RPH PLH M3.2

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu Pemulihan

Kelas

: Tahun 1

Tarikh

: 11 Ogos 2016 (Khamis)

Masa

: 7.20-8.20 (1 jam)

Jumlah Murid

: 7 (5 lelaki, 2 perempuan)

Tajuk

: 5 (Perkataan kv+kv)

KUMPULAN

GEMILANG (PANDAI)

Nama Murid

1. Kelvin Ken Jackson


2. Shahzwan Nazhan Bin Mohd Izwan

Tajuk

Perkataan kv+kv

Objektif Pembelajaran

CEMERLANG (LEMAH)
1. Mimi Cassandra Yaw Yuen Ha
2. Mohammad Afi Irsyad Bin Awang
3. Muhammad Danish Bin Dermin
4. Nur Raihanah
5. Rowell Jumalim

Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:


1. Mengeja dan membunyikan 4 daripada 6 perkataan kv+kv
(kumpulan Gemilang)

2. Menulis 3 daripada 4 perkataan kv+kv berdasarkan gambar dengan


betul (kumpulan Gemilang).
3. Meneka nama haiwan yang bermula dengan suku kata awalan kv
(kumpulan Cemerlang)
4. Memadankan 4 daripada 6 gambar dengan perkataan kv+kv.
(kumpulan Cemerlang)
Hasil Pembelajaran:
1.Mengeja
dan
membunyikan 1.Meneka nama haiwan yang bermula
Pada akhir p&p murid perkataan kv+kv
dengan suku kata awalan kv
dapat:2.Menulis
perkataan
kv+KV 2. Memadankan gambar dengan perkataan
berdasarkan gambar dengan betul
kv+kv
Pengetahuan Sedia Ada

1.Kenal beberapa jenis haiwan yang 1.Kenal beberapa jenis haiwan yang biasa
biasa dilihat
dilihat
2.Boleh mengeja dan membunyikan 2. Boleh mengeja suku kata kv
suku kata kv

Bahan Bantu Belajar

1.Komputer
riba
(bunyi
suara
haiwan)
2. Komputer riba (lagu bunyi haiwan)
3. Kad gambar haiwan
4. Kad gambar (jigsaw puzzle)
permainan Cantumkan saya
5.Lembaran kerja

Penerapan Nilai

1.Keberanian
2. Kesyukuran

1.Komputer riba (bunyi suara haiwan)


2. Komputer riba (lagu bunyi haiwan)
3. Kad gambar haiwan
4. Kad suku kata kv
5.Lembaran Kerja

3. kasih sayang
Kemahiran Berfikir

1. Membanding dan membeza


2. Mencirikan

Set Induksi
(5 minit)

1. Guru memainkan bunyi suara binatang melalui Komputer riba


2. Guru meminta murid melelapkan (tutup) mata dan menggunakan telinga untuk
mendengar bunyi tersebut
3. Guru meminta murid meneka nama haiwan yang diperdengarkan.

Langkah 1:
Pengenalan
(10 minit)

1. Guru menunjukkan kad gambar haiwan seperti kuda, pari, rusa, naga , nuri dan
kera. Guru meminta murid-murid menyebut nama haiwan yang ditunjukkan
2. Guru meminta murid bercerita tentang haiwan tersebut sambil guru bertanya soalan
berkaitan haiwan tersebut. Contohnya;
1) Di mana murid-murid biasa melihat haiwan ini?
2) Adakah murid-murid suka/sayang haiwan tersebut?

Langkah 2:
Aktiviti kumpulan
(20 minit)

1. Guru memberikan lembaran kerja


iaitu
melengkapkan
(menulis)
perkataan kv+kv berdasarkan gambar
dan mewarna gambar
2. Guru menyemak jawapan murid
yang telah siap.

1. Guru menyediakan beberapa kad suku


kata awalan kv di dalam kotak dan meminta
murid bergilir-gilir mencabut satu kad
2. Murid diminta mengeja dan membunyikan
kad suku kata yang dicabutnya.
3. Murid diminta meneka nama haiwan yang
bunyinya sama dengan suku kata awalan kv
yang dicabut. Contohnya:
1. Ke = Kera
2. Ru = Rusa

3. Pa = Pari
4. Ku = Kuda
Langkah 3:
Aktiviti kumpulan
(20 minit)

1. Guru memberikan satu set 1. Guru memberi lembaran kerja iaitu


permainan
cantumkan
saya mewarna dan memadankan gambar dengan
menggunakan kad gambar (jigsaw perkataan kv+kv yang betul.
puzzle).kepada setiap murid
2.
Murid
yang
lebih
awal
mencantumkan kesemua gambar dan
mengeja nama haiwan dalam gambar
tersebut dikira pemenang.

Penutup
(5 minit)

1. Guru menayangkan lagu


Saya ayam, kok, kok, kok, kok, kok
Saya itik, kwek, kwek, kwek, kwek, kwek
Saya burung, twit, twit, twit, twit, twit
Kami bunyi kok-kok, kwek-kwek, twit-twit
- Guru menyanyi terlebih dahulu dan seterusnya menyanyi bersama murid-murid.

You might also like