Professional Documents
Culture Documents
II. Wyklad - TPM
II. Wyklad - TPM
MIDZYGAZIOWYCH
Marcin Topolewski
Marcin Topolewski
Produkt
Przepywy
Produkt
gazi
globalny
midzygaziowe
kocowy
Xi
x ij
Yi
X1
x11
x12
x1n
Y1
X2
x 21
x 22 x 2 n
Y2
Xn
Amortyzacja A j
x n1 x n 2 x nn
Yn
A1 A2 An
Pace x 0 j
x 01 x 02 x 0n
Zysk Z j
Z1 Z2 Zn
Produkt globalny X j
X1 X2 Xn
___________________
Marcin Topolewski
Xi x ij Yi
j1
X j x ij A j x 0 j Z j
i 1
j1
i 1
X j Xi
n
j1
i 1
(A j x 0 j Z j ) Yi
___________________
Marcin Topolewski
x ij x i1 x i2 x in
j1
KM j x ij x1 j x 2 j x nj
i 1
KMA j x ij A j
i 1
K j x ij A j x 0 j
i 1
___________________
Marcin Topolewski
Zj
Kj
Produkt Krajowy
n
PKB (A j x 0 j Z j )
j1
j1
j1
PKN PKB A j ( x 0 j Z j )
___________________
Marcin Topolewski
Przykad
Tablica przepyww midzygaziowych (TPM).
Przepywy
Produkt
midzygaziowe kocowy
x ij
Yi
Numer
gazi
i
Produkt
globalny
Xi
500
150
60
150
140
400
80
140
90
90
600
120
100
210
170
Amortyzacja A j
30
20
50
Pace x 0 j
40
50
30
Zysk Z j
80
30
70
400
600
___________________
Marcin Topolewski
Przykad
Rwnanie podziau produktu wytworzonego (poziome)
500 = 150 + 60 + 150 + 140
400 = 80 + 140 + 90 + 90
600 =
Rwnanie kosztw (pionowe)
500 = 150 + 80 + 120 + 30 + 40 + 80
400 = 60 + 140 + 100 + 20 + 50 + 30
600 =
Rwnanie rwnowagi oglnej
30 + 20 + 50 + 40 + 50 + 30 + 80 + 30 + 70 = 140 + 90 + 170
400 = 400
___________________
Marcin Topolewski
Przykad
Popyt poredni na produkt i tej gazi (zuycie porednie)
I) 150 + 60 + 150 = 360
II) 80 + 140 + 90 = 310
III) 120 +
Koszt materiaowy j tej gazi
KM1 = 150 + 80 + 120 = 350
KM2 = 60 + 140 + 100 =300
KM3 =
Koszt materialny j tej gazi
KMA1 = 150 + 80 + 120 + 30 = 350 + 30 = 380
KMA2 = 60 + 140 + 100 + 20 = 300 + 20 = 320
KMA3 =
Koszt produkcji j tej gazi
K1 = 150 + 80 + 120 + 30 + 40 = 380 + 40 = 420
K2 = 60 + 140 + 100 + 20 + 50 = 320 + 50 = 370
K3 =
___________________
Marcin Topolewski
Przykad
Zysk j tej gazi
Z1 = 500 420 = 80
Z1 = 400 370 = 30
Z3 =
Warto dodana (produkcja czysta) j tej gazi
D1 = 40 + 80 = 120
D2 = 50 + 30 = 80
D3 =
Rentowno j tej gazi
r1 = 80/420 = 0,190476 19,04%
r2 = 30/370 = 0,081081 8,11%
r3 =
Produkt Krajowy
PKB = 30 + 20 + 50 + 40 + 50 + 30 + 80 + 30 + 70 = 400
PKN = 40 + 50 + 30 + 80 + 30 + 70 = 400 (30 + 20 + 50) = 300
___________________
Marcin Topolewski
Wspczynniki kosztw
a ij
x ij
Xj
A a ij
a
21
22
2
n
a
a
a
nn
n1 n 2
x11
X
1
x 21
X1
x n1
X1
x12
X2
x 22
X2
xn2
X2
x1n
Xn
x 2n
Xn
x nn
X n
m j a1 j a 2 j a nj
x ij
i 1
Xj
KM j
Xj
___________________
Marcin Topolewski
10
Przykad
Macierz struktury kosztw charakteryzuje technologi procesu produkcyjnego
A=
150
500
80
500
120
500
60
400
140
400
100
400
150
600
90
600
210
600
0,3
0,15
0,25
0,16
0,35
0,15
0,24
0,25
0,35
___________________
Marcin Topolewski
11
Xi x ij Yi
j1
a ij
x ij
Xj
x ij a ijX j
a 21X1 (1 a 22 )X 2 a 23X3 Y2
a13
1 a11 a12
a
21 1 a 22 a 23
a 31 a 32 1 a 33
X1 Y1
X Y
2 2
X3 Y3
a
X Y
0
1
0
a
a
23 2
21 22
2
0 0 1 a
31 a 32 a 33 X3 Y3
I A X Y
LXY
___________________
Marcin Topolewski
12
Waciwoci:
- jednorodno
- addytywno
I A X I A X Y
I A X X I A X I A X Y Y
I A X X I A X I A X Y Y
I A X Y
I A X Y
I A X Y
dla poziomw
dla przyrostw
I A 1 Y X
dla poziomw
I A 1 Y X
dla przyrostw
Prognoza mieszana
Gdy znana jest cz elementw wektora X i cz elementw wektora Y
___________________
Marcin Topolewski
13
Przykad
Macierz Leontiefa
L=
1 0 0
0 1 0
0 0 1
Prognoza I rodzaju
LX =
500
400
600
140
90
170
= Y
Prognoza II rodzaju
L Y
-1
140
90
170
500
400
600
= X
___________________
Marcin Topolewski
14
Interpretacja
Element lij - przyrost wartoci produktu kocowego i tej gazi spowodowany wzrostem
wartoci produktu globalnego w j tej gazi o 1 jp
l11 l12
l
21 l22
l31 l32
l13
l23
l33
0 l13
0 l
23
1 l33
Element lij( 1) - przyrost wartoci produktu globalnego i tej gazi niezbdny do tego, aby
produkt kocowy j tej gazi zwikszy si o 1 jp
( 1)
l11
( 1)
l21
l( 1)
31
( 1)
l12
l(221)
( 1)
l32
( 1)
l13
l(231)
( 1)
l33
( 1)
0 l13
0 l( 1)
23
( 1)
1 l33
___________________
Marcin Topolewski
15
Przykad
Interpretacja
0,7 -0,15 -0,25
-0,16 0,65 -0,15
-0,24 -0,25 0,65
1
0
0
0
1
0
0,7
-0,16
-0,24
-0,15
0,65
-0,25
Element l21 = -0,16 przyrost wartoci produktu kocowego 2. gazi spowodowany wzrostem
wartoci produktu globalnego w 1. gazi o 1 jp
Element l12 = -0,15 przyrost wartoci produktu kocowego 1. gazi spowodowany wzrostem
wartoci produktu globalnego w 2. gazi o 1 jp
1,9299 0,8020 0,9273
0,7018 1,9799 0,7268
0,9825 1,0576 2,1604
1
0
0
1,9299
0,7018
0,9825
Element l21(-1) = 0,7018 przyrost wartoci produktu globalnego 2. gazi niezbdny do tego,
aby produkt kocowy 1. gazi zwikszy si o 1 jp
___________________
Marcin Topolewski
16
Produkt
Przepywy
gazi
globalny
midzygaziowe
Xi
x ij
X1
x 11
x 12
X2
x 21
x 22
Xn
x n1
x n2
Import
x n 1,1
Amortyzacja
Pace X 0 j
Yi( 2)
Yi(3)
Yi( 4)
x 1n
Y1(1)
Y1( 2)
Y1(3)
Y1( 4)
x 2n
Y2(1)
Y2( 2)
Y2(3)
Y2( 4)
x nn
Yn(1)
Yn( 2)
Yn(3)
Yn( 4)
x n 1,2
x n 1,n
x (n1) 1
x (n2)1
x (n3)1
x (n4)1
x n 2,1
x n 2,2
x n 2,n
x 01
x 02
x 0n
Zysk Z j
Z1
Z2
Zn
Produkt globalny X j
X1
X2
Xn
___________________
Marcin Topolewski
17
j1
k 1
X i x ij
Yi( k )
Yi Yi( k )
x ij Yi
k 1
j1
n 2
x ij Z j
i 0
j1
i 1
X j Xi
n
(x 0 j x n 1, j x n 2, j Z j ) Yi(k )
j1
i 1 k 1
imp j
x n 1, j
Xj
___________________
Marcin Topolewski
18
i 1
Yi( 4)
3
n
x n 1, j x (nk)1
j1
k 1
___________________
Marcin Topolewski
19