Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 2

Kejadian Gerhana Bulan

Tahun 6 Sains
Wan Halil Wan Chik
Sekolah Negeri Opsyen Emel : : : : SK Desa Cempaka Bandar Baru Nilai, 71800 Nilai, Negeri Sembilan Sains
9. Aktiviti Pelajaran Penstrukturan Semula Idea: Persembahan slaid MS Power Point . Kejadian Gerhana Bulan (Kedudukan Bumi, Bulan dan Matahari) Menyatakan apakah denisi bagi:Gerhana Separa Gerhana Penuh Apa yang akan terjadi kepada bumi semasa kejadian Gerhana Bulan. Aplikasi Idea: Aktiviti kumpulan. 5 kumpulan (1 kumpulan 6 orang) Menyediakan buku skrap menerusi kaedah PBL( Project Based Learning) mengenai kejadian gerhana bulan. Mitos gerhana bulan antara bangsa Statistik bulan dan bumi Haiku / lirik Lagu berkaitan dengan bulan Sejarah penerokaan bulan Bulan dan kalendar Penilaian : Menjawab soalan interaktif MS Excel. Penutup : Reeksi. 10. Aktiviti Guru Set Induksi: 1. Meminta murid-murid menceritakan apa itu gerhana Bulan berdasarkan pemerhatian murid daripada gambar yang dilihat dan juga keratan akhbar.

Hasil Pembelajaran
1. Menerangkan kejadian Gerhana Bulan. 2. Menerangkan kedudukan bumi, bulan dan matahari semasa kejadian gerhana bulan. 3. Meramal keadaan bumi semasa kejadian gerhana bulan.

Rancangan Mengajar
1. Ciri ciri Kelas a) Tingkatan / Tahun b) Pengetahuan Sedia Ada Tahun 6 1. 2. Murid-murid pernah melihat fenomena gerhana bulan dalam televisyen. Murid pernah belajar menggunakan komputer,MS Excel dan mahir melancarkan MS Power Point.

Pencetusan Idea: 2. Memanggil dua orang murid untuk membuat simulasi. Bersoal-jawab dengan muridmurid. Apa yang kamu dapat perhatikan daripada simulasi tadi? Mengapa kamu katakan tidak nampak Ali apabila dia berada di belakang Abu? 3. Guru mempertontonkan klip video kejadian gerhana bulan. Bersoal-jawab dengan muridmurid. Apa yang dapat kamu perhatikan daripada klip video tersebut? Apakah persamaan yang dapat kamu nyatakan dalam simulasi dan juga tanyangan video tadi? Penstrukturan Semula Idea: 4. Membuat persembahan slaid MS Power Point dan menerangkan kejadian gerhana bulan serta kedudukannya.Guru berbincang dan bersoal-jawab dengan pelajar tentang kejadian fenomena gerhana bulan. Guru bertanya kepada murid apa itu :Gerhana Separa Gerhana Penuh Istilah yag digunakan bagi menyatakan Gerhana Separa. Istilah yag digunakan bagi menyatakan Gerhana Penuh. Apa yang akan terjadi kepada bumi semasa kejadian Gerhana Bulan. Aplikasi Idea 5. Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan ( 1 kumpulan 6 orang )untuk aktiviti kumpulan. 6. Guru memberi arahan membuat aktiviti kumpulan berdasarkan tajuk yang diberi dan membentangkannya. Mitos gerhana bulan antara bangsa Statistik bulan dan bumi Haiku / lirik Lagu berkaitan dengan bulan Sejarah penerokaan bulan Bulan dan kalendar Guru mencadangkan beberapa laman web yang boleh yang dilayari. Gerhana Bulan Penuh http://www.geocities.com/pabdastro/berita_5mei04_gerhana_penuh_bulan.htm Konsep Gerhana Bulan http://www.kompas.co.id/teknologi/news/0311/07/124422.htm Guru memberi tugasan agar Menyediakan buku skrap menerusi kaedah PBL( Project Based Learning) mengenai kejadian gerhana bulan. Mitos gerhana bulan antara bangsa Statistik bulan dan bumi Haiku / lirik Lagu berkaitan dengan bulan Sejarah penerokaan bulan Bulan dan kalendar

2. 3.

Peruntukan Masa Tema Pelajaran / Topik

60 minit. Kejadian Gerhana bulan. i. Menerangkan kejadian gerhana bulan. ii. Menerangkan kedudukan Bumi, Bulan dan Matahari semasa gerhana bulan. 1. 2. 3. 1. 2. 3. 4. 1. 2. 3. Menerangkan kejadian Gerhana Bulan. Menerangkan kedudukan bumi, bulan dan matahari semasa kejadian gerhana bulan. Meramal keadaan bumi semasa kejadian gerhana bulan. Berkerjasama Bersyukur di atas kejadian Tuhan Bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling Menghargai kemudahan di sekolah ( Komputer ) dan sumbangan Sains dan teknologi Menghubungkaitkan Menjana idea Membuat kesimpulan

4.

a) Hasil Pembelajaran

b) Nilai Murni

c) Kemahiran berkir 5. 6. Objektif Pembelajaran Persediaan TMK

Memahami fenomena gerhana bulan. 1. 2. 3. 4. 1. 2. 1. 2. 3. Menyediakan slaid MS Power Point dan MS Word sebagai penerangan. Memuat turunkan gambar-gambar Clip Art dari CD ke MS Power Point. Menyediakan soalan interaktif dalam MS Excel. Menyediakan senarai laman web yang berkaitan. Murid dapat melancarkan MS Power Point dan MS Excel. Pengintegrasian MS Word, MS Power Point, MS Excel dan Internet. Gambar gerhana bulan. Kad tugasan. Keratan akhbar mengenai gerhana bulan.

7. 8.

Penerapan TMK Persediaan Guru

7.

9.

Aktiviti Pelajaran

Set Induksi: Gambar Gerhana Bulan ditunjukkan. Petikan akhbar mengenai gerhana bulan disertakan. Pencetusan pengetahuan sedia ada mengenai kejadian gerhana. Pencetusan Idea: Simulasi Gerhana Bulan. Menonton klip video kejadian Gerhana Bulan.

Penilaian : 8. Guru meminta murid menjawab soalan interaktif melalui MS Excel. Penutup : 9. Guru membimbing murid mebuat reeksi pelajaran untuk mensyukuri nikmat Tuhan.

Tahun 6 Sains
11. Aktiviti Pelajar Set Induksi: 1. Murid-murid menjawab:Bulan tidak kelihatan. Pencetusan Idea: 2. Murid-murid melihat simulasi yang dilakukan oleh rakan-rakan mereka. Respon kepada soalan yang diberi oleh guru. Murid-murid menjawab:Ali tidak kelihatan. Ali menyorok dibelakang Abu. Badan Abu lebih besar Ali. 3. Murid menonton video klip kejadian gerhana bulan dan memberi respon apa yang telah mereka tonton. Saya nampak matahari, bumi dan bulan. Bulan menjadi gelap. Bulan terlindung oleh Bumi. Objek kecil terselindung oleh objek yang besar. Penstrukturan Semula Idea: 4. Murid menonton slaid MS Power Point dan mendengar penerangan guru dengan teliti. 5. Murid menjawab soalan guru secara spontan:Gerhana Penuh - berlaku apabila bulan dilindungi oleh bayang-bayang bumi sepenuhnya. Gerhana separa - berlaku apabila hanya sebahagian bulan dilindungi oleh bayangbayang bumi. Gerhana Penuh - Umbra Gerhana Separa Penumbra Tiada apa-apa yang berlaku kecuali bayang-bayang bumi melidungi bulan. Aplikasi Idea: 6. Murid duduk didalam kumpulan yang telah ditetapkan. 7. Murid melayari internet maklumat berdasarkan arahan yang diberikan dan membentangkannya. 8. Murid-murid menyediakan tugasan buku skrap mengikut kumpulan dan tajuk pilihan dan menghantarnya dalam tempoh satu minggu. Penilaian: 9. Murid menjawab soalan interaktif berpandukan MS Excel. Penutup: 10. Murid menyatakan bahawa Gerhana Bulan berlaku apabila Matahari, Bumi dan Bulan berada dalam kedudukan sejajar atau sebaris. Bulan dilindungi oleh bayang-bayang bumi. Topik ini meliputi fenomena kejadian gerhana bulan. Tiada keperluan. Murid-murid menerangkan kejadian gerhana bulan. Umbra Penumbra Gerhana penuh Gerhana separa Tidak berkenaan. 1. 2. Menjawab soalan yang guru ajukan. Murid diminta menjawab soalan interaktif di dalam MS Power Point.

M e s y u a rat Jawat a n ku a s a Pe m a n d u Pro j e k B P P T B i l - 8 Ogos 2006

Kejadian Gerhana Bulan

12. 13. 14.

Liputan Kurikulum Keperluan khusus Literasi

15. 16.

Numerasi Penilaian Reeksi

Kesesuaian TMK mengikut kriteria CIPS a. Adakah murid-murid mempunyai kemahiran menggunakan MS PowerPoint, MS word, MS Excel dan melayari internet. b. Adakah proses p&p dapat berjalan lancar dengan bantuan TMK? c. Apakah strategi lain yang akan saya gunakan untuk membaiki kelemahan dan masalah yang timbul semasa pengajaran? 1. a) b) c) 1. 2. 3. Buku Rujukan Buku Teks Sains Tahun 6 Nota e.net sains tahun 6 2005 KBSR ( edisi guru ) Penerbit Sasbadi Sdn Bhd. Alias Abdullah Fakta Sains i.guide@ tahun6 2005,penerbit Sasbadi Sdn.Bhd.Alias Abdullah. CD Clip Art MS Power Point ( Slaid ) Internet

17.

Bahan Rujukan TMK dan bukan TMK

18.

Laman Web

Gerhana Bulan Penuh http://www.geocities.com/pabdastro/berita_5mei04_gerhana_penuh_bulan.htm Konsep Gerhana Bulan http://www.kompas.co.id/teknologi/news/0311/07/124422.htm Gerhana Bulan http://www.kompas.com/kompascetak/0107/06/UTAMA/foto11.htm Jenis dan mitos gerhana http://www.esmartschool.com/pnu/001/PNU0010003.asp

Hubungi
P R E S TA R I A N G T E C H N O LO G Y S D N . B H D . L e v e l 3 , F S B M P l a z a , 3 5 3 9 J a l a n Te k n o k r a t 7 , 6 3 0 0 0 C y b e r j a y a , S e l a n g o r, M a l a y s i a . Te l : ( 6 0 3 ) 8 3 1 4 8 4 0 0 Fax : (603) 8318 5387 http://www.bppt.com.my

Ministry of Education Malaysia

Prestariang Technology

You might also like