Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Damla Kepti
Klas
P14EhvE
Stageschool De Opbouw
Plaats
Eindhoven
Vak- vormingsgebied: muziek
Speelwerkthema / onderwerp: thema lente

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Lesdoel(en):
Kerndoel 54:
Leerlingen bewegen bij liederen.

Anneke de Leyer
7-04-2015
1a
23

Evaluatie van lesdoelen:


We zingen het lied nog eens allemaal met de gebaren erbij.
Als we tijd zingen we het liedje aan het eind van de middag voordat ze naar huis gaan.

Het leren van een nieuw liedje over de lente (introductie thema)
Het begrijpen van de tekst die ze zingen
D.m.v. de tekeningetjes weten de kinderen de volgorde van het
liedje
De kinderen leren nieuwe begrippen zoals: bolletjes
De kinderen weten wat er met het bolletje gaat gebeuren als het
gaat groeien
Het actief meedoen door tijdens het zingen gebaren te maken
Aan het eind kunnen de kinderen het liedje zelf zingen zonder
begeleiding van de leerkracht

Persoonlijke leerdoel: Tijdens de verwerking ga ik het weggeefmethode voor het eerst oefenen.
Beginsituatie:
De leerlingen hebben geen vaste dag waarop er muziekles wordt gegeven. Ze krijgen wel steeds nieuwe liedjes aangeboden die met het thema te maken hebben. Het
liedje dat ik ze ga aanleren is nieuw voor hen. Het sluit goed aan bij het thema lente
waar ze momenteel mee bezig zijn.

Lesverloop
Tijd
5 min.

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Intro
Ik vertel dat we een liedje gaan leren over de lente. De
kleuters zitten in een kring. Voordat ik ga beginnen laat ik
een bolletje zien en vraag ze wat het is.
Op het digibord heb ik het liedje uitgebeeld met een paar
herkenbare plaatjes. Dit laat ik aan de kleuters zien. Ik
vertel dat deze plaatjes bij een liedje over de lente.
Vervolgens laat ik het liedje horen (ik zing mee) en ik
wijs met mijn vinger steeds het bijhorende plaatje aan.

Verwerking

Afsluiting

Nu mogen de meezingen met het liedje. Ik zing eerst de


eerste twee zinnen voor en daarna zingen we allemaal
de eerste twee zinnen. Daarna zing ik de volgende twee
zinnen voor, vervolgens doen we het weer samen.
Als de kinderen het goed kunnen mogen ze samen met
mij gebaren bij het liedje maken.
We zingen het lied nog eens allemaal met de gebaren
erbij.
Als we tijd zingen we het liedje aan het eind van de
middag voordat ze naar huis gaan.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
De kinderen zitten in de kring en luisteren naar het
liedje.
Het liedje:
Er liggen bolletjes in de grond te slapen, te slapen.
Er liggen bolletjes in de grond, overal in t rond.
Wakker worden, wakker worden, alle vogeltjes
zingen,
alle vogeltjes fluiten. Zet de bloemetjes buiten.
De kinderen leren een liedje aan over de lente. Dit
in combinatie met drama. De kinderen zitten in de
kring als bolletjes in elkaar gedoken. De meisjes
zingen het liedje en de jongens beelden het uit.
Daarna zingen de jongens het liedje en beelden de
meiden het uit. Op de tekst wakker worden
groeien ze langzaam uit tot een bloem.

Materialen / Organisatie
Digibord:
https://www.youtube.com/
watch?v=YzeMuqBMl5w

Persoonlijke reflectie:
Het liedje die ik de leerlingen wilde aanleren hadden ze al eerder gehoord. Veel leerlingen konden al meezingen,
daarom heb ik het weggeef methode niet meer gedaan. Na mijn instructie hebben we het liedje samen gezongen.
Vervolgens mochten de jongens op de mat gaan zitten, zij waren de bolletjes die aan het slapen waren. De
meisjes moesten het liedje zingen en de jongens moesten het liedje met gebaren uitbeelden. Ik heb van te voren
laten zien wat voor gebaren we zouden gebruiken.
De les is heel goed gegaan, de leerlingen deden leuk mee en vonden het leuk om er gebaren bij te gebruiken.

Feedback mentor:
Muziekles : ook weer goed voorbereid, fijne rustige uitstraling! De kinderen kenden het liedje al wel een beetje,
maar ze vonden het heel leuk!
Leuke variatie, eerst de jongens en dan de meisjes uit laten beelden ,later allemaal samen!
De overgangen en het wisselen moet je eisen dat ze stil zijn, bv door het stilteteken, een belletje, of even iets
zingen!
Anneke

Verantwoording:
Tijdens de muziekles wil ik de weggeefmethode oefenen. De weggeefmethode is een goede manier om de
leerlingen een liedje aan te leren. Eerst zing ik een stuk, dan geef ik het liedje weg aan de leerlingen.
Het liedje:
Er liggen bolletjes in de grond te slapen, te slapen.
Er liggen bolletjes in de grond, overal in t rond.
Wakker worden, wakker worden, alle vogeltjes zingen,
alle vogeltjes fluiten. Zet de bloemetjes buiten.
Ik heb bij het maken van deze les gebruik gemaakt van het KVB-model. KVB staat voor: klank, vorm en betekenis.
Klank: De eerste twee zinnen gaan we op een lage toon zingen en de laatste twee zinnen op een hoge toon.
Vorm: We zingen het liedje drie keer, het wordt steeds herhaald.
Betekenis: De jongens moeten het liedje uitbeelden terwijl de meisjes het lied zingen.
Als we tijd hebben zingen we het liedje voordat we naar huis gaan nog een keer.
Literatuur:
Lei, R. van der, Noorda, L., Haverkort, F. (2010). Muziek Meester (3e druk). Baarn/Utrecht/Zutphen:
ThiemeMeulenhof

You might also like