Rancangan Pengajaran Harian Kitaran 5e

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KITARAN 5E Mata pelajaran Tema Kelas Tarikh Masa Bilangan Murid Tajuk Bidang Pembelajaran

Objektif pembelajaran Hasil pembelajaran : Sains : Menyiasat Alam Kehidupan : 3 Arif : 29 Julai 2013 : 8.45 9.15 tengah hari : 30 orang : Ciri-ciri Luaran Haiwan : Menyiasat Alam Haiwan : Mengenalpasti ciri-ciri fizikal haiwan : Pada akhir pengajaran murid-murid boleh : a) b) c) Kemahiran proses sains Murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya 5 ciri fizikal haiwan Murid dapat mengelaskan haiwan mengikut ciri-ciri fizikal masing-masing Murid dapat membuat banding beza di antara ciri-ciri haiwan berdasarkan pengelasan ciri haiwan

: Memerhati, berkomunikasi, membandingbeza, mengelas

Nilai saintifik dan nilai murni : Bekerjasama, yakin diri, bersyukur dengan ciptaan Tuhan KBKK : Menghubungkait, membandingbeza, membuat kesimpulan : Murid-murid pernah melihat ciri-ciri fizikal haiwan-haiwan di sekeliling mereka

Pengetahuan sedia ada murid Sumber pembelajaran

: Slaid powerpoint, kad gambar

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN FASA ISI PEMBELAJARAN Aktiviti Guru Guru menayangkan slaid teka-teki berkenaan haiwan Guru mengaitkan teka-teki tersebut dengan tajuk pengajaran KPS: Berkomunikasi Aktiviti Murid Catatan

Penglibatan (5 minit)

Pengenalan kepada tajuk pengajaran

Murid diminta untuk meneka dan menjawab teka-teki yang diberikan KBKK: Menjana Idea Strategi P&P: Teknik soal jawab

Nilai: Bekerjasama Berani Hormat menghormati

BBM: Slaid powerpoint teka teki Kad gambar haiwan

Mengenalpasti ciri-ciri luaran haiwan: o o o o o o Cangkerang Kaki Sisik Bulu Bulu pelepah Paruh

Guru bersoal jawab dengan murid: Apakah ciri haiwan yang kamu lihat? Apakah tumbuhan yang bercangkerang? Apakah tumbuhan yang berbulu?

Murid memberi respons kepada soalan guru

Strategi P&P: Teknik soal jawab

KBKK: Menjana idea KPS: Berkomunikasi

Penerokaan (15 minit)

Nilai: Hormat menghormati

Penjelasan (20 minit) (20 minit)

Murid diberi penerangan mengenai ciri-ciri luaran haiwan

Murid diberi penerangan tentang banding beza antara haiwan mengikut ciri-ciri luaran mereka.

Guru memberikan penerangan tentang ciri-ciri luaran yang ada pada haiwan Guru menerangkan perbezaan di antara ciri-ciri luaran haiwan Guru menunjukkan contoh haiwan dalam slaid

Murid diminta untuk memberi contoh haiwan bagi setiap ciri-ciri luaran yang diberikan Murid diberi penerangan tentang banding beza antara ciri-ciri luaran haiwan Murid diminta menjawab soalan di dalam slaid

Strategi P&P: Sumbang saran Teknik Penerangan Teknik Soal jawab Menjana ide

Guru melekatkan gambar haiwan pada papan hitam

Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. Murid diminta mengelaskan haiwanhaiwan yang dilekatkan dipapan tulis kepada lima kumpulan di dalam manila kad iaitu:

KBKK: Menghubungkait Menjana idea

Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan

Penghuraian (15 minit) Aktiviti dalam kumpulan Membuat pengelasan haiwan Pembentangan di dalam kumpulan kecil

Guru meminta murid mengelaskan haiwan mengikut ciri yang diberi dan membentangkan di dalam kumpulan

i.Haiwan yang mempunyai


kaki empat dan berbulu halus. Haiwan yang berkaki dua dan berbulu pelepah

Nilai: Bekerjasama Hormat menghormati

ii.

iii.

Haiwan yang mempunyai banyak kaki Haiwan yang mempunyai cangkerang V. Haiwan yang tiada kaki dan bersisi

iv.

BBM: Kertas mahjong Pen Marker

Penghuraian (15 minit)

Aktiviti dalam kumpulan

Guru melekatkan gambar haiwan

Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.

KBKK:

Membuat pengelasan haiwan Pembentangan di dalam kumpulan kecil

pada papan hitam Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan Guru meminta murid mengelaskan haiwan mengikut ciri yang diberi dan membentangkan di dalam kumpulan

Murid diminta mengelaskan haiwanhaiwan yang dilekatkan dipapan tulis kepada lima kumpulan di dalam manila kad iaitu: Menghubungkait Menjana idea

v.

Haiwan yang mempunyai kaki empat

Nilai: Bekerjasama Hormat menghormati

dan berbulu halus. vi. Haiwan yang berkaki dua dan berbulu pelepah

vii.

Haiwan yang mempunyai banyak kaki

Haiwan yang mempunyai cangkerang VI. Haiwan yang tiada kaki dan bersisi

viii.

BBM: Kertas mahjong Pen Marker

Penilaian (5 minit)

Rumusan isi pelajaran

Guru bersoal jawab dengan murid tentang isi pelajaran yang telah dipelajari Guru merumuskan tentang isi pelajawan yang telah dipelajari

Murid menjawab soalan yang dikemukakan Lembaran kerja diedarkan dan murid menjawab soalan di dalam lembaran kerja yang diberikan

KBKK: Mengingat kembali Membuat kesimpulan

BBM: Lembaran kerja

You might also like