Lesvoorbereidingsformulier Stellen

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Hayal Boynuuzun
Mentor
Marjan Vermeulen
Klas
P14EhvE
Datum
16-03-2015
Stageschool Saltoschool Reigerlaan
Groep
8B
Plaats
Eindhoven
Aantal lln 25
Vak- vormingsgebied: Taal
Speelwerkthema / onderwerp: Het schrijven van een (zelfverzonnen) tekst
Persoonlijk leerdoel:
Een les gestructureerd kunnen brengen. Hiermee wil ik er voor zorgen dat er duidelijkheid is tijdens de instructie en het uitvoeren van de
taken.
Een van mijn leerdoelen is organisatorisch competent. Dit zal ik doen door voor af alles klaar te zetten en na te gaan of ik alle materialen
daadwerkelijk klaar heb liggen voor de les.
Lesdoel(en):
Evaluatie van lesdoelen:
Kerndoel 8 (TULE)
Aan het einde van de les bespreken we klassikaal de
De leerlingen leren informatie en meningen te ordenen bij het schrijven van een
geschreven teksten van de leerlingen.
brief, een verslag, een formulier of een werkstuk. Zij besteden daarbij aandacht aan
zinsbouw, correcte spelling, een leesbaar handschrift, bladspiegel, eventueel
beeldende elementen en kleur.
Tussendoel
- De kinderen kunnen bedenken zelf waar hun schrijfwerk aan moet voldoen en
waarop gelet moet worden.
- Ze maken een schrijfplan. Tijdens de planfase denken ze naast vragen als Voor
wie schrijf ik?, Waarom schrijf ik? en Wat schrijf ik?
De kinderen schrijven zelf een verhaal af dat ze eerst voor de helft gehoord hebben
waarbij zij hun creativiteit gebruiken. Ze maken het spannend en verzinnen een
oplossing en een einde.

Beginsituatie:
De kinderen hebben veel fantasie die ze niet altijd kwijt kunnen. Nu kunnen ze hun fantasie gebruiken in het verhaal waar ze zelf een einde voor
moeten schrijven. Ze leren een oplossing voor een probleem verzinnen. Er zijn drie leerlingen die dyslexie hebben. De leerlingen gaan in
tweetallen werken. De sterke leerlingen en minder sterke leerlingen ga ik bij elkaar zetten.
Lesverloop
Tijd
5 min.

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Inleiding
Ik vertel het volgende:
Ik zal jullie een verhaal vertellen en dan
moeten jullie straks gaan verzinnen hoe
het verhaal af gaat lopen. Ik vertel nu
het begin van het verhaal.
Ik vertel het verhaal erg spannend, met
stemmetjes en mimiek en een spannend
begin.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
Ze luisteren naar het verhaal en proberen vast te
bedenken hoe het verder zou gaan.

Materialen /
Organisatie
Materialen
Het verhaaltje

7/8 min.

25 min.

Kern

Verwerking

Samen met de kinderen maak ik een


lijst met regels/punten waar we op
moeten letten als we een tekst gaan
schrijven. We maken een mindmap op
het digibord.
We inventariseren waar de kinderen mee
gekomen zijn. De volgende punten
moeten in in ieder geval aan de orde
komen:

titel

goede verdeling van de tekst;

correcte spelling en interpunctie,


geen afkortingen;

leesbaar handschrift.

Begin nooit je tekst met het


woord ik.

maak een schrijfplan (gebruik


hiervoor je kladschrift)
De kinderen krijgen van mij een blaadje
en het verhaaltje.
De kinderen gaan in tweetallen zitten
die ik heb gemaakt en mogen daarna
beginnen.
Ik loop rond om de verhalen vast te
bekijken. Ik bewaak de tijd en zoek vast
een aantal verhalen uit om voor te
lezen. Als het nodig is geef ik
aanwijzingen of ideen.

De kinderen benoemen verschillende punten die


belangrijk is voor het schrijven van een tekst.

Materialen
Digibord

De kinderen krijgen nu een blaadje en moeten het


verhaal af gaan maken op hun eigen manier. Ze
werken in tweetallen aan hun eigen verhaal en
maken het spannend. De kinderen bedenken een
eind aan het verhaal.

Materialen
Blaadjes

7/8 min.

Slot

Klassikaal bespreek ik de geschreven


verhalen van de kinderen en de
samenwerking tussen de leerlingen.
Ik geef een paar kinderen de kans om
hun verhaal voor de klas voor te lezen.
We bespreken ook of de leerlingen zich
hebben gehouden aan de punten die
belangrijk zijn voor het schrijven van
een tekst. Daarnaast wil ik ook het
schrijfplan bespreken met de leerlingen.
Hoe ben je begonnen?, Wat wilde je?,
Waarom heb je het zo gedaan?.
De verhalen verzamel ik om ze te
bundelen.

De kinderen reflecteren op hun schrijfproduct en


schrijfproces. Ze verantwoorden hun schrijfplan
Sommige kinderen lezen hun verhaal voor.

De verhaaltjes worden
gebundeld.

Het verhaal
Ik hoor gepiep en ik wil dat het stopt. Stomme wekker. Ik wil mijn hand optillen om de wekker uit te doen, maar merk dan dat ik
mijn ogen nog niet open heb. Ik probeer met mijn armen mijn wekker uit te doen, maar het lukt niet. Op n of andere manier
krijg ik mijn arm niet omhoog. Het gepiep gaat door. Grr, ik word er gek van. Wat ik raar vind, is dat ik me niets kan herinneren
van gisteren. Ik schrik. Ik kan me niet eens herinneren wie ik ben. Ik raak in paniek.
Waarom kan ik me niet bewegen? Waarom herinner ik mij niets?
Ik raak nog meer in paniek. Mijn wekker begint in n keer sneller te piepen.
Dan hoor ik in n keer mensen om mij heen praten, waardoor ik nog meer in paniek raak.
Het werd donker voor mijn ogen, na een felle flits zag ik een bos vlakbij mijn school. Klinkt vreemd, maar ik lag daar op de
ijskoude grond. Ik zag hoe die persoon op me af kwam stormen.

Persoonlijke reflectie

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

You might also like