Professional Documents
Culture Documents
Lesvoorbereiding Natuur Zelf1
Lesvoorbereiding Natuur Zelf1
Lesdoel(en):
Kerndoel 41:
De leerlingen leren over de bouw van planten, dieren en mensen en over
de vorm en functie van hun onderdelen.
Tussendoel: eierleggende en (levendbarende) dieren.
Hebben de kinderen ontdekt wat het verschil tussen een rauw en een gekookt ei.
Hebben ze geleerd wat de inhoud van een ei is?
Hebben de kinderen iets verrassends ontdekt?
Productdoel
De kinderen ontdekken in tweetallen de verschillen tussen een rauw en een Hebben de kinderen plezier gehad?
gekookt ei. De kinderen experimenteren en ontdekken dus de
eigenschappen van een ei. Na deze les kunnen ze benoemen wat de
inhoud van een ei is.
De kinderen zijn na deze les er zich bewust dat de gewone wereld om ons
heen best verassend kan zijn.
De kinderen na deze les hebben plezier gehad in het zelfstandig ontdekken Waren de kinderen in staat hulp te geven aan elkaar?
van een ei.
Waren de kinderen in staat hulp te vragen aan elkaar?
Waren de kinderen in staat te luisteren naar elkaar?
Procesdoel
De kinderen werken in tweetallen en zijn in staat aan elkaar hulp te geven
en hulp te vragen. Door elkaar hulp te geven en te vragen oefenen ze ook
met het luisteren naar elkaar.
Beginsituatie:
In mijn klas zitten 29 kinderen tussen de 7 en 8 jaar. De klas heeft niet zon hele lange concentratie en is snel afgeleid. Ze kunnen ook erg onrustig worden. Ze zijn wel
erg enthousiast. Om het lekker rustig te houden, en de kinderen allemaal mee te laten doen geef ik deze les niet klassikaal maar in kleinere groepjes. Ze zijn op dit
moment ook bezig met moestuintjes. Verder hebben ze geen natuurmethode.
Lesverloop
Tijd
Leerinhoud
Voor de les /
Didactische handelingen
Leraar
Ik zet de materialen klaar zoals de eieren,
bordjes, plastic zak, werkbladen.
Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
/
Materialen / Organisatie
Eieren,
Plastic zakken
Werkbladen
5 min
Inleiding
demonstratie
Voorkennis ophalen
Eieren
11 rauw
10 gekookt
Aanrommel
fase
Demonstratie
Hoe kun je erachter komen of een ei rauw of
een gekookt ei zonder open te maken?
Ik geef een paar kinderen twee eieren om te
laten proberen.
Gekookte eieren.
10 min
Onderzoek en
resultaten
vastleggen.
Coperatieve
werkvorm:
Puzzel
Puzzel werkblad
Plastic zak
Eieren
Ze maken een
werkblad met vragen
Hoe sterk denken jullie dat een ei is?
Wat denk je dat er gebeurt als we in een ei
knijpen?
We gaan hem inknijpen (zak erom).
5 min
Vertel aan
elkaar
Communicatie
over resultaten
Afsluiting
Filmpje.
Verantwoording
Lesdoelen:
Ik heb kerndoel 41 gebruikt en tussendoel: Eierleggende en (levenbarende) dieren. Ik ga met de kinderen kijken en ontdekken
hoe een ei in elkaar zit en waar die vandaan komt. Ze ontdekken zelf zo wat nou het verschil is tussen een rauw en gekookt ei,
wat nou de inhoud is van een ei. En dat er best verrassende resultaten uit kunnen komen. Ik hoop ook dat ze er plezier in
hebben zodat ze het vak natuur leuk gaan vinden. Ook gaan ze met de procesdoelen aan het werk op gebied van
samenwerking.
Productdoel
De kinderen ontdekken in tweetallen de verschillen tussen een rauw en een gekookt ei. De kinderen experimenteren en
ontdekken dus de eigenschappen van een ei. Na deze les kunnen ze benoemen wat de inhoud van een ei is.
De kinderen zijn na deze les er zich bewust dat de gewone wereld om ons heen best verassend kan zijn.
De kinderen na deze les hebben plezier gehad in het zelfstandig ontdekken van een ei.
Procesdoel
De kinderen werken in tweetallen en zijn in staat aan elkaar hulp te geven en hulp te vragen. Door elkaar hulp te geven en te
vragen oefenen ze ook met het luisteren naar elkaar.
Onderwerp:
Ik heb voor het onderwerp eieren gekozen omdat het bijna Pasen is. Het is een leuk en actueel onderwerp. En de kinderen
hebben thuis zelf misschien kippen, maar ze hebben ook sowieso eieren in hun koelkast liggen. Zo geef ik dus een les met
proefjes die ze thuis ook nog uit kunnen proberen.
Werk- en groeperingsvorm:
Ik geef deze les in groepjes van 8 tot 10 personen. De groep is dan verdeeld en zo komt er meer rust, zo kan ik ook de kinderen
beter begeleiden en heb ik meer overzicht op wat ze doen. Dit geeft ook de kans dat de kinderen allemaal een keer aan de beurt
komen. Ik begin met een demonstratie om de kinderen nieuwsgierig te maken en het onderwerp in te leiden. Ook gebruik ik
gebruik de coperatieve werkvorm puzzel, omdat ze hiermee heel goed het verloop van een ei in beeld kunnen brengen samen
met hun twee- of drietal. Ook leren ze bij deze werkvorm sociale vaardigheden zoals: hulp geven, hulp vragen en naar elkaar
luisteren.
Evaluatie
Als evaluatie presenteren we aan elkaar de resultaten en hebben we het er met elkaar over. Ik laat ze het op een werkblad
opschrijven en daarna met elkaar overpraten, omdat de kinderen daardoor bewuster bezig zijn met het activiteit te verwerken, ze
hebben communicatie over hun waarnemingen en ze worden gestimuleerd om hun resultaten te vergelijken. Ook evalueer ik de
les met de kinderen. Ook laat ik een filmpje zien als laatste stap van het 5 stappenplan voor verbreding.
Literatuur
Ik heb voor deze les het 5 stappenplan gebruikt. Dat heb ik gekozen omdat kinderen meer leren als je hen uitdaagt tot zelf
waarnemen, ordenen, voorspellen en controleren, dus door het zelf te onderzoeken. Ook staat bij natuuronderwijs werken met
concrete, echte materialen centraal in het leerproces. Daarom neem ik genoeg eieren mee, zo dat iedereen mee kan doen.
Tijdens de demonstratie geef ik het materiaal ook aan de kinderen, zo krijg ik meer betrokkenheid bij mijn les, en wordt het
tempo niet te hoog. Ook heb ik geprobeerd verschillende soorten vragen in mijn les te verwerken zoals: waarnemingsvragen,
vergelijkingsvragen, waarderingsvragen en voorspellingsvragen. Ook gebruik ik bij deze les zintuigen zoals: kijken en proeven.
(misschien zelfs wel ruiken.)
5 stappenplan
1.
2.
3.
4.
5.
Literatuurlijst
Vaan de, E. & Marell, J. (2012), Praktische didactiek voor natuuronderwijs. Uitgeverij Coutiho: Bussum. Hoofdstuk 9, 10 en 12
Persoonlijke reflectie
Feedback mentor
Datum: