Professional Documents
Culture Documents
Lesvoorbereiding Bvo1
Lesvoorbereiding Bvo1
BEELDENDE VORMING
Basisplan
Les:
Beeldende vorming
Groep:
Bron/Methode:
Datum:
Betekenis
Wat zijn de inhouden en
associatiemogelijkheden?
Vorm
Met behulp van welke beeldaspecten
kunnen de inhouden vorm krijgen?
Materiaal
Welk materiaal is daarvoor geschikt,
welke mogelijkheden biedt het?
Beschouwing
Vanuit welke beelden kan het kind
betrokken worden bij het onderwerp?
Onderzoek
Hoe kan het kind materialen en
beeldende aspecten verkennen?
Werkwijze
Welke aanwijzingen over gebruik van
materiaal en gereedschap, en welke
vaardigheden?
Reflectie
Lesfasenformulier
Groep: 4
Datum:
Fase
Voorbereiding:
Doel
Context
Activiteiten van de
kinderen
Mijn activiteiten
De kinderen leren van tevoren een
schets maken. Kinderen kregen
inspiratie door een kunstenaar en
gaan daarna zelf aan de slag. En
gebruiken verschillende soorten
materialen.
Instrueren
(opdracht)
Uitvoering:
Observeren
Begeleiden
Afronden
Nabeschouwing
:
Nabespreken
Beoordelen
Presenteren
Evaluatie:
Reflecteren
Vooruitkijken
ophangen.
VOORBEELDEN:
Verantwoording
Beginsituatie:
In mijn klas zitten 29 kinderen tussen de 7 en 8 jaar. De klas heeft niet zon hele
lange concentratie en is snel afgeleid. Ze kunnen ook erg onrustig worden. Ze
hebben een uur per week tekenen en een uur per week handvaardigheid.
Wat hebben de kinderen al gehad:
De kinderen hebben getekend met diverse materialen zoals potlood, kleurpotlood,
wasco en verf. Ook hebben ze bij tekenen mijn een fineliner de vormen omlijnd
(contour).
De kinderen zijn bekent met het knippen met een schaar en plakken met lijm van
papier, karton / platte vlak en 3 dimensionaal. De kinderen hebben ook kennis
gemaakt met papier mach. Ze zijn afgelopen week bezig geweest met het borduren
van een boekenlegger. De kinderen vinden het vak erg leuk, en er zitten ook hele
creatieve kinderen in de klas. De kinderen vragen wel veel bevestiging. Vaak als ze
een opdracht krijgen komen ze allemaal aan het bureau om te vragen of ze het goed
doen.
Lesdoelen:
Voor mijn les heb ik het volgende kerndoel gebruikt:
Kerndoel 54
De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te gebruiken,
om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee te communiceren
Procesdoel:
Emotionele ontwikkeling: Kinderen leren hoe ze iets op zich kunnen laten inwerken
(Corneille) en hoe via beeldtaal hun gevoelens kunnen uiten.
Creatieve ontwikkeling
Ik laat ze inspiratie opdoen, en aan de hand daarvan moeten ze zelf hun creativiteit
gebruiken voor hun werkstuk.
Evaluatie:
We bespreken klassikaal wat ze van deze les vonden. Waar zijn ze tegen aan
gelopen? Wat vonden ze van de werkwijze? Zoals eerst een schets maken. Past de
rand bij de rest van het geheel? Wat vind je van het eindresultaat? De kinderen laten
het dan aan de anderen kinderen zien en vertellen er wat over. Als alles droog is laat
ik het ophangen in de klas. Zo kan iedereen het paradijs van een ander bewonderen.
Literatuur
Literatuurlijst:
Schasfoort, B. (2012). Beeldonderwijs en didactiek. Noordhoff Uitgevers:
Groningen/Houten
Fase
Voorbereiding:
Orintatie:
Omschrijving
De activiteit is geschikt voor deze kinderen
Beginsituatie en doelen zijn op elkaar afgestemd en
gerealiseerd
In materiaal, gereedschap, leermiddelen en
opstelling is voorzien
De introductie is inspirerend
Gaf kinderen mogelijkheid tot associren
Uitvoering:
+ 0 --
Nabeschouwing
:
Evaluatie: