Professional Documents
Culture Documents
Lesvoorbereiding Natuur Techniek Boerderijen - Kopie
Lesvoorbereiding Natuur Techniek Boerderijen - Kopie
Mentor
Datum
Groep
Aantal lln
Annemieke Cijffers
14-03-2016
1/2 c
30 lln
Persoonlijk leerdoel:
- Ik kan tijdens de les de tijd bewaken, zodat de les goed volgens schema loopt. Dit doe ik door regelmatig op de klok te kijken en door niet te lang over een
onderwerp door te praten.
- Ik pas in de grote groep effectieve leraar communicatie toe, met name grote gebaren, stem, mimiek, lichaamshouding, oogcontact, positie in de groep.
Lesdoel(en):
- De leerlingen kennen aan het einde van de les de onderdelen van
een plant: bloem, stengel, blad en wortel
- De leerlingen zien na een/twee weken de zaadjes ontkiemen. Aan
het eind van deze les kunnen de kinderen vertellen wat ontkiemen
is.
- De leerlingen leren het woord akkerbouw en kunnen aan het eind
van de les dit begrip uitleggen.
- De leerlingen weten aan het einde van de les dat plantjes voeding
nodig hebben: water, voedingstoffen in potgrond.
- De leerlingen leren in de komende weken dat ze de plantjes
moeten verzorgen.
Beginsituatie:
Didactisch:
Voorkennis en kunde/bekendheid instrumentarium:
De leerlingen in groep twee hebben wel al eens gezaaid. De leerlingen uit groep 0 en 1 op school niet. Misschien hebben ze thuis al wel een keer met hun ouders
gezaaid. De meeste leerlingen zullen wel enkele onderdelen van de plant kennen, maar niet allemaal. Ze weten niet wat ontkiemen en akkerbouw is. Er zullen ook
leerlingen zijn, die niet weten hoe je zaadjes moet zaaien en hoe je een plantje moet verzorgen.
Te verwachten betrokkenheid:
Ik verwacht dat de leerlingen erg betrokken zullen zijn bij deze les, omdat ze in deze les allemaal hun eigen plantje kunnen zaaien en mee naar huis mogen nemen. Ik
denk wel dat de leerlingen misschien zo enthousiast zullen zijn, dat het druk wordt en ik ervoor moet zorgen dat ik de klas onder controle heb.
Relevante actualiteit:
De activiteit sluit het aan bij de belevingswereld, omdat ze in de ochtend naar de boerderij zijn geweest en ik daar op door kan gaan met mijn les. Ook is het thema in
de klas op dit moment boerderij.
Pedagogisch:
De klas is erg druk en bestaat uit individuen. Bij het ontwerpen van deze les, moet ik proberen om de klas meer als eenheid te laten werken.
Lesverloop
Tijd
Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
Materialen / Organisatie
5-10 min
Introductiefa
se
15 min per
groepje (3
x 15 min)
Kern
De leerlingen
zitten in de kring
Een zak potgrond
Zaadjes in bakjes
Presentatie gynzy
met plaatjes
De leerlingen
komen in groepjes
van 10 naar de
aula
Potgrond
Zaadjes
Bakjes
Gieters
Water
15 min
Slot
De leerlingen
zitten in de kring
Presentatie gynzy
Persoonlijke reflectie
Wat wilde ik leren?
Persoonlijke doelen: In deze les pas ik in de grote groep effectieve leraar communicatie toe, met name grote gebaren, stem, mimiek,
lichaamshouding, oogcontact, positie in de groep. Ik kan tijdens de les de tijd bewaken, zodat de les goed volgens schema loopt. Dit doe ik
door regelmatig op de klok te kijken en door niet te lang over een onderwerp door te praten.
Wat deed ik?
In deze les heb ik vooral tijdens de instructie geprobeerd om in de grote groep effectieve leraar communicatie toe te passen. De introductie
was nl. met een terugkoppeling naar de boerderij en daarbij vond ik het heel belangrijk om gebruik te maken van gebaren, stem, mimiek,
lichaamshouding, oogcontact en positie in de groep. Ook was interactie met de groep heel belangrijk, dit was goed gegaan. De kinderen
waren betrokken, gaven antwoorden en vertelde verhalen. Ik vind ook dat het mij deze les goed gelukt is, om de tijd te bewaken. Tijdens
mijn les heb ik de klok in de gaten gehouden.
Welke betekenis heeft het voorgaande voor mij?
Ik denk dat deze ervaring een positieve invloed uitoefent op het proces van persoonlijk leerdoel. Ik ben erg blij dat het me lukte om tijdens
de les te denken aan mijn persoonlijk doel. Voorheen had ik moeite om naast de inhoudelijk les, ook bezig te zijn met mijn persoonlijk
leerdoel. Het is ook fijn dat mijn werkplekbegeleider aangeeft, dat ze hier verbetering in ziet. Hier put ik positieve kracht uit.
Waar sta ik nu met betrekking tot:
Ik denk dat ik in deze groep op een goede manier effectieve leraar communicatie kan toepassen. Dit ervaar ik zelf, maar ook mijn
werkplekbegeleider geeft dit aan. De tijd bewaken gaat ook steeds beter, maar hier valt nog wat te behalen.
Hoe nu verder?
Ik denk dat ik het doel tijd bewaken nog meer eigen kan maken door een aantal lessen meer te geven met dit persoonlijk leerdoel in de
hoofdrol. Hiermee hoop ik dit leerdoel te kunnen automatiseren, zodat ik hier niet bewust meer mee bezig hoef te zijn. Het doel effectieve
leraar communicatie hoop ik hiermee af te ronden, zodat ik aan andere doelen kan werken. Mocht ik merken dat deze vaardigheid
wegzakt, zal ik hier opnieuw aandacht aan geven.
Verantwoording
Welke keuze(s) heb je in dit opzicht gemaakt?
B1. Leerdoelen stellen
3.11 Leerprocessen
observeren en registreren
o
o
B3. Leeractiviteiten
begeleiden
2.6 Samenwerking,
zelfredzaamheid
B2 Leeractiviteiten
ontwerpen
3.6 werkvormen en
groeperingsvormen
A1 Bespreken van en
omgaan met regels
2.1 fysiek en sociaalemotioneel veilige
leeromgeving
Literatuurlijst
-