborkan pekerjaan-pekerjaan dalam setiap kumpulan
dari 1 12 mengikut aturan keutamaan anda. Jangan pertimbangkan soal gaji atau pun samada anda
akan berkaya atau sebaliknya dalam pekerjaan-pekerjaan itu. Tulis angka 1 di sebelah pekerjaan pilihan
pertama anda dan seterusnya hingga ke 12 bagi pekerjaan yang paling tidak digemari dalam kumpulan
itu. Lakukan pilihan anda dengan cepat kerana tanggapan pertama anda yang dikehendaki..
Nomborkan semua item pekerjaan dalam setiap kotak A I.

KOTAK - A

KOTAK - B

KOTAK - C

Pekerja Pertanian

Pemasang Alat-alat

Juru Audit

Pemandu Kenderaan

Kerani Gaji

Ahli Kaji Cuaca

Akauntan Belanjawan

Ahli Kimia Industri

Jurujual

Ahli Sains

Juruhebah Radio

Guru Lukisan

Pengurus Jualan Fesyen

Pelukis Komersial

Penulis Skrip

Artis

Novelis

Penggubah Lagu

KOTAK - D

KOTAK - E

KOTAK - F

Ahli Biologi

Penemuduga

Juru Gambar

Wakil Pengiklanan

Pereka Baju Wanita

Penulis Majalah

Juru Hias Dalaman

Pustakawan

Pemain Organ

Sejarawan

Guru Muzik

Pekerja Bulan Sabit Merah

Pengkritik Muzik

Pekerja Agama

Pekerja Bank

Pekerja Sosial

Kerani Rekod

Penjaga Rumah

KOTAK - G

KOTAK - H

KOTAK - I

Pengulas Buku

Pemain Muzik Kugiran

Pekerja Kebajikan Sosial

Pustakawan Muzik

Pegawai Pekerjaan

Kerani Fail

Pekerja Kelab Belia

Kerani Pos

Tukang Masak

Pekerja Pejabat

Tukang Jahit Kelim

Juru rawat kanak-kanak

Tukang Dobi

Jurupulih Anggota

Tukang Kebun

BORANG ANALISIS JAWAPAN


Penternak Ayam & Itik
Operator Mesin Stokin
UJIAN
MINAT
KERJAYA
ROTHWELL-MILLER
Sekarang tuliskan 3 pekerjaan yang anda paling sukai (tidak semestinya daripada senarai di atas)
Ahli Terapi X-Ray

NAMA : _______________________________________
ARAHAN :

15

KELAS : ________________

1. Aktiviti ini adalahuntuk membantu anda mengenalpasti minat pekerjaan anda sendiri. Oleh itu anda
perlu jujur dan pantas ketika memberikan maklum balas diri anda. Jangan ambil masa terlalu lama.
Memadai 20 minit sahaja.
2. Pastikan anda menggunakan BUMRM yang sesuai dengan jantina anda.
3. Lengkapkan semua item dalam Borang Ujian Minat Rothwell-Miller (BUMRM).
4. Pindahkan susunan pekerjaan yang anda buat dalam BUMRM ke Jadual 1 Borang Analisis Jawapan
Ujian Minat Rothwell-Miller (BAJUMRM) tanpa mengubah sebarang kedudukan susunan itu.
5. Pindahkan susunan pekerjaan dalam Jadual1 ke Jadual 2 BAJUMRM mengikut tertib berikut ;
5.1

Mula dengan memindahkan item-item dalam lajur A.


[ A1 ] Jadual 1 ke [ A1 ] Jadual 2.
[ A2 ] Jadual 1 ke [ A2 ] Jadual 2.
[ A3 ] Jadual 1 ke [ A3 ] Jadual 2.
***Teruskan sehingga semua item Lajur A dipindahkan.

5.2

Pindahkan pula item-item dalam Lajur B.


[ B1 ] Jadual 1 ke [ B2 ] Jadual 2.
[ B3 ] Jadual 1 ke [ B4 ] Jadual 2.
***Teruskan hingga ke item [ B11 ].

1.3

[ B2 ] Jadual 1 ke [ B3 ] Jadual 2.
[ B12 ] Jadual 1 ke [ B1 ] Jadual 2.

Pindahkan pula item-item dalam lajur yang lain mengikut kaedah 5.2 sehingga selesai.

6. Jumlahkan mata pilihan anda dalam Jadual 2 mengikut baris dari kiri ke kanan.
Tulis jumlah mata setiap kategori.
7. Susun Kedudukan Tertib Jumlah Mata seperti berikut :
Jumlah terkecil sebagai No. 1, jumlah kedua terkecil sebagai No. 2 dan seterusnya sehingga No. 12.
8. Jika cita-cita anda termasuk dalam Tertib 1, jawapan anda tepat.
Jika sebaliknya, sila semak semula proses yang anda lakukan. Mungkin berlaku kesilapan di bahagian
tertentu.

JADUAL 1
KOTAK

Bil.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.

A
[

B
]

C
]

D
]

E
]

F
]

G
]

H
]

I
]

16

JADUAL 2

KATEGORI

Bil.

1. Kerja Luar
2. Mekanikal
3. Pengiraan
4. Saintifik
5. Bujukan
6. Estatik
7. Sastera
8. Muzik

1
2
3
4
5
6
7
8

9. Perkhidmatan Sosial

10. Perkeranian
11. Praktikal
12. Perubatan

10
11
12

SEKSYEN 4

A
[

KOTAK
E

JUMLAH
F

]
[

]
[

]
[

]
[

]
[

]
[

]
[

]
[
]

: KEMAHIRAN MERANCANG KERJAYA

Pelajaran

Tajuk
Objektif

My Business
Pada akhir sesi murid dapat :
1. Menentukan kerjaya pilihan mereka.
2. Memberikan rasional terhadap pilihan mereka.

Masa
Sasaran

60 minit
Tahun 6

Bahan
Langkah

Peta minda dan lampiran 7A


Set Induksi:
Guru Bimbingan dan Kaunseling menunjukkan gambar orang sedang berniaga.
17

TERTIB

1. Guru Bimbingan dan Kaunseling menyoal murid tentang gambar yang


ditunjukkan.
2. Murid dibahagikan kepada kumpulan.
3. Murid menyenaraikan jenis-jenis perniagaan dan kelebihan menjadi ahli
perniagaan.
4. Wakil setiap kumpulan akan membentangkan hasil perbincangan.
5. Guru Bimbingan dan Kaunseling merumus isi perbincangan.
Penilaian
Rumusan
Falsafah

Murid menyenaraikan tugas dan kelebihan menjadi ahli perniagaan.


Bidang perniagaan adalah kerjaya yang boleh diceburi.
90% rezeki adalah dari bidang perniagaan.

Lampiran 7A
Suasana Pekerjaan

18

Senaraikan tugas dan kelebihan menjadi ahli perniagaan.


Tugas Ahli Perniagaan

Kelebihan Menjadi Ahli Perniagaan

19

You might also like