Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 5

RANCANGAN PELAJARAN BAHASA MELAYU

Nama Guru: Azhaida Binti Muhammad


Tarikh: 25 OGOS 2015
Kelas :
2B
Masa:
10.20-11.20 am

TATABAHASA

Hari: SELASA
Tajuk/Tema:

DRAMA - INFLAKASTA
BBM:
1.
2.
3.

4.
5.
6.

Buku Rujukan Guru


Pelekat (Blue Tape)/ Double Sided Tape
Bahan Edaran
Lembaran kerja (aktiviti permulaan)
Lebaran Grafik GO seperti grafik rama-rama dan
grafik peribahasa
Soalan kuiz (pleno)
Kamus Dewan
Soalan Latihan (Anchor Activity)

Objektif Umum (LO):


Pada akhir P&P murid-murid dapat:

(i)
(ii)

Pelajar mengaitkan pengetahuan sedia ada drama Inflakasta untuk menjawab soalan.
Pelajar menggunakan pengetahuan sedia ada untuk mengkategorikan jenis-jenis ayat berdasarkan petikan
drama Inflakasta.
Pelajar menggunakan peribahasa dalam petikan drama Inflakasta untuk mencari maksud dan melukis
gambar.

(iii)

Hasil Pembelajaran /Kriteria Pencapaian (SC)

Senarai Semak P&P


Refleksi P&P
lepas

Lain-lain
(kolaboratif,
kooperatif
learning &
Peer
Assessment)

(ii)

Mengkategorikan sekurang-kurangnya 2 ayat bagi setiap


jenis-jenis ayat yang telah dipelajari.

Fokus Utama:
8.2 Aras 2 (ii)

9.1 Aras 1 (i)


Fokus Sampingan:

2.1 Aras 1(iii)

Sistem Bahasa
Morforlogi: Kata Seru dan kata Tanya.
Peribahasa: Kosa Kata:Sintaksis:-Ayat Penyata, Ayat Seruan dan
Ayat tanya

Latihan
Berpasangan

2 peribahasa seterusnya
melukiskan gambar yang sesuai dengan peribahasa..

Latihan
Bertulis

Menjawab sekurang-kurangnya 2/3 soalan pemahaman


dengan betul.

(iii) Menyatakan maksud

Perbincangan
kelas

Soal jawab

(i)

Pada Akhir Pelajaran, murid-murid dapat:

Pengisian Kurikulum
Ilmu: tatabahasa/sintaksis
Nilai: Kerajinan/ketelitian
KB: Kemahiran Berfikir/banding beza
KBT: Pemb. konstruktivisme

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Rutin Kelas:

Masa

Mengambil kedatangan : Mengambil kehadiran murid, memastikan


persekitaran bilik darjah bersih, pakaian murid kemas dan memastikan murid
telah bersedia untuk sesi pengajaran dan pembelajaran BM.
Murid-murid telah dibahagikan kepada 2 kategori iaitu pelajar cemerlang dan
pelajar berpencapaian sederhana.
2 minit
Murid-murid dipecahkan kepada 7 kumpulan dan mereka berada dalam
kumpulan masing-masing.
Kumpulan Sederhana (A) :
Kumpulan 1
Kumpulan 2
Kumpulan Sederhana( B)
Kumpulan 3
Kumpulan 4
Kumpulan 5
Kumpulam Cemerlang (C)
Kumpulan 6
Kumpulan 7

Aktiviti pemula (starter)/


Objektif Pelajaran:

(Menggunakan teknik SELF ASSESSMENT - refleksi pembacaan lepas)


OPV/ KOLABORATIF & KOOPERATIF
-

Guru mengedarkan lembaran kerja iaitu setiap pelajar diberikan


satu lembaran kerja berbentuk jadual penilaian.
Pelajar mendengar arahan guru.
Pelajar dikehendaki bekerjasama dalam kumpulan untuk
mengenal pasti betul atau salah pernyataan yang telah diberikan
dalam jadual.
Pelajar boleh berbincang dengan rakan-rakan dalam kumpulan.
Guru bersoal jawab dengan pelajar.
Soalan ditujukan kepada semua pelajar kemudiaan baru ditujukan
kepada pelajar-pelajar tertentu.
Pelajar menyemak jawapan mereka sendiri (Self- Assessment)

QA
1.
2.
3.

Nyatakan watak-watak utama dalam drama Inflakasta.


Apakah yang menyebabkan Infla dan Kasta kehilangan ibu
mereka Siti?
Apakah pengakhiran drama Inflakasta yang telah kamu baca.
Kemudiaan guru kaitkan persoalan ini dengan kehidupan
seharian pelajar.
5 minit

QA

Berikan pendapat kamu apakah kesan peperangan kepada


masyarakat dan negara? (SOALAN TERBUKA)

Mencapai LO (i)
GURU REVISIT LO
.-

Guru memberi ruang dan peluang untuk pelajar meneka LO dan


SC.
Guru menerangkan LO dan SC.
Guru menetapkan seorang pelajar untuk menjadi pencatat
rewards.

3 minit
1. Guru memberi penerangan ringkas tentang aktiviti utama .
(DEFFERENTIATION ACTIVITY) / THINK PAIR SHARE
. (KOLABORATIF & KOOPERATIF LEARNING)
Kumpulan Sederhana (A) :
Kumpulan 1
Kumpulan 2
Aktiviti Utama / Isi
Pelajaran:

(Menyatakan maksud peribahasa dan melukis gambar berdasarkan


peribahasa)
-setiap kumpulan diberikan petikan drama Inflakasta. Kemudian, setiap
orang pelajar akan mendapat grafik (GO) untuk menyatakan maksud
peribahasa dan melukis gambar berdasarkan peribahasa.
-pelajar boleh berbincang sesama rakan dalam kumpulan untuk
mendapatkan maksud peribahasa dengan merujuk Kamus Dewan dan
melukis gambar berdasarkan peribahasa.
-pelajar menggunakan gambar yang diberi pada setiap kumpulan untuk
mengambil idea melukiskan gambar berdasarkan peribahasa.
(picture smart)

Mencapai SC (iii)

Kumpulan Sederhana( B)
Kumpulan 3
Kumpulan 4
Kumpulan 5
(Mengkategorikan ayat mengikut jenis-jenis ayat)
-setiap orang pelajar akan diberikan grafik rama-rama (GO), pelajar
dikehendaki mengkategorikan ayat yang terdapat dalam petikan drama
Inflakasta mengikut jenis-jenis ayat yang telah dipelajari.
-pelajar boleh berbincang sesama rakan dalam kumpulan untuk
mengkategorikan ayat-ayat yang terdapat di dalam petikan drama Inflakasta
mengikut jenis-jenis ayat.

Mencapai SC (ii)

20 minit

Kumpulam Cemerlang (C)


Kumpulan 6
Kumpulan 7
(Menjawab soalan pemahaman berkaitan drama Inflakasta)
-setiap kumpulan akan diberikan petikan drama Inflakasta dan soalan
pemahaman.
-dalam kumpulan, pelajar mengenal pasti jawapan bagi setiap soalan
pemahaman, menghasilkan GO sendiri untuk jawapan soalan pemahaman.
-guru menyediakan kertas warna A3 untuk pelajar menghasilkan GO sendiri.
(word smart)

Mencapai SC (i)
GURU REVISIT LO DAN SC

Sebagai menguji sama ada pelajar faham atau tidak arahan guru, guru
menggunakan kaedah TAKE OFF , TOUCH DOWN iaitu pelajar yang faham
tunjukkan thumbs up dan tidak faham thumbs down.
QA:
1.

Sebelum memulakan aktiviti, kamu faham atau tidak arahan dan


penerangan yang diberikan oleh cikgu?, sekiranya faham
tunjukkan thumbs up.

*Pengambil bahan setiap kumpulan akan tampil ke hadapan mengambil


bahan kumpulan masing-masing.
*Pelajar melaksanakan aktiviti yang berbeza (differentiation) dari segi
kandungan, proses dan produk . Namun begitu, bahan yang digunakan
adalah sama iaitu petikan drama Inflakasta.
2.

Menyemak Jawapan Pelajar (AfL /Peer Assesment )


(KOLABORATIF & KOOPERATIF LEARNING)

Bagi aktiviti utama bagi setiap kumpulan, semakan jawapan


adalah melalui peer assessment
Guru akan bekalkan pelajar dengan skema jawapan, dan setiap
pelajar perlu menanda tugasan rakan dengan jujur dan tepat,
kemudian memberikan markah serta komen kepada tugasan
rakan.

5 minit
-

3.

Perkongsian hasil kerja dengan rakan /PRESENTATION


(KOLABORATIF & KOOPERATIF LEARNING)

Wakil bagi setiap tugasan aktiviti yang telah dijalankan akan


membuat pembentangan di hadapan.
Guru meminta wakil kumpulan untuk membuat sesi
pembentangan. (word smart)/ (kinestatik)

4.

Maklum balas guru / Peneguhan guru

Setelah pelajar berkongsi hasil kerja dengan rakan lain,guru


bersoal jawab dengan pelajar dan memberi penekanan terhadap
aspek jenis-jenis ayat dan peribahasa.

1.

QA:
Berdasarkan soalan yang telah kamu jawab, apakah masalah
yang kamu hadapi dalam proses mengkategorikan jenis-jenis
ayat?
Soalan manakah yang kamu aggap agak sukar dan beraras
tinggi?
Setelah melaksanakan tugasan ayat ini, adakah kamu rasa, kamu
sudah cukup pengetahuan dan mampu membezakanjenis-jenis
ayat?

2.
3.

*Reward diberi kepada pelajar aktif dan yang berani menjawab soalan,
mengemukan pendapat sepanjang PdP berlangsung.

AKTIVITI TAMBAHAN (ANCHOR)


-Sekiranya ada pelajar yang telah siap awal, sebagai (anchor activity)
mereka boleh menjawab soalan latihan yang berkaitan dengan tajuk
PdP pada hari ini.

5 minit

AKTIVITI PERMAINAN DAM / OPV


-

Guru kaitkan pembelajaran hari ini dengan LO dan SC yang


sepatutnya dicapai pada hari ini. (RIVISIT LO dan SC)

*Sebelum guru melontarkan soalan, guru memberi peluang untuk


pelajar melontarkan soalan kepada rakan-rakan mereka yang berkaitan
dengan tajuk hari ini.
Aktiviti Pleno:

QA: (OPV)
-

1. Setelah kita melaksanakan tugasan kita pagi ini, apakah hasil


yang kamu capai pada hari ini? Adakah LO dan SC kita tercapai?
5 minit

*Setiap kumpulan diminta menghantar seorang wakil yang mewakili


Marhen, Dibisi, Siti, Kastabung, Taliba, Jakidan, Infla dan Kasta. Giliran
bermula dengan kumpulan pertama membalingkan dadu. K emudian,
guru akan memberikan soalan sekiranya pelajar dapat menjawab
soalan diberi, barulah pelajar boleh bergerak mengikut nombor dadu
yang telah dibaling. Proses yang sama akan bergilir kepada wakil
pelajar dari kumpulan yang lain.
Cth Soalan:
1. Lakonkan watak Infla dan Kasta yang memanggil-manggil ibunya
Siti untuk memberikan makanan. (Body Smart)
2. Nyatakan apakah tema kemerdekaan pada tahun ini?
3. Bagaimanakah perasaan anda sekiranya anda merupakan magsa
peperangan.
4. Lakonkan watak Kastabung dan Taliba yang memacu senjata
kepada Marhen, Dibisi dan Siti. (Body Smart)
5. Bina satu ayat menggunakan kata seru amboi.
-

Kaitkan tajuk hari ini dengan tajuk akan datang .

(DEFFERENTIATION ACTIVITY) / THINK PAIR SHARE


. (KOLABORATIF & KOOPERATIF LEARNING)
Perbezaan Tugasan:
Kumpulan Sederhana (A) :
Kumpulan 1
Kumpulan 2
(Menyatakan maksud peribahasa dan melukis gambar berdasarkan peribahasa)
-setiap kumpulan diberikan petikan drama Inflakasta. Kemudian, setiap orang pelajar akan
mendapat grafik (GO) untuk menyatakan maksud peribahasa dan melukis gambar
berdasarkan peribahasa.
-pelajar boleh berbincang sesama rakan dalam kumpulan untuk mendapatkan maksud
peribahasa dengan merujuk Kamus Dewan dan melukis gambar berdasarkan peribahasa.
-pelajar menggunakan gambar yang diberi pada setiap kumpulan untuk mengambil idea
melukiskan gambar berdasarkan peribahasa.
(picture smart)

Mencapai SC (iii)

Kumpulan Sederhana( B)
Kumpulan 3
Kumpulan 4
Kumpulan 5
(Mengkategorikan ayat mengikut jenis-jenis ayat)
-setiap orang pelajar akan diberikan grafik rama-rama (GO), pelajar dikehendaki
mengkategorikan ayat yang terdapat dalam petikan drama Inflakasta mengikut jenis-jenis ayat
yang telah dipelajari.
-pelajar boleh berbincang sesama rakan dalam kumpulan untuk mengkategorikan ayat-ayat
yang terdapat di dalam petikan drama Inflakasta mengikut jenis-jenis ayat.

Mencapai SC (ii)

Kumpulam Cemerlang (C)


Kumpulan 6
Kumpulan 7
(Menjawab soalan pemahaman berkaitan drama Inflakasta)
-setiap kumpulan akan diberikan petikan drama Inflakasta dan soalan pemahaman.
-dalam kumpulan, pelajar mengenal pasti jawapan bagi setiap soalan pemahaman,
menghasilkan GO sendiri untuk jawapan soalan pemahaman.
-guru menyediakan kertas warna A3 untuk pelajar menghasilkan GO sendiri.(word smart)

Mencapai SC (i)
GURU REVISIT LO DAN SC

Sebagai menguji sama ada pelajar faham atau tidak arahan guru, guru menggunakan kaedah
TAKE OFF , TOUCH DOWN iaitu pelajar yang faham tunjukkan thumbs up dan tidak faham
thumbs down.
QA:
5.

Sebelum memulakan aktiviti, kamu faham atau tidak arahan dan penerangan yang
diberikan oleh cikgu?, sekiranya faham tunjukkan thumbs up.

*Pengambil bahan setiap kumpulan akan tampil ke hadapan mengambil bahan kumpulan
masing-masing.
*Pelajar melaksanakan aktiviti yang berbeza (differentiation) dari segi kandungan,
proses dan produk . Namun begitu, bahan yang digunakan adalah sama iaitu petikan
drama Inflakasta.
Penilaian / Refleksi P&P:

You might also like