Lesvoorbereiding en Verantwoording Muziek (19-03-2015) (Aangepast)

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 7

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Margje Bergman
Mentor
Reinie Poelstra
Klas
1C
Datum
19-03-2015
Stageschool De Schalm
Groep
7A
Plaats
Vught
Aantal lln 27 leerlingen
Vak- vormingsgebied:
Muziek
Speelwerkthema / onderwerp:
Zingen
Persoonlijk leerdoel:
Ik wil in deze les duidelijk mijn grenzen aan kunnen geven en ervoor zorgen dat de les gestructureerd verloopt.
Aan het einde van deze les kan ik duidelijker mijn grenzen aangeven en ervoor zorgen dat een les gestructureerd verloopt.
Aan het einde van deze les kan ik beter voor een klas zingen zonder dat ik hier erg zenuwachtig van ben.
Aangezien een les muziek wat vrijer is als bijvoorbeeld rekenen of taal. Ik vertel de kinderen daarom ook wat ik van de kinderen verwacht, namelijk vinger opsteken en
goed meedoen met de les.
Lesdoel(en):
Evaluatie van lesdoelen:
- Aan het einde van de les kunnen de kinderen het lied The loin
Ik kan het lesdoel evalueren doordat de kinderen het liedje zingen. Ik kijk om me heen
sleeps tonight uit het hoofd zingen.
om te kijken of ook alle kinderen het liedje zingen en meedoen.
- Kerndoel 54: De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en
Ging het zingen goed? Kennen we de tekst van buiten?
beweging te gebruiken, om er gevoelens en ervaringen mee uit te
drukken en om er mee te communiceren.
Liedjes in het toongebied a-f
Eenstemmige of meerstemmige liederen (canons), coupletrefrein liederen, liederen die om een langere adem vragen en
die verbonden worden met het thema of onderwerp.
Ritmisch gecompliceerder en muzikaal uitdagender.
Ik zou hier nog een procesdoel aan kunnen toevoegen bijvoorbeeld:
- Kinderen zijn op elkaar gericht tijdens het zingen en werken samen
aan een goed resultaat.

Beginsituatie:
De kinderen krijgen een keer per week een muziekles. Deze muziekles wordt door een vakdocent gegeven. De kinderen zijn dus wel degelijk bekend met
muzieklessen, maar niet met muzieklessen van mij.
Ik denk dat een aantal kinderen het liedje al wel kent, maar misschien nog niet helemaal. Ik weet van mijn mentor dat de kinderen de muzieklessen altijd wel heel leuk
vinden, maar dat sommige kinderen wel wat extra structuur nodig hebben. Daar ga ik dus in mijn les zeker rekening mee houden. Ik zorg dat ik duidelijk ben in wat ik
van de kinderen verwacht, namelijk vinger opsteken, als ik praat, zijn de kinderen stil en ik benoem dat ik het heel fijn zou vinden als alle kinderen goed meedoen.
Deze les ga ik klassikaal te werk, omdat ik denk dat kinderen zo wel durven zingen en als ze in tweetallen of alleen moeten zingen, wat minder snel zullen zingen. De
kinderen zijn bekend met een klassikale les.
Lesverloop
Tijd
5 min

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Inleiding
Ik begin pas met de les als het helemaal stil is
in de klas en als de kinderen allemaal netjes
klaar zitten. De groepjes die stil zijn en netjes
klaar zitten die verdienen een smiley. Daarna
wil ik de kinderen vragen wat ze normaal bij de
muziekles doen. Dan vertel ik de kinderen dat ik
vandaag een muziekles ga geven. Ik vertel de
kinderen dat ik ze vandaag een liedje ga
aanleren. Als eerste geef ik de begintoon van
het lied aan op de piano, deze zal ik zelf
nazingen en daarna vraag ik de kinderen om
deze toon ook na te zingen, dit zal ik aangeven
door een gebaar te geven naar de kinderen toe.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
De kinderen zijn betrokken, zijn stil wanneer dat nodig is,
luisteren kritisch en doen goed mee.

Materialen / Organisatie
Materiaal:
Piano, smiley en de
PowerPoint

30 min

Kern

Ik deel de kinderen een werkblad uit waarop ik


De kinderen zijn betrokken, beantwoorden de vragen, zijn
een aantal vragen heb geformuleerd rondom
stil wanneer dat nodig is, luisteren kritisch en doen goed
het liedje. Ik zal nu het liedje helemaal op de
mee.
piano voorspelen, maar nog zonder stem.
Daarna wil ik de kinderen het liedje laten horen
met piano en met stem. Als ik het liedje heb
voorgezongen mogen de kinderen de vragen
stellen rondom klank, vorm en betekenis van
het liedje gaan maken. (De vragen zijn ook
geproduceerd op het bord.) Daar krijgen ze
ongeveer 5 minuten de tijd voor. Ik verwacht
van de kinderen dat de kinderen serieus de
vragen beantwoorden en dit in stilte doen. De
vragen zijn:
- Waar gaat het liedje over?
- Zit er veel herhaling in het liedje?
- Welke klanken worden er lang
aangehouden en welke klanken worden
er kort aangehouden?
- Wat voor gevoel krijgen jullie bij het
liedje, blij, boos etc.?
- Wat voor tempo heeft het liedje?

Materiaal:
Piano, PowerPoint en
werkblad

5 min

Slot

Als de kinderen de vragen hebben beantwoord


dan gaan we kort de vragen bespreken.
Hiervoor neem ik niet meer dan 5 minuten.
Ik zorg dat ik de PowerPoint op de goede dia
heb staan. Op de dia waarmee ik begin staat de
tekst van het liedje weergegeven. Hoe verder
de presentatie gaat hoe minder tekst er
weergegeven staat, maar puntjes. Het is de
bedoeling dat de kinderen de tekst zingen waar
de puntjes staan en ik zing de tekst waar de
tekst nog werkelijk staat. En op een gegeven
moment zijn er alleen maar puntjes en moeten
de kinderen dus heel het liedje zingen. Dit
herhalen we nog een keer.(Daarna gaan we
rustig naar de speelzaal/aula en dan ga ik de
kinderen de bewegingen die bij het liedje horen
aanleren. Dit gaat tegelijk met de zang, in het
boek Eigenwijs op blz. 317 staat weergegeven
wat er gedaan moet worden.)
Als allerlaatste wil ik nog een keer het liedje
zingen om het af te leren en een leuk klein
filmpje laten zien. Daarna vraag ik aan de
kinderen hoe ze het vonden en of iedereen het
liedje helemaal kent.
Ik vraag de kinderen:
- Vonden jullie deze les leuk?
- Kennen jullie het liedje nu beter uit je
hoofd dan eerst?
- Hoe hebben jullie het werkblad
gemaakt?
Als laatste zet ik het liedje op YouTube (The
loin sleept tonight, hierbij wordt in het filmpje
gedanst door 2 dieren) op en dan mogen de
kinderen nog even lekker gek doen en
meezingen/dansen met dit liedje.

De kinderen zijn betrokken, beantwoorden de vragen, zijn


stil wanneer dat nodig is, luisteren kritisch en doen goed
mee.

Materiaal:
Piano en PowerPoint

De kinderen zijn betrokken, stil wanneer dat nodig is,


beantwoorden de vragen en doen goed mee.

Materiaal:
Piano en PowerPoint

Persoonlijke reflectie
Ik vond het erg spannend om deze les te geven. Ik zing wel eens vaker, maar toch elke keer vind ik het spannend om dat te doen. Ik
merkte vanaf het begin al dat de kinderen betrokken waren. De eerste keer dat ik het liedje had gezongen kreeg ik een leuke reactie van
de klas. Ik kreeg verschillende vragen zoals: Juf heb je op zangles gezeten?. Het bleek dat de kinderen het liedje al kende, maar dat heeft
geen effect gehad op de betrokkenheid van de kinderen. Op een gegeven moment moesten de kinderen de vragen gaan maken en ik was
daar niet helemaal duidelijk geweest, waardoor het erg druk was op dat moment. Ik heb wel gezegd dat het fijn is als het wat rustiger gaat,
maar de kinderen waren erg druk. Ik heb zelf deels mijn doelen behaald, deze waren:
Ik wil in deze les duidelijk mijn grenzen aan kunnen geven en ervoor zorgen dat de les gestructureerd verloopt.
Duidelijk mijn grenzen aangeven kon beter en zorgen dat de les gestructureerd verloopt, is wat mij betreft wel geslaagd.

Verantwoording Kunstzinnige Orintatie: Muziek

Ik loop stage in groep 7. Ik heb in totaal bestaat deze klas uit 27 leerlingen, 14 meisjes en 13 jongens. De
leeftijden van de groep liggen tussen de 10 en 12 jaar. Deze groep is vanaf dit schooljaar een groep geworden.
Ondanks dat deze groep pas sinds dit jaar een groep is, bestaat deze groep niet uit kleine groepjes. Er zijn wel
een aantal rollen in de klas, namelijk de leidende rol, de terughoudende rol en de volgelingen.
In deze les behalen de kinderen deze doelen:
-

Aan het einde van de les kunnen de kinderen het lied The loin sleeps tonight uit het hoofd zingen.

Kerndoel 54: De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te gebruiken, om er gevoelens en
ervaringen mee uit te drukken en om er mee te communiceren.

In deze les ga ik de kinderen het liedje The loin sleeps tonight aanleren. Ik heb voor dit liedje gekozen, omdat ik
vind dat dit een leuk liedje is en ik denk dat dit een liedje is wat de kinderen ook aantrekt. Dit lied staat in het
boek Eigenwijs. Ik maak in de introductie gebruik van de weggeefmethode. Ik laat de eerste toon van het liedje
op de piano horen en zing de toon na, daarna zingen de kinderen de toon na. Ik heb voor de weggeefmethode
gekozen, omdat de kinderen zo een beeld krijgen van een toon. Daarna laat ik het gehele liedje horen aan de
kinderen, zodat de kinderen een geheel beeld hebben van het lied. Als de kinderen dat hebben gehoord, ga ik
het liedje een keer voorzingen. Dan hebben de kinderen het liedje met de tekst gehoord.
Bij deze les heb ik een werkblad gemaakt die in contact staat met het KVB-model. Op dit werkblad staan een
aantal vragen rondom klank, vorm en betekenis. De kinderen gaan deze vragen beantwoorden op het werkblad
en daarna bespreken we de vragen. Ik heb bewust voor een werkblad gekozen, omdat de kinderen dan niet de
hele tijd hetzelfde hebben (luisteren, stil zitten en zingen). De vragen die op het werkblad staan zijn:
-

Waar gaat het liedje over?


Zit er veel herhaling in het liedje?
Welke klanken worden er lang aangehouden en welke klanken worden er kort aangehouden?
Wat voor gevoel krijgen jullie bij het liedje, blij, boos etc.?
Wat voor tempo heeft het liedje?

Bij deze les heb ik ook een PowerPoint gemaakt, op deze PowerPoint staat de tekst van het liedje. Ik vertel de
kinderen dat ze het liedje uit het hoofd leren zingen vandaag. De dia van de PowerPoint begint met de gehele
tekst en steeds vallen er stukken tekst weg. Het is de bedoeling dat de kinderen deze tekst dan zingen.
Uiteindelijk is alle tekst van het liedje weg en moeten de kinderen. Ik heb hiervoor gekozen, omdat ik zelf op de
PABO in de muziekles heb ervaren dat de tekst dan echt goed blijft hangen. Als de kinderen het liedje kennen
gaan we nog even naar de speelzaal of aula en dan ga ik de kinderen de bewegingen die bij het liedje horen
aanleren. Dit gaat tegelijk met de zang, in het boek Eigenwijs op blz. 317 staat weergegeven wat er gedaan
moet worden. Als de kinderen dat kennen doen we nog een keer met zn alle zingen en dansen.

You might also like