Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Klas
Stageschool
Plaats

Romy Kwetters
PEH15VC
De Reigerlaan
Eindhoven

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Bo van Roosmalen
14-03-2016
6B
26 leerlingen

Vak- vormingsgebied: Taal


Speelwerkthema / onderwerp: Spellen
Persoonlijk leerdoel:
Ik wil werken aan mijn tijdsplanning. Dus dat ik ervoor kan zorgen dat ik niet uitloop en mijn tijdsplanning die ik op mijn lesvoorbereiding in vul ook echt na kom.
Dit wil ik doen doormiddel van een betere inschatting van de tijd die ik nodig heb en aan mijn mentor vragen of ze ook op wil letten hoe het gaat en me erop
aanspreekt als het niet goed gaat.
Lesdoel(en):
Evaluatie van lesdoelen:
Ik ga controleren of de kinderen de woorden hebben geautomatiseerd
Kerndoel 11:
door middel van een klein controle dictee. Deze neem ik op het einde
De leerlingen leren een aantal taalkundige principes en regels. Zij kunnen in een zin het
van de les af. De woorden die ik in dit dictee zet, zijn de woorden die
onderwerp, het werkwoordelijk gezegde en delen van dat gezegde onderscheiden. De
op het kwartet stonden en die op de woordenlijst op de gang stonden.
leerlingen kennen:
Op het einde van de les bespreek ik met de kinderen ook nog hoe de
regels voor het spellen van werkwoorden;
samenwerking ging. Hoe vonden jullie dat het ging? Hebben jullie tips
regels voor het spellen van andere woorden dan werkwoorden;
en tops voor iemand anders? Hoe vond ik dat het ging? Heb ik tips en
regels voor het gebruik van leestekens.
tops voor iemand uit de klas?
-

Aan het einde van de les kunnen 20 kinderen het dictee dat ik afneem foutloos
opschrijven (productdoel).
Tijdens de les laten de kinderen zien dat ze kunnen samenwerken met een
teamstem (procesdoel).

Beginsituatie:
Actualiteit:
De groep bestaat uit 26 kinderen en de kinderen zitten in 6 groepjes van 4 en 2 kinderen zitten apart.
Dit is de eerste les die ik ga geven dus het is voor de kinderen allemaal nieuw. Ik weet nog niet hoe ze hierop gaan reageren en het kan hierdoor dus een beetje
onrustig worden.
De les wordt na de pauze gegeven waardoor het kan zijn dat de kinderen wat drukker zijn.
De school maakt gebruik van de methode: spelling in beeld.
Deze methode wordt op deze stageschool al vanaf groep 3 gebruikt. Dit is de spellingsmethode die gebruikt wordt, ook gebruiken ze woordenschat in beeld en
taal in beeld. Dit is allemaal met dezelfde opzet.
Werkvormen
Tijdens deze les wordt er gebruik gemaakt van een werkvorm waarbij de leerlingen met 4 of 5 kinderen tegelijk spelen en daarna wordt er een wedstrijdje
gehouden in 2 tallen.
Op het einde wordt er een klein dictee afgenomen wat alleen gedaan wordt.
Voorkennis van het vak
De onderdelen die ik ga behandelen (herhalen) tijdens mijn les zijn de onderdelen die ze dit blok hebben gehad.
De onderdelen zijn:
- Werkwoorden in tegenwoordige tijd (t/d/dt)
- C die klinkt als een K
- C die klinkt als een S
- De NG en de NK
- De TH die klinkt als T
- De CH
- Meervoud van woorden die op a,i,o of u eindigen
- Lange woorden
Deze onderwerpen ga ik herhalen tijdens mijn les.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen /
Organisatie

10 minuten Uitleg

10 minuten Ronde 1

10 minuten Ronde 2

10 minuten Evalueren

Eerst ga ik de kinderen vertellen dat het een andere


spelling les wordt dan ze gewend zijn
Daarna ga ik uitleggen wat de bedoeling is van deze
les (het herhalen van de woorden die ze hebben
behandeld)
Vervolgens vertel ik dat de klas in 2 groepen wordt
verdeeld en dat we 2 kleine spelletjes gaan doen. 1=
kwartet en 2= een wedstrijd. Het kwartet spreek voor
zich. Bij de wedstrijd is het de bedoeling dat de
kinderen groepjes van 2 maken en dat er 1 leerling
een blad en een pen pakt en de andere met mij
meeloopt. Op de gang hang ik een lijst met woorden
op die de kinderen door middel van spellen (niet in een
geheel opnoemen) aan de andere gaan doorgeven.
Dan gaan we kijken wie dit het snelst kan. Dit doen de
kinderen door de hele tijd op en neer te lopen van de
gang naar het klaslokaal.
Als laatst vraag ik of de kinderen nog een vraag
hebben en deel ik ze in 2 groepen.
De eerste ronde gaat groep 1 kwartet doen en groep 2
gaat met mij het wedstrijdje spelen.
Ondertussen let ik goed op de tijd en dat er echt maar
10 minuten gespeeld wordt.
De tweede ronde gaat groep 2 kwartet doen en groep
1 gaat met mij het wedstrijdje spelen.
Ondertussen let ik goed op de tijd en dat er echt maar
10 minuten gespeeld wordt.
Ik ga de kinderen vertellen dat ik wil kijken of ze
serieus bezig zijn geweest door een klein dictee af te
nemen met de woorden die we hebben gezien
vandaag
Daarna neem ik een dictee af van 5 woorden
Als laatste vraag ik wat de kinderen van de les vonden
en of ze mij misschien tips en tops willen geven voor
de volgende keer

De kinderen luisteren naar de uitleg


van de les.

De kinderen spelen het kwartet


De kinderen wisselen de woorden uit
d.m.v. spellen

Kwartet
Woordenlijst

De kinderen spelen het kwartet


De kinderen wisselen de woorden uit
d.m.v. spellen

Kwartet
Woordenlijst

De kinderen maken het dictee


De kinderen bedenken dingen die ik
zou kunnen verbeteren

Pen
Papier

Persoonlijke reflectie
Wat ging goed?
- Ik was best tevreden over mijn les vooral omdat het de eerste les is.
- De spullen waren van tevoren allemaal klaar zodat ik dat niet nog tijdens de les moest doen.
- Toen ik zag dat de kinderen sneller klaar waren dan ik dacht heb ik snel gemproviseerd en snel nog een vragenlijst gemaakt voor op
de gang. Dit was een goede oplossing!
- De coperatieve werkvormen waren goed afgestemd omdat iedereen actief mee moest doen en iedereen een even grote rol had.
Wat kan beter?
- Ik mag sneller ingrijpen als ik merk dat het onrustig word.
- Ik was de tips en tops vergeten te vragen aan de kinderen.
- Volgende keer kan ik op het einde ook nog complimenten geven aan de kinderen over het samenwerken.
Feedback mentor (inclusief handtekening)
Datum: 14-03-2016
- Leuke les!
- Werkvormen zorgen er voor dat iedereen actief deelneemt.
- Probeer de rust terug te brengen als je merkt dat het onrustig wordt.
- Je hebt het goed voorbereid waardoor het soepel loopt.
(Voor de uitgebreide feedback zie bijlage 3)

You might also like