Lesvoorbereidingsformulier Natuur

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Sanneloes van Kessel
Klas
PEH15VB
Stageschool De Vest
Plaats
Hoogeloon
Vak- vormingsgebied: Natuur (biologie)
Speelwerkthema / onderwerp: Ik hou van jou! Groter groeien

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Ria Roes
17-3-2016
8
22

Persoonlijk leerdoel:
- Ik ben in staat om tijdens de les te zorgen voor genoeg betrokkenheid. Dit doe ik d.m.v. veel beeldmateriaal, interessante (eigen) verhalen etc.
Lesdoel(en):
Evaluatie van lesdoelen:
- De leerlingen kunnen de groei van een mens beschrijven van baby Zie persoonlijke reflectie achteraf
tot bejaard (productdoel)
- De leerlingen kunnen voorbeelden noemen van lichamelijke en
emotionele veranderingen in de puberteit (productdoel)
- De leerlingen kunnen omschrijven wat er gebeurt bij de bevruchting
(productdoel)
- De leerlingen zijn in staat om de functie van de baarmoeder, de
navelstreng en de placenta te benoemen (productdoel)
- De leerlingen kunnen beschrijven wat erfelijke eigenschappen zijn
(productdoel)
- De leerlingen beseffen wat voor lichamelijke veranderingen ze
doormaken gedurende hun hele leven (procesdoel)
Beginsituatie:
Voorkennis en kunde: De leerlingen zijn op het moment bezig met lentekriebels. Ze weten dus al het een en ander van lichamelijke en emotionele veranderingen rond
de puberteit. Ze weten ook wat een bevruchting is en wat er daarbij gebeurt. Dit is dus iets dat ze al weten. De rest van de stof van dit onderwerp gaat verder in op de
ontwikkeling van de mens en wat er gebeurt bij het ontstaan van een baby.
Betrokkenheid: De leerlingen zullen betrokken zijn bij de les net als bij de lessen van lentekriebels. Tenminste dit verwacht ik. De leerlingen vinden het interessant en
het gaat hun allemaal aan. Ze weten dan hoe ze zijn ontstaan.
Groep: De leerlingen bedenken vandaag de antwoorden op de vragen in groepjes. Ze helpen elkaars gedachten te stimuleren de een zegt iets en de ander denkt
oja en weet er dingen aan toe te voegen bijv. Dit is een vorm van coperatief leren. Maar ook het samen opdoen van de voorkennis is coperatief leren. Samen halen
ze de voorkennis op. Zo ook bij de veranderingen in de puberteit. woordweb
Actualiteit: Het is actueel omdat toevallig ook op dit moment de week van de lentekriebels is.
Didactisch instrumentarium: Ik gebruik voor deze les een filmpje over de ontwikkeling van de baby in de buik en over de robot, het DigiBord en de les en werkboeken.
Verder maak ik met de kinderen nog een groot woordweb over de voorkennis.

Lesverloop
Tijd

Leerinhoud

Inleiding
5 min.

Wat weten we
al van groter
groeien?

Kern
40 min.

Stukje lezen,
vragen maken,
beeldmateriaal
laten zien

Didactische handelingen
Leeractiviteit
Leraar
leergedrag leerling(en)
- Ik vraag de leerlingen wat ze al
- De leerlingen halen hun voorkennis op. Wat
weten van groter groeien van de
hoort er allemaal bij groter worden?
- De hulpjes delen de les- en werkboeken uit
antwoorden maak ik een groot
woordweb op het bord
voorkennis ophalen
- Ik laat de hulpjes de werkboeken en
lesboeken uitdelen
- Ik vraag een van de leerlingen
De leerlingen lezen stukje 1
stukje 1 te lezen
- De leerlingen kijken naar het beeldmateriaal
- Ik laat het beeldmateriaal zien dat ik
- De leerlingen overleggen over de antwoorden
heb gevonden bij stukje 1
van de vragen in het werkboek in groepjes
- Ik vertel de leerlingen dat ze de
- Dit gebeurt bij elk kopje
antwoorden per groepje moeten
- De leerlingen geven hun gevonden antwoorden
opschrijven (van de vragen in het
en verbeteren de antwoorden als dat nodig is
werkboek)
- Dit ook bij de andere kopjes en
vragen
- We bespreken gezamenlijk de
antwoorden na elk kopje

Materialen / Organisatie
-

Lesboeken
Werkboeken
Whitebordmarker

Beeldmateriaal
(powerpoint)
Werkboeken
Lesboeken

Slot
10 min.

Lesdoelen
controleren
behaald?

Ik vraag de klas wat de groei is van


de mens
Ik vraag de klas voorbeelden te
noemen van lichamelijke en
emotionele veranderingen in de
puberteit
Ik vraag de leerlingen te
omschrijven wat er gebeurt bij de
bevruchting
Ik vraag de kinderen wat de functie
is van de baarmoeder, placenta en
navelstreng
Ik vraag de kinderen te beschrijven
wat erfelijke eigenschappen zijn

De leerlingen halen de kennis over de stof op en


proberen antwoorden te formuleren op mijn
vragen

De vragen

Persoonlijke reflectie
Kijkend naar mijn persoonlijke leerdoel, zie ik dat ik mijn doel heb behaald. Er was zeker genoeg betrokkenheid. De leerlingen deden weer goed mee en vonden de
filmpjes en fotos erg leuk. Ik zorgde voor wat persoonlijke verhalen tussendoor, maar ook verhalen van de kinderen over bepaalde onderwerpen. Mijn lesdoelen zijn
ook behaald. De leerlingen kunnen de groei van de mens omschrijven, ze weten een aantal lichamelijke en emotionele veranderingen uit de puberteit op te noemen, ze
kunnen omschrijven wat er gebeurt bij de bevruchting, ze weten de functies van de baarmoeder, placenta en navelstreng en ze kunnen beschrijven wat erfelijke
eigenschappen zijn. De leerlingen zijn nu al een week bezig met de puberteit, dus ze weten langzamerhand wel wat er lichamelijk gebeurd met de mens als ze gaan
puberen, maar wat er allemaal gebeurt als je nog ouder wordt of als je een baby, dat weten ze wel deels, maar nog niet uitgebreid. De leerlingen hebben het nog niet
op een rijtje gezet, maar dit is ook een proces, dus dat geeft niet.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum: 17-03-2016
Maak gebruik van basispoort. Dit is makkelijk bij het nakijken. De les was goed. Ik vind dat je een goede houding hebt voor de klas!

You might also like