RPH 3is Bunga Raya

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Mata pelajaran & Kelas

: Dunia Sains dan Teknologi (3 Ibnu Sina)

Tarikh

: 27 Julai 2016

Tema

: Sains Hayat

Tajuk

: Tumbuhan

Masa

: 11.45 pagi 12.45 tengahari

Standard kandungan

: 4.1 Memahami ciri-ciri tumbuhan

Standard pembelajaran

: 4.1.2 Mengelaskan tumbuhan berdasarkan ciri pengelasan yang


dipilih.
4.1.3 Mengenal pasti ciri-ciri yang terdapat pada satu tumbuhan
yang dipilih.
4.1.4 Menyatakan kepentingan tumbuhan kepada manusia dan
haiwan.
4.1.5 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, penulisan, TMK
atau lisan.

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:


1. Kelaskan tumbuhan berdasarkan 7 ciri tumbuhan.
2. Menyatakan sekurang-kurangnya 4 daripada 7 ciri tumbuhan
yang terdapat pada satu tumbuhan yang dipilih.
3. Senaraikan 4 kepentingan tumbuhan kepada manusia dan 2
kepentingan tumbuhan kepada haiwan melalui lukisan peta
buih.

Pendekatan P&P

: Berpusatkan murid

Kaedah

: Penyoalan, perbincangan, pengelasan.

Pengetahuan sedia ada

: Murid telah mengetahui 7 ciri-ciri tumbuhan.

KPS

: Berkomunikasi, Meramal, Menginferens, Membuat pemerhatian

BBM

:Kertas A4, Lembaran kerja, pokok bunga raya, beberapa keping


gambar haiwan.

Fasa
(Masa)
Set Induksi

Isi Kandungan
Penyoalan

( 10 minit )
-

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Catatan

Guru membawa murid ke taman sains

Jenis aktiviti:

dan memperkenalkan kepada murid-

Penerokaan dunia

murid pokok bunga raya.


Murid-murid dikehendaki memerhati

luar

pokok bunga raya tersebut.

BBM:
- Pokok bunga raya
KPS:
- Pemerhatian

Pencetusan

Sifat-sifat bahan.

Murid diminta menyatakan ciri-ciri yang

KPS:

terdapat pada pokok bunga raya.


Beberapa soalan diajukan kepada

- Meramal

Idea
(15 minit)

murid-murid mengenai pokok bunga


raya.
- Apakah jenis urat daun?
- Batang berkayu atau tidak

berkayu?
- Akar tunjang atau akar serabut?
- Berbunga atau tidak berbunga?
- Berbuah atau tidak berbuah?
- Hidup di air atau di darat?
- Apakah cara membiak?
Murid diminta menyiapkan latihan
muka surat 39 dalam buku aktiviti
murid.

- Menginferens

Penstrukturan
Semula Idea

Pengkelasan

Guru memberi arahan kepada murid untuk

BBM:

tumbuhan

menjalankan aktiviti mengikut kumpulan.

Beberapa keping

1. Guru mengedarkan beberapa

gambar tumbuhan

(20 minit)

keping gambar tumbuhan kepada


setiap kumpulan.
2. Murid-murid diminta
menyenaraikan ciri-ciri tumbuhan

KPS:
- Pemerhatian
- Menginferens

untuk setiap gambar yang


diperoleh.
3. Setelah itu, mereka perlu
mengkelaskan gambar tumbuhantumbuhan yang diperoleh kepada
kelas ciri yang sesuai.
4. Setaip kumpulan akan
membentangkan hasil kerja
kumpulan masing-masing
5. Murid membuat kesimpulan
berdasarkan pembentangan yang
dibuat.
Aplikasi Idea
(10 minit )

Perbincangan

Murid-murid dibahagikan kepada

Jenis aktiviti:

beberapa kumpulan.
Setiap kumpulan dikehendaki

Perbincangan

kumpulan

membincangkan tentang kepentingan


tumbuhan kepada manusia dan
-

haiwan.
Setelah itu, mereka perlu membina
peta buih berdasarkan hasil
perbincangan mereka.

Refleksi
( 5 minit )

Imbas kembali
dan latihan

Guru mengedarkan lembaran kerja.


Murid membuat kesimpulan

BBM:
lembaran kerja

You might also like