Professional Documents
Culture Documents
Material Balance Project
Material Balance Project
CH3CHO + H2
=
=2083.335kg.hr
=47.34kmol/hr
conversion = 95%
To account for losses, taking acetaldehyde produced to be some extra ( let the value be
2500kg/hr )
2500 * 46
44 * 0.95
2751.96
46
= 59.80kmol
=2500 kg
2751.96
46
= 59.80kmol=113.62kg
CONDENSER I
In this condenser, cooling water at 300C is used as cooling fluid which can best cool the
incoming stream to 400C. At this temperature the product stream would be a two phase mixture
and the mixture composition is found out from VLE data.
At 40oC, ethanol in vapour phase = 4.1mol%
Ethanol in liquid phase = 55mol%
ml= moles of liquid containing ethanol and acetaldehyde
mv=moles of vapour containing ethanol and acetaldehyde
12
CONDENSER II
In this condenser , cooling fluid is saturated ammonia. It condenses the vapours from 40oC to
vapours at -25oC and the liquid stream is at 40oC.
From VLE data,
Acetaldehyde in vapour phase= 3.1mol%
Acetaldehyde in liquid phase=96.9mol%
OUTLET:
Vapour phase:
Acetaldehyde=0.031*2478.96=76.84kg
Hydrogen=113.62kg
Liquid phase:
13
Acetaldehyde=.969*2478.96=2401.11kg
Ethanol=110.80kg
DISTILLATION COLUMN
Assuming recovery of acetaldehyde in distillate=98%
feed to distillation column:
ethanol=26.56+110.80=137.365kg
acetaldehyde=20.79 + 2402.11=2422.90kg
total feed=2560.265 kg
xd=
2422.90
44
2422.90 137.36
44
46
=0.95
xd=0.98
acetaldehyde = 0.98*2422.90= 2374.442kg
A
44
A E
44 46
=0.98
E=49.64 kg
D=49.64+2374.442=2424.052 kg
Now, F=D+W
W=F-D
=2560.265-2424.085
=136.179 Kg
xFF = xdD+xwW
0.95*2560.265=0.98*2424.085 +xw*136.179
xw=0.412
14
15