Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

MASUSING BANGHAY ARALIN

SA PAGTUTURO NG EDUKASYON
SA PAGPAPAKATAO
MULTI-GRADE CLASS-UNA AT
IKALAWANG BAITANG
I
I-Layunin: Sa pagtatapos sa
itinakdang oras, ang mga magaaral ay inaasahang;
A. Natutukoy ang mga kilos at
gawain na nagpapakita ng
pagmamahal at pagmamalasakit
sa pamilya sa pagpapanatili sa
kalinisan sa bukirin
II-Paksang Aralin: Pagtukoy sa
mga kilos at gawain na
nagpapakita ng pagmamahal sa
pamilya sa pagpapanatili ng
kalinisan ng bukirin
Sanggunian: Grade I CG ( k to
12 BEP), Elders
Background Information On
the Topic: Mga Mahahalagang
Yugto sa
Buhay
Malikhaing Paglalarawan: Ang
mga katutubo na nasa 6-7 taong
gulang ay may kaalaman sa
kahalagahan ng pamilya at
kalinisan
Mga Kagamitan:Larawan, elder
Pagpapahalaga: Pagmamahal at
Pagmamalasakit sa Pamilya
III-Pamamaraan
A. Panimulang Gawain
1. Balik-Aral
Mga bata, unsa man ang inyong
gibuhat gahapon?
2. Pagganyak
Kinsa sa inyo diri ang naay uma?
Unsa man ang inyong buhaton
didto?
Kinsa ang inyong mga kauban?

B. Paglilinang ng mga Gawain


1. Paglalahad
Karung adlawa atong kauban
si Datu aron sa pagsaysay sa mga
bulohaton sa uma.Pero sa dili pa
nato siya
MASUSING BANGHAY ARALIN
SA PAGTUTURO NG EDUKASYON
SA PAGPAPAKATAO
MULTI-GRADE CLASS-UNA AT
IKALAWANG BAITANG
II
I-Layunin: Sa pagtatapos sa
itinakdang oras, ang mga magaaral ay inaasahang;
A. Naisakikilos ang mga paraan ng
pagpapanatili ng kalinisan sa
bukirin
II-Paksang Aralin: Pagsisikilos ng
mga paraan sa pagpapanatili ng
kalinisan sa bukirin
Sanggunian: Grade II CG ( k to
12 BEP), Elders
Background Information On
the Topic: Mga Mahahalagang
Yugto sa
Buhay
Malikhaing Paglalarawan: Ang
mga katutubo na nasa 6-7 taong
gulang ay may kaalaman sa
kahalagahan ng pamilya at
kalinisan
Mga Kagamitan:Larawan, elder
Pagpapahalaga: Kalinisan sa
Bukirin
III-Pamamaraan
A. Panimulang Gawain
( Seatwork )
Panuto: Butangi og tama o mali
ang patlang sa kada sitwasyon.
________1. Isumbong sa maestro ang

batang nangaway.

___________2. Pasagdan ang batang


nangaway.
___________3. Tabangan ang batang
gi-awa.
___________4. Sultihan ang batang
nangaway nga dili maayo ang
iyang gibuhat.
____________5. Awayon ang batang
hugaw.
(Pagkatapos nilang sagutan
ang mga katanungan ay
iwawasto ito ng guro at magaaral)

paminawon,buhaton usa ninyo ning


mga bulohaton.
(Seatwork)
Panuto: Ikunekta ang mga
hulagway na nagpakita og relasyon
sa butang og sa gamit niini.
A

1.
2.
3.
4.
5.
Pagwawasto: Ang mga bata ay
hinihikayat na sagutin ang mga
tanong na may patnubay ng guro.
2. Pagtatalakay
Datu, kinsa man ang mag-uban
padulong sa uma?( Mutobag ang
datu )
Mga bata kinsa ang mag-uban sa
uma?
( Mutobag ang mga bata )
Datu, unsa man ang mga
bulohaton sa uma?(Expectad
answer sa Datu:magtanum,hinlu-an
ang uma,atbp.)
Datu,unsa man pod ang buhaton sa
bata nga nag uban sa uma?
(Expected answer sa Datu:
motabang,musunod sa mga mando
sa ginikanan,atbp.)
Mga bata unsa ang buhaton sa
mga bata nga nag uban sa uma?
(Mutobag ang mga bata)

Unsay gipakita na maayong


pamatasan sa bata sa iyang
gibuhat? (Expected
answer:matinabangon,
mahigugma-on, atbp.)
C. Paglalahat/Analisis
Itanong sa mga bata:

Unsa ang mga lihok o


bulohaton na nag pakita og
paghigugma sa pamilya sa
pagpabilin sa kahinlo sa
uma?

1. Balik Aral
Mga bata, unsa man ang inyong
gibuhat gahapon?
2. Pagganyak
Kinsa ang naay uma?
Unsa ang gamiton sa
pagpanglimpyo sa uma?
Unsa man ang inyong buhaton
aning mga gamit sa uma?
B. Paglilinang ng mga Gawain
1. Paglalahad
Karun atong kauban si Datu aron
Magsaysay kung unsa ang paagi sa
pagpanglimpyo sa uma,apan sa dili
pa siya magsaysay, tubaga sa ning
mga pangutana.
(Seatwork)
Panuto:Idibuho ang mga gamit sa
pagpanglimpyo sa uma
Pagwawasto:( Iwasto ang
ginawang Seatwork )
2. Pagtatalakay
Datu, kanus-a man ang ting tanum
og bugas? (Datu:March)
Datu, unsa man ang mga
bulohaton sa pang-uma?
(panglimpyo,magpugas,atbp.)

Mga bata,unsa ang bulohaton sa


uma? (Expected answer sa bata)
Datu,unsa man ang mga gamit sa
pagpanglimpyo sa uma?
(Datu:sundang,atbp.)

(Mag dibuho og usa ka pamilya na


nagtinabangay sa pagpanhinlo sa
uma)

Mga bata,unsa ang mga gamit sa


pagpanglimpyo sa uma?
Datu,unsa man ang mga saktong
pamaagi sa pagpanglimpyo sa
uma? (Expected answer sa Datu)
C. Paglalahat/Analisis
Itanong sa mga bata:

Unsa man ang mga saktong


paagi sa pagpanglimpyo sa
uma?

Inyo ba kining buhaton mga


bata?

Pagpapahalaga:Unsa ang
maayong pamatasan kung
motabang ta sa atong pamilya?
D. Paglalapat
(Seatwork)
Panuto: Butangan og tsek ang mga
hulagway na nagpakita og
paghigugma sa pamilya sa
pagpabilin sa kalimpyo sa uma.
1.
2.
3.
4.
5.

Pagpapahalaga:Unsay
buhaton
nato sa atong uma para kini
magpabiling himsog ang mga
tanum?
D. Paglalapat
(Seatwork)
Panuto: Idibuho ang malipayong
dagway
kung sakto ang
gibuhat og magul-anon na nawong
kung dili.
________1. Ilabay bisan asa ang
mga basura sa uma.
________2. Hinluan ang tanum kung
kini sagbot na.
________3. Ilabay sa saktong
labayanan ang mga basura.
________4. Tamak-tamakan ang mga
tanum.
________5. Kuhaon ang mga daot na
dahon sa tanum.

IV. Pagtataya

IV. Pagtataya

(Hahatiin ang klase sa dalawang


grupo upang isasadula ang
pagtutulongan sa mga gawain ng
isang pamilya sa kalinisan sa
bukirin)

Panuto: Hahatiin ang klase sa 3


pangkat para isadula ang wastong
paraan sa paglilinis sa bukirin.

V. Takdang Aralin

V. Takdang Aralin

Panuto: Gumupit ng 3 larawan na


nagpapakita ng paglilinis sa
bukirin.

You might also like