Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Damla Kepti
Mentor
Anneke de Leyer
Klas
P14EhvE
Datum
23-03-2015
Stageschool De Opbouw
Groep
1a
Plaats
Eindhoven
Aantal lln 23
Vak- vormingsgebied: taal
Speelwerkthema / onderwerp: Stellen, de leerling maakt een tekening van zijn/haar eigen verjaardag. Ik schrijf erbij wat de leerlingen hebben getekend.

Lesdoel(en):

Evaluatie van lesdoelen:


We gaan alle tekeningen een voor een bekijken. De leerling mag vertellen wat hij/zij heeft
Kerndoel 1:De leerlingen leren informatie te verwerven uit gesproken taal. getekend en daarna gaan we samen bedenken wat voor verhaaltje we erbij kunnen
Ze leren tevens die informatie, mondeling of schriftelijk, gestructureerd weer schrijven.
te geven.
Kerndoel 9: De leerlingen krijgen plezier in het lezen en schrijven van voor
hen bestemde verhalen.
de kinderen doen allerlei activiteiten rond een prentenboek, zoals
het schrijven naar aanleiding van het verhaal, beeldende
activiteiten enz.

plezier in voorgelezen worden, zelf (digitale) boeken bekijken en


'lezen'

praten over boeken

Beginsituatie:
In de klas wordt er veel aandacht besteed aan interactief voorlezen om de taalontwikkeling, woordenschat en verhaalbegrip van kinderen te bevorderen.
Interactief voorlezen doe je door vragen te stellen en te praten over het voorleesverhaal.
De juffrouw leest vaak voor in de kring en tijdens het lezen krijgen de leerlingen de ruimte om over het verhaal te praten. Ze zijn gewend aan vervolgopdrachten te
werken als het verhaal klaar is. De vervolgopdracht wordt meestal gekoppeld aan het thema waar ze op dat moment mee bezig zijn.
Ik ga het boek Kikker en een heel bijzondere dag voorlezen aan heel de klas. Tijdens het lezen stel ik controlevragen om te kijken of de leerlingen goed luisteren en
om te kijken of ze het verhaal wel begrijpen. Als het boek uit is kies ik vier leerlingen uit waarmee ik een vervolgopdracht ga doen. De leerlingen gaan zich orinteren op
het lezen/ schrijven (schriftorintatie) door middel van een tekening. Met een tekening verwoorden de leerlingen wat ze hebben getekend. Op het blaadje schrijf ik in het
kort wat ze hebben getekend. Op deze manier wordt het eerste aanleg om te gaan stellen vastgelegd bij de kleuters.

Lesverloop
Tijd

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

10 min.

Lezen

Ik lees het boek Kikker en een heel bijzondere dag


voor.

De kinderen zitten allemaal in de kring en luisteren


naar het verhaal.

7.min

Instructie

Ik ga met een groepje van 4 leerlingen een stelopdracht


doen. We gaan een tekening maken van je verjaardag.
Ik vraag:
- Ben je al jarig geweest?
- Hoe was jouw verjaardag?
- Waar heb je je verjaardag gevierd?
- Wat heb je toen gedaan?
- Wie waren er allemaal
- Wat heb je gekregen?
Ik leg uit dat de leerlingen een tekening moeten maken
van hun eigen verjaardag. Als er leerlingen zijn die hun
verjaardag niet herinneren of nog niet jarig zijn geweest,
vraag ik hoe ze hun verjaardag willen vieren. Ik vertel er
ook bij dat ik op het eind een kort verhaaltje erbij ga
schrijven. Ze moeten dus goed nadenken over wat ze
willen tekenen en wat ik erbij kan schrijven.

De kinderen zitten aan een grote tafel. Ik leg het


boek open op tafel zodat de leerlingen kunnen zien
wat er allemaal bij een verjaardag hoort. Daarna
mogen ze om de beurt vertellen hoe hun
verjaardag was.

15 min.

Verwerking

De leerlingen maken een tekening van hun verjaardag. Ik


loop rond om te kijken of de leerlingen de opdracht
De leerlingen maken hun tekening aan tafel.
hebben begrepen en of ze vooruit kunnen. Door vragen
te stellen help ik de leerlingen om een start te maken.
Ik vraag:
- Wat heb je getekend?
- Wat wil je gaan tekenen?
- Wie waren of komen er naar jouw verjaardag?
- Wat heb je gedaan of wat wil je doen met je
verjaardag?

5 min.

Afsluiting

We bekijken alle tekeningen en ik vraag wat ze hebben


getekend. Ik vraag aan de leerlingen wat ik erbij moet
schrijven.

De leerlingen vertelen wat ze hebben getekend en


vertellen erbij wat ik erop moet schrijven. Samen
met het kind schrijf ik een kort verhaal naast de
tekening.

Het boek

Het boek

Het boek
Kleurpotloden
Papier

Pen
Tekeningen

Persoonlijke reflectie
Ik vond dat de les goed is verlopen. De leerlingen hebben goed geluisterd naar het verhaal en waren heel erg betrokken. Ze vonden het
boek heel leuk en konden mijn controlevragen goed beantwoorden.
Na het lezen heb ik met 4 leerlingen aan een vervolgopdracht gewerkt. Na een kort gesprek over de verjaardagen moesten ze een
tekening maken over hun eigen verjaardag. Ik had van te voren al aangegeven dat we daarna een kort verhaaltje bij de tekening zouden
gaan schrijven, zodat ze alvast aan ideen konden komen. Vervolgens deelden ik de blaadjes uit.
De leerlingen gingen meteen aan de slag met het tekenen van een verjaardagsfeestje. Tijdens de activiteit heb ik veel rondgelopen en de
leerlingen geholpen die vast liepen in het verhaal (tekening). Na 15 min. gaf ik de opdracht om te gaan stoppen, zodat we de les samen
konden afronden. Toen alle kinderen klaar waren en iedereen stil was, begon ik met de evaluatie van de les. Ik vroeg aan de leerlingen of
ze mij wilden vertellen wat ze hadden getekend en wat ik erbij kon schrijven. Ik merkte direct verschillen tussen de verhalen van de
kinderen. M. vond het heel lastig om een verhaaltje te bedenken bij zijn tekening terwijl O. een goed verhaal had. Na de evaluatie mochten
de leerlingen de tekeningen (met verhaal) aan juf Anneke laten zien. Ze kregen een sticker omdat ze zo hard hadden gewerkt.

Feedback mentor
Datum:
Leuke les!!
Het boek van kikker goed interactief voorgelezen!
Je kunt het verhaal nog wel een keer vertellen, met de verteltas en handpopen.
De tekeningen waren leuk geworden! Tekst erbij geschreven, goed voor de beginnende geletterdheid.
Anneke Leyer

Verantwoording:
In groep 3 leert een kind pas echt schrijven. In de kleuterklassen wordt hier de basis voor gelegd. Ik vroeg mijn
mentor wat de beginsituatie was van de leerlingen betreft het schrijven. Zij vertelde me dat er in de klas veel
aandacht wordt besteed aan interactief voorlezen om de taalontwikkeling, woordenschat en verhaalbegrip van
kinderen te bevorderen.
Ik ga het boek Kikker en een heel bijzondere dag voorlezen aan heel de klas. Tijdens het lezen stel ik
controlevragen om te kijken of de leerlingen goed luisteren en om te kijken of ze het verhaal wel begrijpen. Als het
boek uit is kies ik vier leerlingen uit waarmee ik een vervolgopdracht ga doen. De leerlingen gaan zich orinteren
op het lezen/ schrijven (schriftorintatie) door middel van een tekening. Met een tekening verwoorden de leerlingen
wat ze hebben getekend. Op het blaadje schrijf ik in het kort wat ze hebben getekend. Op deze manier wordt het
eerste aanleg om te gaan stellen vastgelegd bij de kleuters.
Voor veel kinderen zal het een uitdaging zijn om een kort verhaaltje te bedenken, maar zo kan ik goed zien waar de
kinderen zich bevinden in de taalontwikkeling.

You might also like