Professional Documents
Culture Documents
Tanque Eten 90 MB
Tanque Eten 90 MB
PAGE 1
PAGE 2
PAGE 3
SUMMARY OF RESULTS
PAGE 5
ROOF DESIGN
PAGE 8
PAGE 19
BOTTOM DESIGN
PAGE 29
SEISMIC CALCULATIONS
PAGE 34
PAGE 42
PAGE 48
PAGE 49
Page 2 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:56
ETANK SETTINGS SUMMARY
To Change These ETank Settings, Go To Tools->Options, Behavior Tab.
---------------------------------------------------------------------No 650 Appendix F Calcs when Tank P = 0 -> Default : Falso
-> This Tank : Falso
Show MAWP / MAWV Calcs
: Verdadero
Enforce API Minimum thicknesses
: Verdadero
Enforce API Maximum Roof thickness
: Verdadero
Enforce Minimum Self Supp. Cone Pitch (2 in 12) : Verdadero
Force Non-Annular Btm. to Meet API-650 5.5.1
: Falso
Set t.actual to t.required Values
: Falso
Maximum 650 App. S or App. M Multiplier is 1
: Verdadero
Enforce API Maximum Nozzle Sizes
: Verdadero
Max. Self Supported Roof thickness
: 1.785 in.
Max. Tank Corr. Allowance
: 125 in.
External pressure calcs subtract C.A. per V.5
: Falso
Use Gauge Material for min thicknesses
: Falso
Enforce API Minimum Live Load
: Verdadero
Enforce API Minimum Anchor Chair Design Load
= Bolt Yield Load
: Verdadero
Page 3 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:56
SUMMARY OF DESIGN DATA and REMARKS
Job
Date of Calcs.
Mfg. or Insp. Date
Designer
Project
Tag Number
Plant
Plant Location
Site
Design Basis
:
:
:
:
:
:
:
:
:
:
Page 4 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:56
Basic Wind Velocity = 120 mph
Wind Importance Factor = 1
Using Seismic Method: API-650 11th Ed. - Non ASCE7 (Sp)
Seismic Use Group: III
Site Class: E
Sp = 38 %g
T_L = 4 sec
Av = 0 %g
Q = 1
Fa = 0,96
Fv = 2,4
Importance Factor = 1,5
Rwi = 4
Rwc = 2
DESIGN NOTES
NOTE 1 : Tank is not subject to API-650 Appendix F.7
Page 5 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:56
SUMMARY OF RESULTS
Shell Material Summary (Bottom is 1)
Shell Width Material
Sd
St
Weight
(psi)
(psi)
(lbf)
CA
(ft)
7,8
A-36
23.200 24.900
35.855
7,9
A-36
23.200 24.900
43.575
7,9
A-36
23.200 24.900
43.575
7,9
A-36
23.200 24.900
58.095
7,9
A-36
23.200 24.900
58.095
7,9
A-36
23.200 24.900
72.612
7,9
A-36
23.200 24.900
87.127
(in)
0,0625
0,0625
0,0625
0,0625
0,0625
0,0625
0,0625
Total Weight
398.934
ft.: C 6 X 8.2
ft.: C 8 X 13.5
ft.: C 6 X 8.2
Page 6 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:56
Columns:
1
Column at Center:
54 Columns at Rad. 30
12 IN SCH 80 PIPE
ft.: 10 INCH 80 PIPE
Page 7 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:56
SUPPORTED CONICAL ROOF (from Brownell & Young)
Roof Plate Material: A-36,
Structural Material: A-36,
R = 57,4 ft
pt = 0,75 in/ft (Cone Roof Pitch)
Theta = ATAN(pt/12) = ATAN(0,0625) = 3,5763 degrees
Ap_Vert =
=
=
=
Page 8 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:56
U = Unbalanced Roof Design Load (per API-650 Appendix R)
= MAX(e.1u,e.2u)
= 30,199 lbf/ft^2
Lr_1 = MAX(T,U) = 30,199 lbf/ft^2
P = Max. Design Load = Lr_1
= 30,199 lbf/ft^2
= 0,2097 PSI
( Frangible Roof Design per API-650 Section 5.10.2.6.a.5 )
Afr = Maximum Participating Area
= W/[201000*TAN(Theta)]
= (348.209)/[201000*0,0625] = 27,718 in^2
l =
=
=
=
MINIMUM # OF RAFTERS
< FOR OUTER SHELL RING >
l = 84 in. since calculated l > 84 in. (7 ft)
N_min = 2*PI*R/l = 2*PI*(57,4)(12)/84 = 51,52
N_min must be a multiple of 54, therefore N_min = 54
Actual # of Rafters = 54
Minimum roof thickness based on actual rafter spacing
l = 80,15 in.
t-Calc = l/SQRT(1.5*Fy/p) + CA
= 80,15/SQRT(1.5*36.000/0,2097) + 0
= 0,158 in.
NOTE: Governs for roof plate thickness.
RLoad_Max = Maximum Roof Load based on actual rafter spacing
RLoad_Max = 216(Fy)/(l/(t - ca))^2
= 216(36.000)/(80,15/(0,25 - 0))^2
= 100,87 lb/ft^2
Let Max_T1 = RLoad_Max
P_ext_1 (Vacuum limited by actual rafter spacing)
= -[Max_T1 - DL - 0,4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144
= -[100,87 - 10,1988 - 0,4 * Max(0,20)]/144
= -0,5741 PSI or -15,91 IN. H2O
Pa_rafter_2 = P_ext_1
= -0,5741 PSI or -15,91 IN H2O.
Page 9 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:56
< FOR GIRDER RING Outer
# of Girders (N) = 54
Radius = 30 ft >
t-Calc = l/SQRT(1.5*Fy/p) + CA
= 41,89/SQRT(1.5*36.000/0,2097) + 0
= 0,0826 in.
NOTE: Does not govern for roof plate thickness.
RLoad_Max = Maximum Roof Load based on actual rafter spacing
RLoad_Max = 216(Fy)/(l/(t - ca))^2
= 216(36.000)/(41,89/(0,25 - 0))^2
= 369,28 lb/ft^2
Let Max_T1 = RLoad_Max
P_ext_1 (Vacuum limited by actual rafter spacing)
= -[Max_T1 - DL - 0,4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144
= -[369,28 - 10,1988 - 0,4 * Max(0,20)]/144
= -1 PSI (per API-650 Section V.1)
Pa_rafter_1 = P_ext_1
= -1 PSI or -27,71 IN H2O.
t.required = MAX(t-Calc, 0,1875 + 0)
= MAX(0,158,0,1875)
= 0,1875 in.
Page 10 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:56
RAFTER DESIGN
< SPAN TO SHELL >
Maximum
Average
Average
Average
Page 11 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
Max_P (Max. Load allowed for each rafter in ring 1)
= (W_Max - W_Rafter/12)/(Average Plate Width*12)
= (6,2726 - 8,2/12)/(1,745*12)
= 0,2669 PSI
Let Max_T1 = Max_P * 144
P_ext_2 (Vacuum limited by Rafter Type)
= -[Max_T1 - DL - 0,4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144
= -[38,4336 - 10,1988 - 0,4 * Max(0,20)]/144
= -0,1405 PSI or -3,89 IN. H2O
Pa2_rafter_1 = P_ext_2
(limited by Rafter Type)
Page 12 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
GIRDER DESIGN
< AT GIRDER RING Outer Radius = 30 ft >
Number of Girders = 54
Girder Length = 3,489 ft
Wi =
=
=
Wo =
=
=
W1 =
(RaftSpan)(12in/ft)(NumRaft_inner/NumGird)
(15)(12)(1)
180in.
(RaftSpan)(12in/ft)(NumRaft_outer/NumGird)
(13,7)(12)(1)
164,4in.
Page 13 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
P_ext_4 (Vacuum limited by Girder Type)
= -[Max_T1 - DL - 0,4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144
= -[199,9296 - 10,1988 - 0,4 * Max(0,20)]/144
= -1 PSI (per API-650 Section V.1)
Pa_girder_1 = P_ext_4
(limited by Girder Type)
Page 14 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
COLUMN DESIGN
< AT GIRDER RING Outer Radius = 30 ft >
Number of Columns = 54
l = Column Length
= 631,6119 in = 52,63 ft (as computed)
r = Radius of gyration
if l/r must be less than 180, then
r req'd = l/180 = 631,6119/180 = 3,51 in.
Actual r = 3,63 in. using 10 INCH 80 PIPE
P = Total roof load supported by each column
= (77,11)(3,489)(12) = 3.228 lbf
Fa = Allowable Compressive Stress (Per API-650 5.10.3.4)
Per API-650 5.10.3.3,
R = L/r = 174
(actual)
Cc =
=
=
=
FS = Factor of Safety
= 5/3 + 3*(174)/(8*(125,7)) - (174)^3/(8*(125,7)^3)
= 1,8542
Since R <= 120,
Using AISC Specification Formulas Section E2,
(let K = 1)
Fa = [(12*PI^2(E))/(23*R^2)]
= [(12*PI^2(28.799.999))/(23*(174)^2)]
= 4.898 PSI
Fa is not modified Since Design Temp. <= 200 F.
(API-650 M.3.5 N.A.)
Fa = 4.898 * 1
= 4.898 PSI
A_reqd = P/Fa
= [3.228 + (631,6119/12)(54,74)]/4.898
= 1,25 in^2
F = actual induced stress for the column
= P/A = [ 3.228 + (631,6119/12)(54,74) ] / 16,1
= 379 PSI
W_Max (Max. weight allowed for each column in ring 2)
= 75.977 lbf
Max_P (Max. Load allowed for each column in ring 2)
Let Max_T1 = Max_P * 144
Page 15 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
P_ext_3 (Vacuum limited by Column Type)
= -[Max_T1 - DL - 0,4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144
= -[518,688 - 10,1988 - 0,4 * Max(0,20)]/144
= -1 PSI (per API-650 Section V.1)
Pa_column_2 = P_ext_3
(limited by Column Type)
CENTER COLUMN
l = Column Length
= 669 in = 55,75 ft (user specified)
r = Radius of gyration
if l/r must be less than 180, then
r req'd = l/180 = 669/180 = 3,72 in.
Actual r = 4,33 in. using 12 IN SCH 80 PIPE
P =
=
=
=
FS = Factor of Safety
= 5/3 + 3*(154,5)/(8*(125,7)) - (154,5)^3/(8*(125,7)^3)
= 1,8955
Since R <= 120,
Using AISC Specification Formulas Section E2,
(let K = 1)
Fa = [(12*PI^2(E))/(23*R^2)]
= [(12*PI^2(28.799.999))/(23*(154,5)^2)]
= 6.213 PSI
Fa is not modified Since Design Temp. <= 200 F.
(API-650 M.3.5 N.A.)
Fa = 6.213 * 1
= 6.213 PSI
A_reqd = P/Fa
= [49.280 + (669/12)(65,42)]/6.213
= 8,52 in^2
F = actual induced stress for the column
= P/A = [ 49.280 + (669/12)(65,42) ] / 19,2
= 2.757 PSI
Page 16 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
W_Max (Max. weight allowed for each column in ring 1)
= 115.642 lbf
Max_P (Max. Load allowed for each column in ring 1)
Let Max_T1 = Max_P * 144
P_ext_3 (Vacuum limited by Column Type)
= -[Max_T1 - DL - 0,4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144
= -[77,1408 - 10,1988 - 0,4 * Max(0,20)]/144
= -0,4093 PSI or -11,34 IN. H2O
Pa_column_1 = P_ext_3
(limited by Column Type)
Roof_Area = 36*PI*OD^2/COS(Theta)
= 36*PI*(114,8)^2/COS()
= 1.493.423 in^2
ROOF WEIGHT
Weight of Roof Plates
= (density)(t)(PI/4)(12*OD - t)^2/COS(Theta)
= (0,2833)(0,25)(PI/4)(1.378 - 0,25)^2/COS(3,5763)
= 105.733 lbf
(New)
= 105.733 lbf
(Corroded)
Weight of Roof Plates supported by shell
= 44.427 lbf
(New)
= 44.427 lbf
(Corroded)
Weight of Rafters = 33.296 lbf
(New)
Weight of Girders = 1.545 lbf
(New)
Weight of Columns = 159.232 lbf
(New)
Total Weight of Roof = 299.806 lbf
= 299.806 lbf
(New)
(Corroded)
Page 17 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
Ashell =
=
=
=
Aroof =
=
=
=
A =
=
=
=
NOTE: This flat bottom tank is assumed supported by the bottom plate.
If tank not supported by a flat bottom, then uplift calculations
will be N.A., and for reference only.
For flat bottom tank with structural roof,
Net_Uplift = Uplift due to design pressure less
Corroded weight of shell and corroded roof weight.
= P * PI / 4 * D ^ 2 * 144
- Corr. shell - [Corr. roof weight + Structural weight]
= 0 * 3,1416 / 4 * 13.179 * 144
- 348.209 - [105.733 + 33.296 + 1.545 + 159.232]
= -648.015 lbf
< Uplift Case per API-650 1.1.1 >
P_Uplift = 0 lbf
W_Roof_Plates (corroded) = 105.733 lbf
W_Roof_Structure = 194.073 lbf
W_Shell (corroded) = 348.209 lbf
Since P_Uplift <= W_Roof,
Tank Roof does not need to meet App. F requirements.
< API-650 App. F >
Fy = Min(Fy_roof,Fy_shell,Fy_stiff)
= Min(36.000,36.000,36.000)
= 36.000 psi
A_min_a = Min. Participating Area due to full Design Pressure.
(per API-650 F.5.1, and Fig. F-2)
(using API assumption internal P of 1/32 PSI)
=
=
=
=
[OD^2(P - 8*t)]/[0,962*36.000*TAN(Theta)]
[114,8^2(0,0313 - 8*0,25)]/[0,962*36.000*0,0625]
-6,88 in^2
0 in^2 (since can't be negative)
Page 18 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
P_F51 = Max. Design Pressure, reversing A_min_a calculation.
= A * [0,962*36.000*TAN(Theta)]/OD^2 + 8*t_h
= 7,368 * [0,962*36.000*0,0625]/114,8^2 + 8*0,25
= 0,1158 PSI or 3,21 IN. H2O
Since Tank Roof is Frangible and net uplift exists, calculating
failure pressure per F.6, which is based on
calculated Max. Design Pressure of F.4.1.
< Maximum Design Pressure >
(per F.4.1)
Page 19 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
SHELL COURSE DESIGN
DESIGN CONDITION
G = 0,8275 (per API-650)
< Design Condition G = 0,8275 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 50 + 2.31*0/0,8275 = 50ft
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2,6*114,8*(50 - 1)*0,8275/(23.200*1) + 0,0625
= 0,5842 in.
hMax_1 = E*Sd*(t_1 - CA_1)/(2,6*OD*G) + 1
= 1*23.200*(0,75 - 0,0625) / (2,6 * 114,8 * 0,8275) + 1
= 65,5769 ft.
Pmax_1 = (hMax_1 - H) * 0,433 * G
= (65,5769 - 50) * 0,433 * 0,8275
= 5,5813 PSI
Pmax_int_shell = Pmax_1
Pmax_int_shell = 5,5813 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 50 + 2.31*0/1 = 50ft
t.test = 2,6*114,8*(50 - 1)/(24.900*1) = 0,5874 in.
Course # 2
Material: A-36;
Width = 7,9 ft.
Corrosion Allow. = 0,0625 in.
Joint Efficiency = 1
Page 20 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
API-650 ONE FOOT METHOD
Sd = 23.200 PSI
St = 24.900 PSI
DESIGN CONDITION
G = 0,8275 (per API-650)
< Design Condition G = 0,8275 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 42,1 + 2.31*0/0,8275 = 42,1ft
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2,6*114,8*(42,1 - 1)*0,8275/(23.200*1) + 0,0625
= 0,5001 in.
hMax_2 = E*Sd*(t_2 - CA_2)/(2,6*OD*G) + 1
= 1*23.200*(0,625 - 0,0625) / (2,6 * 114,8 * 0,8275) + 1
= 53,8357 ft.
Pmax_2 = (hMax_2 - H) * 0,433 * G
= (53,8357 - 42,1) * 0,433 * 0,8275
= 4,205 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_2)
= Min(5,5813, 4,205)
Pmax_int_shell = 4,205 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 42,1 + 2.31*0/1 = 42,1ft
t.test = 2,6*114,8*(42,1 - 1)/(24.900*1) = 0,4927 in.
Course # 3
Material: A-36;
Width = 7,9 ft.
Corrosion Allow. = 0,0625 in.
Joint Efficiency = 1
API-650 ONE FOOT METHOD
Sd = 23.200 PSI
St = 24.900 PSI
DESIGN CONDITION
G = 0,8275 (per API-650)
< Design Condition G = 0,8275 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 34,2 + 2.31*0/0,8275 = 34,2ft
Page 21 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2,6*114,8*(34,2 - 1)*0,8275/(23.200*1) + 0,0625
= 0,416 in.
hMax_3 = E*Sd*(t_3 - CA_3)/(2,6*OD*G) + 1
= 1*23.200*(0,5 - 0,0625) / (2,6 * 114,8 * 0,8275) + 1
= 42,0944 ft.
Pmax_3 = (hMax_3 - H) * 0,433 * G
= (42,0944 - 34,2) * 0,433 * 0,8275
= 2,8286 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_3)
= Min(4,205, 2,8286)
Pmax_int_shell = 2,8286 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 34,2 + 2.31*0/1 = 34,2ft
t.test = 2,6*114,8*(34,2 - 1)/(24.900*1) = 0,398 in.
Course # 4
Material: A-36;
Width = 7,9 ft.
Corrosion Allow. = 0,0625 in.
Joint Efficiency = 1
API-650 ONE FOOT METHOD
Sd = 23.200 PSI
St = 24.900 PSI
DESIGN CONDITION
G = 0,8275 (per API-650)
< Design Condition G = 0,8275 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 26,3 + 2.31*0/0,8275 = 26,3ft
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2,6*114,8*(26,3 - 1)*0,8275/(23.200*1) + 0,0625
= 0,3318 in.
hMax_4 = E*Sd*(t_4 - CA_4)/(2,6*OD*G) + 1
= 1*23.200*(0,5 - 0,0625) / (2,6 * 114,8 * 0,8275) + 1
= 42,0944 ft.
Pmax_4 = (hMax_4 - H) * 0,433 * G
= (42,0944 - 26,3) * 0,433 * 0,8275
= 5,6593 PSI
Page 22 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_4)
= Min(2,8286, 5,6593)
Pmax_int_shell = 2,8286 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 26,3 + 2.31*0/1 = 26,3ft
t.test = 2,6*114,8*(26,3 - 1)/(24.900*1) = 0,3033 in.
Course # 5
Material: A-36;
Width = 7,9 ft.
Corrosion Allow. = 0,0625 in.
Joint Efficiency = 1
API-650 ONE FOOT METHOD
Sd = 23.200 PSI
St = 24.900 PSI
DESIGN CONDITION
G = 0,8275 (per API-650)
< Design Condition G = 0,8275 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 18,4 + 2.31*0/0,8275 = 18,4ft
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2,6*114,8*(18,4 - 1)*0,8275/(23.200*1) + 0,0625
= 0,2477 in.
hMax_5 = E*Sd*(t_5 - CA_5)/(2,6*OD*G) + 1
= 1*23.200*(0,375 - 0,0625) / (2,6 * 114,8 * 0,8275) + 1
= 30,3532 ft.
Pmax_5 = (hMax_5 - H) * 0,433 * G
= (30,3532 - 18,4) * 0,433 * 0,8275
= 4,2829 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_5)
= Min(2,8286, 4,2829)
Pmax_int_shell = 2,8286 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 18,4 + 2.31*0/1 = 18,4ft
Page 23 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
t.test = 2,6*114,8*(18,4 - 1)/(24.900*1) = 0,2086 in.
Course # 6
Material: A-36;
Width = 7,9 ft.
Corrosion Allow. = 0,0625 in.
Joint Efficiency = 1
API-650 ONE FOOT METHOD
Sd = 23.200 PSI
St = 24.900 PSI
DESIGN CONDITION
G = 0,8275 (per API-650)
< Design Condition G = 0,8275 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 10,5 + 2.31*0/0,8275 = 10,5ft
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2,6*114,8*(10,5 - 1)*0,8275/(23.200*1) + 0,0625
= 0,1636 in.
hMax_6 = E*Sd*(t_6 - CA_6)/(2,6*OD*G) + 1
= 1*23.200*(0,375 - 0,0625) / (2,6 * 114,8 * 0,8275) + 1
= 30,3532 ft.
Pmax_6 = (hMax_6 - H) * 0,433 * G
= (30,3532 - 10,5) * 0,433 * 0,8275
= 7,1135 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_6)
= Min(2,8286, 7,1135)
Pmax_int_shell = 2,8286 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 10,5 + 2.31*0/1 = 10,5ft
t.test = 2,6*114,8*(10,5 - 1)/(24.900*1) = 0,1139 in.
Course # 7
Material: A-36;
Width = 7,8 ft.
Corrosion Allow. = 0,0625 in.
Joint Efficiency = 1
API-650 ONE FOOT METHOD
Sd = 23.200 PSI
St = 24.900 PSI
Page 24 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
DESIGN CONDITION
G = 0,8275 (per API-650)
< Design Condition G = 0,8275 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 2,6 + 2.31*0/0,8275 = 2,6ft
t-Calc = 2,6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-650 5.6.3.2)
= 2,6*114,8*(2,6 - 1)*0,8275/(23.200*1) + 0,0625
= 0,0795 in.
hMax_7 = E*Sd*(t_7 - CA_7)/(2,6*OD*G) + 1
= 1*23.200*(0,3125 - 0,0625) / (2,6 * 114,8 * 0,8275) + 1
= 24,4825 ft.
Pmax_7 = (hMax_7 - H) * 0,433 * G
= (24,4825 - 2,6) * 0,433 * 0,8275
= 7,8407 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_7)
= Min(2,8286, 7,8407)
Pmax_int_shell = 2,8286 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Design Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2,31*P(psi)/G
= 2,6 + 2.31*0/1 = 2,6ft
t.test = 2,6*114,8*(2,6 - 1)/(24.900*1) = 0,0192 in.
Wtr
Page 25 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
<TOP END STIFFENER CALCULATIONS>
Actual Z = 1,629 in^3
Using L4x4x5/16, Wc = 8,8047
<INTERMEDIATE STIFFENER CALCULATIONS> (PER API-650 Section 5.9.7)
* * * NOTE: Using the thinnest shell course, t_thinnest,
instead of top shell course.
* * * NOTE: Not subtracting corrosion allowance per user setting.
ME = 28.799.999/28.799.999
= 1
Hu =
=
=
=
Wtr
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*114,8)-0,75]*12*7,9*0,75
87.127 lbf
(New)
79.870 lbf
(Corroded)
Page 26 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:57
SHELL COURSE #2 SUMMARY
------------------------------------------t.seismic governs.
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*114,8)-0,625]*12*7,9*0,625
72.612 lbf
(New)
65.354 lbf
(Corroded)
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*114,8)-0,5]*12*7,9*0,5
58.095 lbf
(New)
50.836 lbf
(Corroded)
Page 27 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
Weight =
=
=
=
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*114,8)-0,5]*12*7,9*0,5
58.095 lbf
(New)
50.836 lbf
(Corroded)
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*114,8)-0,375]*12*7,9*0,375
43.575 lbf
(New)
36.314 lbf
(Corroded)
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*114,8)-0,375]*12*7,9*0,375
43.575 lbf
(New)
36.314 lbf
(Corroded)
Page 28 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
t.required = MAX(t.design, t.test, t.min650) = 0,236 in.
t.actual = 0,3125 in.
Weight =
=
=
=
Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
0,2833*PI*[(12*114,8)-0,3125]*12*7,8*0,3125
35.855 lbf
(New)
28.685 lbf
(Corroded)
Page 29 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
FLAT BOTTOM: ANNULAR PLATE DESIGN
Bottom Plate Material : A-36
Annular Bottom Plate Material :
A-36
Sd =
=
=
=
Page 30 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
W_Annular_Ring = Actual Annular Ring Width
= 26,97 in.
<Annular Bottom Plates> (per API-650 Section 5.5.2),
W_int = Minimum Annular Ring Width
(from Shell ID to Any Lap-Welded Joint)
(t_Min_Annular_Ring exclusive of corrosion)
= 390*t_Min_Annular_Ring/SQRT(H*G)
= 390(0,236)/SQRT(50*0,8275)
= 14,31 in.
W_int = 24 in.
< FLAT BOTTOM: ANNULAR SUMMARY >
Bottom Plate Material :
t.required = 0,2985 in.
t.actual = 0,3125 in.
A-36
Page 31 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
NET UPLIFT DUE TO INTERNAL PRESSURE
(See roof report for calculations)
Net_Uplift = -648.015 lbf
Anchorage NOT required for internal pressure.
WIND MOMENT (Per API-650 SECTION 5.11)
vs = Wind Velocity = 120 mph
vf = Velocity Factor = (vs/120)^2 = (120/120)^2 = 1
Wind_Uplift = Iw * 30 * vf
= 1 * 30 * 1
= 30 lbf/ft^2
API-650 5.2.1.k Uplift Check
P_F41 = WCtoPSI(0,962*Fy*A*TAN(Theta)/D^2 + 8*t_h)
P_F41 = WCtoPSI(0,962*36.000*7,368*0,0625/114,8^2 + 8*0,25)
= 0,1158 PSI
Limit Wind_Uplift/144+P to 1.6*P_F41
Wind_Uplift/144 + P = 0,2083 PSI
1.6*P_F41 = 0,1853 PSI
Wind_Uplift/144 + P = MIN(Wind_Uplift/144 + P, 1.6*P_F41)
Wind_Uplift/144 = MIN(Wind_Uplift/144, 1.6*P_F41 - P)
Wind_Uplift = MIN(Wind_Uplift, (1.6*P_F41 - P) * 144)
= MIN(30,26,6803)
= 26,6803 lbf/ft^2
Ap_Vert =
=
=
=
Page 32 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
Mw (Wind moment)
= M_roof + M_shell = 15.851.728 + 3.148.202
= 18.999.930 ft-lbf
W
Criteria 1
0,6*(18.999.930) + 0 < 22.537.307/1,5
Since 11.399.960 < 15.024.870, Tank is stable.
Criteria 2
18.999.930 + 0,4 * 0 < (22.537.307 + 48.315.021)/2
Since 18.999.930 < 35.426.160, Tank is stable.
Page 33 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
RESISTANCE TO SLIDING (per API-650 5.11.4)
F_wind = vF * 18 * As
= 1 * 18 * 6.337
= 114.065 lbf
F_friction = Maximum of 40% of Weight of Tank
= 0,4 * (W_Roof_Corroded + W_Shell_Corroded +
W_Btm_Corroded + RoofStruct + W_min_Liquid)
= 0,4 * (44.427 + 348.209 + 110.560 + 194.073 + 0)
= 278.908 lbf
No anchorage needed to resist sliding since
F_friction > F_wind
<Anchorage Requirement>
Anchorage NOT required since Criteria 1, Criteria 2, and Sliding
ARE acceptable.
Page 34 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
SEISMIC CALCULATIONS PER API-650 11TH ED., ADDENDUM 2
< Non ASCE7 (Sp) Method >
WEIGHTS
Ws = Weight of Shell (Incl. Shell Stiffeners & Insul.)
= 401.885 lbf
Wf = Weight of Floor (Incl. Annular Ring)
= 134.870 lbf
Wr = Weight Fixed Roof, framing and 10% of Design Live Load & Insul.
= 320.548 lbf
Page 35 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
SEISMIC VARIABLES
SUG = Seismic Use Group (Importance factor depends on SUG)
= III
Site Class = E
Sp = Design level peak ground acceleration parameter for sites not
addressed by ASCE methods
= 0,38 Decimal %g
Ss = Design Spectral Response Param. (5% damped) for Short Periods
(T=0.2 sec)(Ss = 2.5*Sp per E.4.3 formula E.4.3-1)
= 0,95 Decimal %g
S1 = Design Spectral Response Param. (5% damped) for 1-Second Periods
(T=1.0 sec)(S1 = 1.25*Sp per E.4.3 formula E.4.3-2)
= 0,475 Decimal %g
T_L = Regional Dependent Transition Period for Long Period Ground
Motion
(per API-650 E.4.6.1 for regions outside the USA)
= 4 sec.
Av = Vertical Earthquake Acceleration Coefficient
= 0 Decimal %g
Q = Scaling factor from the MCE to design level spectral accelerations
= 1
Fa = Acceleration-based site coefficient (at .2 sec period)(Table E-1)
= 0,96
Fv = Velocity-based site coefficient (at 1 sec period)(Table E-2)
= 2,4
I = Importance factor defined by Seismic Use Group
= 1,5
Rwi = Force reduction factor for the impulsive mode using allowable
stress design methods.
= 4
Rwc = Force reduction factor for the convective mode using allowable
stress design methods.
= 2
Ci = Coefficient for impulsive period of tank system (Fig E-1)
= 6,56
tu = Equivalent uniform thickness of tank shell
= 0,4914 in.
Density = Density of tank product. SG*62.4
= 51,636 lbf/ft^3
E = Elastic modulus of tank material (bottom shell course)
= 28.799.999 PSI
Sds = The design spectral response acceleration param. (5% damped)
at short periods (T = 0.2 sec) based on ASCE7 methods.
= Q*Fa*Ss
= 1*0,96*0,95
= 0,912 decimal %g
Sd1 = The design spectral response acceleration param. (5% damped)
at 1 second based on ASCE7 methods.
= Q*Fv*S1
= 1*2,4*0,475
= 1,14 decimal %g
Page 36 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
E.4.5 STRUCTURAL PERIOD OF VIBRATION
E.4.5.1 Impulsive Natural Period
Ti = (1/27,8)*(Ci*H)/((tu/D)^0,5)*(Density^0,5/E^0,5)
= 0,24 sec.
E.4.5.2 Convective (Sloshing) Period
Ks = 0,578/SQRT(TANH(3,68*H/D))
= 0,578/SQRT(TANH(3,68/2,296))
= 0,6019
Tc = Ks*SQRT(D)
= 0,6019*SQRT(114,8)
= 6,45 sec.
E.4.6.1 Spectral Acceleration Coefficients
Ai = Impulsive spectral acceleration parameter
= MAX(2.5*Q*Fa*Sp*I/Rwi,0,007,0,6255*Sp*I/Rwi)
= MAX(2,5*1*0,96*0,38*1,5/4,0,007,0,6255*0,38*1,5/4)
= MAX(0,342,0,007,0,0891)
= 0,342 decimal %g
K = Coefficient to adjust spectral acceleration from 5% - 0.5% damping
= 1,5
Ac = Convective spectral acceleration parameter
= 2,5*K*Q*Fa*Sp*TS*T_L/Tc^2*I/Rwc
= 2,51,5*1*0,96*0,38*1,25*4/6,45^2*1,5/2
= 0,1233 decimal %g
E.6.1.1 EFFECTIVE WEIGHT OF PRODUCT
D/H = Ratio of Tank Diameter to Design Liquid Level
= 2,296
Wp = Total Weight of Tank Contents based on S.G.
= 26.730.530 lbf
Wi = Effective Impulsive Portion of the Liquid Weight
= TANH(0,866*D/H)/(0,866*D/H)*Wp
= TANH(0,866*2,296)/(0,866*2,296)*26.730.530
= 12.948.860 lbf
Wc = Effective Convective (Sloshing) Portion of the Liquid Weight
= 0,23*D/H*TANH(3,67*H/D)*Wp
= 0,23*2,296*TANH(3,67/2,296)*26.730.530
= 13.006.810 lbf
Weff = Effective Weight Contributing to Seismic Response
= Wi + Wc
= 25.955.670 lbf
Wrs = Roof Load Acting on Shell, including 10% of Live Load
= 63.174 lbf
E.6.1 DESIGN LOADS
Vi = Design base shear due to impulsive component from effective
weight
of tank and contents
= Ai*(Ws + Wr + Wf + Wi)
= 0,342*(401.885 + 320.548 + 134.870 + 12.948.860)
= 4.721.709 lbf
Vc = Design base shear due to convective component of the effective
sloshing weight
= Ac*Wc
= 0,1233*13.006.810
= 1.603.869 lbf
V = Total design base shear
= SQRT(Vi^2 + Vc^2)
= SQRT(4.721.709^2 + 1.603.869^2)
= 4.986.675 lbf
Page 37 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
E.6.1.2 CENTER OF ACTION for EFFECTIVE LATERAL FORCES
Xs = Height from Bottom to the Shell's Center of Gravity
= 23,162 ft
RCG = Height from Top of Shell to Roof Center of Gravity
= 0,897 ft
Xr = Height from Bottom of Shell to Roof Center of Gravity
= h + RCG
= 55,2 + 0,897
= 56,097 ft
E.6.1.2.1 CENTER OF ACTION for RINGWALL OVERTURNING MOMENT
Xi = Height to Center of Action of the Lateral Seismic force related
to
the Impulsive Liquid Force for Ringwall Moment
0,375*H
0,375*50
18,75 ft
Height to Center of Action of the Lateral Seismic force related
=
=
=
Xc =
to
the Convective Liquid Force for Ringwall Moment
= (1-(COSH(3,67*H/D)-1)/((3,67*H/D)*SINH(3,67*H/D)))*H
= (1-(COSH(1,5984)-1)/((1,5984)*SINH(1,5984)))*50
= 29,24 ft
E.6.1.2.2 CENTER OF ACTION for SLAB OVERTURNING MOMENT
Xis = Height to Center of Action of the Lateral Seismic force
related to
=
=
=
Xcs =
Nh
lbf
12350
10398
8447
6496
4545
2593
642
SigT+
lbf/in
23136
24619
26570
21126
21526
13330
7675
SigTlbf/in
12791
12352
12045
8570
7562
3265
-2539
Page 38 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
E.6.1.5 Overturning Moment
Mrw = Ringwall momentPortion of the total overturning moment that
acts at the base of the tank shell perimeter
Mrw = ((Ai*(Wi*Xi+Ws*Xs+Wr*Xr))^2 + (Ac*Wc*Xc)^2)^0,5
= ((0,342*(12.948.860*18,75+401.885*23,162+320.548*56,097))^2
+ (0,1233*13.006.810*29,24)^2)^0,5
= 103.591.300 lbf-ft
Ms = Slab moment (used for slab and pile cap design)
Ms = ((Ai*(Wi*Xis+Ws*Xs+Wr*Xr))^2 + (Ac*Wc*Xcs)^2)^0,5
= ((0,342*(12.948.860*45,35+401.885*23,162+320.548*56,097))^2
+ (0,1233*13.006.810*41,6)^2)^0,5
= 220.502.900 lbf-ft
E.6.2 RESISTANCE TO DESIGN LOADS
E.6.2.1.1 Self-Anchored
Fy = Minimum yield strength of bottom annulus
= 36.000 psi
Ge = Effective specific gravity including vertical seismic effects
= S.G.*(1 - 0,4*Av)
= 0,8275*(1 - 0,4*0)
= 0,827
1,28*H*D*Ge = 6.076 lbf/ft
wa =
=
=
=
wt =
=
=
=
wint =
=
=
=
Page 39 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
E.7.3 Piping Flexibility
E.7.3.1 Estimating tank uplift
Annular Plate: A-36
Fy = 36.000 PSI
yu = Estimated uplift displacement for self-anchored tank
= Fy*L^2/(83300*ta)
= 36.000*2,3741^2/(83300*0,3725)
= 6,5391 in.
E.6.2.1.1.1 Anchorage Ratio
J = Mrw/(D^2*[wt*(1-0,4*Av)+wa-0,4*wint])
= 103.591.300/(114,8^2*[1.289*(1-0,4*0)+3.392-0,4*0])
= 1,679
The tank not stable and cannot be self anchored for design load.
E.6.2.2 Maximum Longitudinal Shell-Membrane Compressive Stress
E.6.2.2.1 Shell Compression in Self-Anchored Tanks
ts1 = Thickness of bottom shell course minus C.A.
= 0,6875 in.
SigC = Maximum longitudinal shell compression stress
= ((Wt*(1+0,4*Av) + wa)/(0,607-0,1867*J^2.3) - wa)/(12*ts1)
= ((1.289*(1+0,4*0) + 3.392)/(0,607-0,1867*1,679^2.3) -
3.392)/(12*0,6875)
= -73.846 psi
E.6.2.2.3 Allowable Longitudinal Shell-Membrane Compression Stress
Fty = Minimum specified yield strength of shell course
= 36.000 psi
G*H*D^2/ts1^2 = 1.153.656
Fc = Allowable longitudinal shell-membrane compressive stress
= 10^6*ts1/D
= 10^6*0,6875/114,8
= 5.989 psi
Shell Membrane Compressive Stress OK
E.6.2.4 Hoop Stresses
Shell Summary
SigT+ Sd*1.333 Fy*.9*E Allowable
Membrane
Stress
Shell #1
23136
30926, 32400,
30926,
Shell #2
24619
30926, 32400,
30926,
Shell #3
26570
30926, 32400,
30926,
Shell #4
21126
30926, 32400,
30926,
Shell #5
21526
30926, 32400,
30926,
Shell #6
13330
30926, 32400,
30926,
Shell #7
7675
30926, 32400,
30926,
Shell Membrane Hoop Stress OK? Verdadero
Tank Adequate with No Anchors? Falso
Using 10 ft spacing, Min. # of Anchor Bolts = 36
t-Min Shell OK
0,5768
0,5103
0,4384
0,3614
0,28
0,1972
0,1245
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Yes
Page 40 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:58
E.6.2.1.2 Mechanically-Anchored
Number of Anchors = 40
Max Spacing = 10 ft
Actual Spacing = 9,02 ft
Minimum # Anchors = 36
Wab = Design Uplift Load on Anchors per unit circumferential length
= (1,273*Mrw)/D^2 - wt*(1-0,4*Av) + wint
= (1,273*103.591.300)/114,8^2 - 1.289*(1-0,4*0) + 0
= 8.717 lbf/ft
Pab = Anchor seismic design load
= Wab*PI*D/Na
= 8.717*PI*114,8/40
= 78.596 lbf
Pa = Anchorage chair design load
= 3 * Pab
= 3*78.596
= 235.788 lbf
E.6.2.2.2 Shell Compression in Mechanically-Anchored Tanks
SigC_anchored = Maximum longitudinal shell compression stress
= (Wt*(1+0,4*Av) + 1,273*Mrw/D^2)/(12*ts1)
= (1.289*(1+0,4*0) + 1,273*103.591.300/114,8^2)/(12*0,6875)
= 1.369 psi
Fc = longitudinal shell-membrane compression stress
= 5.989 psi
Shell Membrane Compressive Stress OK
Shell Membrane Hoop Stress OK? Verdadero
Tank Adequate with Anchors? Verdadero
E.7 Detailing Requirements
E.7.1 Anchorage
SUG = III
Sds = 0,912 decimal %g
E.7.1.1 Self Anchored
NOTE: Butt-welded annular plates are required.
Annular plates exceeding 3/8 in. thickness shall be butt-welded
The weld of the shell to annular plate shall be checked for
the design uplift load.
E.7.1.2 Mechanically Anchored
Minimum # anchors OK = True
Page 41 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:59
E.7.2 Freeboard - Sloshing
TL_sloshing = 4 sec.
I_sloshing = 1,5
Tc = 6,45
K = 1,5
Sd1 = 1,14
Af = K*Sd1*TL/Tc^2
= 1,5*1,14*4/6,45^2
= 0,1644
Delta_s = Height of sloshing wave above max. liquid level
= 0,5*D*Af
= 0,5*114,8*0,1644
= 9,4373 ft
0,7*Delta_s = 6,6061 ft
Per Table E-7,
A freeboard equal to Delta_s is required unless one of the following
alternatives are provided:
1. Secondary containment is provided to control product spill.
2. The roof and tank shell are designed to contain sloshing liquid.
E.7.6 Sliding Resistance
mu = 0,4 Friction coefficient
V = 4.986.675 lbf
Vs = Resistance to sliding
= mu*(Ws + Wr + Wf + Wp)*(1 - 0,4*Av)
= 0,4*(401.885+320.548+134.870+26.730.530)*(1-0,4*0)
= 11.035.130 lbf
E.7.7 Local Shear Transfer
Vmax = 2*V/(PI*D)
= 2*4.986.675/(PI*114,8)
= 27.653 lbf/ft
Page 42 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:59
ANCHOR BOLT DESIGN
Bolt Material : A-193 Gr B7
Sy = 105.000 PSI
< Uplift Load Cases, per API-650 Table 5-21b >
D (tank OD) = 114,8 ft
P (design pressure) = 0 INCHES H2O
Pt (test pressure per F.4.4) = P = 0 INCHES H2O
Pf (failure pressure per F.6) = N.A. (see Uplift Case 3 below)
t_h (roof plate thickness) = 0,25 in.
Mw (Wind Moment) = 18.999.930 ft-lbf
Mrw (Seismic Ringwall Moment) = 103.591.300 ft-lbf
W1 (Dead Load of Shell minus C.A. and Any
Dead Load minus C.A. other than Roof
Plate Acting on Shell)
W2 (Dead Load of Shell minus C.A. and Any
Dead Load minus C.A. including Roof
Plate minus C.A. Acting on Shell)
W3 (Dead Load of New Shell and Any
Dead Load other than Roof
Plate Acting on Shell)
For Tank with Structural Supported Roof,
W1 = Corroded Shell + Shell Insulation
= 348.209 + 0
= 348.209 lbf
W2 = Corroded Shell + Shell Insulation + Corroded Roof Plates
Supported by Shell + Roof Dead Load Supported by Shell
= 348.209 + 0
+ 44.427 * [1 + 1.493.423*-0,0000004/(144 * 105.733)]
= 392.636 lbf
W3 = New Shell + Shell Insulation
= 398.934 + 0
= 398.934 lbf
Uplift Case 1: Design Pressure Only
U = [(P - 8*t_h) * D^2 * 4,08] - W1
U = [(0 - 8*0,25) * 114,8^2 * 4,08] - 348.209
= -455.750 lbf
bt = U / N = -11.394 lbf
Sd = 15.000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.
Uplift Case 2: Test Pressure Only
U = [(Pt - 8*t_h) * D^2 * 4,08] - W1
U = [(0 - 8*0,25) * 114,8^2 * 4,08] - 348.209
= -455.750 lbf
bt = U / N = -11.394 lbf
Sd = 20.000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.
Page 43 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:59
Uplift Case 3: Failure Pressure Only
Not applicable since if there is a knuckle on tank roof,
or tank roof is not frangible.
Pf (failure pressure per F.6) = N.A.
Uplift Case 4: Wind Load Only
PWR = Wind_Uplift/5,208
= 26,6803/5,208
= 5,123 IN. H2O
PWS = vF * 18
= 1 * 18
= 18 lbf/ft^2
MWH = PWS*(D+t_ins/6)*H^2/2
= 18*(114,8+0/6)*55,2^2/2
= 3.148.202 ft-lbf
U = PWR * D^2 * 4,08 + [4 * MWH/D] - W2
= 5,123*114,8^2*4,08+[4*3.148.202/114,8]-392.636
= -7.479 lbf
bt = U / N = -187 lbf
Sd = 0,8 * 105.000 = 84.000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.
Uplift Case 5: Seismic Load Only
U = [4 * Mrw / D] - W2*(1-0,4*Av)
U = [4 * 103.591.300 / 114,8] - 392.636*(1-0,4*0)
= 3.216.818 lbf
bt = U / N = 80.420 lbf
Sd = 0,8 * 105.000 = 84.000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = bt/Sd
= 80.420/84.000 = 0,957 in^2
Uplift Case 6: Design Pressure + Wind Load
U = [(0,4*P + PWR - 8*t_h) * D^2 * 4,08] + [4 * MWH / D] - W1
= [(0,4*0+5,123-8*0,25)*114,8^2 * 4,08]+[4*3.148.202 /
114,8] - 348.209
= -70.593 lbf
bt = U / N = -1.765 lbf
Sd = 20.000 = 20.000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.
Uplift Case 7: Design Pressure + Seismic Load
U = [(0,4*P - 8*t_h)*D^2 * 4,08] + [4*Mrw/D] - W1*(1-0,4*Av)
= 3.153.704 lbf
bt = U / N = 78.843 lbf
Sd = 0,8 * 105.000 = 84.000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = bt/Sd
= 78.843/84.000 = 0,939 in^2
Page 44 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:59
Uplift Case 8: Frangibility Pressure
Not applicable since if there is a knuckle on tank roof,
or tank roof is not frangible.
Pf (failure pressure per F.6) = N.A.
< ANCHOR BOLT SUMMARY >
Bolt Root Area Req'd = 0,957 in^2
d = Bolt Diameter = 1,321 in.
n = Threads per inch = 8
A_s = Actual Bolt Root Area
= 0,7854 * (d - 1,3 / n)^2
= 0,7854 * (1,321 - 1,3 / 8)^2
= 1,0541 in^2
Exclusive of Corrosion,
Bolt Diameter Req'd = 1,321 in. (per ANSI B1.1)
Actual Bolt Diameter = 1,321 in.
Bolt Diameter Meets Requirements.
<ANCHORAGE REQUIREMENTS>
Seismic calculations require anchorage,
Minimum # Anchor Bolts = 36
per API-650 E.6.2.2.
Actual # Anchor Bolts = 40
Anchorage Meets Spacing Requirements.
Page 45 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:55:59
ANCHOR CHAIR DESIGN
(from AISI 'Steel Plate Engr Data' Dec. 92, Vol. 2, Part VII)
Entered Parameters
Chair Material:
Top Plate Type:
Chair Style:
A-36
DISCRETE
VERT. TAPERED
= 4,000 in.
= 3,876 in.
= 2,500 in.
= 0,3125 in.
= 1,5000 in.
= 688,800 in.
P = 120,63 KIPS
Page 46 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:56:00
f_min = d/2 + 0,125 = 0,786 in.
f = f_min = 0,786 in.
c_min = SQRT[P / Sd_Chair / f * (0,375 * g - 0,22 * d)]
= SQRT[120,63 / 28,8 / 0,786 * (0,375 * 2,321 - 0,22 *
1,321)]
= 1,758 in.
c >= c_min = 1,758 in.
j_min =
=
=
j =
=
=
=
=
=
=
yields F5 =
=
yields F4 =
=
yields z =
=
yields F7 =
=
yields F6 =
=
yields F1 =
=
Page 47 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:56:00
now F2 = 0,031 / SQRT(r * t)
yields F2 = 0,031 / SQRT(688,8 * 1,5)
= 0,001
yields F3 = 0,0942 + 0,001
= 0,0952
yields S_actual_ChairHeight = 120,63 * 1,743 / 1,5^2 * 0,0952
= 8,8952 KSI
Maximum Recommended Stress is 25 KSI for the Shell
(per API-650 E.6.2.1.2)
Sd_ChairHeight = 25 KSI
< ANCHOR CHAIR SUMMARY >
S_actual_TopPlate Meets Design Calculations
(within 105% of Sd_Chair)
S_actual_TopPlate/Sd_Chair
= 28,79/30,856 = 93,3%
S_actual_ChairHeight Meets Design Calculations
(within 105% of Sd_ChairHeight)
S_actual_ChairHeight/Sd_ChairHeight
= 8,8952/25 = 35,6%
Page 48 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:56:00
CAPACITIES and WEIGHTS
Maximum Capacity (to upper TL)
Design Capacity (to Max Liquid Level)
Minimum Capacity (to Min Liquid Level)
NetWorking Capacity (Design - Min.)
:
:
:
:
4.268.003
3.863.040
0
3.863.040
gal
gal
gal
gal
New Condition
Corroded
----------------------------------------------------------Shell
398.934 lbf
348.209 lbf
Roof
Plates
105.733 lbf
105.733 lbf
Rafters
33.296 lbf
33.296 lbf
Girders
1.545 lbf
1.545 lbf
Columns
159.232 lbf
159.232 lbf
Bottom
134.870 lbf
110.560 lbf
Stiffeners
2.951 lbf
2.951 lbf
Nozzle Wgt
0 lbf
0 lbf
Misc Roof Wgt
0 lbf
0 lbf
Misc Shell Wgt
0 lbf
0 lbf
Insulation
0 lbf
0 lbf
----------------------------------------------------------Total
836.561 lbf
761.526 lbf
Weight of Tank, Empty
:
836.561 lbf
Weight of Tank, Full of Product
(SG=0,8275): 30.310.615 lbf
Weight of Tank, Full of Water
: 36.454.753 lbf
Net Working Weight, Full of Product
: 27.514.010 lbf
Net Working Weight, Full of Water
: 33.075.180 lbf
Foundation Area Req'd
18.999.930 ft-lbf
220.502.928 ft-lbf
10.351 ft^2
80,82 lbf/ft^2
2.928 lbf/ft^2
3.522 lbf/ft^2
Page 49 of 49
CE&SAC - TANQUE DE 90MB (ETEN)
TANK REPORT: Printed - 13/02/2015 15:56:00
MAWP & MAWV SUMMARY FOR TANQUE DE 90MB (ETEN)
MAXIMUM CALCULATED INTERNAL PRESSURE
MAWP = 2,5 PSI or 69,28 IN. H2O (per API-650 App. F.1.3 & F.7)
MAWP = Maximum Calculated Internal Pressure (due to shell)
= 2,5 PSI or 69,28 IN. H2O
MAWP = Maximum Calculated Internal Pressure (due to roof)
= 0,1158 PSI or 3,21 IN. H2O
TANK MAWP = 0,1158 PSI or 3,21 IN. H2O
MAXIMUM CALCULATED EXTERNAL PRESSURE
MAWV = -1 PSI or -27,71 IN. H2O (per API-650 V.1)
MAWV = Maximum Calculated External Pressure (due to shell)
= -0,0716 PSI or -1,98 IN. H2O
MAWV = Maximum Calculated External Pressure (due to roof)
= -0,0627 PSI or -1,74 IN. H2O
MAWV = N.A. (not calculated due to columns)
TANK MAWV = -0,0627 PSI or -1,74 IN. H2O