Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

LesvoorbereidingsformulierFontys Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e Joost van Ginhoven
Mentor: Elise Uit de Bos
): PEH15DA
Datum : 01-03-2016
Klas: De Wilakkers
Groep: 3A
Stagesch Eindhoven
Aantal 20
ool:
lln:
Plaats:
Vak- vormingsgebied: Sociaal emotionele ontwikkeling
Speelwerkthema / onderwerp:
Gevoelens : binnenste buiten
Kerndoel 34 : De leerlingen leren zorg te dragen voor de lichamelijke en psychische gezondheid van henzelf en anderen; subdoel sociaal-emotionele ontwikkeling :
eigen mogelijkheden, kenmerken, wensen, gevoelens, beperkingen en voorkeuren.

Beginsituatie:
1) Elke week wordt er een oefening gedaan m.b.t. sociaal emotionele ontwikkeling.
2) De leerlingen zijn gevoelig voor fantasierijke animatie.
3) De lesdagen worden regelmatig verstoort door een woedeuitbarsting van een leerling met gedragsproblemen.
Persoonlijk Leerdoel:
Ik wil de leerlingen betrokken houden bij de les. Door een interactie werkvorm te combineren met een spelvorm probeer ik zo de aandacht te
houden.
Lesdoel(en):
De leerlingen herkennen de emoties en leggen de link dat deze van
binnen uit komen. Op een leuke wijze over emoties laten praten en
met name Bart over zijn emotie te laten praten

Evaluatie van lesdoelen:


Wat zijn de emoties.?
Wat hebben we gezien?

Lesverloop

Tijd/
Leerinh
oud

Didactisch Didactische handelingen


e
Leraar
Werkvorm

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen /
Organisatie

5 min

2 min

introductie.

Ik vertel een verhaal waar de emoties;


Woede, plezier, verdriet, angst en afkeer
in voorkomen. De leraar benoemt deze
gevoelens niet bij naam, maar uit ze en
omschrijft ze.
Ik vat het verhaal samen en laat de
kinderen deze keer de emotie invullen,
bij voorbeeld toen ik in de poep trapte,
wat werd ik toen??

interactie

Luisteren
De kinderen luisteren naar de leraar.
Interactie
De leerlingen bedenken welke emotie ook alweer bij
welke situatie hoorde.

Filmpjes zijn
klaargezet.

Interactie
De leerlingen gaan nadenken over deze woorden en wat
deze woorden ook alweer zijn. (gevoelens, emoties)

Ik vraag aan de leerlingen of ze weten


hoe je woede, blijheid, verdriet en angst
zijn (afkeer) noemt.
Als de leerlingen dit niet weten zet de
leraar meteen de film op.

Opnemen
De kinderen kijken naar de filmpjes plezier, verdriet,
angst, afkeer en woede van pixars binnestebuiten dit
Ik bespreek de stukjes film met de
geeft ze handvatten voor de volgende vraag.
leerlingen: Wat hebben ze gezien? Wat is Interactie
emotie?
De leerlingen denken na over de filmpjes die telkens
starte met de titel emotie.

5 min

10 min

interactie
De leerlingen steken hun vinger op en mogen vertellen
wanneer zij kwaad, verdrietig enz. zijn geworden.

Kern
Interactie
Ik vraag de leerlingen in de klas of ze
ook : eens meegemaakt hebben, dat ze
boos, verdrietig of angstig enz zijn
geweest.

Ik laat de kinderen
de emoties zien van
de pixar film
binnenste buiten
https://www.youtub
e.com/results?
search_query=binn
este+buiten+nederl
ands+emoties
. De leerkracht
verteld; dat
leerlingen de vinger
op moeten steken
en goed na elkaar
gaan luisteren.
de leraar probeert
zoveel mogelijk
door te vragen bij

5 min

Afsluiting
spelvorm

De leraar laat zien hoe je verdrietig,


boos, plezierig en angstig kijkt. En laat
de kinderen hierna zelf in tweetallen om
de beurt de emoties ; woede, plezier,
verdriet en angst uitbeelden. Het is de
bedoeling dat een kind uitbeeld en het
andere kind raad welke emotie wordt
uitgebeeld.

Instructie en uitvoeren.
De kinderen kijken naar de uitdrukkingen die de leraar
uitvoert en gaan die met elkaar oefenen.

De leraar legt uit


dat de

Persoonlijke reflectie
De betrokkenheid in het begin van de les was te voelen, de leerlingen snapte de emoties. De filmpjes van de diverse emoties uit de pixar
film binnenste-buiten waren een leuke aanvulling en een welkome afwisseling. Bij de kern haakte de meeste leerlingen af, ik kreeg dit
niet bijgestuurd telkens wanneer ik een kant van de klas corrigeerde, begon de andere kant. Ook bij de interactieve werkvorm waar
kinderen zelf voorbeelden mochten aandragen betreffende de emoties ;angst, woede, plezier, verdriet en afkeer, was het voor veel
leerlingen moeilijk om de aandacht erbij te houden. Ik besef dat ik hier niet zo kan optreden als bij de middenbouw maar weet niet goed
hoe anders ik deze situatie moet bijsturen dus ga in het geroezemoes verder. Hierdoor loopt de les uit en is er nog maar weinig tijdvoor de

spelvorm en kom ik zelf niet aan de evaluatie toe. Volgende keer zal ik zelf sneller afkappen als ik merk dat de de aandachtsboog voorbij is
en sneller doorgaan naar een handelingsoefening.
Feedback mentor (inclusief handtekening)
Datum: 2-3-2016
Duidelijke eerste lesstart!
+ Je hebt de aandacht van alle kinderen.
+ Je gebruikt je stem, mimiek. Je gebruikt de ruimte, lopen naar de kinderen.
+ Goed boos, angst komt uit je verhaal, knap van de kinderen dat ze dat geraden hebben.
+ Leuk dat je ingaat op de vraag van Guus over de hond, leuk dat je alle kinderen de hond laat nadoen.
+ Laatste 2 minuten, oefenen in tweetallen gaat goed!
-

benoem de kinderen die wel goed luisteren.


geef de kinderen een kijkvraag
leg de les stil als het te rumoerig wordt.
jouw uitleg, (evaluatie van het filmpje) taal, aan groep 3 niveau aanpassen
je les aanpassen op het moment zelf, niet zolang napraten over de filmpjes, maar de kinderen meteen aan de slag zetten.

You might also like