Professional Documents
Culture Documents
Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model Assure
Rancangan Pengajaran Harian Menggunakan Model Assure
: Sains : 11 Mac 2013 : 11.05 12.05 tengah hari : 5 Maju : 24 orang : Menyiasat Alam Kehidupan : Cara tumbuhan melindungi diri daripada musuh
Analyse learner (analisis pelajar)
Objektif pembelajaran
: Memahami dan mengetahui tumbuhan mempunyai ciriciri khas untuk melindungi diri daripada musuh.
Hasil pembelajaran
: Pada akhir pegajaran dan pembelajaran , murid dapat : i. Mengenalpasti ciri-ciri spesifik tumbuhan untuk melindungi diri daripada bahaya semasa aktiviti dijalankan. ii. Menerangkan bagaimana ciri-ciri khas pada tumbuhan ini dapat melindungi mereka daripada bahaya
Murid boleh menyenaraikan ciri-ciri yang terdapat pada tumbuhan. Deduktif (spesifik general ) Perbincangan, Kerja kumpulan Meramal, Memerhati ,Berkomunikasi ,Membuat inferens Menjana idea , Menghubungkaitkan, Membanding dan membezakan
Nilai Murni
i.
Kerjasama
ii. Berfikir secara rasional iii. Minat dan sifat ingin tahu Sumber BBM Rujukan Buku teks, ICT Huraian Sukatan Pelajaran Sains Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Sains Tahun 4 Prosedur a) Guru menentukan aras pengajaran dan pembelajaran supaya bersesuai dengan tahap murid. b) Guru merancang strategi pembelajaran degan menerapkan Teori kecergasan Pelbagai, pembelajaran konstrukisme, pembelajaran kolaboratif dan elemen KBKK. c) Memulakan aktiviti pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi iaitu mepamerkan pelbagai jenis tumbuhan maujud dan bersoal jawab dengan murid. d) Mencetuskan idea murid dengan memaparkan video dan bersoal jawab dengan murid tentang cirri-ciri luaran yang terdapat pada tumbuhan dan contoh tumbuhan lain. e)Guru menayangkan video pad tentang ciri-ciri khas yang terdapat pada tumbuhan untuk melindungi diri daripada musuh dan bersoal jawab. d) Murid dikehendaki dikehendaki menulis ciri-ciri luaran yang terdapat pada tumbuhan tersebut di dalam buku nota mereka. e) Murid diberi latihan pengukuhan dan guru memantau tugasan murid. f) Murid / guru membuat rumusan pembelajaran
Langkah/ Masa
Perkembangan isi pembelajaran 1. Guru menunjukkan beberapa jenis tumbuhan maujud. 2. Guru bersoal jawab tentang pertahanan semula jadi pada tumbuhan
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran 1. Murid melihat tumbuhan maujud yang dipamerkan oleh guru.
Select methods, media and materials
Catatan
(pemilihan kaedah)
3. Guru menjelaskan tentang Nilai Murni (penglibatan murid) tajuk pengajaran pada hari Minat & ini. semangat ingin tahu 1. Murid menonton tayangan video yang dipamerkan.
Pengetahuan sedia ada Ciri-ciri luaran tumbuhan i. ii. iii. iv. v. Duri yang tajam Bulu halus Beracun Bergetah Berbau busuk
2. Guru bersoaljawab dengan murid tentang video yang dilihat. Soalan guru : Apakah ciri-ciri yang terdapat pada tumbuhan ini? Apakah contoh tumbuhan lain yang mempunyai ciri-ciri yang sama
KPS Berkomunikasi Memerhati Kemahiran Berfikir Menghubungkait Menjana idea Nilai Murni Bekerjasama Berfikiran rasional
Ciri-ciri khas yang terdapat pada tumbuhan untuk melindungi diri daripada musuh. Mempunyai duri tajam Mempunyai bulu halus Menguncupkan anak daun Mengeluarkan getah Beracun Mengeluarkan bau busuk
1. Murid ditunjukkan satu persembahan video pad yang mengandungi nota dan gambar tumbuhtumbuhan.
2. Murid dikehendaki menyenaraikan ciri-ciri luaran yang terdapat pada tumbuhan. 3. Murid ditanya soalan berkaitan dengan gambarajah bagi setiap video pad yang ditunjukkan. Contoh soalan guru : Apakah nama tumbuhan yang ditunjukkan? Apakah sifat-sifat khas pada tumbuhan untuk melindungi diri daripada musuh? Bagaimanakah ciri-ciri khas tersebut membantu tumbuhan melindungi diri daripada musuh?
KPS : Memerhati Berkomunikasi Meramal Kemahiran Berfikir: Menghubungkait Membanding & membezakan Nilai Murni : Minat & sifat ingin tahu Berfikiran rasional
1. Guru mengedar kertas soalan kepada murid. Latihan pengukuhan 2. Murid membaca arahan soalan sebelum mula menjawab soalan.
ABM Lembaran Kerja Kemahiran Berfikir Mengumpulkan dan mengelaskan Nilai Murni Yakin dan berdikari
Peneguhan Rumusan Refleksi 5 minit Contoh soalan : Apakah ciri khas yang terdapat pada tumbuhan ini?
1. Murid ditunjukkan kembali gambar tumbuhan dan ditanya beberapa soalan berkaitan sebagai peneguhan. 2. Murid / guru membuat rumusan pembelajaran.