Religion: I. Objectives

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

RELIGION

MATHEMATICS 4
















































Date: __________________________








I. Objectives:
Divide 4- to 5- digit numbers by 2- to 3- digit numbers with zeros in
the middle and continuous zeros in the dividend
Value: Helping people in need
II. Learning Content:
Dividing 4- to 5- digit numbers by 2- to 3- digit numbers with zeros
in the middle and continuous zeros in the dividend
Reference: BEC-PELC I.E.1.E.2
Mathematics for a Better Life page 86 - 87
Materials: charts, flash cards,
III. Learning Experiences:

A. Preparatory Activities
1. Drill
Have the pupils 5 basic facts in division.
2. Review
Complete the table. Divide by 10, 100 and 1000.

Dividend
Divisor
10 100 1000
1. 63 000
2. 800 000
3. 2 500 000
4. 130 000
5. 75 000

3. Motivation
As a member of Boy Scout and Girl Scout, how can you help
others who are in need?

B. Developmental Activities
1. Presentation
A. Problem opener:






(Help the pupils understand the problem by asking
comprehension questions)


B. Solve the problem:
a. How the step-by-step process using long division on the
board.
120
85 10200
- 85
170
- 170
0
San Jose Elementary School ordered 10,200 school IDs
for the pupils of 85 teachers. Granting all teachers have
equal number of pupils, how many IDs will each
teacher receive?


Araling Panlipunan 4
- 0
0





b. Solve other problem using the same technique.






Valuing: How do feel when you help people in need?

2. Generalization:
How do you divide 4- to 5- digit numbers by 2- to 3- digit numbers
with zeros in the dividend?
- In dividing with zeros, use the same step: divide, multiply,
subtract and bring down. Zero is used as a place holder in the
quotient.

C. Application
Read and solve the following problems
1.The Grade 4 classes will go on a field trip. There should be one
teacher for every 25 pupils. There are 1 025 pupils. How many
teachers are needed?
2.There are 50 026 mangoes. One basket can hold 46 mangoes. How
many baskets are needed to put the mangoes in?
IV. Evaluation
Copy and divide the following on your paper.
1. 27 4080 4. 84 70035
2. 28 5508 5. 25 54054
3. 38 20160

E. Assignment
Answer the following then check by multiplying
the quotient by the divisor.
1. 63 4095 4. 156 60400
2. 24 2360 5. 411 28060
3. 35 28070






I. Layunin
Nasasabi ang pangunahing industriya, produkto at hanapbuhay ng
mga taga-Rehiyon II
Naiuugnay ang pangunahing industriya, produkto at hanapbuhay
sa katangiang pangheograpiya ng rehiyom
II. Paksang Aralin
Rehiyon II- Lambak ng Cagayan
Sanggunian: BEC-PELC II.A. 6
Kagamitan: mapa ng Pilipinas pisikal at politikal,
Pagpapahalaga: Pagkakaisa sa Paggawa
III. Pamamaraan
A. Panimulang Gawain
1. Balik- aral
Anu-anong pangkat ng tao ang matatagpuan sa Rehiyon II?

2. Pagsasanay
Ibigay ang mga anyong lupa at tubig na matatagpuan sa rehiyon
II.
B. Panlinang na Gawain
1. Paghahanda
a. Ilagay sa mapa ang bawat anyong lupa ta nyong tubig na
matatagpuan sa rehiyon.

2. Pagbubuo ng Suliranin
a. Paano naiuugnay ang pangunahing industriya, produkto at
hanapbuhay sa katangiang pangheograpiya nito?
3. Pagtalakay sa Paksa
A. Ipakita sa klase ang tsart sa ibaba.








Rehiyon Lalawigan Topograpiya Industriya Produkto
II
Isabela
Cagayan
Mataba at
mayamang
lupa
Pagsasaka Mais,
tabako,
palay,
gulay,
gabi,
sibuyas,
Batanes Maburol at
madamo
Pag-aalaga
ng baka
Baka
Nueva
Viscaya
Naliligiran
ng dagat
Pangingisda Isda,
asin
Quirino Malawak na
kagubatan
Pagtotroso,
pagpapastol,
gawain
bahay
Troso,
nipa,
palayok,
lubid,
basket

(Tanungin ang klase habang binubuo ang tsart sa ibabaw)

C. Pangwakas na Gawain
Paglalahat
Ano ang lokasyon ng rehiyon II? Anu-ano ang mga produkto
at industriya nito? Paano nakaapekto ang lokasyon nito sa kabuhayan
ng mga tao na nakatira rito?

IV. Pagtataya
Ibigya ang hinihingi ng sumusunod.
1. Ibigay ang mga lalawigan na matatagpuan sa rehiyon II.
2. Ang lalawigan na ito ay may malawak na kagubatan.
3. Ito ang pangunahing industriya ng Batanes.
4. Ibigay ang mga produkto ng lalawigan ng Cagayan at
Isabela.
5. Ito ang lalawigan na may hanapbuhay na nauugnay sa
pangingisda.

V. Kasunduan
Pag-aralan ang mapa ng Rehiyon III sa pahina 75 sa batayang aklat
Kapaligirang Pilipino.


The Girl Scout collected 1,300 canned goods to be given
to 25 poor families. How many pieces of canned goods
should each family receive?

You might also like