Lesvoorbereiding Bvo Ogp 3

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Jol Spikmans
Mentor
Sanne Beckers
Klas
PEH15VC
Datum
01-03-2016
Stageschool Basisschool De Branding
Groep
6
Plaats
Geldrop
Aantal lln 28
Vak- vormingsgebied: Beeldende vorming
Speelwerkthema / onderwerp: Chinese lampion
Persoonlijk leerdoel:
Ik pas in de grote groep effectieve leraar communicatie toe dit doe ik door met name grote gebaren te gebruiken, stem wisseling, mimiek toe te passen,
lichaamshouding, oogcontact, positie in de groep te verbeteren.
Ik richt de leeromgeving zodanig in dat ik kan werken met zowel kleine als gehele groep dit doe ik door af te wisselen in mijn lesaanbod en eigen materialen klaar te
leggen in de les.
Ik ga consequent te werk en houd de orde in de klas dat doe ik door de regels duidelijk te benoemen voor en in de les.
Lesdoel(en):
Evaluatie van lesdoelen:
Kerndoel 55: De leerlingen leren op eigen werk en dat van andere te reflecteren.
- Ik bespreek de gemaakt lampionnen in het kringgesprek.
Leerlijnen: respect tonen voor het werk en de zienswijze veranderen.
- Ik observeer de lampionnen als ze af zijn zelfstandig.
Productdoelen
- De leerlingen hebben aan het eind van de les een lampion gemaakt.
- De leerlingen hebben aan het eind van de les met verschillende materialen
gewerkt
- De leerlingen hebben aan het eind van de les elkaar complimenten gegeven
over de gemaakte lampion
Procesdoelen
- Aan het eind van deze periode wil ik van de klas nog een groter geheel maken, en
de groepjesvorming verminderen.
- Aan het eind van deze periode wil ik de zelfstandigheid van de leerlingen
verhogen zowel tijdens werken en instructie.

Beginsituatie:
- Pedagogisch
De klas (groep 6) bestaat uit 23 meiden en 5 jongens. Het grote aantal meiden (23) in de klas zorgt ervoor dat de verhouding tussen jongens en meiden nu te groot
is. Dit zorgt voor weinig aansluiting van de jongens, er zijn soms moeilijkheden onder de meiden. Belangrijk om de stoorzenders uit elkaar te houden met de
groepsindeling. Twee leerlingen behoren niet volledig tot de groep dat bleek na afname van het sociogram. Het is daarom van essentile zaak deze 2 leerlingen
erbij te betrekken doormiddel van groepswerk.
-

Didactisch
Beeldende vorming wordt niet apart gegeven, maar wordt 1x per maand op vrijdagmiddag behandeld. Bij elk thema hoort een lessenserie waarin o.a. beeldende
vorming terugkomt.
Voorkennis- en kunde:
De leerlingen hebben al eerder voorwerpen gemaakt, een lampion maken is nieuw voor de leerlingen.
Betrokkenheid en actualiteit:
De meegebrachte lampionnen zullen voor een verhoogde betrokkenheid zorgen, de leerlingen mogen zelf aan de slag hierdoor zullen ze betrokken raken bij het
maken van de lampion.
Bekendheid met in te zetten hulpmiddelen:
De leerlingen hebben allemaal al gewerkt met papier. Een lampion maken hebben de leerlingen nog nooit gedaan, daarom heb ik voorbeelden meegebracht ter
ondersteuning.

Lesverloop
Tijd
+/- 10 min.

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Introductie
- Ik vertel de leerlingen dat alles op tafel weg
/Inleiding
moet en alles opgeruimd moet worden.
- Ik vertel het volgende: het maanfestival
wordt al 3500 jaar gevierd in China, Taiwan
en Vietnam. Het is een feest waar mensen
blij en dankbaar zijn met de vrienden en
familie die ze om zich heen hebben. Mensen
zitten onder de volle maan en bidden tot de
maangodin Change. Wat ze daarbij eten zijn
ronde maan koeken en of grapefruit. Dit lijkt
op de maan en staan symbool voor harmonie
en eenheid. Men gelooft als je er samen van
eet dat je elkaar weer terug ziet in de
toekomst.
- Ook vertel ik dat kinderen ook een traditie
hebben ze lopen namelijk samen een optocht
met zelfgemaakte lampionnen waarop
namen staan van mensen van wie ze veel
houden of die ze missen. Zodat de straten
verlicht zijn om zo de weg voor Houyi naar
zijn vrouw(Chinese maangodin) te verlichten.
- Ik vraag aan de leerlingen naar aanleiding
van dit verhaal welke namen zij op de
lampionnen schrijven en waarom?

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
- De leerlingen ruimen hun tafel op
-

De leerlingen luisteren.

De leerlingen beantwoorden mijn vragen

Materialen / Organisatie
-

Verhaal

+/- 30 min

Kern

Ik laat fotos zien van verschillende


lampionnen.
Ik laat mijn voorbeeld lampion zien. Hierbij
vertel ik over de gekozen kleuren en de
namen die erop staan.
Ik geef de volgende instructie over het
maken van een lampion :Neem een vrij groot
stuk stevig karton en versier dit. Dan het
karton over de lengte dubbelvouwen. Knip nu
over de hele lengte het karton om de 2cm in.
Niet helemaal tot bovenaan knippen anders
knip je het papier door de midden. Vouw het
karton nu recht en plak aan 1 kant over de
hele lengte het papier vast. Maak van het
karton nu een grote rol en lijm de uiteinde
aan elkaar vast. Duw nu de geknipte stroken
naar buiten zodat je de vorm van de lampion
krijgt Lijm nu de andere kant van het papier
vast en je lampion blijft in de gekozen vorm
staan. Maak uiteindelijk nog een hendel
bovenaan vast zodat je hem vast kan
houden.
Ik geef aan welke regels er gelden tijdens
deze les.
Ik deel papier uit met de hulpjes.
Ik loop rond en stel kritische vragen aan
(groepjes)leerlingen
Ik zet Chinese muziek op.

De leerlingen kijken naar de voorbeeld lampionnen.

De leerlingen luisteren naar de instructie.

De leerlingen houden zich aan de gemaakt regels.


De hulpjes delen papier uit.
De leerlingen maken allemaal een lampion.
De leerlingen beantwoorden vragen

PowerPoint
Voorbeeld lampion
Papier
Potlood
Stift
Schaar
Lijm
Chinese muziek

+/- 15 min

Afsluiting

Ik evalueer samen met de leerlingen het


eindresultaat van de lampionnen.
Ik geef het woord aan enkele leerlingen in de
kring die iets over zijn of haar lampion wilt
vertellen.
Ik geef complimenten aan de leerlingen over
het verhaal en de gemaakte lampionnen.
Ik geef aan dat we gaan opruimen.
Ik geef enkele leerlingen specifieke
opdrachten zodat het opruimen sneller gaat.

De leerlingen evalueren mee.

De leerlingen beantwoorden de vragen


De leerlingen kijken en luisteren naar elkaars
verhalen.
De leerlingen geven complimenten aan elkaar.

De leerlingen ruimen op.

Lampionnen

Gebruikte afbeeldingen

You might also like